Справа № 209/4531/15-а
Провадження № 2-а/209/98/15
П О С Т А Н О В А
Іменем України
09 грудня 2015 року м. Дніпродзержинськ
Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Замкової Я.В.
при секретарі - Шепель О.Е.
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська, про визнання дій протиправними, зобов'язання вичнити певні дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася до суду з позовом, в уточненій редакції позову просила суд: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська щодо вилучення зі складу її середньомісячної заробітної плати інших виплат (матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагорода за вислугу років) з яких справлялися страхові внески на державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, при обчисленні розміру пенсії державного службовця; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області здійснити донарахування до призначеної пенсії державного службовця з 21.06.2014 року з урахуванням розміру інших виплат (матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагорода за вислугу років) з моменту призначення пенсії, згідно довідки про складові заробітної плати по формі, що діяла на момент призначення пенсії, та залишити після донарахування пенсії відсоток, який діяв на момент призначення пенсії тобто 70%.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що з 01.04.2015 року вона вийшла на пенсію державного службовця з посади заступника начальника управління освіти і науки Дніпродзержинської міської ради. Для призначення пенсії нею були подані до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська довідки з урахуванням матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагорода за вислугу років. Однак в її заробітку при нарахуванні розміру пенсії з моменту призначення (21.06.2014 року) УПФУ не враховані матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагорода за вислугу років, які є складовими заробітної плати державного службовця. З цих підстав, вважає, що такі дії відповідача порушують її права на збільшення розміру пенсії.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду свої письмові заперечення проти позову, згідно яких просив відмовити в задоволенні позову, справу розглядати без їх участі.
Позивач в судове засідання не з'явилась, письмово просила суд розглянути справу за її відсутності в порядку письмового провадження.
Згідно вимог ч. 4 ст. 122 КАС України, суд, оцінивши повідомлені сторонами, обставини, вважає достатніми підстави для прийняття судового рішення в порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що позивач 01.04.2015 року вийшла на пенсію державного службовця з посади заступника начальника управління освіти і науки Дніпродзержинської міської ради, отримувавши раніше пенсію за віком призначену з 21.06.2014 року, що визнається сторонами по справі, підтверджується довідками управління освіти і науки Дніпродзержинської міської ради, листом УПФУ від 16.06.2015 року (а.с. 8-10, 12).
У відповідності з довідками управління освіти і науки Дніпродзержинської міської ради від 16.06.2014 року № 01-08/42-1, № 01-08/42-2 (а.с. 8-10), до суми заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на державне пенсійне страхування включено - матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагорода за вислугу років), а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
03.06.2015 позивач звернулася до відповідача з відповідною заявою, в якій просила включити до розрахунку її пенсії за віком матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на соціально-побутові потреби та індексацію заробітної плати, проте листом УПФУ від 16.06.2015 року № 3023/04-23 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на ст. 33 Закону України "Про державну службу", згідно якої на думку відповідача матеріальна допомога та індексація не передбачені як складові зарплати державного службовця.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача з посиланням на ст. 37 Закону України "Про державну службу", оскільки даною нормою закону передбачено перерахунок пенсії, в той час як позивач просить здійснити донарахування до призначеної пенсії державного службовця з 21.04.2014 року з урахуванням розміру інших виплат (матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагорода за вислугу років) з моменту призначення їй пенсії, згідно довідки про складові заробітної плати по формі, що діяла на момент призначення пенсії, та залишити після донарахування пенсії відсоток, який діяв на момент призначення пенсії тобто 70%.
Отже, судом встановлено, що при призначенні позивачу пенсії державного службовця її розмір був визначений відповідачем без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16.01.2003 року N 432-IV внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни, зокрема, до частини 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон), які набрали чинності з 01.05.2014.
З урахуванням внесених змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" на Кабінет Міністрів України було покладено обов'язок у тримісячний термін привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
Згідно з п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
У частині першій ст. 1 Закону України від 24.03.1995 року № 108/95 "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, у відповідності зі ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, зокрема за пунктом 1 статті 41 вказано, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальна допомога та інші виплати, на які нараховувалися страхові внески включається до складу заробітної плати державного службовця та враховується при обчисленні розміру її пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону України "Про державну службу" та Закону України "Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, та які зазначені у ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та у ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Зазначені висновки узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладених в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та в постанові від 6 листопада 2013 року №21-350а13.
Частиною першою статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
За таких обставин позовні вимоги про визнання неправомірними дій відповідача є законними та обґрунтованими.
Отже, обов'язок у органу Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсії державного службовця виникає після надання йому пенсіонером відповідної заяви та довідки, виданої державним органом за останнім місцем роботи.
Як вбачається з матеріалів справи, при виході на пенсію та при звернені до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, позивач лише 03.06.2015 року надала довідку, в якій зазначена матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побуиових питань, індексації заробітної плати, однак відповідач безпідставно відмовляв в їх зарахуванні до розміру її пенсії, що також є неправомірним.
Відповідно до частини другої статті 87 Закону № 1788-XII суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Буквальне тлумачення наведеної норми права дає підстави вважати, що ця норма закону стосується вже нарахованих сум пенсій за минулий час, однак не виплачених з вини ПФУ.
Таке ж правило закріплене частиною другою статті 46 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у якій йдеться про те, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Водночас, згідно з частиною другою статті 99 КАС для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як встановлено судом, позивач до 03.06.2015 року не звертався до управління ПФУ щодо проведення перерахунку пенсії, відповідач рішень з цього приводу не приймав та відповідно, позивач не оскаржував дії чи бездіяльність управління ПФУ.
З цих підстав суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивача в частині донарахунку пенсії до 03.06.2015 року, у зв'язку з тим, що остання пропустила строк звернення до суду передбачений ст. 99 КАС України, не довівши суду поважність його пропуску, а доводи, якими позивач обґрунтовує пропуск звернення до суду, є неповажними.
За наведених обставин положення статті 87 Закону № 1788-XII не підлягають застосуванню до заявлених позовних вимог за період до 03.06.2015 року, адже приписи цієї норми регулюють виплату за минулий час уже нарахованих пенсій, однак не виплачених з вини ПФУ. Натомість застосуванню підлягають статті 99, 100 КАС, оскільки у справі, що розглядається, право позивача на отримання цих сум пенсій відповідачем визнано не було, що і стало підставою звернення до суду.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у здійсненні донарахунку пенсії позивачу та про зобов'язання відповідача здійснити виплату їй пенсії з урахуванням середньомісячного розміру матеріальної допомоги та інших виплат є обгрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню в межах строку звернення до суду, а саме за період з 03.06.2015 року.
Керуючись ст.ст. 99, 122, 128, 158 - 163, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська, про визнання дій протиправними, зобов'язання вичнити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська щодо вилучення зі складу її середньомісячної заробітної плати інших виплат (матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагорода за вислугу років) з яких справлялися страхові внески на державне пенсійне страхування.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області здійснити донарахування до призначеної пенсії державного службовця з 03.06.2015 року з урахуванням розміру інших виплат (матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагорода за вислугу років), враховуючи загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку у розмірі 70 відсотків, згідно довідки про складові заробітної плати по формі, що діяла на момент призначення пенсії, та залишити після донарахування пенсії відсоток, який діяв на момент призначення пенсії 70 %.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної чинності після спливу строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Дніпропетровського Апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк, з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Я.В. Замкова