Постанова № 55215948, 21.01.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2016
Номер справи
820/11373/15
Номер документу
55215948
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

21 січня 2016 р. Справа № 820/11373/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Нуруллаєва І.С.,

при секретарі судового засідання - Король Д.О.,

за участю: позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "НАДРА" Стрюкової Ірини Олександрівни про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "НАДРА" Стрюкової Ірини Олександрівни, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Стрюкової Ірини Олександрівни щодо не включення мене ОСОБА_1 до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду;

- зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Стрюкову Ірину Олександрівну включити мене ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду шляхом подання до Фонду додаткової інформації про збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування у порядку передбаченому Положенням про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, що затверджено рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року №14;

- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити мене ОСОБА_1 до Загального реєстру вкладників ПАТ "КБ "НАДРА", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в розмірі граничної суми відшкодування.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що бездіяльність відповідачів щодо не включення ОСОБА_1 до реєстру вкладників, які мають право на відшкодування за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів, протиправною, а також зазначає, що відповідачі зобов'язані вчинити дії щодо включення ОСОБА_1 до реєстру вкладників, які мають право на відшкодування за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Через канцелярію суду надав письмові заперечення відповідно до яких пояснив, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб затверджує загальний реєстр виключно на підставі переліку вкладників складеного та наданого Уповноваженою особою, оскільки у наданому Уповноваженою особою переліку вкладників ПАТ "КБ "НАДРА" інформація щодо позивача відсутня - дані про позивача не могли бути враховані при складанні загального реєстру.

Представник Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "НАДРА" Стрюкової Ірини Олександрівни в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, через канцелярію суду надав заяву про проведення судового засідання за його відсутності. Згідно наданих суду письмових заперечень зазначив, що проти позову заперечує в повному обсязі та просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав.

Судом встановлено, що 28.02.2014 року між ОСОБА_1 (в якості вкладника) та Публічним акціонерним товариством «Комерційний банк «Надра» (в якості банку) укладено договір строкового банківського вкладу (депозиту) без поповнення, оформлений в рамках Пакету Послуг «ПУ Сімейний» №1857144(а.с.12).

Як вбачається з п. 1.1 договору, за цим договором вкладник зобов'язується в строк не пізніше 5 (п'яти) календарних днів з дня підписання цього договору передати, а банк зобов'язується прийняти грошову суму у розмірі 500000.0 грн.

Відповідно до п. 3.4.5 договору банк має право повернути вкладнику вклад в кінці строку дії вкладу або достроково в порядку, передбаченому цим Договором шляхом перерахування коштів на рахунок.

Матеріалами справи підтверджено, що 28.02.2014 р. на депозитний рахунок №1857144 було зараховано грошові кошти у розмірі 500000 (п'ятсот тисяч) гривень(а.с.17).

Крім того, 08.09.2014 р. року між ОСОБА_1 (в якості вкладника) та Публічним акціонерним товариством «Комерційний банк «Надра» (в якості банку) укладено договір строкового банківського вкладу (депозиту) без поповнення, оформлений в рамках Пакету Послуг «Platinum VIP» №2018526(а.с.13).

За умовами п. 1.1 договору за цим договором вкладник зобов'язується в строк не пізніше 5 (п'яти) календарних днів з дня підписання цього договору передати, а банк зобов'язується прийняти грошову суму 500 000 п'ятсот тисяч гривень та зобов'язується повернути вкладникові вклад та сплатити проценти на умовах та в порядку, визначеному законом.

Відповідно до п. 3.4.3. договору банк зобов'язується забезпечити повне збереження та повернення вкладу з нарахованими процентами.

Пунктом 3.4.5 договору банк зобов'язується повернути вкладнику вклад в кінці строку розміщення вкладу або достроково в порядку, передбаченому цим договором, шляхом перерахування коштів на рахунок.

В матеріалах справи міститься копія квитанції з якої вбачається, що 08.09.2014 р. на депозитний рахунок №2018526 було зараховано грошові кошти у розмірі 500000 (п'ятсот тисяч) гривень(а.с.16).

Разом з тим, 30.01.2015 року між ОСОБА_1 (в якості вкладника) та Публічним акціонерним товариством «Комерційний банк Надра» (в якості банку) укладено договір строкового банківського вкладу (депозиту) з поповненням, оформлений в рамках пакету Послуг «ПУ Сімейний» №2117032 за умовами якого вкладник зобов'язується в строк не пізніше 5 (п'яти) календарних днів з дня підписання цього договору передати, а банк зобов'язується прийняти грошову суму у розмірі 50 грн. (п'ятдесят гривень 00 копійок) та зобов'язується повернути вкладникові вклад та сплатити проценти на умовах та в порядку, визначеному цим договором.

Відповідно до п. 3.4.5 договору банк зобов'язується повернути вкладнику вклад в кінці

строку розміщення вкладу, або достроково в порядку, передбаченому цим договором шляхом перерахування коштів на рахунок.

Судом встановлено, що 30.01.2015 р. на депозитний рахунок №2117032 було зараховано грошові кошти у розмірі 50 (п'ятдесят) гривень, що підтверджується копією квитанції №106 від 30.01.2015 року, яка міститься в матеріалах справи.

Суд зазначає, що на підставі постанови Правління Національного банку України від 05.02.2015 року №83 «Про віднесення ПАТ "КБ "НАДРА" до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №26 від 05.02.2015 року яким вирішено розпочати з 06.02.2015 року процедуру виведення ПАТ "КБ "НАДРА" з ринку шляхом запровадження у ньому тимчасової адміністрації(а.с.94).

Та у п. 3 вищевказаного рішення вказано, призначити Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "КБ "НАДРА" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Стрюкову Ірину Олександрівну.

Поряд з цим, рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 23.04.2015 року №85 продовжено строки здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "КБ "НАДРА" та продовжено повноваження Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "НАДРА" Стрюкової Ірини Олександрівни по 05.06.2015 року включно(а.с.95).

Слід вказати, що 04.06.2015 року постановою Правління Національного банку України №356 відкликано банківську ліцензію та ліквідовано ПАТ "КБ "НАДРА"(а.с.97).

Судом встановлено, що рішенням №113 від 05.06.2015 року припинено здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "КБ "НАДРА" з 05.06.2015 року(а.с.96).

Як вбачається з матеріалів справи позивач звертався з заявою від 17.06.2015 року до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "НАДРА" Стрюкової Ірини Олександрівни з проханням прийняти та розглянути грошові вимоги позивача до банку за депозитними договорами №1857144, №2018526 та №2117032(а.с.18).

Листом Уповноваженої особи Фонду від 23.06.2015 року повідомлено позивача, що його вимога про визнання кредитором не може бути прийнята до розгляду у зв'язку з тим що, дата відмітки поштового штемпелю на вимозі кредитора позивача передує даті опублікування в газеті «Голос України» оголошення про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноважено особи фонду на ліквідацію банку(а.с.19).

До того ж 07.09.2015 року позивачем направлено заяву на ім'я директора-розпорядника Фонду ОСОБА_5 в якій просив включити його до переліку осіб, які мають право на відшкодування за вкладом, та надати роз'яснення з яких саме причин його прізвище відсутнє в переліку(а.с.21).

За результатами розгляду заяви уповноваженою особою повідомлено, що інформація яка міститься в реєстрі акцептованих вимог кредиторів ПАТ "КБ "НАДРА" є банківською таємницею, а також що позивач може звернутись до будь-якого відділення ПАТ "КБ "НАДРА" та отримати вищезазначену інформацію у формі довідки після сплати суми комісії за її надання(а.с.20).

Під час судового розгляду справи встановлено, що позивач звертався до відділення ПАТ "КБ "НАДРА" у м. Харків та отримав довідку з інформацією яка підтверджує наявність у ПАТ "КБ "НАДРА" укладених з позивачем депозитних договорів(а.с.22).

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків, встановлюються Законом України від 23.02.2012 р., № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі Закон № 4452-VI).

Відповідно до п. 3 ст. 1 Закону №4452-VI, відносини, що виникають у зв'язку із створенням і функціонуванням системи гарантування вкладів фізичних осіб, виведенням неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків, регулюються цим Законом, іншими законами України, нормативно-правовими актами Фонду та Національного банку України.

Згідно п. 14., п. 17 ст. 2 Закону №4452-VI, реєстр учасників Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - реєстр учасників Фонду) - реєстр, який ведеться Фондом та містить відомості про участь банку в системі обов'язкового гарантування вкладів фізичних осіб.

Уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.

За змістом п. 1, 2 ст. 3 Закону №4452-VI, Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. Фонд є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, яке є об'єктом права державної власності і перебуває у його господарському віданні. Фонд є суб'єктом управління майном, самостійно володіє, користується і розпоряджається належним майном, вчиняючи стосовно нього будь-які дії, що не суперечать законодавству та меті діяльності Фонду.

Згідно ч. 1, 2 ст. 4 Закону № 4452-VI, основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції: 1) веде реєстр учасників Фонду; 2) акумулює кошти, отримані з джерел, визначених статтею 19 цього Закону, здійснює контроль за повнотою і своєчасністю перерахування зборів кожним учасником Фонду; 3) інвестує кошти Фонду в державні цінні папери України; 3 1) здійснює випуск облігацій у порядку та за напрямами розміщення, визначеними цим Законом, і видачу фінансових векселів у випадках, передбачених законом про Державний бюджет України на відповідний рік; 4) здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; 5) здійснює регулювання участі банків у системі гарантування вкладів фізичних осіб; 6) бере участь в інспекційних перевірках проблемних банків за пропозицією Національного банку України; 7) застосовує до банків та їх керівників відповідно фінансові санкції і накладає адміністративні штрафи; 8) здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку;9) здійснює перевірки банків відповідно до цього Закону; 10) надає фінансову підтримку банку відповідно до цього Закону; 11) здійснює аналіз фінансового стану банків з метою виявлення ризиків у їхній діяльності та прогнозування потенційних витрат Фонду на виведення неплатоспроможних банків з ринку та відшкодування коштів вкладникам; 12) надає цільову позику банку для виплат вкладникам банку відповідно до пункту 1 частини шостої статті 36 цього Закону, а також фінансування витрат для оплати роботи осіб відповідно до пункту 2 частини шостої статті 36, пунктів 7 і 8 частини другої статті 37 та частини четвертої статті 47 цього Закону, що здійснюються протягом дії тимчасової адміністрації; 13) здійснює заходи щодо інформування громадськості про функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, захисту прав та охоронюваних законом інтересів вкладників, підвищення рівня фінансової грамотності населення відповідно до цього Закону; 14) вивчає та аналізує тенденції розвитку ринку ресурсів, залучених від вкладників учасниками Фонду.

Частиною 1 ст. 1058 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.

Згідно ч. 2 ст. 1058 Цивільного кодексу України договір банківського вкладу, в якому вкладником є фізична особа, є публічним договором (стаття 633 цього Кодексу).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).

Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

Відповідно до статті 1060 Цивільного кодексу України договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад).

За договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов'язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, крім вкладів, зроблених юридичними особами на інших умовах повернення, які встановлені договором.

Повноваження виконавчої дирекції Фонду визначені в статті 12 Закону України №4452 відповідно до пунктів 2, 4 частини 3 цієї статті виконавча дирекція Фонду у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Відповідно ч. 1, 2, 3, 7 ст. 26 Закону №4452-VI, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Виплата відшкодування здійснюється з урахуванням сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у банку. Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом.

Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Фонд гарантує відшкодування коштів за вкладом, який вкладник має в банку, що в подальшому реорганізувався шляхом перетворення, на тих самих умовах, що і до реорганізації.

Згідно положень частин 1 та 2 ст. 27 Закону №4452 Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Згідно ч. 5 ст. 27 Закону №4452 протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Поряд з тим, як вбачається з норм ч. 2 ст. 38 зазначеного Закону, протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.

Зокрема, відповідно до положень ч. 4 ст. 38 Закону №4452 Уповноважена особа Фонду протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.

Відповідно до ч. 3 ст. 38 Закону №4452 правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: 1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; 2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; 3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; 4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; 5) банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність"; 6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.

Відповідно до п. 2, п. 4, п. 5 розділу IV Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти на підставі укладених з ними договорів.

Слід зазначити, що відповідач у письмових запереченнях вказав, що суми вкладів та нарахованих процентів за договорами депозитного вкладу №1857144 та №2018526 відповідно до ст. 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" не відшкодовуються Фондом гарантування вкладів фізичних осіб та не вносяться уповноваженою особою Фонду до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду, у зв'язку з тим, що вклади були розміщені позивачем на більш сприятливих умовах, з застосуванням індивідуальної (підвищеної) процентної ставки.

Разом з тим до письмових заперечень було додано копії рішення Комітету по управлінню активами та пасивами ПАТ "КБ "НАДРА" №125.1 від 01.09.2014 р. та рішення уповноваженої особи Комітету по управлінню активами та пасивами ПАТ "КБ "НАДРА" №58 від 08.09.2014 року (з додатком).

Рішенням №58 погоджено індивідуальні умови розміщення депозитних вкладів, а саме встановлено бонус у розмірі 1 відсоток до базової відсоткової ставки по депозитному вкладу для VIP клієнта відділення ПАТ "КБ "НАДРА" Харківського РУ ОСОБА_1.(а.с.113-114).

Проте, суд зазначає, що позивач не звертався до банку з проханням надання будь-яких індивідуальних умов та надання бонусного 1 відсотка.

Крім того, вищезазначене рішення прийнято саме за ініціативою директора відділення ПАТ "КБ "НАДРА".

Як встановлено судом, на засіданні комітету з управління активами та пасивами ПАТ "КБ "НАДРА" було вирішено надати повноваження директорам РУ погоджувати індивідуальні умови депозитних вкладів та складено протокол №13.5 від 28.01.2014 року(а.с.107-108).

Суд вважає за необхідне вказати, що п. 4.7 договору №1857144 вказано, що банк має право ініціювати зміну процентної ставки, що вказана у п. 2.4 цього договору, про що вкладнику надсилається письмове повідомлення (поштою листом з повідомленням на адресу, що вказана у договорі). У разі наявності згоди сторін щодо зміни процентної ставки, сторони укладають відповідну додаткову угоду до цього договору про зміну процентної ставки.

Згідно ч. 4 ст. 26 Закону №4452-VI, Фонд не відшкодовує кошти: 1) передані банку в довірче управління; 2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень; 3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред'явника; 4) розміщені на вклад у банку особою, яка була членом спостережної (наглядової) ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії банку, якщо з дня її звільнення з посади до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; 5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, юридичний радник, суб'єкт оціночної діяльності, якщо ці послуги мали безпосередній вплив на виникнення ознак неплатоспроможності банку і якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; 6) розміщені на вклад власником істотної участі банку; 7) розміщені на вклад особою, яка на індивідуальній основі отримує від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або має інші фінансові привілеї від банку; 8) за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов'язань; 9) за вкладами у філіях іноземних банків; 10) за вкладами у банківських металах.

В частині 1 ст. 52 Закону України «Про банк і банківську діяльність» вказаний перелік осіб, які є пов'язаними з банком. Для цілей цього Закону пов'язаними з банком особами є: 1) контролери банку; 2) особи, які мають істотну участь у банку, та особи, через яких ці особи здійснюють опосередковане володіння істотною участю у банку; 3) керівники банку, керівник служби внутрішнього аудиту, керівники та члени комітетів банку; 4) споріднені та афілійовані особи банку, у тому числі учасники банківської групи; 5) особи, які мають істотну участь у споріднених та афілійованих особах банку; 6) керівники юридичних осіб та керівники банків, які є спорідненими та афілійованими особами банку, керівник служби внутрішнього аудиту, керівники та члени комітетів цих осіб; 7) асоційовані особи фізичних осіб, зазначених у пунктах 1-6 цієї частини; 8) юридичні особи, в яких фізичні особи, зазначені в цій частині, є керівниками або власниками істотної участі; 9) будь-яка особа, через яку проводиться операція в інтересах осіб, зазначених у цій частині, та на яку здійснюють вплив під час проведення такої операції особи, зазначені в цій частині, через трудові, цивільні та інші відносини.

Згідно ч. ч. 5, 6 ст. 52 вказаного Закону, угоди, що здійснюються з пов'язаними з банком особами, не можуть передбачати умови, що не є поточними ринковими умовами. Угоди, укладені банком із пов'язаними з банком особами на умовах, що не є поточними ринковими умовами, визнаються недійсними з моменту їх укладення.

Пунктом 7 ч. 7 ст. 52 Закону України «Про банк і банківську діяльність» встановлено, що поточними ринковими умовами не вважаються, зокрема, нарахування відсотків за вкладами (депозитами), залученими банком від пов'язаних із банком осіб, які є більшими, ніж звичайні.

Наведений п. 7 ч. 7 ст. 52 Закону України «Про банк і банківську діяльність» є єдиною нормою у статті 52 цього Закону, який стосується банківських вкладів (депозитів). При цьому, дана норма, як і вся стаття 52 Закону в цілому, стосується відносин з пов'язаними з банком особами.

Тобто, обмеження щодо відшкодування Фондом коштів за вкладами у банку, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку проценти за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», або мають інші фінансові привілеї від банку, яке встановлене п. 7 ч. 4 ст.26 Закону України «Про систему гарантування вкладів Фізичних осіб» не поширюється на позивача, оскільки останній не є пов'язаною з ПАТ "КБ "НАДРА" особою.

Крім того, на засіданні комітету з управління активами та пасивами ПАТ "КБ "НАДРА" було вирішено затвердити відсоткові ставки по депозитам в рамках пакетів послуг згідно додатку, припинити з 11.08.2014 року дію повноважень директорів РУ наданих протоколом КУАП №13.5 від 28.01.2014 року та надати з 11.08.2014 року повноваження директорам РУ погоджувати індивідуальні умови оформлення депозитних вкладів, а саме встановлення бонусу до базової відсоткової ставки в розмірі до 1 відсотка річних при умові оформлення депозитного вкладу на термін розміщення три місяці. За результатами засідання складено протокол №108.2 від 29.07.2014 року(а.с.109-110).

Проте, п. 2.2 договору №2018536 строк розміщення вкладу 13 (12 місяців + 1 день) від дати фактичного знаходження вкладу на вкладний рахунок. Початок перебігу строку розміщення вкладу починається з дня надходження вкладу на вкладний рахунок.

На підставі вищевикладеного, можна зробити висновок, що договір не підпадає під умови надання бонусів згідно протоколу №108.2 від 29.07.2014 року у зв'язку з тим, що нарахування додаткового бонусу 1 відсоток на розміщення вкладу з таким терміном (більше ніж три місяці) взагалі не передбачалося.

Аналізуючи вищевикладене, умови, а саме збільшені розміри процентної ставки за банківським вкладом, що були затверджені протоколами №13.5 та №108.2 не можуть вважатися застосованими лише до позивача.

Додатково суд вважає за необхідне відзначити, що укладаючи депозитні договори, вкладники розраховують на те, що їх вклади будуть гарантуватися Фондом, тобто дії банку з неповернення вкладів нівелюють саму мету та призначення таких договорів.

Між тим, як встановлено судом, будь-яких пільг позивач не мав і не повідомляв банк про обставини, які б надавали йому можливість отримати від банку фінансові привілеї.

Тобто позивач, укладаючи депозитні договори розраховував на те, що вклад гарантується Фондом, та не міг передбачити, що Фонд в подальшому буде інтерпретувати умови договорів як такі, що укладені на індивідуальній основі.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Завданням адміністративного судочинства, згідно ч. 1 ст. 2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч.2 ст.86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст.86).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "НАДРА" Стрюкової Ірини Олександрівни про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Стрюкової Ірини Олександрівни щодо не включення ОСОБА_1 до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Стрюкову Ірину Олександрівну включити ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду шляхом подання до Фонду додаткової інформації про збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування у порядку передбаченому Положенням про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, що затверджено рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року №14.

Зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_1 до Загального реєстру вкладників ПАТ "КБ "Надра", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в розмірі граничної суми відшкодування..

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 26 січня 2016 року.

Суддя Нуруллаєв І.С.