ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2016 року № 813/22/16
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кедик М.В.
за участю секретаря судового засідання Іванес Х.О.,
представник позивача - не прибув,
представник відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області до державного підприємства "Львівський державний науково-дослідний і проектний інститут "ЛьвівбудмНДІпроект" про стягнення коштів з рахунків, -
встановив:
Державна податкова інспекція у Сихівському районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі – ДПІ у Сихівському районі м. Львова) звернулась до суду з адміністративним позовом до державного підприємства "Львівський державний науково-дослідний і проектний інститут "ЛьвівбудмНДІпроект" (далі – ДП "ЛНДПІ "ЛьвівбудмНДІпроект"), у якому просить суд стягнути до Державного бюджету України кошти з рахунків ДП "ЛНДПІ "ЛьвівбудмНДІпроект" в сумі 103018,78 грн.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що у відповідача наявна заборгованість перед бюджетом в розмірі 103018,78 грн, яка виникла внаслідок несплати у передбачений законом строк узгоджених зобов’язань з податку на додану вартість, земельного податку з юридичних осіб. Оскільки заборгованість відповідачем добровільно не погашена, просить стягнути таку в судовому порядку.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання від 21.01.2016 року (вх. № 1336) про розгляд справи за його відсутності та зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, заперечень на позов не подав, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
За таких обставин суд вважає, що справу можливо розглядати за відсутності сторін у справі на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст. 71, 128 КАС України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.
ДП "ЛНДПІ "ЛьвівбудмНДІпроект" зареєстроване як юридична особа у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що підтверджується копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 27.04.2015 року.
Податковий борг відповідача відповідно до довідки від 02.11.2015 року № 17241/8/13-50-20-0041/967 та облікових карток платника податків становить 103018,78 грн, а саме по платежах:
1) податок на додану вартість, згідно:
- самостійно задекларованих підприємством податкових зобов’язань згідно податкової декларації від 18.03.2015 року на суму 5116,00 грн;
- самостійно задекларованих підприємством податкових зобов’язань згідно податкової декларації від 18.04.2015 року на суму 4169,00 грн;
- самостійно задекларованих підприємством податкових зобов’язань згідно податкової декларації від 19.05.2015 року на суму 9607,00 грн;
- самостійно задекларованих підприємством податкових зобов’язань згідно податкової декларації від 15.07.2015 року на суму 9403,00 грн;
- самостійно задекларованих підприємством податкових зобов’язань згідно податкової декларації від 18.08.2015 року на суму 8186,00 грн;
- самостійно задекларованих підприємством податкових зобов’язань згідно податкової декларації від 16.09.2015 року на суму 7975,00 грн;
- самостійно задекларованих підприємством податкових зобов’язань згідно податкової декларації від 15.10.2015 року на суму 13258,00 грн;
- пеня – 1454,59 грн.
Залишок не сплаченого боргу становить 57861,47 грн.
2) земельний податок з юридичних осіб, згідно:
- самостійно задекларованих підприємством податкових зобов’язань згідно податкової декларації від 16.02.2015 року на суму 44465,59 грн (заборгованість за лютий – жовтень 2015 року);
- пеня – 691,72 грн.
Залишок не сплаченого боргу становить 45157,31 грн.
Державною податковою інспекцією у Сихівському районі м. Львова було укладено з ДП "ЛНДПІ "ЛьвівбудмНДІпроект" чотири договори про розстрочення податкового боргу від 30.06.2015 року № 12, від 30.06.2015 року № 13, від 30.06.2015 року № 14 та від 30.06.2015 року № 15 та прийняті відповідні рішення про розстрочення податкового боргу. Оскільки, відповідачем порушено умови договорів про розстрочення податкового боргу, а саме, не сплачено розстроченого податкового боргу у строк передбачений договорами, рішення про розстрочення податкового боргу 25.08.2015 року скасовано.
У зв'язку з несплатою відповідачем грошових зобов'язань ДПІ у Сихівському районі м. Львова виставлено податкову вимогу від 03.09.2015 року № 3546-23, яку вручено платникові податків.
Докази, які б підтверджували, що згадана податкова вимога відповідачем оскаржувалась в справі відсутні, відповідно, визначені зобов'язання є узгодженими.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим же Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 цього ж Кодексу, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим же Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України;
Згідно з п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню грошове зобов’язання, самостійно визначене платником податків.
Пунктом п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
Відповідно до ст. 87 цього ж Кодексу, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, що обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, та джерела, зазначені в абзаці першому цього пункту.
Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України, здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень.
Станом на день розгляду справи сума податкового боргу відповідача в розмірі 103018,78 грн є узгодженою та у встановлені законом строки не сплаченою, тому відповідно до пп. 14.1.175 п. 14 ст. 14 ПК України визнається сумою податкового боргу. Доказів зворотного матеріали справи не містять.
Відповідно до довідки про банківські рахунки, ДП "ЛНДПІ "ЛьвівбудмНДІпроект" має відкриті рахунки в установах банку.
З врахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 7-14, 35, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд –
постановив:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з банківських рахунків державного підприємства "Львівський державний науково-дослідний і проектний інститут "ЛьвівбудмНДІпроект" (79034, м. Львів, вул. Тернопільська, 10 код ЄДРПОУ 05516406) до Державного бюджету України кошти в сумі 103018 (сто три тисячі вісімнадцять) гривень 78 копійок.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Суддя Кедик М.В.
Повний текст постанови складено 26.01.2016 р.