ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
26 січня 2016 рокусправа № 808/3088/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Прокопчук Т.С.
суддів: Божко Л.А. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 серпня 2015 року по справі
за позовом Дочірнього підприємства «Запорізький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України» до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області про скасування податкових повідомлень - рішень,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач Дочірнє підприємство «Запорізький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України» (далі - ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України») звернулося до суду з позовом до відповідача Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі - Бердянська ОДПІ), в якому просить визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0000042201 від 20.01.2015 року та №0000092203 від 24.04.2015 року.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 25.08.2015 року позов задоволено, стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір в розмірі 182,70 грн.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Бердянською ОДПІ подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В судове засідання апеляційного суду сторони не з'явилися, про день розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно ст.41 КАС України не здійснювалося.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судом першої інстанції встановлено, що ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Запорізької міської ради 22.05.2002 року, одним з видів діяльності якого відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є будівництво доріг та автострад.
Розпорядженням голови Бердянської районної державної адміністрації року №592 від 10.10.2006 року позивачеві надано в постійне користування земельну ділянку загальною площею 24,6099 га.
14.02.2014 року та 18.02.2014 року ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» надано відповідачу податкові декларації за 2013 рік, в яких позивачем задекларовано 100% пільги по даній земельній ділянці.
У період з 04.11.2014 року по 01.12.2014 року Бердянською ОДПІ проведено планову виїзну перевірку ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» з питань дотримання вимог податкового законодавства з плати за землю за період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року, за результатами якої складено акт № 124/08-26-22-01/32025623 від 29.12.2014 року.
Відповідно до викладених в акті перевірки висновків позивачем порушено приписи п. 286.2 ст. 286, п. 287.3 ст. 287, п. 278.1 ст. 278 ПК України, а саме не надано до Бердянської ОДПІ податкового розрахунку земельного податку, що призвело до заниження суми земельного податку за 2013 рік в розмірі 27 784,64 грн.
На підставі акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення №0000042201 від 20.01.2015 року, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з земельного податку юридичних осіб за основним платежем в розмірі 27784,64 грн., штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 14062,32 грн., не погодившись з яким позивач оскаржив його в адміністративному порядку.
Рішенням ГУ ДФС України в Запорізькій області №2455/7/0801-100413 від 06.04.2015 року скасовано податкове повідомлення-рішення №0000042201 від 20.01.2015 року в частині 6 946,16грн. надмірно застосованих штрафних (фінансових) санкцій, в іншій частині зазначене податкове повідомлення - рішення залишено без змін, а скарга позивача в цій частині без задоволення.
На підставі даного рішення Бердянською ОДПІ винесено податкове повідомлення - рішення №0000092203 від 24.04.2015 року, яким ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» визначено грошове зобов'язання з земельного податку юридичних осіб за основним платежем в розмірі 27784,64грн., штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 7116,16грн.
Позивач оскаржив зазначені податкові повідомлення - рішення в судовому порядку.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» № 2535-XII від 03.07.1992 року (далі - Закон № 2535-XII) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Згідно ст. 13 Закону № 2535-XII підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності - договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону № 2535-ХІІ платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Статтею 12 Закону № 2535-ХІІ визначено, що від земельного податку звільняються зокрема, землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 ЗК України та ч. 3 ст. 31 Закону України «Про транспорт» № 232/94-ВР від 10.11.1994 року до земель дорожнього господарства належать землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, тунелями, транспортними розв'язками, водопропускними спорудами, підпірними стінками і розташованими в межах смуг відведення іншими дорожніми спорудами та обладнанням, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме: а) паралельні об'їзні дороги, поромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з'їзди; б) майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, підприємства та об'єкти служби дорожнього сервісу; в) будинки (в тому числі жилі) та споруди дорожньої служби з виробничими базами; г) захисні насадження.
Згідно ст. 270 ПК України, який почав діяти з 01.01.2011 року об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні і земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно з п. 287.4 ст. 287 ПК України податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до п.1 ст.30 ПК України податковою пільгою є передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
Відповідно до пп. 283.1.4 п. 283.1 ст. 283 ПК України не сплачується податок за землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування - землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, штучними спорудами, тунелями, транспортними розв'язками, водопропускними спорудами, підпірними стінками, шумовими екранами, очисними спорудами і розташованими в межах смуг відведення іншими дорожніми спорудами та обладнанням, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме: а) паралельні об'їзні дороги, поромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, враховуючи з'їзди, захисні насадження, шумові екрани, очисні споруди; б) майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, склади, гаражі, резервуари для зберігання паливно-мастильних матеріалів, комплекси для зважування великогабаритного транспорту, виробничі бази, штучні та інші споруди, що перебувають у державній власності, власності державних підприємств або власності господарських товариств, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток, паїв) належить державі.
Враховуючи викладене суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що так як одним з видів діяльності ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» є будівництво доріг та автострад, позивачем правомірно не сплачувався земельний податок за 2013 рік за земельну ділянку, на якій розташовані адміністративний будинок, виробнича база, житлові будинки, оскільки останні відносяться до земель дорожнього господарства, з яких земельний податок не справляється.
Із матеріалів справи вбачається, що між ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» та ВАТ «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів» укладено договір оренди обладнання №07/07-А від 26.02.2007 року, що знаходиться в оперативному управлінні та обліковується на балансі ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» , яке розташоване за адресою: Запорізька область Бердянський район с. Андровка, вул. Шкільна 1.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що податковим органом не спростовано доводи позивача про те, що в оренду ним здавалося рухоме майно, яке відремонтовано за рахунок орендарів і на якому вони працювали, однак видобуту та перероблену на зданому в оренду обладнанні, продукцію (щебень) позивач використовував у власній господарській діяльності, а саме - на будівництві та ремонті доріг.
Таким чином,здавання в оренду майна,яке знаходиться на земельній ділянці позивача,узгоджується з приписами пп.283.1.4 п.283.1 ст.283 ПК України в частині застосування пільги.
Приймаючи до уваги викладене, враховуючи, що відповідно до ч.2 ст.71 КАС України відповідачем не доведено правомірність своїх дій та їх відповідність нормам діючого законодавства України, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про правомірність визнання протиправним та скасування винесених Бердянською ОДПІ податкових повідомлень - рішень №0000042201 від 20.01.2015 року та №0000092203 від 24.04.2015 року.
Суд першої інстанції відповідно до вимог ст. 94 КАС України правомірно присудив з Державного бюджету України на користь позивача понесені ним та документально підтверджені судові витрати в розмірі 182,70 грн.
Доводами апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовуються.
За таких обставин суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалене рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і підстави для його скасування відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст.200, 205, 206 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 серпня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Т.С. Прокопчук
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова