Справа № 758/7062/15-а
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2015 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Сербіної Н. Г.,
при секретарі - Гончарук Л. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щорічної компенсації на оздоровлення,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з вищевказаним позовом, посилаючись на те, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, має посвідчення категорії 2 серії НОМЕР_1, а тому відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання щорічної компенсації на оздоровлення в розмірі трьох мінімальних заробітних плат.
21.05.2015 року позивачка подала до управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації заяву про перерахунок, та до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат заяву про виплату щорічної компенсації на оздоровлення, оскільки компенсація була виплачена у меншому розмірі, однак отримала відповідь про відмову у перерахунку і виплаті компенсації.
Позивачка просить зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації перерахувати, а Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат - виплатити суму компенсації щорічної допомоги на оздоровлення за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року в розмірі 3-х мінімальних заробітних плат, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також щорічно перераховувати та виплачувати суми щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до вказаного закону.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги з тих же підстав, просила позов задовольнити.
Представник відповідача - управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позову.
Представник відповідача - Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у судове засідання не з»явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, направив свої заперечення на позов.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, позивачка ОСОБА_1 є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, і відноситься до другої категорії (а.с.7 - копія посвідчення).
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації як постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (евакуйована із зони відчуження у 1986 році) 2 категорії.
Управлінням праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації ОСОБА_1 була нарахована компенсація на оздоровлення за 2014 рік у розмірі 75 гривень, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. №562.
З листа Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 04.09.2015 року за №09/1598-11 вбачається, що щорічну допомогу на оздоровлення за 2014 рік в розмірі 75 гривень ОСОБА_1 було виплачено через відділення поштового зв'язку №80 в період з 24.07.2014 року по 13.08.2014 року.
Позивача посилається на те, що розмір призначеної і виплачуваної їй щорічної допомоги на оздоровлення не відповідає розміру, передбаченому ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №796-ХІІ), «Про Державний бюджет України на 2014 рік» та «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» (далі - Закон №1622-VІІ).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ст.48 Закону №796-ХІІ закріплено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах: евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей, - три мінімальні заробітні плати.
Статтею 63 Закону № 796-ХІІ передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначені міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.
Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» до моменту внесення до нього змін Законом № 1622-VІІ, тобто до 02.08.2014 року, не містив жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування положень ст.48 Закону №796-ХІІ.
На підставі Закону №1622-VІІ Прикінцеві положення Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені пунктом 6-7, відповідно до якого норми ст.48 Закону №796-ХІІ застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що соціальні виплати особам, постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС, у період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року повинні виплачуватись у відповідності до положень Закону №796-ХІІ.
Таким чином, оскільки спірна сума щорічної допомоги на оздоровлення не є щомісячною соціальною допомогою, а виплачується лише раз на рік і може бути виплачена в будь-який момент протягом року та була фактично сплачена позивачу у розмірі меншому, ніж регламентований ст.48 Закону №796-ХІІ, то суд вважає, що в даному випадку наявні достатні та необхідні правові підстави для здійснення перерахунку і виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік у розмірі, визначеному в ст.48 Закону №796-ХІІ, а не за Постановою КМУ від 12.07.2005 року №562.
Разом з тим, не підлягають задоволенню вимоги позивачки про зобов'язання відповідачів в подальшому нараховувати і виплачувати їй щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 3 мінімальних заробітних плат згідно статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
На підставі наведеного, ст.19 Конституції України, ст.ст.48, 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п.6-7 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», керуючись ст. ст. 17, 91, 159, 160, 161, 162 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації здійснити перерахунок, а Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат - виплату ОСОБА_1 допомоги на оздоровлення за 2014 рік з розрахунку трьох мінімальних заробітних плат у відповідності до статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н. Г. Сербіна