ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО ПОЗОВУ
22 січня 2016 рокуСправа № 808/330/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання бездіяльності неправомірною та зобовязання вичинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
22 січня 2016 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання бездіяльності неправомірною та зобовязання вичинити певні дії.
Разом із позовною заявою позивач надав суду заяву про забезпечення позову. У поданій заяві просить забезпечити позов шляхом заборони державним реєстраторам відділів державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Департаменту державної реєстрації та його територіальних органів, державним та приватним нотаріусам, проводити будь-які реєстраційні дії стосовно внесення змін до відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про державне підприємство «Нігинський кар'єр» та його керівника - ОСОБА_1, ідентифікаційний номер юридичної особи - 00373741.
Вирішуючи подану позивачем заяву про забезпечення позову суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Частиною 3 ст. 117 КАС України встановлено, що, подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення субєкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення субєкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії (ч. 4 ст. 117 КАС України).
Аналіз змісту вказаних норм свідчить про те, що суд може забезпечити адміністративний позов лише за наявності 2 обовязкових умов: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі та якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності субєкта владних повноважень.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 2006 року № 9 «Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову» в тій частині, яка стосується загальних положень застосування забезпечення позову, а також Постанови Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 06 березня 2008 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства під час розгляду адміністративних справ» при розгляді заяв про забезпечення позову суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову, зясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Аналізуючи приписи викладених вище норм законодавства, суд звертає увагу позивача, що необхідною передумовою вжиття заходів забезпечення адміністративного позову є існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Клопотання обґрунтоване тим, що після внесення відомостей про зміну керівника Державного підприємства «Нігинський карєр» на ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців для забезпечення можливості допуску до робочого місця та належного виконання службових обовязків директора підприємства відповідачем не створено умов для фактичного допуску позивача до робочого місця, не забезпечено його необхідними для роботи засобами, а відтак не створено позивачу умов для належного виконання трудових обовязків. Крім того позивач зазначає, що невідомі особи заволоділи установчими документами, печатками та штампами Державного підприємства «Нігинський карєр», що підтверджується повідомленням Національної поліції України № 329/39/01-2016 від 14.01.2016.
В той же час, позивачем не надано жодного доказу щодо існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди його правам, свободам та інтересам до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Відтак, судом не встановлено очевидних ознак небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, отже, підстави для задоволення клопотання позивача про забезпечення позову, - відсутні.
За таких обставин суд вважає клопотання позивача не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів ч.1 ст. 118 КАС України, клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Керуючись ст. ст. 117, 118, 160, 165 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову, - відмовити.
Копію даної ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Я.В. Горобцова