Постанова № 55218250, 14.01.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2016
Номер справи
804/15584/15
Номер документу
55218250
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2016 р. Справа № 804/15584/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддяОСОБА_1, при секретаріОСОБА_2, за участю: представника позивача представника відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Стандарт Україна" до Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Стандарт Україна" (надалі Позивач, ТОВ "Стандарт Україна") звернулося до Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (надалі - Відповідач), в якому просить визнати незаконними та скасувати повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 26.10.2015р., згідно з яким ТОВ «Стандарт Україна» було донараховано податку на додану вартість в сумі 237 341,00 гривень, в тому числі за основним платежем 158 227,00 грн., за штрафними санкціями 79 114,00 грн.

Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що вважає висновки податкової перевірки хибними, такими, що не ґрунтуються на дійсних фактичних обставинах та зроблені у звязку з невірним застосуванням норм податкового та цивільного законодавства, а зазначене податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки прийняте податковим органом без достатніх на те правових підстав.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2015 року до участі у справі 804/15584/15 в якості свідків залучено осіб, які на момент виникнення спірних правовідносин, займали посади директорів ТОВ "Лауріка" (код 39483893) - ОСОБА_5 та ТОВ "Діойл-ЛТД" (код 39411279) - ОСОБА_6, яких викликано на судовий розгляд адміністративної справи для допиту.

Представник позивача в судове засідання зявився, просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання зявився, зазначив, що перевірка позивача проведена правомірно, а оскаржуване позивачем рішення винесене в межах та у відповідності до вимог чинного законодавства України, у задоволенні позову просив відмовити.

Свідки в судове засідання не зявилися, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялися належним чином, що підтверджено матеріалами справи.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Східно-Дніпровською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення ТОВ «Стандарт Україна» (код ЄДРПОУ 32082681) вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських відносин з ТОВ «Лауріка» (код за ЄДРПОУ 39483893) у червні 2015 року та ТОВ «Діойл-ЛТД» (код за ЄДРПОУ 39411279) у липні, серпні 2015 року. А саме:

-Від ДПІ у Бабушкінському р-ні м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській обл. отримано податкову інформацію від 24.09.2015 №9991/04-62-22-3 щодо ТОВ "Лауріка" (код ЄДРПОУ 39483893) за звітний період декларування ПДВ червень 2015 року. Згідно отриманої інформації ТОВ "Лауріка" (код ЄДРПОУ 39483893) має 28 стан - триває процедура припинення (направлені заперечення органу ДФС). За результатами аналізу Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що суб»єкт господарювання здійснював безпідставну підміну номенклатури товарів, тобто здійснював розповсюдження «штучного» податкового кредиту за рахунок «підміни» одного виду товару на інший.

-Від ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області отримано податкову інформацію від 09.09.15 №2268/7/14-02-22-04-12 щодо ТОВ «ДІОЙЛ-ЛТД» (код ЄДРПОУ 39411279) за період з 01.11.2014 року по 31.08.2015 року з питань проведення фінансово - господарських операцій. За результатами проведеного аналізу податкової звітності поданої, ТОВ «ДІОЙЛ-ЛТД» до ДПІ у Ленінському районі ГУ ДФС у Миколаївській області та бази даних «Єдиний реєстр податкових накладних» встановлено штучне формування податкового кредиту з ПДВ для суб'єктів господарювання - покупців по товарах (роботах, послугах), походження, рух, а також кількість та якість яких не встановлено (відслідкувати неможливо).

За наслідками документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Стандарт Україна» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства по взаємовідносинах з ТОВ «Лауріка» (код 39483893) у червні 2015 року та ТОВ «Діойл-ЛТД» (код ЄДРПОУ 39411279) у липні, серпні 2015 року Східно-Дніпровською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області було складно акт № 131/22/32082681 від 15.10.2015р.

За висновками акту перевірки відповідачем встановлено порушення ТОВ «Стандарт Україна» п.п. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14, п. 201.10 ст. 201, п. 198.1, п.198.3, п.198.4, п. 198.6, ст.198 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на додану вартість на загальну суму 158 227,00 грн., по податкових періодах: червень 2015р. в сумі 33120,00 грн., липень 2015р. в сумі 40841,00 грн., серпень 2015р. в сумі 84266,00 грн.

На підставі вказаних висновків Східно-Дніпровською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 26.10.2015р. на загальну суму 237341,00 гривень, в тому числі за основним платежем 158227,00 грн., за штрафними санкціями 79114,00 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно акту перевірки відповідач зробив висновок про відсутність документального підтвердження реальності проведених господарських відносин із контрагентами - постачальниками, а саме встановлено відсутність об'єктів оподаткування та неможливість реального здійснення ТОВ «Стандарт Україна» господарських операцій з контрагентами ТОВ «Лауріка» (код ЄДРПОУ 39483893) у червні 2015 року на загальну суму 198720,00грн., у тому числі ПДВ 33120,00грн., та ТОВ «Діойл ЛТД» (код ЄДРПОУ 39411279) у липні, серпні 2015 року на загальну суму 750641,52грн., у тому числі ПДВ 125106,92грн.

Згідно з пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобовязані вести облік доходів, витрат та інших показників, повязаних з визначенням обєктів оподаткування та/або податкових зобовязань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, повязаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Статтею 1 Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІV Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні визначено, що первинний документ це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.

Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.

З урахуванням викладеного, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІV Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобовязань, власному капіталі підприємства.

Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обовязкова ознака господарської операції кореспондує з нормами Податкового кодексу України.

Так, відповідно до пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у звязку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Таким чином, господарські операції для цілей визначення податкового кредиту з податку на додану вартість мають бути фактично здійснені і підтверджені належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.

За відсутності факту придбання товарів чи послуг відповідні суми не можуть включатися до складу податкового кредиту з податку на додану вартість навіть за наявності формально складених, але недостовірних документів або лише за умови сплати грошових коштів.

Судом встановлено, що в період, що перевірявся, відповідно до договору поставки № 1 від 24.06.2015р. ТОВ «Лауріка» (код 39483893) у червні 2015 року здійснило поставку на адресу ТОВ «Стандарт Україна» ТМЦ цінності на загальну суму 312480,00 грн., в тому числі ПДВ 52080,00 грн.

ТОВ «Діойл-ЛТД» (код ЄДРПОУ 39411279) у липні, серпні 2015 року на підставі договору № 1 від 10.07.2015р. було здійснено поставку товарно-матеріальних цінностей на адресу ТОВ «Стандарт Україна» на загальну суму 750641,52 гривень, в тому числі ПДВ 125105,92 гривень.

Позивачем зазначено, що поставка товару була забезпечена належним чином оформленими первинними документами. Приймання товару здійснювалось на підставі діючих ДСТУ у відповідності до правил приймання продукції' матеріально-технічного призначення П6, П7 за якістю та кількістю. Сертифікати якості товару постачальниками не надавались, оскільки продукція, що постачалась не підлягає обов'язковій сертифікації' відповідно Наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 1 лютого 2005 року № 28 «Про затвердження Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації' в Україні».

Поставка товару здійснювалась на умовах склад постачальника, самовивозом зі складу у м. Дніпропетровську. Вивезення товару здійснювалось силами ТОВ «Стандарт Україна». Відвантаження товару (завантаження на автотранспорт) здійснювалось силами постачальників:

1.щодо поставки ТОВ «Лауріка» зі складу за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Столярова 32, вивезення на автотранспорті ТОВ «Станадрт Україна» - КАМАЗ д/н 45033АА згідно подорожнього листа б/н від 30.06.2015р., водій ОСОБА_7

2.щодо поставки ТОВ «Діойл-ЛТД» - зі складу за адресою: м. Дніпропетровськ вул. Березинська 80., на автотранспорті ТОВ «Станадрт Україна» КАМАЗ д/н 45033АА згідно подорожніх листів № 247 від 25.08.2015р., б/н від 26.08.2015р. та ГАЗ-53 д/н АЕ946АН згідно подорожнього листа № 125 від 17.07.2015р., водій ОСОБА_7

Разом з тим, відповідач зазначив, що підприємством не надані первинні документи, які підтверджують факт навантаженні товарів у вантажний автомобіль.

Ідентифікувати походження стрічки конвеєрної та ремнів норійних, які зазначені у видаткових накладних, виписаних ТОВ «Лауріка», не має можливості в зв'язку з тим, що в ході проведення перевірки підприємством не надано документи, що підтверджують походження ТМЦ (технічний паспорт, сертифікати відповідності та інш.).

Відповідно до даних 1С «Архів електронної звітності», наданих до перевірки документів поставка ТМЦ (стрічка конвеєрна, ремінь норійний) по ланцюгу постачання: ТОВ "Дарт Систем" (код ЄДРПОУ 39158793) - ТОВ «Лауріка» (39483893) - ТОВ «Стандарт Україна» (код 32082681) здійснена в один календарний день, відповідно 24,06.15, 25.06.2015, 30.06.2015 року. Крім того, ТОВ «Дарт Систем» придбавало цукор, продукти харчування, та інш. В 1С «Архів електронної звітності» відсутні зареєстровані податкові накладні в ТОВ «Дарт Систем» на придбання стрічок конвеєрних та ремнів норійних.

Таким чином, на думку відповідача, постачання ТМЦ по ланцюгу ТОВ "Дарт Систем" (код ЄДРПОУ 39158793) - ТОВ «Лауріка» (39483893) - ТОВ «Стандарт Україна» (код 32082681) в червні 2015 року фактично не відбувалось, проведено лише документування транзитних фінансових потоків з метою мінімізації сплати ПДВ в бюджет контрагентами - покупцями, зокрема ТОВ «Стандарт Україна».

Крім того, перевіряючими встановлено, що по взаємовідносинам ТОВ «Стандарт Україна» з ТОВ «Діойл - ЛТД» місце поставки, відповідно до договору (п.2.2.) та даних видаткових накладних м. Миколаїв (без зазначення конкретної адреси місця поставки), а відповідно до наданих подорожніх листів товар необхідно було завантажувати в м.Дніпропетровськ. Підприємством не надані первинні документи, які підтверджують факт навантаження товару у вантажний автомобіль.

ТОВ «Діойл ЛТД» не є виробником, а відповідно до податкової інформації отриманої від м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області від 09.09.15 №2268/7/14-02-22-04-12, ТОВ «Діойл-ЛТД» здійснювало діяльність спрямовану на здійснення операцій, пов 'язаних з наданням податкової вигоди третіх осіб.

Враховуючи вищевикладене, відповідачем зроблено висновок, що ТОВ «Діойл ЛТД» (39411279) фактично не поставляло товар, тому ТОВ «Стандарт Україна» сума ПДВ не повинна бути віднесена до складу податкового кредиту відповідного податкового періоду. Отже, якщо товари фактично не поставлені, то вони не можуть бути використані у господарських операціях.

При цьому, позивач зазначає, що під час перевірки та судового розгляду справи позивачем надано первинну документацію підприємства на підтвердження реальності укладання оскаржуваних угод: договори, видаткові та податкові накладні, товарно-транспортні накладні.

Разом з тим, суд зазначає, що для цілей податкового обліку беруться до уваги насамперед економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення відповідних операцій. При цьому немає значення, яким цивільно-правовим договором опосередковано господарську операцію, а також те, чи визнаний відповідний договір недійсним у судовому порядку. Складені первинні документи не свідчать безпосередньо про реальність укладеної угоди.

Податкові обовязки визначаються виходячи з реального економічного змісту господарської операції та спрямування її на досягнення певного економічного ефекту. Для зясування дійсного економічного змісту господарської операції варто аналізувати кінцевий економічний ефект у вигляді фактичного приросту (зміни вартості) активів, який настав або повинен був настати в результаті здійснення відповідної операції, незалежно від зафіксованих у документах намірів її учасників. З цією метою варто використовувати документальні та інші дані, що свідчать про фактичне отримання тих чи інших активів учасниками операції. Такі дані мають перевагу перед задекларованим документально змістом спірної господарської операції.

Доказами наявності таких обставин можуть бути документи або показання свідків, що свідчать про наявність прямих стосунків між набувачем і виробником або імпортером активу; інформація (у тому числі з відкритих джерел) щодо звичайних умов ділової поведінки на певному ринку; дані, отримані від виробника або перевізника, які засвідчують прямий шлях руху активів від виробника до набувача, без фактичної участі посередників у цьому процесі тощо. Докази, що можуть використовуватися при аналізі реальності операції дані про існування активу (чи вироблявся, ким і коли), про його рух на шляху до платника податків-набувача (як транспортувався, де зберігався, ким приймався, у тому числі встановлення посадових осіб постачальника і покупця, задіяних у такому процесі), як використовувався далі (чи реалізовувався, чи споживався тощо).

Реальність потребує також зясування того факту, чи справді актив отриманий від указаного в первинних документах контрагента. Для цього треба встановлювати, за яких обставин і в який спосіб були налагоджені господарські звязки між платником податків та його задекларованим контрагентом, хто персонально брав у цьому участь. Доцільно встановити фактичний альтернативний рух активу у порівнянні із задекларованим.

Також у такому разі варто встановлювати технічну можливість виконання господарської операції із урахуванням фактичних господарських ресурсів постачальника (наявність виробничих потужностей, персоналу тощо) та фактичного змісту операції (чи необхідні спеціальні навички персоналу для її вчинення, чи потрібні для цього власні або залучені засоби, час та спеціальна обстановка тощо).

Згідно положень статі 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

З метою зясування реальності оскаржуваної господарської операції між вказаними в первинних документах контрагентами, встановлення обставин, способу та руху активів Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2015 року до участі у справі 804/15584/15 в якості свідків залучено осіб, які на момент виникнення спірних правовідносин, займали посади директорів ТОВ "Лауріка" (код 39483893) - ОСОБА_5 та ТОВ "Діойл-ЛТД" (код 39411279) - ОСОБА_6, яких викликано на судовий розгляд адміністративної справи для допиту.

Однак в судове засідання вказані особи не зявилися, усних чи письмових пояснень щодо предмету спору не надали.

Позивачем, натомість, не розяснено та не доведено належними доказами (показаннями робітників-свідків) факт отримання та транспортування товарів, порядок надання послуг з зазначенням виконавців, за яких обставин і в який спосіб були налагоджені господарські звязки між ТОВ «Стандарт Україна» та ТОВ «Лауріка», ТОВ «Діойл-ЛТД», хто персонально брав у цьому участь тощо.

При цьому, надана первинна документація позивача, за наведених обставин та за відсутності інших належних доказів, в тому числі але не виключно за відсутності підтвердження показаннями свідків - виконавців договорів поставки № 1 від 24.06.2015р. з ТОВ «Лауріка» та № 1 від 10.07.2015р. з ТОВ «Діойл-ЛТД», не є достатнім доказом реальності вказаних господарських операцій та не свідчить про фактичне їх укладення та виконання.

Таким чином, під час судового розгляду справи позивачем не підтверджено належними та достатніми доказами факт отримання товарів від ТОВ «Лауріка», ТОВ «Діойл-ЛТД», а отже й правомірність формування податкового кредиту.

Статтею 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд зазначає, що Східно-Дніпровською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області підтверджено нереальність господарських операцій між позивачем та ТОВ «Лауріка» за договором поставки № 1 від 24.06.2015р. та ТОВ «Діойл-ЛТД» за договором поставки № 1 від 10.07.2015р.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

У звязку з викладеним вище, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Стандарт Україна" до Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Згідно частини 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Стандарт Україна" до Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок позивача.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 19 січня 2016 року.

Суддя ОСОБА_1