Номер провадження 2-а/754/69/16
Справа №754/17514/15-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
06 січня 2016 року Деснянський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Клочко І.В.
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до УПФУ в Деснянському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що перебуває на обліку у відповідача та раніше отримував пенсію за вислугою років. 12.12.2014 року позивач звернувся до УПФУ з заявою про призначення пенсії за віком. Оскільки, позивач дізнався з отриманого листа від УПФУ, що при призначенні пенсії йому було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік, а не показник середньої заробітної плати за 2011-2013 роки, ОСОБА_1 був змушений звернутися до суду.
В адміністративному позові ОСОБА_1 посилаючись на те, що перерахунок відповідачем проведений неправомірно, оскільки, позивач не звертався до УПФУ в Деснянському районі м. Києва з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а просив призначити йому пенсію за іншим Законом, просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України в сумі 1197,91 грн за 2007 рік при призначенні пенсії у 2014 році та зобов'язати УПФУ в Деснянському районі м. Києва провести перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три роки, що передують року звернення, тобто за 2011-2013 роки, починаючи з 12.12.2014 року.
05.01.2016 року від представника відповідача надійшли заперечення на адміністративний позовом, в яких останній просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Вивчивши адміністративний позов та дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, судом встановлено наступне.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва та з 12.01.1999 року отримував пенсію як військовослужбовець, а починаючи з 18.12.2014 року отримує пенсію за віком.
02.12.2015 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою в якій просив надати інформацію про показник середньої заробітної плати який був застосований при призначенні пенсії та здійснити перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в Україні, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
У своєму листі від 09.12.2015 року, відповідач посилається на те, що позивача було переведено з одного виду пенсії на інший, а тому розмір пенсії було розраховано із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, а саме за 2007 рік.
Судом встановлено, що позивач до призначення пенсії за віком, отримував пенсію за вислугу років, як військовослужбовець. Більш того, при розрахунку вказаної пенсії не застосовувалася будь-яка середня заробітна плата в галузях економіки України, бралися інші показники, які не використовувалися відповідачем для нарахування пенсії за віком.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам, які мають право на пенсію за цим Законом обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Тобто, при обчисленні пенсії за вислугу років, призначеної згідно ЗУ «Про пенсійне осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за основу береться грошове забезпечення, яке складається з окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Згідно ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 року.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп-Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях, Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не містить жодного посилання на показник «середня заробітна плата у галузях економіки України» (тим більше саме за 2007 рік).
За даних обставин даний показник не має жодного відношення до пенсії позивача за вислугу років, що отримувалася ним, оскільки при її розрахунку він не застосовувався взагалі, а тому і не повинен застосовуватися при розрахунку пенсії за віком.
Оскільки формула розрахунку раніше призначеної пенсії не містила в собі такої складової як «середня заробітна плата (дохід), що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії», тому висновок про необхідність застосування для призначення позивачу пенсії за віком показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України (за 2007 рік), є не вірним.
Статтею 5 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, умови й порядок обчислення цих пенсій визначені різними законодавчими актами, тобто, законодавець окремо виділив призначення пенсії на умовах і в порядку, передбачених ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, в даному випадку відбулося саме призначення пенсії на умовах і в порядку передбачених ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Більш того, позивачу було припинено виплату пенсії за вислугу років, призначену відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з причин призначення пенсії за віком за іншим Законом. Даний факт підтверджується атестатом про зняття позивача з обліку на який посилається в своїх запереченнях відповідач.
Враховуючи, що ОСОБА_1 було призначено інший вид пенсії за іншим законодавством у 2014 році, тому суд погоджується з доводами позивача про необхідність застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011-2013 роки, як це передбачено ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Крім того, пенсія за віком була призначена вперше, а тому для визначення розміру пенсії мають застосовуватися формули, які використовуються при призначенні пенсії вперше, а не формули та граничні розміри коштів, які використовуються при переході із одного виду пенсії на інший.
Переведення з одного виду пенсії на інший виконується в порядку, передбаченому ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу, який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії (ч. 4 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
У матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б підтверджували звернення позивача до відповідача з заявою про надання згоди на врахування зарплати із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
Частиною 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено, переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії по матеріалам пенсійної справи, що в даному випадку відсутнє, оскільки відбулося призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії на інший в межах одного Закону.
Аналогічна правова позиція викладена ВСУ у справі №21-550а14 від 09.06.2015 року.
Враховуючи викладене суд вважає, що відповідачем при призначенні пенсії за віком в 2014 році необхідно було застосувати показники середньої заробітної плати за 2011-2013 роки, а не показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях України за 2007 рік, тому позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 87 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Керуючись ст.ст. 40, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 6, 9, 11, 71, 94, 159-163 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за 2007 рік при призначенні пенсії у 2014 році.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011-2013 роки, починаючи з 12.12.2014 року з урахуванням проведених виплат.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: