Справа № 345/4675/15-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.01.2016 року м. Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Кардаш О.І., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Калуші справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії посилаючись на те, що 11.03.2015 року йому виповнилось 50 років і оскільки він у період з 26.08.1986р. по 17.09.1986р. працював у зоні відчуження (Поліський район Київської області) більше 5 календарних днів, то має право на пенсію за віком як учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (2-га категорія) із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
01.04.2015р. позивач звернувся до управління ПФУ в м. Калуші та Калуському районі із відповідною заявою, в якій просив призначити пенсію. УПФУ в м. Калуша та Калуському районі відповідно до протоколу № 1000 від 07.04.2015 року призначило йому пенсію з 12.03.2015 року та виплачувало її по 30.06.2015 року. Проте уже з 01.07.2015р. відповідач припинив виплачувати пенсію, оскільки вважає, що він не має права на призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на 10 років тобто після досягнення 50 - річного віку. Оскільки згідно довідки № 809 від 14.07.2015 року виданої Дрогобицькою лікарнею №1 позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 26.08.2015р. по 25.09.1986р., проте відомостей про зазначення кількості днів та в якій зоні відчуження він перебував не відображено.
Починаючи з 01.07.2015 року управління ПФУ в м. Калуші та Калуському районі повідомило його про прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії листом за вих. № 9048/03 від 03.12.2015р. Такі дії УПФУ в м. Калуші та Калуському районі вважає неправомірними та просить зобов'язати відповідача призначити йому пенсію із зменшенням пенсійною віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 12.03.2015 року та відновити виплату раніше призначеної пенсії з 01.07.2015 року.
У судове засіданні позивач подав заяву, в якій просить позов задовольнити із наведених у ньому підстав.
Представник відповідача ОСОБА_2 пенсійного фонду в місті Калуші та Калуському районі у судове засідання подав заяву про слухання справи у його відсутності та заперечення проти позовних вимог з підстав викладених у письмовому запереченні, зазначивши, що позивач не має права на призначення пенсії. Оскільки ним при зверненні подано довідку про заробітну плату за формою затвердженою Міністерством соціальної політики, видану Дрогобицькою міською лікарнею №1 без дати видачі та реєстраційного номера, в якій зазначено, що за роботу з 26.08.1986 р. по 25.09.1986 р. в населених пунктах зони відчуження с. Кливини та с. Луб'янка Поліського району Київської області. Зазначена довідка видана не в період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та не містить посилання на первинні документи, якими б підтверджувались час, період і місце роботи та не зазначено в довідці підставу видачі такої довідки (а.с.25-27).
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що 01 квітня 2015 року позивач звернувся до УПФУ в м. Калуші та Калуському районі із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.8).
Відповідно до протоколу № 1000 від 07.04.2015 року відповідач призначив ОСОБА_1 пенсію з 12.03.2015 року та виплачувало її по 30.06.2015 року (а.с.10).
Листом № 9048/03 від 03.12.2015 р. відповідач повідомив позивача про прийняття рішення про відмову у призначені пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки ним при зверненні подано довідку про заробітну плату за формою затвердженою Міністерством соціальної політики, видану Дрогобицькою міською лікарнею №1 без дати видачі та реєстраційного номера, в якій зазначено, що за роботу з 26.08.1986 р. по 25.09.1986 р. в населених пунктах зони відчуження с. Кливини та с. Луб'янка Поліського району Київської області. Зазначена довідка видана не в період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та не містить посилання на первинні документи, якими б підтверджувались час, період і місце роботи та не зазначено в довідці підставу видачі такої довідки (а.с.11).
Відповідно до ст.10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження.
Згідно зі ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС є періоди роботи в зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами, які видаються підприємствами, установами, організаціями.
П.2 ст.14, ч.1 ст.21 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які
постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що для встановлення
пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, до 2 категорії відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів.
Згідно з вимогами ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів пенсійний вік зменшується на 10 років.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до довідки Дрогобицької міської лікарні № 1 № 809 від 14.07.2015р. був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, РМ СРСР і ВЦРПС від 29.12.1987р. № 14970378 і постановою ОСОБА_3 міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986р. № 665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі Списком № 1, затвердженого постановою РМ СРСР від 22.08.1956р. № 1173 з 26.08.1986р. по 25.09.1986р. (а.с.13).
Довідкою Дрогобицького ТМО № 297 від 14.07.1993р. підтверджено, що ОСОБА_1Є за роботу в населених пунктах Поліського району Київської області (с. Кливини, с. Луб'янка) у період з 26 серпня 1986 року по 17 вересня 1986 року по місцю роботи Дрогобицька центральна районна лікарня як фельдшеру швидкої допомоги проводилась виплата заробітної плати в сумі 278 крб. з урахуванням коефіцієнта 3 відповідно до ОСОБА_3 міністрів Української РСР та Укрпрофради від 10.06.1986р. № 207-7 (а.с.12).
Копією довідки Дрогобицької міської лікарні № 1 підтверджено те, що ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах Поліського району Київської області (с. Кливини, с. Луб'янка) у період з 26 серпня 1986 року по 17 вересня 1986 року по місцю роботи Дрогобицька центральна районна лікарня одержував заробітну плату як фельдшер швидкої допомоги в сумі 278 крб. з урахуванням коефіцієнта 3 відповідно до ОСОБА_3 міністрів Української РСР та Укрпрофради від 10.06.1986р. № 207-7 (а.с.14).
Як вбачається із витягу з наказу №37 від 20.08.1986р. виданого Дрогобицькою центральною рай лікарнею Обласного відділу охорони здоров'я Львівського облвиконкому ОСОБА_1 фельдшера станції швидкої допомоги було направлено в Київську область з 26.08.1986р. по 25.09.1986 р. (а.с.34).
Таким чином, матеріалами справи підтверджено факт роботи позивача у зоні відчуження у період з 26 серпня 1986 року по 17 вересня 1986 року.
Крім того, судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії А 356904 (а.с.15).
Згідно з положеннями пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 221, згідно з яким документами які засвідчують особливий статус особи є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та фактичних обставин справи, суд приходить до висновку, що посилання відповідача на недотримання позивачем вимог для призначення пенсій відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є необґрунтованими, оскільки наявні в позивача документи, які знаходяться в матеріалах справи, містять достатньо даних, які підтверджують факт роботи позивача у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів і яких є достатньо для призначення пільгової пенсії передбаченої ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З матеріалів справи вбачається, що відповідач припинив виплату пенсії з 01.07.2015 року, а позивач звернувся до суду із позовною заявою 25.12.2015 року, а тому, з урахуванням вимог ст. 99 КАС України суд вважає, що позивач не пропустив строки звернення до суду.
У зв'язку з тим, що позивач є учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ІІ категорії та звільнений від сплати судового збору, то судові витрати слід віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного та керуючись Законами України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", керуючись, ст.ст. 99, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити.
Визнати дії ОСОБА_2 пенсійного фонду України міста Калуша та Калуського району Івано-Франківської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідація наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 12.03.2015р. та припинення виплати пенсії з 01.07.2015року неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійною віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 12.03.2015 року та відновити виплату раніше призначеної пенсії з 01.07.2015 року.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
ОСОБА_3 може бути оскаржена до Львівського адміністративного Апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги або в порядку ст. 186 КАС України.
СУДДЯ: