Постанова № 55275684, 26.01.2016, Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
26.01.2016
Номер справи
576/2519/15-а
Номер документу
55275684
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 576/2519/15-а

Провадження № 2-а/576/7/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.01.16 м. Глухів

Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Колодяжного А.О.,

за участю секретаря Терені Л.О.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань суду в м. Глухівсправу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі також позивач) звернулась до Глухівського міськрайонного суду Сумської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі (надалі також відповідач) та з урахуванням уточнень позовних вимог просила суд визнати протиправними дії та рішення відповідача щодо відмови в перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця та зобовязати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації, і грошової допомоги державного службовця, починаючи з 16.11.2011 р. у розмірі 87 відсотків.

Свій позов ОСОБА_1 мотивувала тим, що їй призначена пенсія державного службовця без врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати і грошової допомоги державного службовця. 27.11.2015 р. позивач звернулася відповідача із заявою встановленого зразка про проведення перерахунку пенсії, надавши відповідні довідки про заробітну плату. Згідно з відповіддю відповідача, в перерахунку пенсії було відмовлено. Посилаючись на приписи ст.ст. 33, 35 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», позивач просила:

- визнати дії і рішення Управління Пенсійного фонду в м. Глухові та Глухівському районі № 14 від 03.12.2015 р. щодо відмови в перерахунку та виплаті їй пенсії з урахуванням всіх складових заробітної плати, передбачениї діючим законодавством, неправомірними;

- зобовязати відповідача провести перерахунок призначеної їй з 16.05.2011 р. пенсії з урахуванням всіх складових заробітної плати державного службовця, в тому числі: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової допомоги державного службовця відповідно до довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії згідно з Законом України «Про державну службу», у розмірі 87 % та виплатити пенсію в указаному розмірі.

У судовому засіданні, позивач свій позов підтримала з підстав, що в ньому викладені.

Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі, у судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.

В обґрунтування заперечень на позов представником відповідача було зазначено, що з 09.11.2007 р. за позивач за власною заявою перейшла на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». На підставі заяви від 16.05.2011 р. позивачу було здійснено перерахунок пенсії, з урахуванням тих складових заробітної плати, які були надані у довідці роботодавця. Згідно з чинним законодавством матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати згідно цих положень не враховуються для обчислення пенсії. Крім того, відповідач послався на те, що в даний час відсутній нормативно-правовий акт який би визначав умови та порядок перерахунку призначених державним службовцям пенсій. Крім цього позивач просила задовольнити її вимоги щодо перерахунку пенсії починаючи з 16.05.2011 р., що не узгоджується з ст. 99 КАС України, відповідно до якої строк звернення до суду встановлюється у 6 місяців.

Враховуючи вищезазначене, на думку представника відповідача, дії управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі були правомірними, а рішення - законне.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали та заслухавши позивача, представника відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що не заперечується сторонами, позивач ОСОБА_1 з 16.05.2011 р. одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

27.11.2015 р. позивач звернувся до відповідача із заявою, встановленого зразка, в якій просила перерахувати пенсію, провівши її обчислення з врахуванням складових усіх складових заробітної плати, які не були включені раніше (а.с.15, 38).

За наслідками розгляду цієї заяви, рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі № 14 від 03.12.2015 р. у перерахунку пенсії за довідкою про складові заробітної плати № 36 від 28.10.2015 р. було відмовлено у звязку з відсутністю законних підстав (а.с.30).

Отже предметом оскарження по цій справі є рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії.

За змістомч. 2 ст. 37 «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч. 5 ст. 37 вказаного Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці»встановлено,що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу»передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровленнявходить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, зокремадо заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зіст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цим самимЗакономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода державного службовця включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Саме така правова позиція викладенаВерховним Судом України, зокрема, у постановах від 20.02.2012 по справі № 21-430а11, від 14.05.2013 р. по справі 21-125а13, від 28.05.2013 р. по справі № 21-97а13, від 03.06.2014 р. по справі № 21-134а/14.

Згідно з ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобовязані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Як убачається із довідки Глухівського міськрайонного центру зайнятості від 28.10.2015 р. за № 36 про складові заробітної плати, ОСОБА_1 за період з 01.05.2009 р. по 30.04.2011 р. нараховано та виплачено інші виплати, які складаються з матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, винагорода державного службовця. На всі виплати, включені в довідки, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. (а.с. 36-37).

Згідно з індивідуальних відомостей про застраховану особу, з усіх зазначених вище виплат сплачувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (а.с.54).

Відповідач фактунарахування й сплатистрахових внесків, зокрема, на суми отриманої матеріальноїдопомогина оздоровлення, матеріальноїдопомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та винагороди державного службовця не спростував.

Отже, позивачмає право на перерахунок пенсії, з урахуванням сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальноїдопомогина оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та винагороди державного службовця.

Відсутність же нормативно-правового акту щодо умов і порядку перерахунку пенсій державних службовців не може позбавити громадянина його конституційного права на соціальний захист при вирішенні питань щодо надання пенсій.

Доводи відповідача щодо необхідності застосування до спірних правовідносин пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», якими внесено зміни до Закону України «Про державну службу», суд відхиляє, виходячи з наступного.

Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у звязку із прийняттям Закону № 213-VІІІ не зазнали змін.

Згідно зі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески або збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким, чином, у позивача є право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто ст. 37 цього Закону в редакції від 01.01.2008 р.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, на час виходу позивача на пенсію в 2011 року, пенсія їй була призначена в розмірі 87 % від суми її заробітної плати,що передбачалось ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу.

Аналізуючи приведене законодавство та нормативні акти, які врегульовують спірні правовідносини та встановлені обставини справи, суд дійшов до висновку щодо задоволення позовних вимог в цій частині, оскільки згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції яка була чинна саме на час призначення пенсії позивачу, пенсійний орган повинен був зробити перерахунок пенсії позивачу виходячиз розміру 87 % від суми заробітної плати позивача, на яку були нараховуванні страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Щодо часу, з якого повинен проводитись перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача із заявою, встановленого зразка, про здійснення перерахунку пенсії 27.11.2015 р. із наданням відповідної довідки про складові заробітної плати. Отже, до 27.11.2015 р. відповідач не знав та не міг знати про складові заробітної плати (їх розмір), які просить врахувати при призначенні пенсії позивач.

Крім того, п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затв. Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 р. визначено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Таким чином перерахунок пенсії, відповідно до вищезазначених норм повинен здійснюватись з 27.11.2015 р.

На підставі викладеного та відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», керуючись ст.ст. 2, 7-14, 159-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі № 14 від 03.12.2015 р. щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця з урахуванням всіх виплат, з яких проводились відрахування страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, у розмірі 87 %, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди державного службовця та інших виплат, з яких сплачувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з урахуванням відомостей, які маються у довідці Глухівського міськрайонного центру зайнятості від 28.10.2015 р. за № 36, починаючи з 27.11.2015 р.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі, якщо судом проголошена лише вступна та резолютивна частина постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя А.О.Колодяжний

Повний текст постанови складений та підписаний 27.01.2016 р.