ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 січня 2016 року № 826/12241/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Нагорянський С.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1доСлужби безпеки України провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Служби безпеки України, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Служби безпеки України стосовно відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії періоду проходження військової служби курсантом Далекосхідного вищого загальновійськового командного училища з 01.08.1986 р. по 17.08.1990 р. з коефіцієнтом 1,5;
- зобов'язати Службу безпеки України при проведенні розрахунку вислуги років на пенсію ОСОБА_1 зарахувати строк служби курсантом Далекосхідного вищого загальновійськового командного училища з 01.08.1986 р. по 17.08.1990 р. з коефіцієнтом 1,5.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 жовтня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2014 року, позовну заяву залишено без розгляду.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28 жовтня 2015 року судові рішення по справі скасовано зі скеруванням для продовження розгляду, оскільки позивачем строк на звернення до суду не пропущено.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 листопада 2015 року справу прийнято до провадження суддею Нагорянським С.І.
В судовому засіданні 24 листопада 2015 року оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 навчався в м. Благовіщенську в Далекосхідному вищому загальновійськовому командному училищі з 01.08.86 р. по 17.08.90 р., що підтверджується дипломом УВ №563998 від 25.08.90 р.
13.05.04 р. між ОСОБА_1 та Службою безпеки України укладено контракт про проходження військової служби у Службі безпеки України особами офіцерського складу, прапорщиками та мічманами, солдатами і матросами, сержантами і старшинами, згідно якого позивач взяв на себе зобов'язання проходити військову службу за контрактом осіб офіцерського складу у Службі безпеки України протягом строку дії Контракту. Термін дії Контракту - з 13.05.04 р. по 13.05.09 р.
18.05.09 р. між ОСОБА_1 та Службою безпеки України укладено контракт про проходження військової служби у Службі безпеки України, згідно якого позивач взяв на себе зобов'язання проходити військову службу за контрактом осіб офіцерського складу у Службі безпеки України протягом строку дії Контракту. Термін дії Контракту - з 13.05.09 р. по 13.05.13 р.
28.02.13 р. між ОСОБА_1 та Службою безпеки України укладено контракт про проходження військової служби у Службі безпеки України, згідно якого позивач взяв на себе зобов'язання проходити військову службу за контрактом осіб офіцерського складу у Службі безпеки України протягом строку дії Контракту. Термін дії Контракту - з 13.05.13 р. по 13.05.18 р.
13.04.12 р. позивач звернувся з рапортом до начальника Управління по роботі з особовим складом СБУ, у якому просив зарахувати йому до вислуги років період проходження дійсної військової служби у Радянській Армії на посаді курсанта ДВЗКУ на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора згідно постанови Ради Міністрів СРСР від 15.12.90 р. №1290 «Про вислугу років для призначення пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам та військовослужбовцям надстрокової служби, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і допомоги цим військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу та їх сім'ям», постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей».
Не отримавши відповідь на рапорт, позивач 09.04.13 р. подав відповідне звернення (вх. №506) на ім'я Голови Служби безпеки України.
Листом від 08.04.13 р. №11/1/1-Т-6/64 позивача повідомлено про відсутність підстав для зарахування йому до вислуги років для призначення пенсії періоду проходження військової служби курсантом Далекосхідного вищого загальновійськового командного училища ім. маршала Рокоссовського з 01.08.86 р. по 17.08.90 р. з розрахунку один місяць за півтора.
27.06.14 р. позивач знову звернувся до Голови Служби безпеки України з аналогічним зверненням (вх. №1868), на яке листом від 18.04.14 р. №11/1-1-Т-28/64 отримано аналогічну відповідь.
Позивач вважає вказану відмову протиправною та посилається на ч. 2 ст. 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно якої, до вислуги років особам офіцерського складу при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Також відповідне зарахування передбачене постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.92 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», згідно абз. 9 п. 1 якої для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються: дійсна військова служба у Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Згідно законодавства СРСР (ст. 11 Закону СРСР "Про загальний військовий обов'язок" громадяни, які прийняті до військово-навчальних закладів, перебували на дійсній військовій службі.
Також позивач посилається на Положення про організацію роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 19.08.08 р. №407, яким затверджено перелік віддалених місцевостей СРСР, служба у яких зараховується на пільгових умовах, до якого входить і служба в Амурській області - з 01.01.85 р.
Листом від 07.08.12 р. №3032 позивачу надано відповідь Міністерства оборони України щодо зарахування періоду навчання курсантів у Далекосхідному вищому загальновійськовому командному училищі імені маршала Рокоссовського до вислуги років на пенсію на пільгових умовах.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив з тих підстав, що згідно п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 р. №393, строкова військова служба зараховується до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, у календарному обчисленні, а в разі її проходження в умовах, визначених у пункті 3 цієї постанови, у віддалених і високогірних місцевостях або в інших умовах, які згідно із законодавством колишнього СРСР були підставою для зарахування до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах, - у відповідному пільговому обчисленні.
Оскільки пунктом 3 постанови встановлено виключний перелік підстав для зарахування до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах, і ним не передбачено такої підстави як навчання у Далекосхідному вищому загальновійськовому командному училищі ім. маршала Рокоссовського.
Відповідач також посилається га той факт, що Положення про організацію роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затверджене наказом Міністерства оборони України від 19.08.08 р. №407, не поширюється на правовідносини сторін.
Згідно законодавства СРСР (ст. 10 Закону СРСР "Про загальний військовий обов'язок") курсанти прирівнюються до військовослужбовців строкової служби; згідно п. 57 Положення про пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби і їх сімей, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 10.11.82 р. №986, періоди дійсної строкової військової служби зараховуються до вислуги років для призначення пенсії в календарному обчисленні.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню з таких підстав.
Згідно ст. 27 Закону України "Про Службу безпеки України", військовослужбовці Служби безпеки України користуються політичними, соціально-економічними та особистими правами і свободами, а також пільгами відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", цього Закону, інших актів законодавства.
Як вбачається з наданих по справі доказів, ОСОБА_1 є військовослужбовцем Служби безпеки України, і на нього поширюються вказані права.
У тому числі, безпосередньо прав та обов'язків позивача стосується обчислення вислуги років для призначення йому строку виходу на пенсію, у зв'язку з чим він є належним позивачем по справі.
Згідно ст. 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", дія цього Закону поширюється на: 1) військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей.
Відповідно до ст. 15 Закону, пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно ст. 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються: а) військова служба.
До вислуги років особам офіцерського складу при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Згідно ст. 17-1 Закону порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За приписами абз. 9 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.92 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховується дійсна військова служба у Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Таким чином, за загальним правилом, вислуга років позивачу за час проходження служби у Радянській Армії (в тому числі, під час проходження строкової військової служби у Далекосхідному вищому загальновійськовому командному училищі), має обчислюватися у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, тоді як вказане законодавство не передбачає пільгових умов для обчислення вислуги років у даному випадку.
Зокрема, у п. 3 постанови № 393 міститься виключний перелік підстав для зарахування до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах, до яких не належить період навчання у Далекосхідному вищому загальновійськовому командному училищі з 1 серпня 1988 року по 17 серпня 1992 року.
Пунктом 4 постанови № 393 установлено, що строкова військова служба зараховується до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, у календарному обчисленні, а в разі її проходження в умовах, визначених у пункті 3 цієї постанови, - у віддалених і високогірних місцевостях або в інших умовах, які згідно із законодавством колишнього СРСР були підставою для зарахування до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах, - у відповідному пільговому обчисленні.
Вказане положення відсилає до законодавства колишнього СРСР, яким могли бути передбачені відповідні пільги.
Ст. 5 Закону СРСР "Про загальний військовий обов'язок" передбачено, що військова служба складається з дійсної військової служби та служби у запасі Збройних Сил СРСР.
Згідно з ч.2 ст. 11 Закону, громадяни, прийняті до військово-учбових закладів, перебувають на дійсній військовій службі і називаються курсантами. На них поширюються обов'язки, встановлені для військовослужбовців строкової служби.
Відповідно до п. 57 Положення про пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби і їх сімей, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 10.11.82 р. №986, періоди дійсної строкової військової служби зараховуються до вислуги років для призначення пенсії в календарному обчисленні.
Згідно додатку № 1 до постанови Ради Міністрів СРСР від 15.12.90 р. № 1290 "Про вислугу років для призначення пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам та військовослужбовцям надстрокової служби, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і грошової допомоги цим військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу та їх сім'ям" військову службу осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів та військовослужбовців надстрокової служби, зокрема, в Амурській області з 1 січня 1985 року було віднесено до служби у віддаленій місцевості із пільговими умовами обчислення вислуги років - один місяць служби за півтора місяця.
Тобто, законодавство колишнього СРСР передбачало відповідні пільги для військовослужбовців надстрокової служби, тоді як для службовців строкової служби відповідних пільг не було передбачено.
Оцінку вказаним правовим нормам надав Верховний Суд України, який у постанові від 11.11.14 р. у справі №21-495а14 дійшов висновку, що правовідносини щодо зарахування часу навчання у Далекосхідному вищому загальновійськовому командному училищі мають бути врегульовані законодавством колишнього СРСР, яким не було передбачено обчислення вислуги років на пільгових умовах військовослужбовцям строкової служби, до яких прирівнювалися курсанти військово-учбових закладів, у тому числі й ті, котрі проходили службу у віддаленій місцевості.
Окремо щодо застосування до спірних правовідносин Положення про організацію роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 19.08.08 р. №407 (втратило чинність згідно наказу Міністерства оборони України від 14.08.14 р. №530), суд зазначає наступне.
Згідно змісту вказаного Положення, воно прийняте, в тому числі, на виконання постанови № 393, тоді як акт нижчої юридичної сили у порівнянні з постановою Кабінету Міністрів України, не може містити положень, що цій постанові суперечать.
Вказане Положення не підлягає застосуванню до правовідносин сторін, оскільки згідно вищевикладеної правової позиції до правовідносин сторін підлягає застосуванню законодавство колишнього СРСР, до якого нормативно-правовий акт 2008 р. не належить.
Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Проаналізувавши надані сторонами докази по справі та вищенаведені норми законодавства, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову ОСОБА_1
На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова, відповідно до ч. 1 статті 254 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.І. Нагорянський