Справа № 2-а/679/173/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2015 року Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі: головуючої судді Фурсевич О.В.,
при секретарі Плазій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Нетішин адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області про визнання дій відповідача неправомірними, зобовязання призначити пенсію,-
В С Т А Н О В И В:
Згідно позовної заяви та пояснень позивача в судовому засіданні, у 1995 році йому була призначена пенсія як військовослужбовцю за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З 01 серпня 2015 року відповідно до його заяви від 31.07.2015 року він почав отримувати пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому розмір його пенсії склав 2072,65 грн., а формула для її розрахунку включала показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік. Даний вид пенсії йому призначається вперше й раніше за нею він не звертався, тому відповідно до умов Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при розрахунку розміру пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) по Україні за три календарні роки, що передують року зверненню за цією пенсією, тобто за 2012-2014 роки, але з незрозумілих підстав пенсія була нарахована на умовах переводу з одного виду на іншій і застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік. Позивач зазначив, що ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентує порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної за цим Законом, на інший. Однак, йому було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії і при її розрахунку показник середньої заробітної плати (доходу) не застосовується, адже основою доходу у цьому випадку є грошове забезпечення. Крім того, після звільнення з лав Збройних Сил України він продовжував працювати та сплачував у встановленому порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Отже, за таких обставин під час призначення пенсії за віком за Списком № 2 відповідач безпідставно застосував ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Крім того, Верховний Суд України у своїх постановах від 31.03.2015 року (справа №21-612а14), від 09.06.2015 року (справа № 21-550а15) зробив правовий висновок, що у випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим Законом, ніж пенсія за вислугу років.
На підставі наведеного позивач просить визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин щодо його переведення з 01.08.2015 року з пенсії за вислугу років на пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин здійснити призначення йому пенсії за віком з 01.08.2015 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2012 - 2014 роки. Також позивач просить стягнути з Державного бюджету України на його користь судовий збір в розмірі 974 гривні 70 копійок та витрати на правову допомогу в розмірі 1033 гривні 50 копійок.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала. В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплату якої припинено. З 01.08.2015 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Нетішин та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2. Оскільки позивачу пенсія вже призначалася, пенсія на пільгових умовах за Списком №2 була йому призначена шляхом переведення з одного виду пенсії на інший. При обрахунку пенсії позивачу було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік відповідно до вимог ст.40, ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення». Представник вважає, що відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, тому підстави для задоволення позову відсутні. Зазначила, що в кошторисі управління не передбачені кошти на відшкодування судового збору та витрат на правову допомогу, тому підстави для їх стягнення відсутні. Крім того, розмір витрат на правову допомогу вважає завищеним.
Вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та припинено її виплату з 01.08.2015 року.
31 липня 2015 року позивачу виповнилося 57 років і в нього виникло право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому 03.08.2015 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області з заявою про призначення пенсії за віком за Списком №2.
З 01.08.2015 року позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2. При цьому, для обчислення розміру вказаної пенсії позивача було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2007 рік.
16.10.2015 року представник позивача звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин з письмовою заявою, в якій просив переглянути рішення № 1138 від 07.08.2015 року про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік та призначити йому пенсію за віком з 01.08.2015 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Як вбачається з листа управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області №46/Т-10 від 30.10.2015 року, представнику відповідача повідомлено, що згідно заяви ОСОБА_1 від 03.08.2015 року про призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку за Списком № 2, йому було призначено таку пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". Зазначено, що згідно до ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту населення" № 327 від 23.04.2012 року, для обчислення пенсії позивачу було враховано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.
Однак, з вказаним погодитись не можна, оскільки дії відповідача суперечать вимогам чинного законодавства України, що випливає з наступного.
Відповідно до ст.ст.1-1,7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно ч.1 ст.10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон), особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно ч.2 ст.40 Закону , заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно ч.3 ст.45 Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
В даній статті Закону мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбачені ст.9 зазначеного Закону (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), в той час як у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим Законом. Тому положення ч.3 ст.45 Закону в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних відносин не підлягають застосуванню.
Враховуючи наведене, суд вважає, що в даному випадку при обчисленні позивачу розміру пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2012 - 2014 роки.
Аналогічні правові позиції висловлені Вищим адміністративним судом України у постановах від 01.12.2013 року у справі № К/800/38624/13, від 02.04.2014 року у справі №К/800/45035/13, від 16.01.2014 року у справі № К/800/1384/13.
З огляду на наведені обставини, безпідставними є також посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення», оскільки в даному нормативно-правовому акті мова йде виключно про пенсії, призначені до 01.05.2012 року, а позивачу пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 2 була призначено у 2015 році.
Крім того, згідно п.1 ч.1 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
На підставі вищевикладеного, суд вважає незаконними дії відповідача щодо переведення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на пенсію за віком та її обчислення із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.
Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою повного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд приходить до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області призначити та обчислити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 01.08.2015 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012 - 2014 роки.
Відповідно до ч.1, п.1 ч.1 ст.87, ч.1 ст.90 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи, зокрема, витрат на правову допомогу. Витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги, передбачених законом.
Згідно ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з договору про надання юридичних послуг (правової допомоги) з представництва інтересів в суді № 20/09 від 20.09.2015 року, акту здачі - прийому наданих послуг до договору № 20/09 про надання юридичних послуг (правової допомоги) від 09.12.2015 року, квитанції до прибуткового касового ордеру № 37 від 09.12.2015 року, позивач ОСОБА_1 поніс витрати на отримання правової допомоги від приватного підприємства "ПАЛЕТТА ПЛЮС" в особі директора ОСОБА_2 в сумі 1033 гривні 50 копійок, з яких: консультація та роз'яснення правових питань - 206,70 грн. (0,5 год.), підготовка і складання позовної заяви - 620,10 грн. (1,5 год.), складання заяв, клопотань - 206,70 грн. (0,5 год.).
Відповідно до ст.1 Закону України "Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах", розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах - суб'єктом владних повноважень не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.
Згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" мінімальний розмір заробітної плати складає 1218 гривень, а 40% розміру мінімальної заробітної плати за годину на день розгляду справи, винесення рішення складає 487 гривень 20 копійок.
Таким чином, з управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань слід стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 974 гривні 40 копійок та витрати на правову допомогу в розмірі 1033 гривні 50 копійок.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.9, 10, 40, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.11, 71, 87, 90, 94, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити.
Визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області щодо переведення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років на пенсію за віком та її обчислення із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області призначити та обчислити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 01.08.2015 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012 - 2014 роки.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 974 гривні 40 копійок та витрати на правову допомогу в розмірі 1033 гривні 50 копійок, а всього: 2007 гривень 90 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Нетішинський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуюча: