Справа 688/4418/15-ц
№ 2/688/73/16
Рішення
іменем України
13 січня 2016 року Шепетівський міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі:
головуючої - судді Мазур Н.В.
секретаря - Ярощук Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Шепетівці справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Шепетівської міської ради Хмельницької області, Управління Держгеокадастру у Шепетівському районі Хмельницької області про скасування рішень Шепетівської міської ради та державної реєстрації земельних ділянок, суд
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, Шепетівської міської ради Хмельницької області, Управління Держгеокадастру у Шепетівському районі Хмельницької області про скасування рішень Шепетівської міської ради та державної реєстрації земельних ділянок.
В обґрунтування позовних вимог посилаються на те, що рішенням виконавчого комітету Шепетівської міської ради № 65 від 20.04.1989 року їй, ОСОБА_1 (до одруження - ОСОБА_4) було надано у безстрокове користування земельну ділянку, площею 600 кв.м. з земель міськземфонду для будівництва житлового будинку по АДРЕСА_1. Іншим рішенням виконавчого комітету Шепетівської міської ради № 99 від 23.09.1988 року відповідачу ОСОБА_2 також було надано у безстрокове користування земельну ділянку, площею 600 кв.м. з земель міськземфонду для будівництва житлового будинку по АДРЕСА_1.
03.07.2015 року вона звернулася до Шепетівської міської ради із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації з землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), для передачі їй безоплатно у приватну власність даної земельної ділянки, орієнтовною площею 600 кв.м. по АДРЕСА_1 для обслуговування індивідуального житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Рішенням LXX сесії Шепетівської міської ради VI скликання № 22 їй було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по АДРЕСА_1, орієнтовною площею земельної ділянки 600 кв.м. для обслуговування індивідуального житлового будинку, господарських будівель і споруд із земель житлової та громадської забудови за рахунок земель комунальної власності.
В ході виготовлення даної технічної документації їй стало відомо, що 25.08.2015 року ОСОБА_2 також звернулась до Шепетівської міської ради з заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації землеустрою для передачі їй безоплатно у приватну власність земельної ділянки для обслуговування індивідуального житлового будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_1. При цьому ОСОБА_5 надала графічні матеріали, на яких було зазначено бажане розташування земельної ділянки та копію рішення виконавчої комітету Шепетівської міської ради № 99 від 23.09.1988 року про надання їй земельної ділянки в розмірі 600 кв.м. у безстрокове користування для обслуговування індивідуального житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1.
Рішеннями LXXІІ сесії Шепетівської міської ради VI скликання № 15 і 16 ОСОБА_2 було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1, орієнтовною площею земельної ділянки 400 кв.м. із земель сільськогосподарського призначення за рахунок земель комунальної власності та надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою в межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 1000 кв.м. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель житлової та громадської забудови за рахунок земель комунальної власності. На підставі вищезазначених рішень ОСОБА_2 виготовила технічну документацію з землеустрою і даним земельним ділянкам Управлінням Держгеокадастру у Шепетівському районі, площею 0,1000 га по АДРЕСА_1 та площею 0,0318 га по АДРЕСА_2 були присвоєні кадастрові номера: НОМЕР_1 та НОМЕР_2. Отже, відповідачем ОСОБА_2 на підставі рішень № 15 та 16 LXXІІ сесії Шепетівської міської ради VI скликання від 03.09.2015 року без погодження з суміжним землекористувачем, тобто нею, виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для передачі їй безоплатно у приватну власність було незаконно вилучено земельну ділянку, яка надана їй у безстрокове користування рішенням виконавчого комітету Шепетівської міської ради № 65 від 20.04.1989 року. А тому, просить скасувати п.1.11. рішення LXXII сесії Шепетівської міської ради VI скликання № 15 від 03 вересня 2015 року, яким ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_2, орієнтованою площею земельної ділянки 400 кв.м із земель сільськогогосподарського призначення за рахунок земель комунальної власності, скасувати п.1.4. рішення LXXII сесії Шепетівської міської ради VI скликання № 16 від 03 вересня 2015 року, яким ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по АДРЕСА_1, орієнтованою площею земельної ділянки 1000 кв.м. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель житлової та громадської забудови за рахунок земель комунальної власності, скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки по АДРЕСА_1, площею 0,1000 га, кадастровий номер НОМЕР_1 та скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки по АДРЕСА_2, площею 0,0318 га, кадастровий номер НОМЕР_2.
Позивач ОСОБА_6 та її представник ОСОБА_7 у судовому засіданні позов підтримали, ствердили обставини, на які посилаються у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_8 у судовому засіданні позов не визнали та зазначили, що ОСОБА_2 фактично тривалий час користувалася всією земельною ділянкою по АДРЕСА_1, розміром понад 1300 кв.м., земельна ділянка, яка була виділена ОСОБА_1 останньою за цільовим призначенням не використовувалася, будь-які будівлі та споруди на ній відсутні.
Представник відповідача - Шепетівської міської ради Бабась Г.І. у судовому засіданні позов визнала частково та зазначила, що міська рада діяла в межах своїх повноважень. Зокрема, рішеннями сесії надано дозвіл на виготовлення того виду документації, який передбачено законом та розміри земельних ділянок зазначено відповідно до заяв ОСОБА_2 Однак, виготовлену та подану на затвердження документацію сесія міської ради не затверджувала, не заперечувала щодо скасування кадастрових номерів спірних земельних ділянок.
Представник відповідача - Управління Дерржгеокадастру у Шепетівському районі Хмельницької області Макарова М.В. в судовому засіданні позов не визнала та зазначила, що Управління, присвоюючи земельним ділянкам кадастрові номери, які виділені ОСОБА_2, діяло в межах своїх повноважень.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право звернутись до суду за захистом своїх порушених прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Згідно ст.152 ЗК України землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю шляхом визнання недійсними рішень органів місцевого самоврядування.
За положеннями ст.116 ЗК України громадяни набувають права власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, зокрема шляхом безоплатної передачі в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульовано ст.118 ЗК України, за приписами якої (частина 6) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін та погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу(частина 8).
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 (до одруження - ОСОБА_4) на підставі рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради № 65 від 20.04.1989 року було надано у безстрокове користування земельну ділянку, площею 600 кв.м. з земель міськземфонду для будівництва житлового будинку по АДРЕСА_1.
Рішенням виконавчого комітету Шепетівської міської ради № 99 від 23.09.1988 року відповідачу ОСОБА_2 також було надано у безстрокове користування земельну ділянку, площею 600 кв.м. з земель міськземфонду для будівництва житлового будинку по АДРЕСА_1.
Як вбачається з матеріалів справи, дані земельні ділянки є суміжними, оскільки з 1949 року земельною ділянкою розміром 1200 кв.м користувалася ОСОБА_11, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 і в подальшому, з пояснень сторін, дану земельну ділянку було розділено між ОСОБА_4 та ОСОБА_2
Відповідно до акту за 1989 рік на підставі рішення Шепетівської міської ради від 20.04.1989 року № 65, було проведено виділ в натурі земельної ділянки площею 600 кв.м. по АДРЕСА_1 в користування ОСОБА_4
Актом від 18.07.1988 року на підставі рішення Шепетівської міської ради від 12.06.1988 року № 99 було проведено виділ в натурі земельної ділянки площею 600 кв.м. по АДРЕСА_1 в користування ОСОБА_2
18 липня 1988 року між ОСОБА_2 та виконкомом Шепетівської міської ради було укладено договір про надання в безстрокове користування земельної ділянки площею 600 кв. по АДРЕСА_1 для будівництва індивідуального житлового будинку на праві особистої власності.
07 вересня 1989 року між ОСОБА_4 та виконкомом Шепетівської міської ради було укладено договір про надання в безстрокове користування земельної ділянки площею 600 кв. по АДРЕСА_1 для будівництва індивідуального житлового будинку на праві особистої власності.
З матеріалів справи слідує, що п.п.1.6 рішенням LXX сесії Шепетівської міської ради VI скликання № 22 від 23.07.2015 року ОСОБА_1 було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по АДРЕСА_1, орієнтовною площею земельної ділянки 600 кв.м. для обслуговування індивідуального житлового будинку, господарських будівель і споруд із земель житлової та громадської забудови за рахунок земель комунальної власності.
Водночас, п.1.11 рішення LXXІІ сесії Шепетівської міської ради VI скликання № 15 від 03.09.2015 року ОСОБА_2 було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1, орієнтовною площею земельної ділянки 400 кв.м. із земель сільськогосподарського призначення за рахунок земель комунальної власності.
П.1.4. рішення LXXІІ сесії Шепетівської міської ради VI скликання № 16 від 03.09.2015 року ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою в межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 1000 кв.м. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель житлової та громадської забудови за рахунок земель комунальної власності.
Крім того, з матеріалів справи слідує, що Управлінням Держгеокадастру у Шепетівському районі Хмельницької області за ОСОБА_2 на праві власності зареєстровані земельні ділянки в м.Шепетівці: на АДРЕСА_1, площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер НОМЕР_1 та на АДРЕСА_2 площею 0,0318 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_2.
Отже, рішеннями LXXІІ сесії Шепетівської міської ради VI скликання № 15 та 16 від 03.09.2015 року порушується право позивача на безоплатну передачу їй у власність земельної ділянки для обслуговування індивідуального житлового будинку, господарських будівель і споруд із земель житлової та громадської забудови за рахунок земель комунальної власності, яка була надана останній у безстрокове користування на підставі рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради № 65 від 20.04.1989 року.
Належних та допустимих доказів того, що земельна ділянка, яка була передана позивачу ОСОБА_1 у безстрокове користування на підставі рішення виконавчого комітету №65 від 20.04.1989 року у останньої вилучалася відповідно до п.13 Договору про надання у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва жилого будинку від 07.09.1989 року, відповідачами суду не надано і таких не встановлено в ході судового розгляду справи.
Згідно ст.ст. 18-21 ЗК України земельний фонд України відповідно до цільового призначення поділяється на дев'ять категорій, кожна з яких має свій правовий режим.
Відповідно до ст.ст.38, 39 ЗК України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.
Враховуючи відсутність Генерального плану міста, відсутність рішень ради про віднесення земель до тієї чи іншої категорії, що слідує з пояснень представника відповідача Шепетівської міської ради, суд приходить до висновку, що спірна земельна ділянка площею 0,0318 га, розташована по вул.Одухи 33А , знаходиться в межах населеного пункту - м.Шепетівки, а тому відповідно до ст.38 ЗК України належить до земель житлової та громадської забудови.
Згідно ст.20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Згідно з ч.3 ст.20 ЗК України зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється згідно з Порядком зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб (затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 року №5026) за ініціативою власників.
Відповідно до ст.22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури або призначені для цих цілей. До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі господарськими будівлями і дворами, землі тимчасової консервації тощо). Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно ст.21 ЗК України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам.
Такого ж правового висновку дійшов Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 13 листопада 2013 року при розгляді справи №6-123цс13, предметом якої був спір про визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність фізичній особі та відновлення права територіальної громадина зазначену земельну ділянку з причини її передачі не згідно з цільовим призначенням земельної ділянки. Згідно з даним висновком, відповідно до змісту ст.20 ЗК України надання (передача) земельної ділянки громадянам та юридичним особам відбувається згідно з їх цільовим призначенням. Зокрема, громадянам для ведення особистого селянського господарства передаються у власність та надаються у користування землі, віднесені до категорії земель сільськогосподарського призначення (п.а) ч.3 ст.22 ЗК України. Надання для цих потреб земель оздоровчого чи іншого призначення без зміни у встановленому законом порядку їх цільового призначення на підставі п.а) ст. 21 ЗК України є підставою для визнання таких рішень органів державної влади чи органів місцевого самоврядування недійсними.
Суд вважає, що відповідачами не надано доказів на зміну цільового призначення спірної земельної ділянки.
За таких обставин рішення ради про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо надання ОСОБА_2 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства із земель житлової та громадської забудови, прийняте без дотриманням вимог ЗК України.
Відповідно до ст.79-1 ЗК України формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно з матеріалами справи, Управління Держгеокадастру у Шепетівському районі Хмельницької області погодила проекти із землеустрою та вважало за можливе надання у власність ОСОБА_2: земельну ділянку по АДРЕСА_1 площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за кадастровим номером НОМЕР_1 та земельну ділянку по АДРЕСА_2 площею 0,0318 га для ведення особистого селянського господарства за кадастровим номером НОМЕР_2.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що Шепетівська міська рада прийняла рішення, якими порушується право позивачки на безоплатну передачу їй у власність земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка була їй виділена у безстрокове користування, а тому порушене право підлягає захисту і дані рішення підлягають скасуванню.
Оскільки рішення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та щодо встановлення меж в натурі підлягають скасуванню, то підлягає скасуванню і державна реєстрація даних земельних ділянок в Державному земельному кадастрі.
На підставі викладного, керуючись ст.ст.20-22,38-39,79-1, 116, 118, 122, 120, 152,186-1 ЗК України, ст.ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України,
суд,-
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Шепетівської міської ради Хмельницької області, Управління Держгеокадастру у Шепетівському районі Хмельницької області про скасування рішень Шепетівської міської ради та державної реєстрації земельних ділянок - задовольнити.
Скасувати п.1.11. рішення LXXII сесії Шепетівської міської ради VI скликання № 15 від 03 вересня 2015 року, яким ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_2, орієнтованою площею земельної ділянки 400 кв.м із земель сільськогогосподарського призначення за рахунок земель комунальної власності.
Скасувати п.1.4. рішення LXXII сесії Шепетівської міської ради VI скликання № 16 від 03 вересня 2015 року, яким ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по АДРЕСА_1, орієнтованою площею земельної ділянки 1000 кв.м. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель житлової та громадської забудови за рахунок земель комунальної власності.
Скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки по АДРЕСА_1, площею 0,1000 га, кадастровий номер НОМЕР_1.
Скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки по АДРЕСА_2, площею 0,0318 га, кадастровий номер НОМЕР_2.
Стягнути з ОСОБА_2, Шепетівської міської ради Хмельницької області на користь ОСОБА_1, з кожного по 243 грн.60 коп. в повернення судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Хмельницької області через даний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Суддя