ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2016 року Справа № 876/11877/15
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
головуючого судді: Ліщинського А.М.,
суддів: Довгої О.І., Запотічного І.І.
при секретарі судового засідання: Керод Х.І.
з участю представника позивача: ОСОБА_1
та представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Державної служби України з надзвичайних ситуацій на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про зобовязання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
15.10.2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про зобовязання нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що у звязку з настанням інвалідності в період проходження служби відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 908 (далі - Порядок № 908), на підставі рішення комісії Державної служби України з надзвичайних ситуацій з призначення одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, оформленого протоколом № 4 від 17 вересня 2015 року, позивачу виплачено одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, що становить 29 502,00 грн. Однак позивач вважає, що відповідачем було неправомірно занижено розмір одноразової грошової допомоги, яка підлягала йому до виплати, оскільки розрахунок такої допомоги проведено виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу, як передбачено пунктом 3 Порядку № 908, проте без урахування щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року адміністративний позов задоволено. Зобовязано Державну службу України з надзвичайних ситуацій (місцезнаходження: вулиця О.Гончара, будинок 55а, місто Київ, код ЄДРПОУ 38516849) нарахувати та виплатити ОСОБА_3 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням проведених виплат.
Відповідач постанову оскаржив, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та є незаконною, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
В апеляційній скарзі покликається на те, що до правовідносин, що виникли між позивачем та державою в особі ДСНС України, не може бути застосовано норми Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», оскільки ОСОБА_3 проходив службу цивільного захисту, а не військову службу.
У ході апеляційного розгляду представник апелянта ОСОБА_2 надав пояснення та просить задовольнити апеляційну скаргу.
Представник позивача ОСОБА_1 у ході апеляційного розгляду надала пояснення та просить відхилити апеляційну скаргу.
Інші особи які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не зявилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з ч.4 ст. 196 КАС України.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її задовольнити з наступних підстав.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що позивач є військовослужбовцем, а тому у разі настання інвалідності ІІІ групи, що настала в період проходження військової служби, особі рядового чи начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту виплачується одноразова грошова допомога в порядку та на умовах, визначених ст. 118 Кодексу цивільного захисту України, Порядком № 908 в розмірі 36-місячного грошового забезпечення, яке відповідно до згаданого порядку, Постанови №1294 і ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Проте, колегія суддів вважає, що даний висновок суду першої інстанції не можна визнати обґрунтованим.
Згідно ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.
Частиною 1 ст.195 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Правильність вирішення справи відповідно до вимог ст.13 КАС України забезпечується системою: апеляційною та касаційною. Можливість апеляційного та касаційного оскарження судових рішень є принципом адміністративного судочинства, що спрямований на забезпечення прав осудності (законності та обґрунтованості) судових рішень.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, що наказом управління ДСНС у Тернопільській області від 14 квітня 2015 року № 191 ОСОБА_3, прапорщика служби цивільного захисту, молодшого інспектора водія (служби безпеки дорожнього руху) транспортно-господарського відділення аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення управління ДСНС у Тернопільській області звільнено зі служби (за станом здоров'я) за пунктом 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького і за пунктом 173 цього з Положення у відставку Збройних Сил України (із зняттям з військового обліку), виключено з кадрів Державної служби надзвичайних ситуацій України, зі списків особового складу управління ДСНС України у Тернопільській області з 14 квітня 2015 року. Як зазначено в тексті наказу підстава для його прийняття: подання, атестаційний лист, довідка лікарсько-експертної комісії управління ДСНС України у Тернопільській області від 03 квітня 2015 року № 18/16, затверджена ЦЛЕК ДСНС України 03 квітня 2015 року № 426 (а.с.15).
Відповідно до довідки акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0346586, виданою 29 квітня 2015 року, постанови Центральної лікарсько-експертної комісії Державної служби України з надзвичайних ситуацій (протокол № 720 від 05 червня 2015 року) ОСОБА_3 було встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, яке повязане з проходженням військової служби (а.с.10, 12).
Згідно грошового атестату позивача на дату звільнення за №2, виданого АРЗ СП У ДСНС України у Тернопільській області, позивач отримував такі види грошового забезпечення: оклад за спеціальним званням - 60,00 грн., посадовий оклад - 685,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років у розмірі 10% - 74,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 409,75 грн., премія 100% - 685,00 грн.
Згідно з витягом з протоколу №4 від 17 вересня 2015 року, комісія вирішила виплатити на підставі пп.2 п.2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року №908, інваліду ІІІ групи ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу у сумі 29502,00 гривень. (а.с.16)
Грошову допомогу позивач отримав 06.10.2015 року, що підтверджується випискою по картковому рахунку позивача в АТ «Ощадбанк» (а. с.18-19).
Позивач, вважаючи, що відповідачем невірно розраховано розмір грошової допомоги у разі настання інвалідності ІІІ групи під час проходження служби в органах та підрозділах цивільного захисту, звернувся до суду з відповідними позовними вимогами.
З матеріалів справи встановлено, що позивач проходив службу цивільного захисту на посаді прапорщика служби цивільного захисту, молодшого інспектора водія (служби безпеки дорожнього руху) транспортно-господарського відділення аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення управління ДСНС у Тернопільській області.
Таким чином, позивач за своєю правосуб'єктністю відноситься до спеціальної категорії суб'єктів права, правовідносини з якими регулюються нормами спеціального законодавства.
Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту, їх права та обов'язки визначаються Кодексом цивільного захисту України, Законом України «Про затвердження дисциплінарного статуту служби цивільного захисту», Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою КМУ № 593 від 11 липня 2013 року (далі - Положення).
Відповідно до ч.1,2 ст. 101 Кодексу цивільного захисту України служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Згідно з Положенням, особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом, приймають присягу служби цивільного захисту і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання, а також належать до персоналу (кадрів) ДСНС України. Статус їх підтверджується службовим посвідченням тощо.
Пунктом 15 Положення встановлено склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, який поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий, яким присвоюються спеціальні звання.
Згідно з ч.4 п.15 Положення до молодого начальницького складу відносяться молодший сержант служби цивільного захисту, сержант служби цивільного захисту, старший сержант служби цивільного захисту, старшина служби цивільного захисту, прапорщик служби цивільного захисту, старший прапорщик служби цивільного захисту.
Відповідно до пп.2 п.2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року №908 (далі - Порядок 908), особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше, ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби виплачується у розмірі:
48-місячногогрошового забезпечення - інвалідам І групи;
42-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи;
36-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи.
Згідно з п.3 Порядку, розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Керуючись вищенаведеним колегія вважає, що в позові слід відмовити, оскільки позивач звільнений зі служби цивільного захисту, то при розрахунку суми його одноразової грошової допомоги у зв'язку встановленням III групи інвалідності слід керуватись п.3 Порядку 908.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з статтею 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Мотивація та докази, наведені у апеляційній скарзі, дають адміністративному суду апеляційної інстанції підстав для постановлення висновків, які спростовують правову позицію суду першої інстанції.
За таких обставин справи, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку, оскільки вирішуючи даний публічно-правовий спір, не вірно встановлено фактичні обставини справи, надано невірну оцінку дослідженим доказам та порушено норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.
Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги являються суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.
Керуючись статтями 160, 195, 196 ч.3, 198 п.3, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державної служби України з надзвичайних ситуацій задовольнити, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року у справі №819/3267/15 скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя А.М.Ліщинський
Судді О.І.Довга
ОСОБА_4