КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/9510/15 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
У Х В А Л А
Іменем України
20 січня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сорочко Є.О.
суддів: Бистрик Г.М.
Земляної Г.В.
за участю секретаря Запорожченко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АД Шина" до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України, за участю третьої особи - Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "АД Шина" (далі - ТОВ "АД Шина") звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України (далі - Київська міська митниця) про визнання протиправною бездіяльності щодо неприйняття рішення про повернення надмірно сплачених митних платежів на суму 282 172,69 грн. у формі висновку та його направлення Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві для здійснення повернення вказаної суми коштів з бюджету ТОВ «АД Шина» у встановлений чинним законодавством строк; зобов'язання підготувати висновок про повернення надмірно сплачених ТОВ «АД Шина» митних платежів та направити його разом з іншими передбаченими законодавством документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві.
Згідно заяви про зміну позовних вимог від 14.08.2015 р. позивач просив:
- визнанати протиправною бездіяльності Київської міської митниці, що полягає у відмові у прийнятті висновку про повернення ТОВ «АД Шина» надмірно сплачених та зарахованих до Державного бюджету митних платежів у сумі 282 172,69 грн. та у поверненні означених коштів;
- стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь ТОВ «АД Шина» суму надмірно сплачених митних платежів за скасованими в судовому порядку рішеннями відповідача, а саме від 15.05.2013 р. №100270000/2013/700319/2, від 23.05.2013 р. №100270000/2013/700366/2, від 01.06.2013 р. №100270000/2013/700404/2 у розмірі 282 172,69 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 листопада 2015 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Київської міської митниці щодо відмови у прийнятті висновку про повернення ТОВ «АД Шина» надмірно сплачених митних платежів у сумі 282172,69 грн. та його направлення Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві для здійснення повернення вказаної суми коштів з бюджету у встановлений чинним законодавством строк. В іншій частині позову відмовлено.
На вказану постанову Київська міська митниця подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати в частині задоволення позову та в цій частині ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, Київською міською митницею прийнято рішення про коригування митної вартості товарів від 15.05.2013 р. №100270000/2013/700319/2, згідно якого скориговано митну вартість товару на суму 49396,19 грн., від 23.05.2013 р. №100270000/2013/700366/2, згідно якого скориговано митну вартість товару на суму 192744,97 грн., від 01.06.2013 р. №100270000/2013/700404/2, згідно якого скориговано митну вартість товару на суму 40 030,53 грн.
Після прийняття рішень про коригування митної вартості товару декларантом подавались митному органу нові митні декларації від 16.05.2013 р. №100270000/2013/199632, від 24.05.2013 р. №100270000/2013/200187, від 03.06.2013 р. №100270000/2013/200802, за якими товар розмитнено та випущено у вільний обіг шляхом сплати суми митних платежів, обчисленої згідно з митною вартістю товарів, визначеною відповідачем.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.08.2013 р. по справі №826/13057/13-а, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.12.2013 р. визнано протиправними та скасовано рішення Київської міської митниці про коригування митної вартості товарів від 15.05.2013 р. №100270000/2013/700319/2, від 23.05.2013 р. №100270000/2013/700366/2, від 01.06.2013 р. №100270000/2013/700404/2.
На підставі вказаного судового рішення, що набрало законної сили позивач звернувся до Київської міської митниці із заявою від 01.12.2014 р. №97 про повернення з бюджету помилково та/або надмірно сплачених коштів.
Однак, листом від 30.12.2014 р. №733/6/26-70-25-05 Київською міською митницею повідомлено ТОВ «АД Шина» про відсутність правових підстав для повернення коштів. Зокрема, у вказаному листі зазначено, що питання повернення коштів не було предметом розгляду в суді по справі №826/13057/13-а.
Відповідно до частин 1-4 статті 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.
Згідно п.1.2 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерством фінансів України, Державної митної служби України від 24.01.2006 р. №25/44, надміру сплачені митні та інші платежі - це сума коштів, що з різних причин внесена понад розмір, установлений законодавством.
Відповідно до п. 3.4. вищевказаного Порядку повернення платникам помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, що зараховані на депозитні рахунки митних органів 3734, здійснюється відповідно до Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України №618 від 20.05.2007 р. (далі - Порядок №618).
Крім того, наказом Державної митної служби України, Державного казначейства України від 10.07.2007 р. №611/147 було затверджено Порядок взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.
Порядок №611/147 втратив чинність внаслідок набуття чинності спільним наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України №882/1188 від 30.12.2013 р., яким затверджено Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі - Порядок №882/1188).
Відповідно до абз. 1 п. 1 розділу III Порядку №618 для повернення з державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Згідно п. 3 розділу III Порядку №618 заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Відповідно до п. 4 розділу III Порядку №618 для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково і/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку №611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
Згідно п. 5 розділу III Порядку №618 супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України, Реєстр висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, підготовлений відповідно до пункту 5 Порядку №611/147, Висновок про повернення з оригіналом заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України, підписаний начальником (заступником начальника) Відділу та зареєстрований у журналі реєстрації висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, форма якого наведена в додатку 3 до цього Порядку, разом з документом, у якому відображаються результати перевірки, подаються керівнику (заступнику керівника) митного органу для прийняття остаточного рішення про повернення коштів.
Пунктом 6 розділу III Порядку №618 встановлено, що керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів). Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.
Згідно п. 7 розділу III Порядку №618 висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
Відповідно до п. 5 Порядку №882/1188 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно п. 7 Порядку №882/1188 орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 р. №1242.
За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
Відповідно до п. 8 Порядку №882/1188 орган Міндоходів несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.
Пунктом 9 Порядку №882/1188 встановлено, що висновки реєструються органами Казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.
Згідно п. 10 Порядку №882/1188 на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку. Орган Казначейства протягом п'яти робочих днів повідомляє відповідний орган Міндоходів про перерахування сум помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань на рахунки банків та через підприємства поштового зв'язку, уповноважені здійснювати готівкові розрахунки з платниками податків, зазначені у висновку, після чого орган Міндоходів у строк не пізніше п'яти робочих днів повідомляє платників податків про можливість отримання належних їм коштів.
З огляду на викладене, підставою для виплати Державним казначейством України надмірно сплачених позивачем коштів є висновок митного органу про повернення з Державного бюджету України помилково і/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів.
Законодавчо встановленою умовою повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, є ухвалення митним органом висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів.
Як встановлено судом першої інстанції та відповідає матеріалам справи, позивачем до Київської міської митниці подано заяву від 01.12.2014 р. №97 про повернення коштів, яка відповідає вимогам Порядку №618.
Відмовляючи позивачу в задоволенні вказаної заяви, відповідач не ставив під сумнів обґрунтованість вказаних позивачем причин повернення коштів та не зазначав про жодні недоліки в документах, які надані позивачем в якості додатків, тому відповідачем необґрунтовано відмовлено позивачу у задоволенні такої заяви.
Отже, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку щодо наявності протиправної бездіяльності Київської міської митниці, яка полягала у неприйнятті висновку щодо повернення ТОВ «АД Шина» надмірно сплачених митних платежів.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновку суду першої інстанції та не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваного рішення судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, які впливають на правильність вирішення справи.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову в оскаржуваній частині, а тому апеляційну скаргу Київської міської митниці необхідно залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 листопада 2015 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 листопада 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
головуючий суддя Сорочко Є.О.
судді Бистрик Г.В.
Земляна Г.В.
Повний текст ухвали складено 25.01.2016 р.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Бистрик Г.М.
Земляна Г.В.