Постанова № 55241536, 27.01.2016, Арцизький районний суд Одеської області

Дата ухвалення
27.01.2016
Номер справи
492/1610/15-а
Номер документу
55241536
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 492/1610/15-а

У К Р А Ї Н А

АРЦИЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

________________

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 січня 2016 року м. Арциз

Арцизький районний суд Одеської області у складі: головуючого - судді Борисової С.П.,

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги протиправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 18.09.2015 року виходячи з 90% щомісячного окладу державного службовця з включенням до розміру пенсії щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з якої фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка зазначила, що вона працювала на посаді головного економіста відділу бухгалтерського обліку та звітності фінансового управління Арцизької районної державної адміністрації Одеської області. З 08 лютого 2008 року управлінням Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області їй, як державному службовцю, була призначена пенсія у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93р. N 3723-ХІІ. 18.09.2015 р. вона звернулась до Управління ПФУ в Арцизькому районі Одеської області із заявою про здійснення їй перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат, для чого відповідачу надала довідку, видану районним фінансовим управлінням Арцизької районної державної адміністрації Одеської області від 18.09.2015 р. № 125/01-13/04. Рішенням Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області від 22.09.2015 р. № 43 їй було відмовлено в перерахунку пенсії, в зв'язку з тим, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати.

Ухвалою суду від 11.12.2015 року відкрито скорочене провадження у адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання протиправною дію та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідач 05.01.2016 року подав до суду письмове заперечення, в обґрунтування якого зазначає, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з 08.02.2008 року, для розрахунку розміру пенсії взято стаж роботи державного службовця 30 років 7 місяців 26 днів та оклад у розмірі 2 319,38 грн. Пенсію призначено у розмірі 90 відсотків від суми її заробітної плати. В розрахунок суми заробітної плати включено посадовий оклад, надбавка за високі досягнення у праці, премії. 18.09.2015 року ОСОБА_1 звернулась до управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області із заявою щодо перерахунку пенсії з більшого заробітку з урахуванням матеріальної допомоги. Рішенням відповідної комісії позивачці було в цьому відмовлено, оскільки такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення не передбачена ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою. Виходячи з вищенаведеного, відповідач просить суд позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Суд, дослідив матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 працювала в районному фінансовому управлінні Арцизької районної державної адміністрації Одеської області. Стаж роботи на державній службі складає 30 років 7 місяців 26 днів. З 08 лютого 2008 року позивачці призначена пенсія як державному службовцю.

Вказані обставини не оспорюються сторонами, підтверджені копією розпорядження УПФУ в Арцизькому районі від 01.08.2008 року та копією трудової книжки ОСОБА_1 від 11.09.1970 року (а.с. 9, 22-28).

Судом також встановлено, що 18 вересня 2015 року позивачка звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань. Рішенням № 43 від 22.09.2015 року відповідач відмовив позивачці в перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги, у зв'язку з тим, що не виконуються вимоги ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», про що письмово повідомив ОСОБА_1 (а.с. 5-8).

Згідно довідки районного фінансового управління Арцизької районної державної адміністрації Одеської області від 18 вересня 2015 року (а.с. 10-11) розмір заробітної плати ОСОБА_1, з якої призначено пенсію, складається з: посадового окладу, надбавки за високі досягнення у праці, премії, інших виплат, на які, в свою чергу нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до довідки районного фінансового управління Арцизької районної державної адміністрації Одеської області від 18 вересня 2015 року № 125/01-13/04 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та розшифровки графи «інші виплати», виданої ОСОБА_1 про те, що інші виплати за період з 01.02.2006 р. по 07.02.2008 р. становили: матеріальна допомога - у сумі 15 401,83 грн.

Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, становить 27 393,67 грн. Інші виплати входить матеріальна допомога для оздоровлення на суму 2 491,35 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 607,00 грн. Для проведення коригування вищезазначених виплат розміри посадового окладу та надбавки за ранг, визначені на дати підвищень заробітної плати працюючим державним службовцям, становили:

З 01.01.2006 року - посадовий оклад 520,00 грн., ранг - 70,00 грн.; з 01.04.2007 року - посадовий оклад - 520,00 грн., ранг - 70,00 грн.; з 01.05.2007 року - посадовий оклад 607,00 грн., ранг 70,00 грн., на момент звільнення 07.02.2008 року - посадовий оклад 880,00 грн., ранг - 70,00 грн.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органу державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Пенсія ОСОБА_1 обчислена із розрахунку 90 відсотків заробітної плати з урахуванням набутого стажу державної служби 30 років 7 місяців 26 днів.

Порядок та умови визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Згідно з абзацом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років)», що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором особи, що звернулася за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, поспіль перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи поспіль перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи поспіль перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи поспіль відповідно на 24 або на 60.

Посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Законів, визначених у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Як зазначалося вище, 18.09.2015 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань, виходячи із 90% розміру заробітної плати згідно з довідкою від 18 вересня 2015 року №125/01-13/04.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Також ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 р. врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно ст. 37-1 Закону № 3723 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року № 5, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Відповідно п. 2.3.3 ст. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. № 114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення) входить до складу фонду оплати праці.

Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість відповідачем застосовані положення Закону України «Про державну службу», норми якого є загальними.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже також з огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідна позиція щодо цього також була висловлена Вищим адміністративним судом України в «Узагальненні судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам».

Отже, при обчисленні позивачці пенсії державного службовця Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області повинно було нарахувати всі суми виплат, з яких було фактично нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі й допомога для оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань.

Таким чином, висновок управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що неврахування складових заробітної плати, на підставі яких встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили Закону України № 3723, Постанови № 865.

Крім того, Постановою Кабінету міністрів України № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» встановлено, що керівникам надано право в межах установленого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася до щорічної відпустки, відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну службу», і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому є об'єктом для призначення і перерахунку пенсії, відповідно до ст. 37 цього Закону.

Вказане питання також було предметом неодноразового з'ясування під час судового розгляду спорів про перерахунок пенсій конкретним пенсіонерам. Зокрема, згідно постанови Верховного Суду України від 20.02.2012 року за позовом фізичної особи до ДПІ в м. Харцизську Донецької області, УПФУ в м. Харцизську Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, Верховний Суд України, усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права касаційним судом, вважав неправильним висновок цього суду в оскаржуваних ухвалах про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне страхування не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії. З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку що дії відповідача з відмови у врахуванні суми матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових потреб при перерахунку пенсії є протиправними, в зв'язку з чим позов було задоволено у повному обсязі.

Згідно частини першої статті 244-2 КАС України (цією статтею Кодекс доповнено Законом України від 06.07.2010 № 2747-IV) рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, суд не погоджується з висновками відповідача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, оскільки з аналізу Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про державну службу» вбачається, що посадовий оклад державного службовця входить в структуру заробітної плати і є одним із її елементів. Таким чином, у разі її збільшення пенсія державного службовця підлягає перерахунку.

Вирішуючи питання правомірності дій управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області, суд виходить з того, що ОСОБА_1 працювала в Арцизькій районній державній адміністрації Одеської області на посаді головного економіста відділу бухгалтерського обліку та звітності фінансового управління, яка відповідно до Закону України «Про державну службу» відноситься до категорії державних службовців, а тому позивачка має право на перерахунок пенсії державного службовця.

Відповідно до ч. 1 ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Вказані висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду України, висловленій в постанові від 20.02.2012р. (№ 21-430а11) та в постанові у справі №21-430а11 від 03.06.2014р.

Оскільки ОСОБА_1 має право на пенсію державного службовця, то вказана пенсія підлягає перерахунку за правилами ч. 1 ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Оскільки позивачка ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 18.09.2015 р., тобто після 15-го числа місяця звернення, тому їй повинна бути перерахована пенсія з першого числа наступного місяця, тобто з 01.10.2015 року.

Таким чином, суд вважає необхідним задовольнити адміністративний позов частково, а саме визнати дії управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги протиправними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця за довідкою районного фінансового управління Арцизької районної державної адміністрації Одеської області від 18.09.2015 року № 125/01-13/04, але починаючи не з 18.09.2015 року, як того просила позивачка, а з 01.10.2015 року, виходячи з 90% щомісячного окладу державного службовця з включенням до розміру пенсії щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про державну службу», Законом України «Про оплату праці», ст. ст. 11, 159 - 163, 167, 1832, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням матеріальної допомоги протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1) перерахунок пенсії державного службовця за довідкою районного фінансового управління Арцизької районної державної адміністрації Одеської області від 18.09.2015 року № 125/01-13/04, починаючи з 01 жовтня 2015 року, виходячи з 90% щомісячного окладу державного службовця з включенням до розміру пенсії щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В задоволенні решти позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 18.09.2015 року, ОСОБА_1 відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області виконати постанову негайно у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Арцизький районний суд Одеської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії з надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, у разі ж оскарження її в апеляційному порядку ухвала суду апеляційної інстанції по цій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

СУДДЯ

Арцизького районного суду С.П. Борисова