ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
25 січня 2016 року № 826/11628/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова» про застосування заходів реагування, -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві з позовом до Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова» про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи Установи за адресою: просп. Ю. Гагаріна, 27 у Деснянському районі в м. Києві (код ЄДРПОУ 02473085), шляхом відключення джерела електроживлення та накладення печаток на розподільчі електрощитки та вхідні двері приміщень установи, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення планової перевірки Установи за адресою: м. Київ, просп. Ю. Гагаріна, 27 було виявлено ряд порушень правил пожежної і техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Виявлені порушення, за переконанням уповноваженого представника позивача, свідчать про необхідність повного зупинення подальшої роботи державної установи. З метою попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті відповідача порушень вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду із позовом про застосування заходів реагування.
В наданих суду письмових запереченнях відповідач зазначає про те, що виявлені позивачем під час проведення перевірки порушення пожежної і техногенної безпеки не створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей. Крім того, відповідачем був розроблений план заходів на виконання постанови ГУ ДСНС України у м. Києві на усунення порушень вимог пожежної і техногенної безпеки по плановій перевірці приміщень та території Установи, однак за браком достатнього бюджетного фінансування наразі даний план був виконаний лише частково.
В судовому засіданні, призначеному на 08.12.2015, представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти позову посилаючись на попередньо подані письмові заперечення та надані додаткові матеріали, оформлені супровідними листами від 03.08.2015 № 399/01, 07.09.2015 № 428/01, від 08.12.2015 № 548/01.
В судовому засіданні 08.12.2015 року суд керуючись ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Як вбачається з наявних матеріалів справи, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.01.2015 №317-р «Про надання дозволу на проведення планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки» та з урахуванням норм Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» Деснянським районним управлінням Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (надалі - Деснянське РУ ГУ ДСНС України у м. Києві) було видано наказ від 22.04.2015 № 54 про проведення планових перевірок.
Надалі, в період з 19.05.2015 по 26.05.2015 на виконання зазначеного наказу від 22.04.2015 №54 та на підставі посвідчення про проведення перевірки від 23.04.2015 №29/55 старшим інспектором відділу профілактичної роботи центру забезпечення діяльності ГУ ДСНС України у м. Києві старшим лейтенантом служби цивільного захисту Стариком В.В. і т.в.о. заступника начальника відділу держаного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту Деснянського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві капітаном служби цивільного захисту Куликом С.В. проведено планову перевірку приміщень та території Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова» за адресою: м. Київ, просп. Ю. Гагаріна, 27, з питань додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
Суд встановив, що надане позивачем разом з матеріалами позову повідомлення про проведення планової перевірки від 23.04.2015 №29/13 було надіслано відповідачу телефонограмою та отримано посадовою особою державної установи ОСОБА_4
Факт отримання такого повідомлення на проведення перевірки Установи не пізніше ніж за десять днів до проведення планової перевірки відповідачем не заперечується.
За результатами перевірки складений акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 26.05.2015 № 63 (надалі - акт перевірки від 26.05.2015), згідно тексту якого, під час здійснення перевірки виявлено недотримання відповідачем вимог пожежної і техногенної безпеки.
Так, зі змісту цього акта перевірки вбачається, що дана перевірка була здійснена у присутності посадових осіб Установи (завідувач відділу інженерно-технічного забезпечення ДНУ «Книжкова палата України ім. І. Федорова» ОСОБА_5 та завідувач відділу господарського обслуговування та технічного забезпечення ДНУ «Книжкова палата України ім. І. Федорова» ОСОБА_6.), що також не заперечується відповідачем.
Згідно акта перевірки від 26.05.2015 в ході проведеної планової перевірки працівники Деснянського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві встановили такі порушення відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки:
- не надані акти проведення прихованих робіт на прокладання проводів (кабелів) за підвісними стелями 1-го та 2-го поверхів адміністративного корпусу (п. 1.2 гл. 1 розд. розд. IV НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України», що затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697);
- не проведено спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок (п. 1.20 гл. 1 розд. IV НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- в приміщеннях підвального поверху допускається підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи (п. 1.18 гл. 1 розд. IV НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- в приміщеннях підвального поверху допускається експлуатація світильників зі знятими ковпаками (розсіювачами) (п. 1.18 гл. 1 розд. IV НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- в приміщеннях книгосховища не забезпечено відстань між світильниками та предметами з горючих матеріалів (книгами) (п. 1.10 гл. 1 розд. IV НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- в приміщеннях відділу підготовки та розповсюдження видання допускається складування горючих матеріалів на відстані менше 1 метру від електроустаткуванням та під електрощитами (п. 1.18 гл. 1 розд. IV НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- для загального відключення силових та освітлювальних мереж складських та інших подібних приміщень апарати відключення (вимикачів) не встановлені поза межами (ззовні) вказаних приміщень на негорючих стінах (перегородках) або на окремих опорах (п. 1.15 гл. 1 розд. IV НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- електророзетки, вимикачі та перемикачі освітлення в приміщеннях книгосховища, технічного та підвального поверхів встановлені на горючій основі без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити електроприладу на 1 см з кожного боку (п. 1.17 гл. 1 розд. IV НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил електричних проводів і кабелів в приміщеннях будівлі не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (п. 1.6 гл. 1 розд. IV НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- не забезпечено клас вогнестійкості проходок електричних кабелів та інженерного обладнання в приміщеннях технічного та підвального поверхів будівлі через огороджувальні конструкції або протипожежні перешкоди з нормованою межею вогнестійкості (п. 2.4 гл. 2 розд. IІІ НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»; п. 4.18 ДБН В.І.І-7-2002 «Захист від пожежі. Пожежна безпека»);
- двері вентиляційних камер на поверхах книгосховища, складських (підсобних) приміщень, архівів та серверної (комунікаційної) не виконані протипожежними з класом вогнестійкості не менше ніж ЕІ 30 з відповідним сертифікатом системи Укр.СЕПРО (п. 2.3 гл. 2 розд. IІІ НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»; п. 2.14 табл. 2 ДБН В.1.1-7-2002 «Захист від пожежі. Пожежна безпека»; пп. 9.3.6 ДБН В.2.2-9-2009 «Громадські будинки та споруди»);
- приміщення електрощитових на поверхах книгосховища, адміністративного корпусу та в підвальному поверсі не відділено протипожежними перешкодами (протипожежними дверима) з класом вогнестійкості не менше ніж ЕІ 30 з відповідним сертифікатом системи Укр.СЕПРО (п. 1.24 гл. 1 розд. IV, п. 2.3 гл. 2 розд. ІІІ НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»; п. 2.14, табл. 2 ДБН В.1.1-7-2002 «Захист від пожежі. Пожежна безпека»);
- двері сходових кліток установи не обладнані пристроями для само зачинення (п. 2.37 гл. 2 розд. ІІІ НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»; п. 5.20 ДБН В.1.1-7-2002 «Захист від пожежі. Пожежна безпека»);
- глухі грати на вікнах приміщень адміністративного корпусу де перебувають люди, не виконані розпашними або легкозйомними (п. 2.16 гл. 2 розд. ІІІ НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- не надані результати іспитів зразків лінолеуму, прокладеного на шляхах евакуації адміністративного корпусу, щодо токсичності продуктів горіння, помірної димоутворювальної здатності згідно з (ТОСТ 12.1.044-89) та відповідності групам поширення полум'я РП 1, РП 2 з гідно з (ДСТУ Б В.2.7-70-89)(п. 2.28 гл. 2 розд. ІІІ НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- шляхи евакуації забезпечені евакуаційним освітленням установи не підключені до джерела живлення аварійного (евакуаційного) освітлення відповідно до вимог (п. 2.31 і 2.32 гл. 2 розд. ІІІ НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- на шляхах евакуації 1-го поверху адміністративного корпусу розташований книжковий магазин (п. 2.37 гл. 2 розд. ІІІ НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- шляхи евакуації 1-го поверху адміністративного корпусу (книжковий магазин) захаращені меблями та різними матеріалами (п. 2.37 гл. 2 розд. ІІІ НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- у складському приміщені книжкового магазину 1-го поверху адміністративного корпусу не забезпечено проходи між стінами та стелажами завширшки не менше 1-го метру (пп. 9.1.7 п. 9.1 гл. 9 розд. VI НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- приміщення книжкового магазину 1-го поверху адміністративного корпусу, технічного та підвального поверхів установи не обладнані системою автоматичної пожежної сигналізації (п. 1.2 розд. V НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»; п. 4.1, додаток В, таблиця В. 1, п. 6 ДБН В.2.5-56:2010 «Інженерне обладнання будинків та споруд. Системи протипожежного захисту»);
- приміщення установи не обладнані системою оповіщення про пожежу та гучномовним зв'язком (п. 1.2 розд. V НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»; п. 4.1, додаток Г, таблиця Г.1, п. 7 ДБН В.2.5-56:2010 «Інженерне обладнання будинків та споруд. Системи протипожежного захисту»; п. 7.10 і 7.19 додаток Е, таблиця Е.1 ДБН В.1.1-7-2002 «Захист від пожежі. Пожежна безпека»);
- приміщення серверної (комунікаційної) адміністративного корпусу не обладнано системою модульного локального пожежогасіння (п. 1.2, 1.3 розд. V НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»; п. 4.15 ДБН В.2.5-56:2010 «Інженерне обладнання будинків та споруд. Системи протипожежного захисту»);
- система автоматичної пожежної сигналізації адміністративного корпусу знаходиться в несправному стані (п. 1.1 гл. 1 розд. V НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- приміщення адміністративного корпусу обладнані не сертифікованими пожежними сповіщувачами (п. 1.2 гл. 1 розд. V НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- приміщення 1-го поверху адміністративного корпусу, в якому встановлений приймально-контрольний прилад системи автоматичної пожежної сигналізації, не забезпечене аварійним освітленням (п. 1.2 гл. 1 розд. V НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- на дверях насосної станції, технічного та підвального поверхів установи не вказано місце зберігання ключів (п. 2.3 гл. 2 розд. V, п. 2.12 гл. 2 розд. ІІІ НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- пожежні рукава на поверхах установи не приєднані до крана (п. 2.2 гл. 2 розд. V НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- пожежні кран-комплекти не укомплектовані пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, а також важелем для полегшення відкривання вентиля (п. 2.2 гл. 2 розд. V НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- пожежні кран-комплекти що розміщені у навісних та вбудованих шафках установи не мають отворів для провітрювання та візуального огляду їх без розкривання (п. 2.2 гл. 2 розд. V НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- у приміщенні насосної станції установи не вивішена загальна схема протипожежного водопостачання та схема обов'язки насосів (п. 2.3 гл. 2 розд. V НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- у приміщенні насосної станції установи трубопроводи та насоси не пофарбовані у відповідний колір згідно ГОСТ 12.4.026-76, ГОСТ 14202-69 (п. 2.3 гл. 2 розд. V НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- на вводі внутрішнього протипожежного водопроводу установи не встановлено засувку з електроприводом (п. 2.2 гл. 2 розд. V НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- не рідше одного разу на місяць не проводиться перевірка надійності переведення пожежних насосів з основного на резервне електропостачання з реєстрацією результатів у журналі (п. 2.3 гл. 2 розд. V НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- біля входу в приміщення насосної станції установи не розміщено напис (табло) «Пожежна насосна станція» з освітленням в ночі (п. 2.3 гл. 2 розд. V НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- не проведено технічне обслуговування існуючих вогнегасників відповідно до вимог інструкції з експлуатації (п. 3.17 гл. 3 розд. V НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України»);
- посадові особи, що згідно наказу призначені відповідальними за пожежну безпеку на об'єкті не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки (п. 16 розд. ІІ НАПБ А.01.001-2015 «Правила пожежної безпеки України», Постанова Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях»);
- приміщення установи надаються в орендне користування та експлуатуються суб'єктами господарювання без декларацій відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (ст. 57 Кодексу цивільного захисту України).
Даний акт перевірки був підписаний посадовими особами державної установи ОСОБА_5 і ОСОБА_6 без жодних зауважень.
Таким чином, позивач в ході перевірки встановив, що державна установа функціонує з порушенням правил та норм пожежної безпеки, що створює загрозу для життя та здоров'я людей.
Також, на завідувача відділу інженерно-технічного забезпечення ДНУ «Книжкова палата України ім. І. Федорова» ОСОБА_5 у відповідності до ст. 175 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки 21.05.2015 складений протокол КІП № 033060/20 про адміністративне правопорушення.
Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно визначення ДСТУ 2272-06 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять» небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опіків, отруєння легкими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.
Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, відповідно до частини першої якої забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.
Зокрема, діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях (частина друга статті 55 Кодексу цивільного захисту України). Аналогічні положення містяться в Правилах пожежної безпеки України, що затверджені Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417.
Положеннями частини 2 статті 51 та частини 3 статті 55 цього Кодексу передбачено, що забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладено на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (надалі - Закон № 877-V).
Статтею 1 цього Закону визначено, що «державний нагляд (контроль)» - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; «заходи державного нагляду (контролю)» - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Зокрема, у відповідності до ч. 1 ст. 5 і ч. 6 ст. 7 Закону № 877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Згідно із ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Також ч. 4 ст. 4 Закону № 877-V передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.
Згідно абз. 1 ч. 5 ст. 4 цього Закону виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Крім того, суд враховує те, що відповідно до ч. 1 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб..
Частина 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема:
- здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу;
- звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
За приписами норм ч. 1, 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Водночас у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
При цьому, такий центральний орган виконавчої влади в силу норми ч. 2 ст. 64 зазначеного Кодексу реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Згідно Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» від 16.01.2013 № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр), одним з основних завдань якого є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, що забезпечується безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
У ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів може бути недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.
Відповідно до ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Таким чином, вищенаведеними положеннями законодавства встановлено, що у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду, що свідчить про те, що позивач звернувся до суду у межах наданих йому повноважень та з дотриманням законодавства України.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом слугували виявлені працівниками Деснянського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві під час планової перевірки, проведеної в період з 19.05.2015 по 26.05.2015, порушення вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки.
З метою належної організації вжиття заходів щодо усунення порушень, зафіксованих в акті перевірки від 26.05.2015, відповідачем був розроблений і затверджений план заходів щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки (копія якого наявна в матеріалах справи).
Відповідно до актів перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб № 29/213 від 28.08.2015 та № 29/349 від 07.12.2015, складених за результатами проведених позапланових перевірок, відповідачем з 37 виявлених порушень фактично усунуто 25.
Так, зокрема, останньою позаплановою перевіркою встановлено, що досі наявні наступні порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки: в приміщеннях підвального поверху допускається підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи; в приміщеннях підвального поверху допускається експлуатація світильників зі знятими ковпаками; для загального відключення силових та освітлювальних мереж складських та інших подібних приміщень апарати відключення (вимикачів) не встановлені поза межами (ззовні) вказаних приміщень на негорючих стінах (перегородках) або на окремих опорах; з'єднання, відгалуження та окінцювання жил електричних проводів і кабелів в приміщеннях будівлі не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів; не забезпечено клас вогнестійкості проходок електричних кабелів та інженерного обладнання в приміщеннях технічного та підвального поверхів будівлі через огороджувальні конструкції або протипожежні перешкоди з нормованою межею вогнестійкості; двері вентиляційних камер на поверхах книгосховища, складських (підсобних) приміщень, архівів та серверної (комунікаційної) не виконані протипожежними з класом вогнестійкості не менше ніж ЕІ 30 з відповідним сертифікатом системи Укр.СЕПРО; шляхи евакуації забезпечені евакуаційним освітленням установи не підключені до джерела живлення аварійного (евакуаційного) освітлення відповідно до вимог; на шляхах евакуації 1-го поверху адміністративного корпусу розташований книжковий магазин; приміщення книжкового магазину 1-го поверху адміністративного корпусу, технічного та підвального поверхів установи не обладнані системою автоматичної пожежної сигналізації; приміщення установи не обладнані системою оповіщення про пожежу та гучномовним зв'язком; посадові особи, що згідно наказу призначені відповідальними за пожежну безпеку на об'єкті не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки; приміщення серверної (комунікаційної) адміністративного корпусу не обладнано системою модульного локального пожежогасіння.
При цьому, відповідно до письмових пояснень представників відповідача та наявних у справі матеріалів Державна наукова установа «Книжкова палата України імені Івана Федорова» заснована на державній власності і підпорядкована Державному комітету телебачення і радіомовлення України. Фінансування Установи здійснюється з Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Відповідач зазначив, що кошторис Установи на 2015 рік був скорочений на 2,5 млн. грн., що позбавляє державну установи можливості якісно та оперативно здійснити усунення повністю всіх виявлених перевіркою порушень пожежної безпеки.
Разом з тим, за результатами звернень Установи до та Держкомтелерадіо до вищих органів влади щодо збільшення фінансового забезпечення державної установи на 2015 рік (в тому числі для приведення стану пожежної безпеки у відповідність до вимог чинного законодавства) було прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.07.2015 № 755-р «Про перерозподіл видатків державного бюджету, передбачених Державному комітетові телебачення і радіомовлення на 2015 рік». Даним Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.07.2015 здійснено перерозподіл видатків державного бюджету за загальним фондом, шляхом зменшення обсягу видатків споживання за програмою 1701080 та відповідно збільшення обсягу видатків розвитку за програмою 1701020 на загальну суму 3 500,0 тис. грн. (з них безпосередньо Установі на 2 200,0 тис. грн.).
В результаті такого перерозподілу бюджетних коштів протягом листопада-грудня 2015 року Установа виконала поточні ремонтні роботи щодо обладнання кабінетів 1, 2, 3 поверхів наукового блоку, підвалу та технічних поверхів системи адресної пожежної сигналізації, світлозвуковим оповіщенням про пожежу, системи водопостачання, об'єднаної з системою водяного пожежогасіння, що підтверджується документально.
Решта зафіксованих в акті перевірки порушень (а саме: не обладнання системи локального автоматичного пожежогасіння серверної, не здійснення заміни на металеві двері складських приміщень, серверної та вентиляційних камер) не були усунуті з причин, що не залежать від відповідача. Оскільки дані витрати вважаються капітальними видатками, які згідно довідки Міністерства фінансів України від 06.10.2015 № 1350 Установі проводити заборонили (копія такої довідки наявна в матеріалах справи).
Наведене в сукупності свідчить, що відповідачем вжито належних заходів щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, що зазначені в акті перевірки від 26.05.2015, які були підставою для звернення позивача до суду.
При цьому, судом встановлено, що ряд виявлених порушень не може бути усунуто з причин, незалежних від відповідача. Водночас, зазначені неусунені порушення не створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють, перебувають на підприємстві, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі, а відтак, з урахуванням наведеного у сукупності, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 86, 158 - 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Є.В. Аблов