Постанова № 55224060, 21.01.2016, Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
21.01.2016
Номер справи
176/2317/14-а
Номер документу
55224060
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа №176/2317/14-а

провадження №2-а/176/14/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 січня 2016 року Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області

у складі: головуючої - судді Павловської І. А.,

при секретарі Ніколенко М.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Рубцової В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Жовті Води адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах про незаконність дій та неправомірність рішення управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах щодо відмови в перерахунку пенсії, як державному службовцю, та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом, де просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області щодо не включення в розрахунок пенсії призначеній їй сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань. Одночасно позивач просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області здійснити стосовно неї з 12 червня 2013 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те що з 12 червня 2013 року їй призначена пенсія державного службовц. Для призначення якої вона надала довідку про складові заробітної плати за останні 60 та 24 місяці роботи, однак при розрахунку розміру пенсії відповідачем не враховані інші виплати, до яких увійшла індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення і соціально-побутові питання, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За таких обставин, 09 липня 2014 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням посадового окладу, доплат за спеціальне звання , надбавки за вислугу років та інших надбавок та доплат, а також виплачених матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань та дані індексації. Проте, відповідач відмовив у здійснені відповідного перерахунку пенсії. Дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивач вважає протиправними, у зв'язку з чим звернулась до суду із даним позовом, вимоги якого просить задовольнити.

Позивач у судовому засіданні позов підтримала посилаючись на доводи викладені в позові та просила його задовольнити

Представник відповідача Рубцова В.В., що діє на підставі довіреності №106/10/19 від 05 січня 2016 року, у судовому засіданні позов не визнала, зазначивши, що позивач 12 червня 2013 року звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області із заявою про призначення їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», надавши необхідні документи, у тому числі довідку про складові заробітної плати (за будь- які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 01.06.2008 року по 31.05.2013 року від 12.06.2013 року №91 та довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 04.11.2013 року №243. Також зазначила, що що пенсія позивачу нарахована у відповідності із нормами ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 33 Закону України «Про оплату праці», при цьому індексація не може бути частиною заробітної плати, оскільки індексації підлягає саме заробітна плата, а матеріальна допомога носить разовий характер і також не є складовою частиною заробітної плати. Таким чином, управлінням Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах вимоги чинного законодавства при виплаті пенсії позивачу дотримуються і виплати проводяться у порядку та розмірах, встановлених чинним законодавством.

Повно, всебічно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, заслухавши позивача та представника відповідача, а також оглянувши матеріали пенсійної справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог за таких підстав.

Згідно ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

У відповідності до вимог ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 працювала на посаді провідного інспектора Дніпропетровської митниці. 12 червня 2013 року звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області із заявою про призначення їй пенсії. Крім заяви, позивачем надані інші документи необхідні для призначення пенсії, зокрема довідка про складові заробітної плати (за будь- які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 01.06.2008 року по 31.05.2013 року від 12.06.2013 року №91 та довідка про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 04.11.2013 року №243, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 31-37).

24 квітня 2014 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням у складі заробітку сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, винагороди, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, заявлених у довідках №247 від 04.11.2013 року та № 91 від 21.06.2013 року, що містить дані про складові заробітної плати у тому числі матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати (а.с. 33-37).

Листом від 14 липня 2014 року за №Т-74/07/20, відповідач повідомив позивача, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань не відносяться до інших надбавок, а тому при розрахунку середньомісячного заробітку, при призначенні пенсії, враховувати інші виплати не має законних підстав. Крім того, відповідач повідомив, що аналогічна ситуація стосується і сум індексації заробітної плати, при цьому зазначив, що індексація не являється частиною заробітної плати (а.с.8-9).

Відповідно до ч.2 ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцями призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч.6 ст. 33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Частиною другою статті 2 Закону України «Про оплату праці», визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Таким чином, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно довідок №91 від 12 червня 2013 року та №234 від 04.11.2013 року заробітна плата ОСОБА_1 складалася з посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років,надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, щомісячна надбавка за особливі умови служби в митних органах , спец. митних установах та організаціях, премії, премії до державних професійних свят та ювілейних дат та інших виплат до яких входить матеріально допомога та індексація.

При цьому, на всі виплати, включені в довідки, нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та на соціально-побутові потреби входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно пункту 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції від 08.07.2010 року №2464 - VI) до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначеної відповідно до закону.

Пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, платниками єдиного внеску також є працівники - громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, установах та організаціях, в інших юридичних осіб - підприємців на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, у фізичних осіб на умовах трудового договору контракту). Тобто працівники, які працюють - перебувають у трудових відносинах з організацією - є застрахованими особами та підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Пункт 2 Постанови КМУ №1078 від 17.07.2003 року «Про затвердження порядку індексації грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ та організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними різницями, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» справляються страхові внески до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку.

З огляду на вказане, чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне передбачають врахування ОСОБА_1, як застрахованій особі, усієї заробітної плати, на яку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при нарахуванні пенсії державного службовця.

При цьому, позивач в адміністративному позові, просила зобов'язати відповідача здійснити перерахунок отримуваної нею пенсії та виплату з урахуванням у складі заробітної плати інших виплат, до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення і соціально-побутові питання, суми індексації заробітної плати, винагороди, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи саме з 12 червня 2013 року.

Згідно ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Із матеріалів справи вбачається, що відповідні документи про заробітну плату надані відповідачу разом із заявою про перерахунок пенсії 09 липня 2014 року, відтак, відповідач повинен здійснювати перерахунок пенсії позивача з 12 червня 2013 року.(дата призначення пенсії).

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 2, 6, 8, 9, 104, 159, 160, 163 КАС України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах про незаконність дій та неправомірність рішення управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах щодо відмови в перерахунку пенсії, як державному службовцю, та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 12 червня 2013 року, з урахуванням фактично отриманих сум.

Витрати пов'язані з оплатою судового збору у розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок компенсувати ОСОБА_1 із державного бюджету.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня отримання сторонами її копії шляхом подачі апеляційної скарги.

Суддя Жовтоводського міського суду І.А. Павловська