Справа № 129/3003/15-а
Провадження по справі № 2-а/129/53/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" грудня 2015 р. Гайсинський районний суд Вінницької області
в складі: головуючої судді Кравця В.І.,
з участю секретаря Килівник Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Гайсині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі про визнання дій та рішень протиправними, зобовязання перерахувати та виплатити недоплачену пенсію, -
встановив:
23.10.2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом, просив визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Гайсинському щодо нездійснення перерахунку йому пенсії, як інваліду 2 групи відповідно до вимог ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до довідки про грошове забезпечення за роботу в зоні відчуження № 825 від 20.12.1986 року та зобовязати управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі провести відповідне перерахування пенсії і виплачувати пенсію в нарахованому розмірі, виплатити недоплачену частину пенсії з дня її перерахунку, з 01.02.2015 року.
В судовому засіданні позивач просив задовольнити вимоги позову, уточнив межі позовних вимог, вказуючи, що він просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про перерахунок йому пенсії в сторону зменшення її розміру, зобовязати управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі виплачувати йому пенсію в раніше нарахованому розмірі 5256 грн., та нарахувати і виплатити недоплачену пенсію з дня її перерахунку з 01.02.2015 року по день винесення рішення.
Свої вимоги обґрунтовував тим, що він як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом другої групи захворювання, повязаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, отримував пенсію у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; розрахунок пенсії був проведений на підставі довідки про грошове забезпечення за роботу в зоні відчуження № 825 від 20.12.1986 року, довідок про інвалідність та первинних документів - наказу про відрядження в зону ЧАЕС, архівних довідок про участь у роботах по ліквідації аварії на ЧАЕС, які знаходяться в матеріалах пенсійної справи; вважав необґрунтованими підстави для зменшення розміру пенсії з 01.02.2015 р. відповідно до п.12 Постанови КМУ від 23.11.2011 р. № 1210, а також необґрунтованими викладені в розясненні УПФУ у Гайсинському від 05.10.2015 р. висновки про те, що здійсненою перевіркою встановлено відсутність первинних документів військової частини за період його перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які б підтверджували місце і тривалість роботи в період перебування в зоні відчуження.
Представник відповідача, вважав позов безпідставним, в свої запереченнях посилався на те, що з лютого 2014 року розпорядженням про перерахунок пенсії ОСОБА_1 був зменшений розмір пенсії, таке рішення прийнято згідно з положеннями Постанови КМУ від 23.11.2011 р. № 1210 на підставі якої було організовано перевірку первинних документів за період перебування ОСОБА_1 на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за результатами якої, відсутність первинних документів про місце і тривалість роботи в зоні відчуження; з часу прийняття цього розпорядження позивач не звертався з заявою про перерахування пенсії до управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі .
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Встановлено, що з ОСОБА_1 знаходиться на обліку у управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі.
На час виникнення спору ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності, як інваліду ІІ групи внаслідок захворювання, повязаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», він відповідно до посвідчення серії А №437327 від 15.07.1997 року є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с 8).
За наказоми № 1 від 08.06.1986 року і №23 від 30.06.1986 по військовій частині 61610 ОСОБА_1 у визначений період був відряджений у с. Окопи Гомельської для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.10,11).
Відповідно до довідки № 825 від 20.12.1986 року, виданої ОСОБА_1, який приймав участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС визначено дні, населені пункти, де виконувалися роботи, час виконання робіт, зазначено розмір нарахованого грошового утримання (а.с.9).
Відповідачем визнається, що пенсія по інвалідності, внаслідок захворювання, повязаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС була призначена позивачу на підставі вищезазначених документів, що зберігаються в його пенсійній справі, розпорядженням управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі з 01.02.2015 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в сторону зменшення її розміру з 5256 грн. до 2415 грн.
Листом УПФ України в Гайсинському районі №36-М-02 від 05.10.2015 ОСОБА_1 розяснено, що обчислення пенсії в сторону зменшення зроблено згідно з п. 12Постанови КМУ від 23.11.2011 р. №1210 у звязку із відсутністю первинних документів військової частини, яка видала довідку про грошове утримання та відсутністю довідки встановленого зразка про первинні виплатні документи про місце і тривалість роботи у зоні відчуження (а.с.12).
Згідно з ст. 53 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Постановою КМ України №1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 2, передбачено, що Пенсійний фонд України забезпечує здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цієюпостановою, за матеріалами пенсійних справ.
За змістом ст. 7 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено напідставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, І - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Встановлені обставини свідчать, що в пенсійній справі позивача наявна довідка про заробітну плату (грошове забезпечення), яка містить інформацію про його заробітну плату з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня.
Відповідач визнає, що на підставі наявних у пенсійній справі документів, в тому числі довідки №825 від 20.12.1986 року про заробітну плату, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня, позивачу була призначена і нарахована пенсія відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зменшено розмір пенсії у звязку із тим, що довідка про його заробітну плату за дні перебування в зоні відчуження ЧАЕС не відповідає вимогам Постанови Кабінету Міністрів України 23.11.2011 року № 1210, хоча вказана довідка військовою частиною документи якої не передані до архіву (а.с.11) на підставі первинних документів, що відповідали діючим на той час нормативно правовим актам.
Проте Постанова Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не передбачає проведення перевірки раніше наданих довідок про розмір заробітної плати для обчислення пенсії.
Тому доводи відповідача про наявність підстав для проведення такої перевірки є необґрунтовані.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до ч. 2ст. 71 КАС Українипокладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Управління Пенсійного фонду України в Гайсинському районі не доведеноправомірністьперерахунку пенсії позивачу та зменшення її розміру.
Сукупний аналіз встановлених судом обставин та норм права, що регулюють спірні правовідносини свідчить, що відповідач безпідставно зменшив розмір пенсії позивачу, тому позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення відповідача про перерахунок пенсії в сторону зменшення, покладення обовязку виплачувати йому пенсію в раніше нарахованому розмірі, та виплатити недоплачену частину пенсії є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Вимоги позову про визнати протиправними дій управління Пенсійного фонду України у Гайсинському щодо нездійснення перерахунку йому пенсії є безпідставні так як з відповідною заявою до відповідача позивач не звертався, доказів про таке суду не надав, тому в задоволенні цих вимог необхідно відмовити.
Судові витрати необхідно віднести на рахунок держави.
Керуючись ст. ст.4,11,70,71,159,160,161,162,163 КАС України суд,
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі про перерахунок пенсії ОСОБА_1 в сторону зменшення її розміру.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі виплачувати ОСОБА_1 пенсію в раніше нарахованому розмірі 5256 грн.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі нарахувати і виплатити ОСОБА_1 недоплачену пенсію з дня її перерахунку з 01.02.2015 р. по день винесення рішення.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
В задоволенні інших вимог позову відмовити.
В частині стягнення пенсії за один місяць постанову звернути до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя: