Справа № 522/24396/15-а
Н.п. 2а/522/117/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси
в складі : головуючого судді Загороднюка В.І.
при секретарі Міневич Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
03.12.2015 р. позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить:
- визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси №172 від 12.11.2015 р. «Про відмову у перерахунку пенсії», яким відмовлено позивачці у врахуванні інших виплат та надбавки за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг при обчислені пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- зобовязати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити розрахунок та виплату пенсії позиваці починаючи з моменту звернення за її призначенням у розмірі 80% з урахуванням інших видів виплат та надбавки за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг згідно з довідкою від 04.11.2015 р. №1071/Н/15-32-05-02-11 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданої Головним управлінням ДФС в Одеській області без зміни базового місяця індексації пенсії жовтень 2009 року.
При цьому позивачка посилається на те, що вона є пенсіонеркою за віком згідно Закону України «Про державну службу». 12.11.20215 р. позивачка звернулася до відповідача із заявою про приведення розміру її пенсії, обчисленої не в повному обсязі при призначенні пенсії з 01.12.2004 р., у відповідність до законодавства України шляхом донарахування до розміру пенсії суми інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань без зміни базового місяця індексації пенсії жовтень 2009 року та надбавки за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг. При цьому позивачка надала довідку про заробітну плату з 01.02.2008 р., видану Головним управлінням ДФС в Одеській області з супровідним листом від 04.11.2015 р. №1071/Н/15-32-05-02-11, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсії, за формою, затвердженою постановою правління ПФУ №15-1 від 04.09.2013 р.
30.11.2015 р. позивачка отримала від відповідача лист від 19.11.2015 р. №582/Н-11 та рішення №172 від 12.11.2015 р. «Про відмову у перерахунку пенсії», в яких повідомлялось про відмову у розрахунку пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» у звязку з тим, що інші виплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 не відносяться до складових заробітку, які враховуються для обчислення розміру пенсійного забезпечення.
Не погоджуючись з даним рішенням відповідача, позивачка звернулася до суду з даним адміністративним позовом та просить його задовольнити.
В судове засідання позивачка не зявилася, надала суду заяву згідно якої позов підтримує та просить розглянути справу за її відсутністю.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час та місце проведення відповідач повідомлявся належним чином. До суду надійшло письмове заперечення представника відповідача, відповідно до якого представник просить розглядати справу у його відсутності та відмовити в задоволенні адміністративного позову. В обґрунтування своїх заперечень представник відповідача зазначив, що визначення заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям здійснюється в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інші надбавки. У звязку з цим, застосовувати при обчисленні пенсії «інші виплати» не є можливим. Також представник зазначив, що відповідно до матеріалів пенсійної справи, стаж роботи позивача на посаді державного службовця складає 10 років 18 дні. Отже відповідно до п. 5 ст. 33 Закону України «Про державну службу» надбавка за вислугу років позивачки встановлено у розмірі 20%. Представник також зазначив, що у разі виконання рішення суду управлінням, базовий місяць індексації пенсії змінюється відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 «Порядок проведення індексації грошових доходів населення». Таким чином урахувати базовий місяць жовтень 2009 року, не є можливим. Крім того, представником відповідача до суду було подано клопотання про залишення позову без розгляду, оскільки на думку відповідача позивачка пропустила строк звернення до адміністративного суду з даним адміністративним позовом.
Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно зясувавши обставини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, перебуває на обліку у відповідача, одержуючи державну пенсію з 01.12.2004 р. призначену згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ.
Згідно довідки Головного управління ДФС України в Одеській області від 04.01.2015 р. №1071/Н/15-32-05-02-11 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданій ОСОБА_1, надбавки, премії та інші виплати за період з 01.02.2008 р. становили: посадовий оклад; надбавка за спеціальне звання (інспектор податкової служби 1 рангу); надбавка за вислугу років (40%), надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи (50%); премії; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань). На всі виплати, уключені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
12.11.2015 р. ОСОБА_1 звернулася з письмовою заявою до відповідача про перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням «інші виплати», а саме винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань), а також надбавки за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу з урахування надбавки за ранг, згідно довідки Головного управління ДФС України в Одеській області від 04.01.2015 р. №1071/Н/15-32-05-02-11.
Рішенням №172 від 12.11.2015 р. управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси відмовило в перерахунку пенсії ОСОБА_1, обґрунтовуючи це тим, що чинним законодавством, зокрема Законом України «Про державну службу», постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» таке врахування не передбачено.
Листом від 19.11.2015 р. №582/Н-11 управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси повідомило ОСОБА_1 про прийняте рішення №172 від 12.11.2015 р. щодо відмови в проведенні перерахунку її пенсії.
Суд не погоджується з думкою відповідача, викладено в рішенні №172 від 12.11.2015 р. та на підставі ст. 224-2 КАС України, з урахуванням аналогічної позиції наведеної у Постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 р. (справа №21-430а11) та від 04.03.2014 р., вважає необхідним зазначити.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 11.04.2013 р., тобто чинної на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У частині 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якого входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація грошових доходів входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчислені пенсії.
Відповідно до частини першої статті 66 вищезазначеного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи, що згідно довідки вбачається, що на суму матеріальної допомоги, грошової винагороди за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, то вони є складовими заробітної плати позивача та повинні бути враховані при обчислені пенсії.
Також, за змістом наведених норм винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органами державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 12 вересня 1997 року, яка була чинна на час призначення позивачці пенсії,затверджено Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до положень якого до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи: в органах державної податкової служби; на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 «Про порядок обчислення стажу державної служби»з наступними змінами; на підприємствах, в установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів-програмістів, інженерів-системотехніків, інженерів-електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду.
Відповідно до пункту 2 зазначеного Порядку винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби у таких розмірах: за стаж роботи від 1 до 2 років 5%; від 2 до 5 років -10%; від 10 до 15 років 25 %; від 15 до 20 років 30%; від 25 до 25 років 35% від 25 та більше років - 40%, посадового окладу.
Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 перерахунок пенсії пенсіонерам проводиться на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із суми заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок.
Як вбачається, з довідки від 04.01.2015 р. №1071/Н/15-32-05-02-11 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, яка була видана Державною податковою службою ОСОБА_1, на дату призначення пенсії ОСОБА_1 отримувала заробітну плату, в яку входила, у тому числі, надбавку за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу 608,80 грн., на яку нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообовязкове пенсійне страхування.
Таким чином, винагорода за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу позивачки, згіднодопостанови Кабінету Міністрів України №1013 від 12 вересня 1997 року, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески до пенсійного фонду, повинна бути врахована в заробітну плату застрахованої особи при обчисленні пенсії.
Суд вважає, що в даному випадку відповідачем не було враховано, щостаття 33 Закону України «Про державну службу»визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, оскільки позивач отримував винагороду (надбавку) за вислугу років у розмірі 40% до посадового окладу, то саме зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні її пенсії.
Крім того слід зазначити, що правові основи проведення індексації, а також обєкти індексації визначено Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 (зі змінами) (далі Порядок).
Відповідно до пункту 1-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Так, пунктом 2 Порядку визначено, що індексації підлягає, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії
Пунктом 10-1 Порядку встановлено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.
Враховуючи зазначене суд вважає, що базовий місяць індексації пенсії позивачки - жовтень 2009 року повинен бути незмінним, адже перерахунок пенсії за рішенням суду по своїй правовій природі не є збільшенням грошових доходів населення, а є поновленням її порушеного права на отримання пенсії з урахуванням всіх отримуваних сум доходів з яких були сплачені страхові внески.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне зобовязати відповідача провести позивачці перерахунок та виплату її пенсії у розмірі 80% з урахуванням інших видів виплат та надбавки за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг згідно з довідкою від 04.11.2015 р. №1071/Н/15-32-05-02-11 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданої Головним управлінням ДФС в Одеській області без зміни базового місяця індексації пенсії жовтень 2009 року
При цьому суд повинен зазначити про таке.
У відповідності до ч.1 та ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивачки слід задовольнити за період з 03.06.2015 р. В іншій частині позов задоволенню не підлягає, оскільки позивачкою пропущений строк звернення до суду.
Відповідно до п.1 ч.1 статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про виплату пенсій у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 159-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси №172 від 12.11.2015 р. «Про відмову у перерахунку пенсії», яким відмовлено ОСОБА_1 у врахуванні інших виплат та надбавки за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг при обчислені пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 03.06.2015 р. у розмірі 80% з урахуванням інших видів виплат та надбавки за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг згідно з довідкою від 04.11.2015 р. №1071/Н/15-32-05-02-11 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданої Головним управлінням ДФС в Одеській області без зміни базового місяця індексації пенсії жовтень 2009 року.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню в частині стягнення перерахованої пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її отримання. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя
25.01.2016