ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2016 року м. Київ К/800/11777/13
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Державної податкової служби
на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.10.2012 та Київського апеляційного адміністративного суду від 06.02.2013
у справі №2а-12547/12/2670
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сахара»
до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва
про визнання дій протиправними, скасування податкового повідомлення - рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 29.10.2012, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.02.2013, позов задоволено. Визнано протиправними дії ДПІ у Голосіївському районі м.Києва ДПС по анулюванню реєстрації ТОВ «Сахара» як платника податку на додану вартість згідно Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №100284634 (НБ №358566) від 20.05.2010. Визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у Голосіївському районі м.Києва ДПС про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість №343/15-238 від 31.08.2012.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову в позові, з підстав невірного застосування норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
31.08.2012 відповідачем прийнято рішення за № 343/15-238 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Сахара», податковий номер 33226883.
Вказаним рішенням відповідачем було анульовано свідоцтво № 100284634 про реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Сахара» як платника податку на додану вартість з тих підстав, що платник, зареєстрований як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає органу державної податкової служби декларацію з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, що підтверджено довідкою від 31.08.2012 № 343/15-236 та актом № 580/3-22-80 від 30.08.2012, платник подає податкові декларації з податку на додану вартість протягом періоду з серпня 2011 року по липень 2012 року з показниками, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов?язання чи податкового кредиту та має за останні 12 календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій 0 грн.
На підставі викладеного, відповідачем сформульовано висновок про те, що перелічені документи є підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає органу державної податкової служби декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Згідно з пунктом 184.2 статті 184 Податкового кодексу України, анулювання реєстрації на підставі, на підставах, визначених у підпунктах «б» -«и» пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного органу державної податкової служби. Свідоцтво про реєстрацію платника податку вважається анульованим з дати анулювання реєстрації платника податку.
Відповідно до підпункту 5.5.2 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 листопада 2011 року №1394, рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей).
При цьому підпункт 5.5.2.3 вказаного Положення передбачає, що у разі анулювання реєстрації на підставі підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України такими документами є: довідка підрозділу оподаткування юридичних або фізичних осіб про подання/неподання платником ПДВ податковому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником ПДВ та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до податкового органу, загальні обсяги постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку).
Таким чином, анулювання реєстрації платника податку за рішенням податкового органу підставі підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України можливе лише за таких обставин: неподання платником податку на додану вартість декларацій з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або подання такої декларації з податку на додану вартість з показниками про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту. В свою чергу такі обставини мають підтверджуватись як самими деклараціями з податку на додану вартість, так і довідкою підрозділу оподаткування юридичних або фізичних осіб про подання/неподання платником податку на додану вартість декларацій з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстром (переліком) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Судами попередніх інстанцій були досліджені податкові декларації позивача з податку на додану вартість за серпень 2011 року, за вересень 2011 року, за листопад 2011 року, за січень 2012 року, за березень 2012 року, за квітень 2012 року, за травень 2012 року, за червень 2012 року, за липень 2012 року, за серпень 2012 року, які були подані до податкового органу та прийняті відповідачем.
Доказів повернення вказаних декларацій відповідачем не надано, так само не спростовано факт їх отримання.
Судами встановлено, що вказані декларації містять дані про здійснення позивачем постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання та податкового кредиту, визначення податкових зобов'язань позивача. Зокрема, у податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року у рядку 1 (код додатку Д5) у колонці А (обсяги постачання без податку на додану вартість зазначено суму 3646755,00 грн., а в колонці Б (сума податку на додану вартість) вказано суму 729351,00 грн., відповідно, у рядку 6 (Загальний обсяг постачання) зазначено суму 3646755 грн.
У рядку 6 (Загальний обсяг постачання) податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2012 року позивач задекларував відповідні показники та суми податку на додану вартість, які підлягають сплаті в бюджет, (було заявлено як зобов'язання по сплаті податку на додану вартість сума в розмірі 1000000,00 грн., в результаті отримання від ТОВ «ДУКАТ М» грошових коштів в розмірі 6000000,00 грн. на розрахунковий рахунок позивача 28.04.2012), що спростовує висновки податкового органу про подання позивачем декларацій з податку на додану вартість, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, за період з 01 серпня 2011 року по 01 серпня 2012 року, викладені у спірному рішенні.
Щодо посилання відповідача на неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Сахара» з питань підтвердження господарських відносин з платниками податків, які перебували у господарських відносинах у період з 01.06.2011 по 30.06.2012, то акт про неможливість проведення зустрічної звірки не призводять до виникнення будь-якого правового результату, оскільки звірка як юридичний факт у цьому разі не є проведеною, отже, жодних правових наслідків не виникає.
Проведення зустрічної звірки може розглядатися як юридичний факт, який впливає на законні інтереси платника податків виключно у випадку коли дані, отримані за результатами проведення зустрічних звірок, можуть бути використані контролюючим органом як інформація про можливі порушення платником податків вимог податкового законодавства. Відповідна обставина, у свою чергу, згідно з пп.78.1.1 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України є підставою для призначення податкової перевірки.
Доказів невідповідності задекларованих позивачем показників податкових декларацій, донарахування податкових зобов?язань за спірні періоди, відповідачем, всупереч положень ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, не надано.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що суд першої та апеляційної інстанції, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права та постановили обґрунтовані рішення, підстав для їх скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.10.2012 та Київського апеляційного адміністративного суду від 06.02.2013 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-239№ КАС України безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун