ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2016 року Справа № 876/7997/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Іщук Л.П.,
суддів Левицької Н.Г., Онишкевича Т.В.,
за участю секретаря судового засідання Джули В.М.,
представників сторін ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Дрогобицької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09 липня 2015 року у справі за позовом публічного акціонерного товариства «Дрогобицький машинобудівний завод» до Дрогобицької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про скасування податкового повідомлення- рішення,
встановив:
Публічне акціонерне товариство «Дрогобицький машинобудівний завод» (далі - ПАТ «Дрогобицький машинобудівний завод») звернулося в суд з позовом до Дрогобицької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (далі - Дрогобицька ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області), в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.06.2013 року № НОМЕР_1.
Вважає, що оскаржуване рішення є необґрунтованим і таким, що підлягає скасуванню. Зазначає, що податкове повідомлення-рішення винесене на підставі рішення ХХХІХ сесії пятого скликання Дрогобицької міської ради 25.06.2009 року № 880 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Дрогобич» (далі - рішення № 880), яке було оскаржене в судовому порядку та згідно постанови Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області 24.04.2013 року було визнане протиправним та скасоване, а тому не було правових підстав для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Крім того, зазначає, що систематично та відповідно до вимог законодавства сплачує земельний податок.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 09.07.2015 року позов задоволений.
Відповідач Дрогобицька ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області оскаржила постанову суду першої інстанції. Вважає, що вона винесена без належного зясування обставин справи і з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить постанову суду скасувати і прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
В апеляційній скарзі зазначає, що позивачем відбувалася сплата земельного податку у заниженому розмірі всупереч оцінці землі, визначеній рішенням Дрогобицької міської ради. Крім того, зазначає, що рішення Дрогобицької міської ради № 880 є нормативно-правовим актом, який втрачає чинність з дня набрання законної сили судовим рішенням, яким його визнано незаконним, тобто з 28 травня 2015 року, а отже у 2011-2012 роках податок за землю повинен був сплачуватися відповідно до зазначеного рішення, у звязку з наведеним вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене з дотриманням податкового законодавства.
В судовому засіданні представник апелянта підтримала апеляційну скаргу з підстав, що у ній зазначені.
В судовому засіданні представник позивача заперечила проти задоволення апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, а постанова суду скасуванню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Дрогобицькою ОДПІ Львівської області ДПС була проведена планова виїзна перевірка відкритого акціонерного товариства «Дрогобицький машинобудівний завод» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 по 31.12.2012. За результатами перевірки 13.06.2013 року контролюючим органом складений акт №247/22-30/00153362, яким встановлено порушення позивачем п.п.271.1.1 п.271.1 ст. 271, п.286.2 ст. 286, п.289.1, п.289.2 ст. 289 Податкового кодексу України, рішення XXIX сесії п'ятого скликання Дрогобицької міської ради від 25.06.2009 №880 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Дрогобича».
27.06.2013 року Дрогобицькою ОДПІ Львівської області ДПС прийняте податкове повідомлення-рішення №0001052230 про збільшення позивачу грошового зобов'язання із земельного податку з юридичних осіб на 971 072,96 грн.
Суд першої інстанції, задовольняючи адміністративний позов, виходив з того, що оскільки рішення Дрогобицької міської ради 25.06.2009 року № 880 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Дрогобич» скасоване судовим рішенням, то у відповідача відсутні підстави для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Крім того, суд зазначив, що відповідачем, як субєктом владних повноважень, не доведено обґрунтованість та законність своїх дій, що є підставою для скасування податкового повідомлення-рішення.
Апеляційний суд вважає такі висновки суду першої інстанції поверхневими, зробленими без належного зясування обставин справи.
Згідно ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Однак, зазначене судове рішення не можна визнати таким, що ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі.
Відповідно до положень пункту 3 статті 201 Земельного кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Відповідно до пункту 274.1 статті 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Приписами пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України визначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторний акт це прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Апеляційним судом встановлено, що рішення XXIX сесії п'ятого скликання Дрогобицької міської ради від 25.06.2009 №880 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Дрогобича» спрямоване на правове регулювання господарських та адміністративних відносин, оскільки ним затверджена грошова оцінка земель м. Дрогобича, та прийняте Дрогобицькою міською радою на врегулювання земельних відносин, тобто дане рішення є регуляторним актом.
Як встановлено судом першої інстанції, постановою Дрогобицького міськрайонного суду від 24.04.2013 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.05.2015 року, визнано незаконним та нечинним рішення XXIX сесії п'ятого скликання Дрогобицької міської ради від 25.06.2009 року №880 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Дрогобича».
Таким чином, оскільки рішення Дрогобицької міської ради від 25.06.2009 року №880 є регуляторним актом та носить нормативний характер, то відповідно, датою, з якої даний акт втрачає чинність, є дата набрання законної сили судовим рішенням про визнання його незаконним.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області від 27.06.2013 року № НОМЕР_1 є правомірним, оскільки рішення Дрогобицької міської ради від 25.06.2009 року № 880 було чинним до моменту набрання законної сили судовим рішенням, а саме у 2011-2012 роках, тобто у період, за який оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням збільшено грошове зобовязання із земельного податку. У позивача були відсутні підстави для самостійної зміни ставки земельного податку.
Крім того, апеляційний суд звертає увагу на те, що станом на момент подання позовної заяви ПАТ «Дрогобицький машинобудівний завод» рішення Дрогобицького міськрайонного суду від 24.04.2013 року не набрало законної сили та було оскаржене в апеляційному порядку, а тому не могло слугувати підставою для скасування податкового повідомлення-рішення.
Апеляційний суд зазначає, що рішення Дрогобицької міської ради від 25.06.2009 року, є нормативно-правовим актом та втрачає чинність з дня набрання законної сили судовим рішенням, яким його визнано незаконним. Відтак, його дія припиняється тільки на майбутнє, тобто з часу набрання законної сили судовим рішенням.
Таким чином, у 2011-2012 роках для визначення розміру земельного податку необхідно використовувати нормативну грошову оцінку землі, розраховану на підставі рішення ХХІХ сесії пятого скликання Дрогобицької міської ради від 25.06.2009 року № 880 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Дрогобич».
Відповідно до ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ч.3 ст.160 КАС України, ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд
постановив :
Апеляційну скаргу Дрогобицької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09 липня 2015 року у справі № 813/4686/13-а скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову публічного акціонерного товариства «Дрогобицький машинобудівний завод» відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.
Головуючий суддяЛ.П. Іщук
СуддіН.Г. Левицька
ОСОБА_3