ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2016 року Справа № 876/9090/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Хобор Р.Б., Сеника Р.П.
за участю секретаря судового засідання Мартинишина Р.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Приватного підприємства «Граніт-2005» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 червня 2015 року у справі за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства «Граніт-2005» про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
В С Т А Н О В И В:
12.05.2015 року позивач - Державна служба геології та надр України звернулася з позовом до Приватного підприємства «Граніт-2005», в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5151 від 01.03.2010 року, виданого ПП «Граніт-2005» для видобування піску, вапняку Ворвулинського родовища Заліщицького району Тернопільської області.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 червня 2015 року позов задоволено. Застосовано до ПП «Граніт-2005» захід реагування у сфері державного нагляду (контролю): припинено право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5151 від 01.03.2010 року, виданого ПП «Граніт-2005» для видобування піску, вапняку Ворвулинського родовища Заліщицького району Тернопільської області.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що відповідачем не було допущено до проведення представників Державної служби геології та надр України, не надано на запит у встановлений строк витребуваних документів для проведення перевірки, не виконано у встановлений строк вимоги припису, що є підставою для анулювання спеціального дозволу на користування надрами згідно Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 р. №615.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її прийнятою з порушенням норм процесуального права, Приватне підприємство «Граніт-2005» оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 червня 2015 року та відмовити в задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що згідно з протоколом №1 загальних зборів засновників (учасників) ПП «Граніт-2005» від 10.05.2009 року керівником ПП «Граніт-2005» призначено ОСОБА_2. Відомості про ОСОБА_2, як керівника ПП «Граніт-2005», також підтверджуються випискою з ЄДРЮОФОП від 23.04.2015 року. Згідно повідомлень про вручення поштової кореспонденції уся кореспонденція для ПП «Граніт-2005» була отримана за підписом «Чигрик». Однак, в ПП «Граніт-2005» не працює будь-яких осіб з прізвищем ОСОБА_3 і підприємство не видавало на будь-яких осіб з прізвищем ОСОБА_3 довіреностей на отримання поштової кореспонденції. Отже, ПП «Граніт-2005» не одержувало будь-яких повідомлень від позивача з вимогами про надання документів чи усунення порушень законодавства.
Крім цього, направлення на перевірку вручено ОСОБА_4, який і недопустив представників контролюючого органу до проведення перевірки. ОСОБА_4 не працює на ПП «Граніт-2005».
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з таких підстав.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ПП «Граніт-2005» зареєстроване як юридична особа органами державної реєстрації.
01.03.2010 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища України ПП «Граніт-2005» надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5151 з метою видобування піску, придатного для дорожнього будівництва, вапняку для приготування сумішей для покриття автомобільних доріг номерів С1-СЗ Ворвулинського родовища терміном дії 20 (двадцять) років.
Державною службою геології та надр України 26.06.2014 року видано наказ №203 «Про проведення планових перевірок надрокористувачів у III кварталі 2014 року», який містить перелік надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль, згідно з предметом перевірки, в тому числі ПП «Граніт-2005».
Листом від 26.06.2014 року №8968/02/14-14, який згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, отримано 09.07.2014 року, відповідача було повідомлено про проведення планової перевірки у строк з 21 по 25 липня 2014 року.
Повідомлення про проведення планової перевірки направлено рекомендованим листом 27.06.2014 року та вручено 09.07.2014 року ОСОБА_3 - директору ПП «Граніт-2005».
На підставі вищевказаного наказу Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України оформлено направлення від 14.07.2014 року №612-14/02 на проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування відповідачем, яке 21 липня 2014 року вручено директору ПП «Граніт-2005» ОСОБА_4
Однак, посадовим особам Західного міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України було відмовлено ПП «Граніт-2005» у проведенні перевірки з підстави: не отримання повідомлення про проведення перевірки. Як наслідок, позивачем складено акт про недопущення до перевірки №02-05/07/2014-21/п-135 від 25.07.2015 року. Присутній під час перевірки керівник ПП «Граніт-2005» - ОСОБА_4 з вищезазначеним актом ознайомився та отримав його примірник.
У зв'язку з недопущенням до проведення перевірки та з огляду на наявність доказів отримання відповідачем повідомлення про перевірку, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України складено припис від 31.07.2014 року №676-14/02, яким встановлено строк до 09.08.2014 року для надання матеріалів, відповіді на питання та копії підтверджуючих документів для проведення перевірки.
Як слідує з матеріалів справи, ПП «Граніт-2005» у встановлені терміни запитуваної інформації надано не було, у зв'язку з чим Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України внесено подання від 18.08.2014 року №706-14/02 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5151 від 01.03.2010 року.
Також, Державною службою геології та надр України видано наказ «Про зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» від 26.09.2014 року №310, яким надано 30 календарних днів для усунення порушень, про що повідомлено відповідача листом від 03.10.2014 року №13759/02/14-14.
Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України було направлено до Держгеонадра України подання від 11.11.2014 року №784-14/02 на анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №5151 від 01.03.2010 року.
Листом Державною службою геології та надр України від 05.12.2014 року №17065/02/14-14, направленим рекомендованою кореспонденцією та отриманим відповідачем 19.12.2014 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, звернулось до відповідача з проханням надати у 30 денний строк власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу. Відповідь у встановлений строк надана не була.
Згідно частини першої статті 11 Кодексу України про надра державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, органи влади Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України.
Згідно з підпунктом 18 пункту 4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №391/2011, Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.
Надра відповідно до ст.14 Кодексу України про надра надаються у користування для видобування корисних копалин.
Статтею 19 Кодексу України про надра, встановлено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615 (далі - Порядок № 615).
Державна служба геології та надр України відповідно до підпункту 1 та підпункту 5 пункту 22 Порядку №615 має право зупиняти дію спеціального дозволу у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.
З метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року №1294 (далі - Порядок № 1294) та Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Згідно пункту 4 Порядку №1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.
Пунктом 11 Порядку №1294 встановлено, що державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів. Для проведення планової або позапланової перевірки Держгеонадра видає наказ, який містить найменування надрокористувача, щодо якого буде здійснюватися державний геологічний контроль, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки, яке підписується керівником органу державного геологічного контролю або його заступником (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. Форма зазначеного направлення затверджується Держгеонадрами. Направлення є чинним протягом зазначеного в ньому строку здійснення державного геологічного контролю.
Пунктом 8 Порядку №1294 встановлено, що інформування надрокористувача про планову перевірку здійснюється не пізніше ніж за 10 днів до дати її проведення шляхом надсилання в установленому порядку повідомлення за формою, затвердженою Держгеонадрами, яке підписується керівником або заступником керівника Держгеонадр.
У матеріалах справи знаходиться повідомлення про проведення планової перевірки ПП «Граніт-2005», підписане першим заступником голови Державної служби геології та надр України Карпіним М.Й. та направлене рекомендованим листом ПП «Граніт-2005» 27 червня 2014 року.
Вищезазначене рекомендоване повідомлення 9 липня 2014 року вручено уповноваженому ОСОБА_3.
Направлення на проведення перевірки ПП «Граніт-2005» 21 липня 2014 року отримано уповноваженою особою надрокористувача - ПП «Граніт-2005» ОСОБА_4
Із змісту Акту про недопущення до перевірки №02-05/072014-21/п-135 від 25 липня 2014 року видно, що керівник ПП «Граніт-2005» - ОСОБА_4. Підстава недопуску до перевірки - ОСОБА_4 не отримав повідомлення на проведення перевірки.
Однак, згідно з протоколом №1 загальних зборів засновників (учасників) ПП «Граніт-2005» від 10.05.2009 року керівником ПП «Граніт-2005» призначено ОСОБА_2. Відомості про ОСОБА_2, як керівника ПП «Граніт-2005», підтверджуються випискою з ЄДРЮОФОП від 23.04.2015 року.
У судовому засіданні представник ПП «Граніт-2005» пояснив, що на ПП «Граніт-2005» ніколи не працювала та не працює особа з прізвищем ОСОБА_3. Зазначеній особі ПП «Граніт-2005» ніколи не видавалось довіреностей на отримання поштової кореспонденції чи вчинення інших будь-яких дій.
Тобто, ПП «Граніт-2005» не одержувало повідомлення та направлення про проведення планової перевірки, не отримувало будь-яких повідомлень від позивача з вимогою про надання документів чи усунення порушень законодавства щодо раціонального і ефективного використанням надр України.
За таких обставин, на думку суду апеляційної інстанції, протиправним є застосування до приватного підприємства «Граніт-2005» заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
З врахуванням вищевикладеного, суд першої інстанції вважає рішення суду першої інстанції незаконним, прийнятим з помилковим застосуванням норм матеріального права, в зв'язку з чим його слід скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Згідно ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, 198, ч. 4 ст. 202, ст.ст. 205, 207, 254 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Граніт-2005» задовольнити.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 червня 2015 року у справі №819/1318/15 скасувати та прий няти нову постанову, якою в задоволенні позову Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства «Граніт-2005» про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом аналювання спеціального дозволу на користування надрами №5151 від 01.03.2010 року, виданого ПП «Граніт-2005» для видобування піску, вапняку Ворвулинського родовища Заліщицького району Тернопільської області відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Я.С. Попко
Судді Р.Б. Хобор
Р.П. Сеник
Повний текст постанови виготовленог та підписано 27.01.2016 року.