ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/99/16-а
провадження № 2-а/753/188/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" січня 2016 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Набудович І.О. розглянувши у залі суду в м. Києві в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання дій суб'єкта владних повноважень у сфері управлінської діяльності неправомірними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до Дарницького районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця та зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця в розмірі 86 відсотків від заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 15 червня 2015 року.
Адміністративний позов мотивований тим, що при визначенні розміру пенсії відповідачем не були враховані інші виплати, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки від 10.12.2015 року. № 108/26-51-05-37. Позивач звернулась до УПФУ в Дарницькому районі м. Києва із заявою про перерахунок пенсії з посиланням на вказані обставини, проте відповідачем їй було у цьому відмовлено, а відтак позивач вважає порушеним своє конституційне право на отримання пенсії у визначеному законодавством розмірі та просить суд визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати його здійснити перерахунок пенсії та її виплату, включивши до складу заробітної плати для визначення розміру пенсії суми виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Розгляд справи здійснюється суддею одноособово відповідно до ст. 183-2 КАС України у порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі, надав письмові заперечення на позов, в яких просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Підстав для розгляду справи в судовому засіданні немає.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Як встановлено судом позивач перебуває на обліку в УПФУ Дарницького району м. Києва та отримує з 22.02.2010 року пенсію за віком, як державний службовець, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII.
11.12.2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням інших виплат, в тому числі, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Листом № 719/П-672 від 15.12.2015 року УПФУ в Дарницькому районі м. Києва повідомив позивача, що призначення та нарахування їй пенсії здійснено відповідачем у межах чинного законодавства та повідомив позивача про відмову в перерахунку пенсії, в зв'язку з відсутністю правових підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону, чинній на час виходу позивача на пенсію), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно з приписом ч. 2 ст. 37-1 Закону № 3723-XII перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином з наведених положень Закону № 3723-XII вбачається, що призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами та положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановленими зазначеними актами норми.
Згідно положень ч. 2 ст. 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частина 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема, суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати.
Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11) висловлена правова позиція, що для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу», «Про оплату праці» є загальними.
Аналогічні висновки були викладені Верховним Судом України також в постанові від 28.05.2013 року (справа № 21-97а13).
З огляду на встановлені обставини та враховуючи, що відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах є обов'язковим для всіх судів України, суд приходить до висновку про неправомірність дій УПФУ Дарницького району м. Києва щодо невключення до розрахунку розміру пенсії складових заробітної плати, а саме сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, відмова відповідача в перерахунку пенсії, в зв'язку з відсутністю правових підстав є такою, що не ґрунтується на чинному законодавстві.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з включенням до розрахунку складових заробітної плати, а саме суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Порушені права та інтереси позивача підлягають поновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 15 червня 2015 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 66, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 2, 9, 11, 71, 86, 94, 99, 159-163, 183-2, 186 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про відмову ОСОБА_2 в перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва включити до розрахунку розміру пенсії ОСОБА_2 складові заробітної плати, а саме: суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки від 10.12.2015 року № 108/26-51-05-37, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 86 відсотків відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 15 червня 2015 року.
Судові витрати у виді судового збору в розмірі 487,20 грн. присудити ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва.
Постанова може бути оскаржена до Київського Апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: І.О. Набудович