Постанова № 55182532, 25.01.2016, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
25.01.2016
Номер справи
583/3991/15-а
Номер документу
55182532
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа№ 583/3991/15-а

2-а/583/10/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2016 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого - судді - Сидоренка Р.В.,

з участю секретаря с/з - Куцая В.Ф.,

представника позивача - Морозової Т.В.,

представника відповідача - Гопко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Охтирці адміністративну справу за позовом Управління фінансів Охтирської міської ради до Охтирської районної ради про сплату податку на доходи фізичних осіб, -

в с т а н о в и в :

Управління фінансів Охтирської міської ради (далі позивач) звернулося до суду із позовом, в якому просить зобов'язати Охтирську районну раду (далі відповідач) сплачувати податок на доходи фізичних осіб до міського бюджету м. Охтирка, мотивуючи свої вимоги тим, що всупереч вимог ч. 2, ст. 64 Бюджетного кодексу України Охтирською районною радою до міського бюджету м. Охтирка не зараховується податок на доходи фізичних осіб. Зокрема, місцезнаходженням відповідача, де він фактично здійснює свою діяльність, є м. Охтирка, вул. Київська, 1. Враховуючи, що місцезнаходження Охтирської районної ради є територія міста Охтирка, сплату податку на доходи фізичних осіб установа повинна проводити на рахунок міського бюджету м. Охтирка.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заявлені вимоги не визнав повністю із підстав викладених у письмовому запереченні, яке долучене до матеріалів справи.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 64 Бюджетного кодексу України податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.

Згідно пункту 45.5 ст. 45 ПК України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Згідно з п.п. 168.4.4 п. 168.4 статті 168 Податкового кодексу України, яка регулює порядок сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб, юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів.

Оскільки місцезнаходженням Охтирської районної ради, зареєстрованим у встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» порядку, є Сумська область, Охтирський р-н, с. Грунь, вул. Комсомолу, 3, то податок на доходи фізичних осіб з працівників Охтирської районної ради повинен зараховуватися до бюджету Охтирського району.

З приводу посилань позивача на положення ст. 93 Цивільного кодексу України, за якими місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку, як на підставу для задоволення позовних вимог, слід відмітити, що цивільне законодавство не застосовується до податкових та бюджетних відносин (ч. 2, ст. 1 ЦК України), тому визначення поняття «місцезнаходження юридичної особи» в даному випадку має проводитися з урахуванням положень Податкового кодексу України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Крім того, варто зазначити, що відповідно до п. 168.4.6 ст. 168 ПК України контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює контролюючий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її відокремленого підрозділу, а саме Охтирська об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Сумській області.

Частиною 1, ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Проте, позивачем не доведено суду правомірність заявлених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Управління фінансів Охтирської міської ради до Охтирської районної ради, Сумської області, про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області Р.В.Сидоренко