Постанова № 55229633, 22.12.2015, Подільський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
22.12.2015
Номер справи
553/4209/15-а
Номер документу
55229633
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Ленінський районний суд м.Полтави

Справа № 553/4209/15-а

Провадження № 2-а/553/137/2015

П О С Т А Н О В А

Іменем України

22.12.2015м. Полтава

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Чистик І.О., розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Полтаві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, посилаючись на те, що вона є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в управлінні ПФУ Ленінського району в м. Полтаві (номер особового рахунку 137225/1627). З 20.09.2007 року їй призначено пенсію як державному службовцю в розмірі 90 % заробітної плати на підставі ч. 6 ст. 37 Закону України «Про державну службу» при стажі державної служби - 21 рік 5 місяців 05 днів. Для призначення пенсії нею подані необхідні документи, в тому числі довідки Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області від 19.09.2007 р. № 11-14/4182 та від 19.09.2007 р. № 11-14/4181 про заробіток для обчислення пенсії. У вказаних довідках КРУ в Полтавській області, які подавались для призначення пенсії, не була включена отримувана фактично матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 6352, 45 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - 5876,84 грн., індексація заробітної плати - 254,85 грн., а разом - 12484,14 грн. При цьому, відповідач мав право перевірити правильність включення роботодавцем складових заробітної плати до довідки про доходи, як це було передбачено ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції чинній станом на дату призначення пенсії. В квітні 2008 року відповідачем було здійснено перерахунок призначеної пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця на аналогічній посаді на підставі довідки КРУ в Полтавській області від 25.03.2008 р. № 11-14, але отримувані матеріальні допомоги та індексація так і не були враховані. Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 змінено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». До нової форми довідки введено додаткову колонку «Інші виплати», де слід зазначати виплати, які не увійшли до заробітної плати в попередніх колонках. З метою здійснення перерахунку (донарахування) належної пенсії вона отримала в Державній фінансовій інспекції в Полтавській області нову довідку встановленого зразка від 15.09.2015 року вих. № 16-11-3-14/6345 та лист до цієї довідки, адресований Управлінню ПФУ Ленінського району м. Полтави. В останньому стовпчику вказаної довідки зазначені данні щодо розміру виплат на мою користь матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексація за період з 01.09.2005 р. до 31.08.2007 р. в загальному розмірі 12484,14 грн. Зважаючи на те, що при призначенні їй пенсії в 2007 році відповідачем не було враховано вказаних видів виплат, 07.10.2015 року нею була подана заява відповідачеві з проханням провести перерахунок (доплату) пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат (індексації та матеріальної допомоги), зазначених в довідці ДФІ від 15.09.2015 № 16-11-3-14/6345. Відповідач листом від 21.10.2015 року за вихідним № 89/Т-02 повідомив, що матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексація не передбачені переліком складових заробітної плати, визначених частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» та пунктом 1 постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 р. № 865. тому вищезазначені суми та індексації заробітної плати не враховуються для обчислення заробітної плати при призначенні пенсії. Вважає, що відмова відповідача здійснити перерахунок пенсії та донарахувати пенсію з урахуванням виплаченої матеріальної допомоги та індексації - є протиправною. З наведених підстав просила суд задовольнити позов, визнати протиправними дії УПФУ в Ленінському районі м. Полтави щодо відмови в донарахуванні (перерахунку) пенсії з урахуванням всіх видів виплат, відомості про які зазначені в довідці Державної фінансової інспекції в Полтавській області від 15.09.2015 року № 16-11-3-14/6345 про складові заробітної плати; зобов'язати відповідача здійснити донарахування (перерахунок) та виплатити пенсію в розмірі 90 % від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, відомості про які зазначені в довідці Державної фінансової інспекції в Полтавській області від 15.09.2015 року № 16-11-3-14/6345 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням виплат у сумі 12484,14 гривень, зазначених в колонці «Інші виплати (індексація та матеріальні допомоги)» з дати призначення.

Позивач та його представник, будучи належним чином повідомленими про час і місце судового розгляду, в судове засідання не з'явились. Представником позивача подана до суду заява, відповідно до якої вона підтримує заявлені позовні вимоги та просить розглянути справу у її відсутність та у відсутність позивача, проти розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечували (а.с. 32).

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час і місце судового розгляду, в судове засідання не з'явився. Начальником УПФУ в Ленінському районі м. Полтави подана до суду заява, відповідно до якої він просить розглянути справу у відсутність представника відповідача в порядку письмового провадження (а.с. 25).

За таких обставин, відповідно до вимог ст. 33, 35, 122 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Згідно наданих суду письмових заперечень відповідач не визнає заявлені позовні вимоги з наступних підстав. Ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначалася станом на 11 вересня 2013 року в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 розмір виплат / крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років/, що включалися в заробіток для обчислення пенсії /станом на момент призначення пенсії/ відповідно до Закону України « Про державну службу», визначався за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань є одноразовою виплатою та не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, тому вищезазначені суми не враховуються для обчислення заробітної плати при призначенні пенсії. Отже, підстав для перерахунку пенсії згідно наданих довідок про заробітну плату - немає.

Суд, вивчивши позовну заяву, письмові заперечення відповідача, дослідивши письмові докази, що є в матеріалах адміністративної справи, проаналізувавши надані докази, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення (а.с. 5).

Також судом встановлено, що 7.10.2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок (доплату) пенсії державного службовця з врахуванням інших виплат (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація), які їй були нараховані та виплачені за місцем роботи КРУ в Полтавській області у 2005-2007 роках, виходячи із розрахунку 90 % розміру заробітної плати згідно довідки ДФУ в Полтавській області від 15.09.2015 року № 16-11-3-14/6345 з дати призначення пенсії (а.с. 7).

Відповідачем відмовлено у включенні в розрахунок пенсії за віком, призначеної згідно з Законом України «Про державну службу», сум матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати згідно вказаної довідки про заробітну плату, у зв'язку з тим, що матеріальні допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати не передбачені переліком складових заробітної плати, визначених ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» та п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, тому вищезазначені виплати не враховуються для обчислення заробітної плати при призначенні пенсії (а.с. 8). Аналогічна позиція висловлена в письмових запереченнях відповідача.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10

років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Відповідно до ст. 2 цього Закону до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону № 1058-ІУ нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Судом встановлено, що згідно довідки Державної фінансової інспекції в Полтавській області від 15.09.2015 року № 16-11-3-14/6345 сума заробітної плати ОСОБА_1, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.09.2005 року до 31.08.2007 року становила 54309,06 гривень (а.с. 9).

Суд, відповідно до ст. 244-2 КАС України, враховує правову позицію викладену в Постановах Верховного Суду України в справах №№ 21-125а13, 21-97а13, 21-314а14 стосовно того, що за аналізом положень ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

За таких обставин суд вважає обґрунтованими позовні вимоги про визнання протиправними дій УПФУ в Ленінському районі м. Полтави щодо відмови в донарахуванні (перерахунку) пенсії та здійснення перерахунку пенсії позивачу, з урахуванням всіх видів виплат, відомості про які зазначені в довідці Державної фінансової інспекції в Полтавській області від 15.09.2015 року № 16-11-3-14/6345 про складові заробітної плати.

Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України встановлюється шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З урахуванням того, що суми включених до розрахунку виплат, на підставі яких призначена пенсія, були відомі позивачу з довідок Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області від 19.09.2007 р. № 11-14 4182, від 19.09.2007 р. № 11-14/4181, від 25.03.2008 р. № 11-14, про що сама позивач зазначає в позовній заяві, на час звернення до суду з цим позовом позивачем пропущений встановлений ч.2 ст. 99 КАС України строк звернення до адміністративного суду, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині здійснення перерахунку пенсії з дати її призначення задоволенню не підлягають.

Відповідно до п.п. 5, 37, 39 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку)пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України 25.11.2005 року № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного огляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

За таких обставин, з урахуванням того, що ОСОБА_1 звернулась за перерахунком пенсії 7.10.2015 року (а.с. 7), Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Полтави зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1.10.2015 року.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В той же час в наданих суду письмових запереченнях не навів достатні доводи в обґрунтування правомірності своїх дій та відмови в перерахунку пенсії позивачеві.

Під час розгляду справи судом були створені всі необхідні умови для всебічного та повного дослідження обставин справи, сторонам, в тому числі представнику відповідача, під час розгляду справи було роз'яснено їх права та обов'язки, зокрема положення щодо необхідності надання доказів на підтвердження своїх заперечень проти позову, сторонам були надані всі можливості для заявлення необхідних клопотань та надання доказів, що підтверджується матеріалами справи та журналом судового засідання.

Таким чином, суд вважає, що відповідач не надав доказів правомірності відмови в перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1

Враховуючи викладене, а також відсутність будь-яких законних підстав для відмови у позові, що підтверджується матеріалами справи, суд вважає, що вимоги позову є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин суд вважає необхідним стягнути на користь позивача ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 487 гривень 20 коп., що підтверджується оригіналом квитанції (а.с. 1).

На підставі викладеного, ст.19 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанов Верховного Суду України в справах №№ 21-125а13, 21-97а13, 21-314а14, керуючись ст.ст.11, 71, 72, 94, 159-163, ст. 244-2 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Полтави щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням всіх видів виплат, відомості про які зазначені в довідці Державної фінансової інспекції в Полтавській області від 15.09.2015 року № 16-11-3-14/6345 про складові заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Полтави здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплатити пенсію в розмірі 90 % від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, відомості про які зазначені в довідці Державної фінансової інспекції в Полтавській області від 15.09.2015 року № 16-11-3-14/6345 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в тому числі з урахуванням виплат у сумі 12484,14 гривень, зазначених в колонці «Інші виплати (індексація та матеріальні допомоги)» з 1.10.2015 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Полтави на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1, судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 коп.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави І. О. Чистик