СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2016 р. Справа №818/3874/15
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелета С.М.
за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.,
представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Фавор" до ОСОБА_1 митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішення, картки відмови,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "Фавор" (далі - ТОВ "Фавор"), звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 митниці ДФС (далі - відповідач, ОСОБА_1 митниця), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення від 10.12.2015 року № 805130000/2015/000059/2 про коригування митної вартості товарів; картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів від 10.12.2015 року № 805130000/2015/00087.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 09.12.2015 року для митного оформлення товару позивачем було подано до ОСОБА_1 митниці митну декларацію № 805130000/2015/016445. Згідно вказаної декларації митну вартість товару визначено ТОВ "Фавор" за основним методом - ціною договору від 25.12.2013 року № 262-FTА, відповідно до ст. 58 Митного кодексу України. При цьому, для митного оформлення були надані всі документи, а саме зовнішньоекономічний контракт, специфікації, рахунок-фактуру, коносамент, залізничну накладну. Електронним запитом на адресу позивача ОСОБА_1 митницею були витребувані додаткові документи, які підтверджують митну вартість товару. Позивач листом повідомив ОСОБА_1 митницю, що всі підтверджуючі документи вже надані. В подальшому відповідачем прийнято спірне рішення та видано картку відмови. Підставою для прийняття такого рішення став висновок митного органу про відсутність в наданих документах відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за вказаний товар.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, викладених в письмових запереченнях, та зазначив, що позивачем було подано до ОСОБА_1 митниці електронну митну декларацію № 805130000/2015/016445. В ході митного контролю із застосуванням системи управління ризиками автоматизованої системи митного оформлення "Інспектор - 2006" за вказаною декларацією сформовано митні формальності "Контроль правильності визначення митної вартості товарів" та "Витребування документів, які підтверджують митну вартість товарів" по товару можливе заниження митної вартості (орієнтовний показник митної вартості, розрахований відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року № 724 - 1.076 доларів США, заявлено декларантом - 0,8902 доларів США/кг). Спірне рішення про коригування митної вартості прийнято в звязку з тим, що декларантом не подано документи, згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених в ч. 3 ст. 53 Митного кодексу України, а в поданих документах відсутні всі відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Митну вартість скориговано до 1,09 доларів США за вартістю операції з подібним товаром по митній декларації від 02.12.2015 року № 500060006/2015/011712.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що 25.12.2013 року між ТОВ "Фавор" (покупець) та Steel Trade Industries Ltd. (продавець) укладено зовнішньоекономічний контракт № 262-FTA (а.с.15-19). Відповідно до умов договору, продавець зобовязується поставити, а покупець прийняти й сплатити за металопродукцію, визначену в специфікаціях. Загальна вартість контракту 1000000 доларів США, умови поставки FОВ Шанхай/Китай.
Для митного оформлення придбаної партії товару - прокату плоского з вуглецевої сталі завширшки більше 600 мм: жерсть електролітична у рулонах, завтовшки менш як 0,5 мм, біла: 0,18ммх942мм- 26754 кг, 0,22ммх886мм - 70146 кг покрита оловом з обох боків, 0,20ммх950мм - 6212 кг покрита оловом з обох боків, виділка сіра, 10.12.2015 року позивачем було подано до ОСОБА_1 митниці електронну митну декларацію № 805130000/2015/016554 (а.с.32). Загальна вартість товару, згідно поданої декларації, складає 91082,58 доларів США (2101613,68 грн.). Згідно п. 43 вартість товару визначена за 1 методом - ціною зовнішньоекономічного контракту. До вказаної декларації позивачем додано накладну УМВС від 03.12.2015 року, коносамент від 22.10.2015 року MWSHODE15100485FD, рахунок-фактуру про надання транспортно-експедиційних послуг від 26.11.2015 року № 672, інвойс від 23.10.2015 року STI-15COM, зовнішньоекономічний контракт від 25.12.2013 року № 262-FTA, специфікацію від 08.07.2015 року № 8, специфікацію від 25.08.2015 року № 9, інформацію про позитивні результати здійснення радіологічного контролю товару від 22.10.2015 року № 2761.
В ході перевірки митної вартості товару посадовою особою митного поста "Суми-центральний" електронним листом витребувано у позивача додаткові документи, що підтверджують митну вартість товару (а.с.30). Листом від 10.12.2015 року № 244 позивач повідомив ОСОБА_1 митницю, що усі документи, які підтверджують митну вартість товару, вже надані до митного оформлення товару (а.с.31).
В ході аналізу наданих документів, з урахуванням орієнтовного показника митної вартості, розрахованого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року № 724 ОСОБА_1 митницею визначено митну вартість на рівні 1,0900 доларів США за одиницю.
В звязку з цим ОСОБА_1 митницею прийнято рішення від 10.12.2015 року № 805130000/2015/000059/2 (а.с.11-12) про коригування митної вартості товарів, яким вартість товару визначено за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів по ціні 1,0900 доларів США/кг, загальна сума 112392,08 доларів США. Також видано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів від 10.12.2015 року № 805130000/2015/00087 (а.с.13-14).
Підставою для визначення митної вартості товару спірним рішенням стало, на думку ОСОБА_1 митниці, заниження вартості імпортованого товару, ненаданням підтверджуючих документів та в звязку з цим неможливістю визначення вартості товару за основним методом.
Суд не погоджується із таким висновком ОСОБА_1 митниці, виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 49 Митного кодексу України (далі - МК України) митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Згідно ч. 2 ст. 51 МК України митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно до глави 9 цього Кодексу.
Визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний (ч. 1 ст. 57 МК України).
Відповідно до ч. ч. 2-4 ст. 57 МК України основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу. Застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між органом доходів і зборів та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. Під час таких консультацій орган доходів і зборів та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності.
Згідно ч. 1 ст. 53 МК України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.
Судом встановлено, що митне оформлення товару здійснювалось ТОВ "Фавор" за основним методом (ціною контракту від 25.12.2013 року № 262-FTA).
Відповідно до ч. 2 ст. 53 МК України документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах пятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є обєктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
Частина 3 вказаної статті передбачає, що у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобовязані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, повязаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, повязаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
В ході судового розгляду встановлено, що такі документи, а саме коносамент від 22.10.2015 року MWSHODE15100485FD (а.с.25), рахунок-фактуру про надання транспортно-експедиційних послуг від 26.11.2015 року № 672 (а.с.29), інвойс від 23.10.2015 року STI-15COM (а.с.20), зовнішньоекономічний контракт від 25.12.2013 року № 262-FTA, специфікацію від 08.07.2015 року № 8 (а.с.22-23), специфікацію від 25.08.2015 року № 9 (а.с.24) були надані ОСОБА_1 митниці, що також не заперечується представником відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 МК України метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, застосовується у разі, якщо: 1) немає жодних обмежень щодо прав покупця (імпортера) на використання оцінюваних товарів, за винятком тих, що: а) встановлюються законом чи запроваджуються органами державної влади в Україні; б) обмежують географічний регіон, у якому товари можуть бути перепродані (відчужені повторно); в) не впливають значною мірою на вартість товару; 2) щодо продажу оцінюваних товарів або їх ціни відсутні будь-які умови або застереження, які унеможливлюють визначення вартості цих товарів; 3) жодна частина виручки від будь-якого подальшого перепродажу, розпорядження або використання товарів покупцем не надійде прямо чи опосередковано продавцеві, якщо тільки не буде зроблено відповідне коригування з урахуванням положень частини десятої цієї статті; 4) покупець і продавець не повязані між собою особи або хоч і повязані між собою особи, однак ці відносини не вплинули на ціну товарів.
Метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обовязковою при її обчисленні (ч. 2 ст. 58 МК України).
Аналіз положень ч. ч. 2, 3 ст. 53, ст. 57 МК України надає підстави для висновку про те, що митний орган при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості зобов'язаний перевірити складові числового значення митної вартості, правильність розрахунку, здійсненого декларантом, упевнитись в достовірності та точності заяв, документів чи розрахунків, поданих декларантом, а також відсутності обмежень для визначення митної вартості за ціною договору, наведених у ст. 58 МК України.
Митний орган має право відійти від наведених вище законодавчих обмежень, що пов'язують з перевіркою основного переліку документів, які підтверджують митну вартість, та витребувати від декларанта додаткові документи лише якщо надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, адже такі вади не дозволяють митному органу законно здійснити визначений законом мінімум митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи для розмитнення задекларованого товару.
З метою усунення розбіжностей в документах, усунення сумнівів щодо підробки документів або з'ясування відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, які виявились відсутніми, закон надає право митному органу витребувати від декларанта інші додаткові документи, що перелічені в ч. 2 ст. 53 МК України.
Крім того, п. 3.16, 3.17 Загального додатку до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур встановлено стандартне правило, що на підтвердження декларації на товари митна служба вимагає тільки ті документи, які є необхідними для проведення контролю за даною операцією та забезпечення виконання усіх вимог щодо застосування митного законодавства. У випадках, коли окремі підтверджуючі документи не можуть бути представлені разом з декларацією на товари з причин, які визнані митною службою обґрунтованими, вона дозволяє подачу таких документів протягом визначеного періоду часу.
Відповідно до частини першої статті 54 МК України контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що митні органи мають право здійснювати контроль правильності обчислення декларантом митної вартості, але ці повноваження здійснюються у спосіб, визначений законом, зокрема, витребовування додаткових документів на підтвердження задекларованої митної вартості може мати місце тільки у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей. Такі сумніви можуть бути зумовлені неповнотою поданих документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів, невідповідністю характеристик товарів, зазначених у поданих документах, митному огляду цих товарів, порівнянням рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких уже здійснено, і таке інше.
Наявність у митного органу обґрунтованого сумніву у правильності визначення митної вартості є обов'язковою, оскільки з цією обставиною закон пов'язує можливість витребовування додаткових документів у декларанта та надає митниці право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів.
Разом з тим витребувати необхідно ті документи, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всі, які передбачені статтею 53 МК. Ненадання повного переліку витребуваних документів може бути підставою для визначення митної вартості не за першим методом лише тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнів у достовірності наданої інформації.
В даному випадку, митному органу були надані документи, що передбачені ст. 53 МК України. При розгляді справи представником відповідача не доведено факту не підтвердження ціни товару наданими документами.
Слід також зазначити, що при винесенні спірного рішення митним органом було обрано другорядний метод визначення митної вартості товарів за ціною щодо подібних товарів.
Слід зазначити, що при розгляді справи відповідачем не доведено неможливість визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); чи за ціною договору щодо ідентичних товарів, враховуючи той факт, що у митного органу були в наявності всі первинні документи позивача щодо поставленого товару, інформація містилася в базі митного органу.
Таким чином, ОСОБА_1 митницею не надано суду належних доказів того, що застосування основного методу або другорядного методу за ціною договору щодо ідентичних товарів, що передує обраному в даному випадку відповідачем, є правомірним, не надано належних доказів та не обґрунтовано неможливість застосування другорядного методу визначення митної вартості щодо ідентичних товарів, не надано доказів того, що в базі даних відсутня інформація щодо ідентичних товарів, в тому числі і таких, що розмитнювалися позивачем в 2015 році.
Обрання відповідачем методу за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; було здійснено ним необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мали значення для прийняття рішення, всупереч нормам ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, доказів щодо неможливості застосування попередніх методів визначення митної вартості товару відповідачем не надано.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги ТОВ "Фавор" щодо скасування рішення ОСОБА_1 митниці ДФС від 10.12.2015 року № 805130000/2015/000059/2 про коригування митної вартості товарів; картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів від 10.12.2015 року № 805130000/2015/00087 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі. Даний висновок суду узгоджується із практикою Верховного суду України, викладеною в постановах від 30 червня 2015 року по справі № 814/283/14, від 22 червня 2015 року по справі № 2а/0570/1777/2012.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 митниці, понесені позивачем судові витрати у виді судового збору в розмірі 2436,00 грн., сплачені платіжним дорученням від 15.12.2015 року № 3720, оригінал якого знаходиться в матеріалах справи (а.с.3).
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Фавор" до ОСОБА_1 митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішення, картки відмови задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_1 митниці ДФС від 10.12.2015р. №805130000/2015/000059/2 про коригування митної вартості товарів.
Визнати протиправною та скасувати картку відмови ОСОБА_1 митниці ДФС у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів №805130000/2015/00087 від 10.12.2015 р.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Фавор" (м. Суми, вул..Курська,18, і.к. 30759962) за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 митниці ДФС (і.к. 39420037) суму судового збору в розмірі 2436 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 26.01.2016 року.
Суддя С.М. Гелета