Справа № 2-а-112/2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 квітня 2009 року м.Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі :
головуючого – судді Волощука В.В.
при секретарі Корнєйчук О.В.
з участю:
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та до ОСОБА_3 пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення, стягнення доплати, громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить суд стягнути на його користь з ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 6187.10 грн., допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення та з ОСОБА_3 пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області 30 421.50 грн., недоплаченої доплати до пенсії у зв’язку з тим, що він являється потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ої категорії та проживає на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.
Позивач, згідно поданої заяви, позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області у судове засідання не з”явився, але надіслав до суду письмове заперечення проти позовних вимог позивача. Позов не визнає, просить суд розглянути дану справу у відсутності їхнього представника.
Представник ОСОБА_3 пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області у судовому засіданні позов не визнав і заперечує проти його задоволення з тих підстав, що ОСОБА_3 ПФУ в Олевському районі не є відповідачами по даній справі та пояснив суду те, що вони не мають змоги за рахунок коштів ПФУ сплачувати позивачу доплату до пенсії як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС. Крім того позивач не звернув увагу на позовну давність, яка становить один рік і кошти на виплату доплати до пенсії виходячи із мінімальної заробітної плати не передбачено законами про бюджет на відповідні роки. У зв”язку з чим заявив клопотання про залучення до участі у справі як співвідповідача Головне управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації.
Представник співвідповідача Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА у судове засідання не з”явився по невідомій суду причині, хоча належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи, про що свідчить розписка про отримання судової повістки.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є потерпілим 3-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія на якій проживає позивач, а саме: с.Замисловичі Олевського району Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року з наступними змінами та доповненнями – відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується копією посвідчення потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС та довідкою з місця проживання позивача.
Позивач є пенсіонером за віком і отримує щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ по місцю проживання, тобто від відповідача УПСЗН Олевської РДА, що стверджується наданою довідкою від 31.03.2009 року за № 2060, та від відповідача УПФ України в Олевському районі, що стверджується довідкою УПФ України в Олевському районі за № 946/02 від 04.03.2009 року про отримання та нарахування доплати, а також слідує із заперечення УПСЗН Олевської РДА.
Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 % від мінімальної заробітної плати, громадянам, які отримують пенсію на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова доплата до пенсії у зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі двох мінімальних заробітних плат. Допомога та доплата переховується та виплачується за місцем проживання.
Допомога та доплата до пенсії в розмірі передбаченому законом позивачу виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога (ст.37), в розміри 2 гривні 10 копійок та доплата (ст.39), до пенсії в розмірі 10 гривень 50 копійок, відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836, що суперечить закону.
Як слідує із матеріалів справи з 01.01.2006 року по 31.01.2009 року позивачу на протязі зазначеного періоду не доплачена допомога (ст.37), як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення в сумі 6 187.10 грн. Крім того не доплачена доплата (ст.39), до пенсії позивача за вказаний період, тобто з 01.01.2006 року по 31.01.2009 року в сумі 30 421.50 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачем, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останніх трьох років та відповідно до розміру допомоги та доплати встановленої законом.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ від 28.02.1991 року з яких слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні гарантованого добровільного відселення – 40 % від мінімальної заробітної плати та виплачується щомісячна грошова доплата до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат, які встановлені на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання та отримання пенсії, допомога пенсіонерам нараховується та виплачується УПСЗН Олевської РДА.
Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20.09.2005 року № 936 слідує, що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.
Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст.ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, , 44, 45, 46 , ст. 71 , ст.ст. 98, , 101, 103, 111 ЗУ « Про державний бюджет України на 2007 рік», в тому числі п. 30 ст. 71, якими зупинено на 2007 рік дію ст.ст. 37, 39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Суд вирішив , що норми ЗУ « Про державний бюджет України на 2007 рік», які обмежують соціальні права громадян є неконституційні. Рішення Конституційного суду України є остаточним, не може бути оскаржене та є обов’язковим для всіх на території України.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок, розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є протиправною, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Статтею 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Оскільки розпорядником цих коштів і в спірний період часу і тепер є ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, суд стягує заборгованість з нього, так як УПСЗН Олевської РДА допустили протиправну бездіяльність і в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатив, чим порушує право позивача на соціальний захист від наслідків чорнобильської катастрофи.
В позові до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, суд відмовляє, оскільки ним здійснені видатки в межах асигнувань, отриманих від Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову та стягнення сум недоплачених коштів позивачу саме з УП та СЗН Олевської РДА за періоди, які вказує позивач, так як в судовому засіданні було встановлено та слідує із позовної заяви, що про порушення своїх прав позивач дізнався тільки в 2008 році, після оприлюднення в офіційних виданнях рішення Конституційного Суду України з зазначених питань в якому вказано про можливість відновлення порушених прав на отримання доплати та допомоги, в зв’язку з чим ним подано позов до суду у встановлені ст.99 КАС України строки позовної давності, та вказано період, в які конкретно і яким відповідачем порушувались його права, а саме: УП та СЗН Олевської РДА з 01.01.2006 року по 31.01.2009 року, що також повністю знайшло своє підтвердження під час розгляду справи та не спростовано в запереченні відповідача, в зв’язку з чим дане право підлягає відновленню шляхом стягнення на користь позивача зазначених коштів.
Керуючись ст.ст. 8, 21, 22 Конституції України, ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями) , Рішенням Конституційного суду України № 6 рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст. 10,11,17,71,86,122,159,160,162,163,167,186 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області.
Стягнути з ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з р/р 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2 6187.10 грн., заборгованості допомоги, передбаченої ст.37 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та з р/р 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області 30 421.50 грн., заборгованості по доплаті, передбаченої ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а всього 36 608.60 грн.
Стягнути з ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з р/р 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 61.87 грн., судового збору на розрахунковий рахунок: 31114095700460 Код 22090200 УДК в Житомирській області одержувач Олевська міська рада Код 04343470 МФО 811039.
Стягнути з ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з р/р 35215006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 304.21 грн., судового збору на розрахунковий рахунок: 31114095700460 Код 22090200 УДК в Житомирській області одержувач Олевська міська рада Код 04343470 МФО 811039.
Звільнити ОСОБА_2, від сплати державного мита відповідно до п.18 ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито”.
В позові до ОСОБА_3 пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області відмовити за безпідставністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано до Київського апеляційного адміністративного суду, через Олевський районний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: