ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2015 року 11:00Справа № 808/7329/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі Бабаченко В.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області
до: Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Надія»
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Таврійський державний агротехнологічний університет, Відокремлений структурний підрозділ Ногайський коледж Таврійського державного агротехнологічного університету
про: стягнення відшкодування пільгових пенсій у сумі 29 465 грн. 02 коп.
ВСТАНОВИВ:
28.10.2014 року Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області (далі позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Надія» (далі відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Таврійський державний агротехнологічний університет (далі третя особа -1), Відокремлений структурний підрозділ «Ногайський коледж Таврійського державного агротехнологічного університету» (далі третя особа -2) про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у розмірі 29 465 грн. 02 коп.
Ухвалою суду від 30.10.2014 відкрито провадження в адміністративній справі№808/7329/14, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд справи.
Позивач у судове засідання не зявився. Згідно з позовною заявою просить стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до п.«б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі Закон України №1788-ХІІ) по пенсіонерам: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 за період з травня по жовтень 2014 року у розмірі 29465,02 грн. Позовні вимоги обґрунтовує Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі Закон України №1058-ІV), Законом України №1788-ХІІ, Законом України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 №400/97-ВР (далі Закон України №400/97-ВР), Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1. Просить позов задовольнити та розглянути справу без його участі.
Відповідач у судове засідання не зявився, про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином. Раніше на адресу суду відповідачем надані заперечення на позов від 26.12.2015.
Згідно із запереченнями відповідач зазначає, що не передбачено права УПФУ в Приморському районі Запорізької області здійснювати відшкодування витрат по пільговим пенсіям за попередні періоди. Позивач, вважає, що у відповідача були відсутні правові підстави для донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередній період, оскільки така можливість передбачена лише на поточний рік або по новопризначених пенсіях. Зазначена правова позиція висловлена Вищим адміністративним судом України, зокрема, у справі №К/9991/32264/11. З урахуванням вказаного дії відповідача по проведенню розрахунку за період з вересня 2013 року по грудень 2013 року є незаконними. Крім того, зазначає, що особи, які набули право на пільгову пенсію, працювали в Ногайському державному агрохімічному технікумі, правонаступником якого є Таврійська державна агрохімічна академія. Оскільки особи набули право на пільгову пенсію в Ногайському державному агрохімічному технікумі, то позивач повинен був провести розрахунок з визначенням частки плати за пільгову пенсію правонаступника, а не позивача по справі. Крім того, зазначає про протиправність донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередній період, оскільки така можливість передбачена лише на поточний рік, або по новопризначених пенсіях. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.
Представники третіх осіб у судове засідання не зявились, направили клопотання про розгляд справи без їх участі. Раніше на адресу суду від третіх осіб надійшли письмові пояснення, відповідно до яких треті особи проти задоволення позовних вимог не заперечували.
Як вбачається з матеріалів справи, колишнім працівникам Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Надія» за період з травня по жовтень 2010 року включно по пенсіонерам: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №2, була призначена пенсія на пільгових умовах, відповідно до п. б з ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується наявним у матеріалах справи протоколами про призначення пенсії. Пільговий стаж зазначених вище пенсіонерів підтверджується наявними у матеріалах справи довідками відповідача, які уточнюють особливий характер роботи.
Стаж роботи ОСОБА_1 на підприємстві відповідача становить 19 р. 0,57 міс., відповідно частка плати даного підприємства становить 95,24%, таким чином сума плати даного підприємства за період з травня по жовтень 2014 року Пенсійному фонду України складає 2721,02 грн.
Стаж роботи ОСОБА_2 на підприємстві відповідача становить 15 р. 1,63 міс., відповідно частка плати даного підприємства становить 75,68%, таким чином сума плати даного підприємства за період з травня по жовтень 2014 року Пенсійному фонду України складає 5728,33 грн.
Стаж роботи ОСОБА_3 на підприємстві відповідача становить 20 р. 0,00 міс., відповідно частка плати даного підприємства становить 100%, таким чином сума плати даного підприємства за період з травня по жовтень 2014 року Пенсійному фонду України складає 8264,97 грн.
Стаж роботи ОСОБА_4 на підприємстві відповідача становить 13 р. 9,87 міс., відповідно частка плати даного підприємства становить 69,11%, таким чином сума плати даного підприємства за період з травня по жовтень 2014 року Пенсійному фонду України складає 6079,25 грн.
Стаж роботи ОСОБА_5 на підприємстві відповідача становить 20 р. ,00 міс., відповідно частка плати даного підприємства становить 100%, таким чином сума плати даного підприємства за період з травня по жовтень 2014 року Пенсійному фонду України складає 6671,45 грн.
Зазначені обставини підтверджуються наданими позивачем та дослідженими в судовому засіданні довідками, що підтверджує пільговий стаж вищезазначених пенсіонерів, розрахунками стажу, протоколами про призначення пенсій.
Так, судом встановлено, що особи, які мають право на призначення пільгової пенсії працювали в Ногайському державному агротехнічному технікумі, правонаступником якого є Таврійська державна агротехнічна академія, про що свідчить Витяг з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 19331344 від 22.09.2014.
Крім того, згідно з наказом Міністерства аграрної політики України № 331 від 13.09.2004 Про створення державного сільськогосподарського підприємства Надія, на базі виробничого підрозділу Ногайського державного агротехнічного технікуму створено ДП СП Надія з наданням йому статусу юридичної особи. Згідно із складеним розподільчим балансом між Ногайським державним агротехнічним технікумом та ДП СП Надія та актами приймання-передачі № 22 від 01.11.2004, затвердженими в Мінагрополітики Україні 29.11.2004, заборгованість НДАТ згідно вищезазначеного наказу передана ДП СП Надія зокрема заборгованість перед Пенсійним Фондом України.
Таким чином, Таврійська державна агротехнічна академія, як і ДП СП Надія, є правонаступником Ногайського державного агротехнічного технікум, проте, оскільки довідки пенсіонерам для призначення пенсій за віком на пільгових умовах за списком 2, в яких також зазначено, що боржник є правонаступником виробничої частини Ногайського Державного агротехнічного технікуму, надавалися саме ДП СП Надія, суд приходить до висновку, що відшкодовувати суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій повинен саме відповідач.
Статтею 1 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування №400/97-ВР від 26.06.1997 встановлено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Державне підприємство Сільськогосподарське підприємство Надія є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-ІV та зареєстрований в УПФУ Приморського району Запорізької області як платник страхових внесків.
Статтею 13 Закону України Про пенсійне забезпечення № 1788 від 05.11.1991 визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також до 2000 року врегульовано порядок внесення підприємствами та організаціями плати до пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності до п. п. б- з цієї статті.
Законом України Про внесення змін до деяких законів України від 17.02.2000 порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено. Порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій визначено шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування Законом України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, яким передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування повинні сплачувати такий збір у розмірах, встановлених ст. 4 цього Закону.
Відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100 % розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплат та доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. б-з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення.
Пунктом в ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення передбачено, що трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менш 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Порядок відшкодування вказаних витрат Пенсійному фонду України врегульований розділом 6 Інструкції Про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003, яка зареєстрована в Мінюсті України 16.01.2004 за № 64/8663.
Згідно абз.2 п. 6.1. Інструкції № 21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1. пункту 2.1. цієї Інструкції - 100 % фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. 6.2 Інструкції № 21-1 витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покривається цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається управлінням Пенсійного фонду щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го числа січня поточного року, та протягом 10-ти днів з новопризначених пенсій, що визначено п.6.4 вказаної Інструкції.
Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій були надіслані на адресу відповідача, про що свідчать рекомендовані повідомлення з відміткою про їх вручення.
Також, матеріалами справи встановлено, що відповідачем був поданий позов до Запорізького окружного адміністративного суду, в якому він просив: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області щодо складання розрахунків за вересень - грудень 2013 pоку; січень - грудень 2014 pоку, січень 2015 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів б-з ст.13 Про пенсійне забезпечення та визнати недійсними зазначені розрахунки.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 06.07.2015, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.10.2015, у задоволенні адміністративного позову позивачу відмовлено у повному обсязі.
Отже, розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на час розгляду справи є чинними.
Розмір виплачених пенсій з коштів Пенсійного фонду України також підтверджується Довідками УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії щодо кожного пенсіонера, які містяться в матеріалах справи.
Згідно з п.6.8 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця, до 25 числа, вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму, фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
З 01.01.2004 набрав чинності Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058, який визначив принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду України.
У відповідності до абз. 1 ч. 2 Прикінцевих положень вказаного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Відповідно до ч. 2 абз. 2 п. 1 Прикінцевих положень Закону № 1058 до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058 в разі досягнення пенсійного віку та при наявності трудового стажу, передбаченого Законом України Про пенсійне забезпечення. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто, зазначений вище порядок відшкодування.
З огляду на викладенні норми законодавчих актів суд приходить до висновку, що Державне підприємство Сільськогосподарське підприємство Надія, як платник збору на обовязкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якої вийшли на пільгову пенсію, зобовязаний сплачувати Пенсійному фонду збір у 100% розмірі сум фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій його працівникам, тобто відшкодовувати Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених працівникам відповідача, у повному розмірі, і тому заборгованість, яка виникла у Державного підприємства Сільськогосподарське підприємство Надія перед Управлінням Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області за період травня по жовтень 2014 року у розмірі 29465,02 грн. внаслідок виплати пільгових пенсій пенсіонерам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 підлягає стягненню з відповідача.
Відповідач не надав доказів сплати заборгованості на час розгляду справи.
Згідно ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до п.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства Сільськогосподарське підприємство Надія (ЄДРПОУ 33318041) на користь управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту б - з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення за період з травня 2014 року по жовтень 2014 року у розмірі 29 465 (двадцять девять тисяч чотириста шістдесят пять) грн. 02 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О. Нестеренко