Постанова № 55215351, 28.07.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2015
Номер справи
804/5229/15
Номер документу
55215351
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2015 р. Справа № 804/5229/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Турової О.М.

за участю секретаря судового засідання: Пелих А.А.

представника позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2

представника третьої особи: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства «Андрій»

до Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Новомосковська міська рада

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Андрій» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Новомосковська міська рада, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача форми «Р» від 12.12.2014р. №0004581502.

В обґрунтування позовних вимог, з урахуванням уточнень та доповнень, зазначалося, що позивачем правомірно при обчисленні грошового зобовязання з орендної плати за орендовані у Новомосковської міської ради земельні ділянки на 2014 рік було використано нормативну грошову оцінку на рівні 2013 року, оскільки Новомосковською міською радою не було до 15 липня 2013 року офіційно оприлюднено рішення від 09.07.2013р. №855 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська», яким запроваджено нову нормативну грошову оцінку земель міста Новомосковська, що вводиться в дію з 01.01.2014р., що, в свою чергу, відповідно до п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України, свідчить про необхідність застосування нової нормативної грошової оцінки не раніше початку бюджетного періоду що настає за 2014 роком. Таким чином, донарахування позивачу контролюючим органом грошових зобовязань з орендної плати за землю з розрахунку на підставі нормативної грошової оцінки земельних ділянок, встановленої рішенням Новомосковської міської ради від 09.07.2013р. №855, є протиправним.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав предявлений позов та, посилаючись на викладені у ньому доводи, просив повністю його задовольнити.

Відповідач предявлений позов не визнав, подав на нього письмові заперечення, в яких просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що за результатами документальної позапланової виїзної перевірки позивача було встановлено порушення останнім приписів п.274.1 ст.274, п.286.2 ст.286, п.287.1 ст.287, п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України у звязку із тим, що позивачем при розрахунку суми орендної плати на 2014 рік за земельні ділянки, які перебувають у користуванні на підставі договорів з Новомосковською міською радою, використовувалась нормативна грошова оцінка земельних ділянок на рівні 2013 року, в той час, як рішенням Новомосковської міської ради від 09.07.2013р. №855 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська» запроваджено нову нормативну грошову оцінку земель міста Новомосковська, що вводиться в дію з 01.01.2014р. Внаслідок означеного порушення позивачем занижено розмір податкового зобовязання з орендної плати за землю з юридичних осіб за період з 01.01.2014р. по 30.09.2014р. на 39356,14грн.

Представник відповідача у судовому засіданні також заперечував проти задоволення адміністративного позову, посилаючись на доводи, викладені у письмових запереченнях на нього.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, подала письмові пояснення по суті позову, в яких зазначала, що дійсно Новомосковською міською радою було прийнято рішення від 09.07.2013р. №855 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська», яким запроваджено нову нормативну грошову оцінку земель міста Новомосковська, що вводиться в дію з 01.01.2014р., яке було оприлюднено на офіційному веб-сайті Новомосковської міської ради 12.07.2013р., а 17.07.2013р. - у газеті «Новомосковська правда». Крім того, копія вказаного рішення з пакетом документів щодо внесення змін до договорів оренди, укладених з позивачем, в частині розміру орендної плати, з огляду на затвердження нової нормативної грошової оцінки, було надіслано на адресу Приватного підприємства «Андрій» листом від 31.03.2014р. за вих.№587, однак, від позивача жодної відповіді на цей лист не надходило.

Представник третьої особи у судовому засіданні надав аналогічні пояснення.

Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що Приватним підприємством «Андрій» (код ЄДРПОУ 30691501) та Новомосковською міською радою укладено наступні договори оренди земельних ділянок:

- від 29.03.2007 року №04:07:126:00043 (дата державної реєстрації 29.03.2007 року за №04:07:126:00043) земельної ділянки площею 0,9787 га., за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, пл. Перемоги, 32, по фактичному розміщенню адміністративного корпусу і цеху. Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення виконкому міської ради від 30.01.2006 року №719. Цільове призначення земельної ділянки за цим договором: промисловість - підприємства іншої промисловості. Термін дії договору оренди: 20 років. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2007 рік складає 1930290,01грн.;

- від 21.10.2008 року №04:08:126:00080 (дата державної реєстрації 21.10.2008 року за №04:08:126:00080) земельної ділянки площею 0,4280 га., за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Сучкова вул. Транспортна, по фактичному розміщенню багатофункціонального комплексу. Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення виконкому міської ради від 17.09.2008 року №609. Цільове призначення земельної ділянки за цим договором: комерційне використання. Термін дії договору оренди 2 роки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2008 рік складає 323268,40грн.

Відповідно до пунктів 13 означених договорів оренди розмір орендної плати переглядається, зокрема, у випадках і з моменту: зміни розмірів земельного податку; підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Сторонами визнається, що у 2014 році договори оренди від 29.03.2007 року №04:07:126:00043 та від 21.10.2008 року №04:08:126:00080 були чинними.

Зі змісту Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі» вбачається, що користування землею в Україні є платним.

Згідно підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, - це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності. Отже, Податковий кодекс України визначив обов'язок й орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). Подібне визначення міститься і у статті 21 Закону України «Про оренду землі».

Справляння плати за землю, в тому числі і орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХIII ПК.

При цьому п.288.1-п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

За наведених обставин, позивач є платником орендної плати за землю. Отже, відповідно до вимог п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, відповідач як платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Приписами п.288.7 ст.288 Податкового кодексу України передбачено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Пунктом 285.1 статті 285 цього Кодексу встановлено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Згідно п.286.2, п.286.3 ст.286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Відповідно до п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Судом встановлено, що на виконання вищенаведених норм закону Приватним підприємством «Андрій» (далі ПП «Андрій») 28.02.2014р. було подано до Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі Новомосковська ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області) податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), згідно якої самостійно визначено та задекларовано податкове зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку площею 0,9787 га., розташовану за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, пл. Перемоги, 32, у розмірі 72624,43грн., та за земельну ділянку площею 0,4280 га., розташовану за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Сучкова вул. Транспортна, у розмірі 11830,78грн.

На підставі наказу Новомосковської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області №705 від 14.11.2014р. та відповідно до п.п.78.1.4 п.78.1 ст.78, ст.79 Податкового кодексу України фахівцями цього контролюючого органу було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПП «Андрій» з питань своєчасності та повноти нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з 01.01.2014 року по 30.09.2014 року.

За результатами перевірки складено акт від 20.11.2014р. №650/222/30691501, в якому зафіксовано встановлене під час перевірки порушення позивачем вимог пункту 274.1 статті 274, пункту 286.2 статті 286, пункту 287.1 статті 287, підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, у звязку із тим, що позивачем при розрахунку суми орендної плати на 2014 рік за земельні ділянки, які перебувають у його користуванні на підставі договорів з Новомосковською міською радою від 29.03.2007р. №04:07:126:00043 та від 21.10.2008р. №04:08:126:00080, використовувалась нормативна грошова оцінка цих земельних ділянок на рівні 2013 року, в той час, як рішенням Новомосковської міської ради від 09.07.2013р. №855 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська» запроваджено нову нормативну грошову оцінку земель міста Новомосковська, що вводиться в дію з 01.01.2014р. Внаслідок означеного порушення позивачем занижено розмір податкового зобовязання з орендної плати за землю з юридичних осіб за період з 01.01.2014р. по 30.09.2014р. на 39356,14грн.

На підставі вказаного акту перевірки Новомосковською ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 12.12.2014р. №0004581502, яким ПП «Андрій» збільшено суму грошового зобовязання з орендної плати з юридичних осіб у загальному розмірі 49195,18грн., в тому числі: за основним платежем 39356,14грн. та за штрафними санкціями 9839,04грн.

Судом встановлено, що дійсно Новомосковською міською радою було прийнято рішення від 09.07.2013р. №855 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська», яким запроваджено нову нормативну грошову оцінку земель міста Новомосковська, що вводиться в дію з 01.01.2014р.

Згідно ч.ч.1,3 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.271.2 ст.271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Отже, можливість застосування нової нормативної грошової оцінки земельних ділянок в поточному бюджетному періоді повязана з дотриманням вимог щодо офіційного оприлюдненням рішення ради, яким ця нормативна грошова оцінка затверджена, в попередньому бюджетному періоді.

При цьому ч.12 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Згідно ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Судом встановлено, що рішення Новомосковської міської ради від 09.07.2013р. №855 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська» було офіційно оприлюднено 17.07.2013р. шляхом розміщення в газеті «Новомосковська правда» (№55 (13731) від 17.07.2013р.), копію з якої долучено до матеріалів справи.

Таким чином, офіційне оприлюднення означеного рішення відбулося після 15.07.2013р., що згідно з приписами п.271.2 ст.271 Податкового кодексу України свідчить про те, що затверджена ним нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто не раніше 2015 року.

Доводи третьої особи відносно того, що офіційне оприлюднення цього рішення відбулося раніше, а саме: 12.07.2013р. шляхом оприлюднення на офіційному веб-сайті Новомосковської міської ради, суд вважає безпідставними, оскільки наведеними нормами ч.12 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», чітко визначено порядок та спосіб офіційного оприлюднення таких рішень - в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання, а не на веб-сайтах цих органів. Оприлюднення актів через електронні інформаційно-правові системи, в тому числі на офіційних веб-сайтах органів, що їх видали, має лише інформаційний характер і не може офіційно використовуватись.

За наведених обставин, твердження відповідача про необхідність застосування позивачем при розрахунку орендної плати за землю на 2014 рік нормативної грошової оцінки, затвердженої рішенням Новомосковської міської ради від 09.07.2013р. №855 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська», є помилковими, а донарахування, здійсненні на підставі такого висновку, - безпідставними та протиправними.

Отже, оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню, а позовні вимоги задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із того, що позивачем при подачі позову до суду понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору у сумі 182,70грн., що підтверджується квитанцією, наявною в матеріалах справи, а відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Таким чином, судові витрати, понесені позивачем та підтверджені вищенаведеними належними доказами підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача у розмірі 182,70грн.

Керуючись ст. ст. 122, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Приватного підприємства «Андрій» до Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Новомосковська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області форми «Р» від 12.12.2014р. №0004581502.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Андрій» (код ЄДРПОУ 30691501) судові витрати із сплати судового збору у розмірі 182,70грн. (сто вісімдесят дві гривні сімдесят копійок).

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя ОСОБА_4