Постанова № 55164915, 25.01.2016, Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
25.01.2016
Номер справи
336/280/16-п
Номер документу
55164915
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

№ 336/280/16-п

пр. № 3/336/155/2016

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 січня 2016 року м. Запоріжжя

Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Дацюк О.І., розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 130 ч. 1 КУпАП ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Запоріжжя, мешкає у м. Запоріжжя, вул. Тимірязєва, 321,-

ВСТАНОВИВ:

14 січня 2016 року о 07.45 годині ОСОБА_1, керуючи автомобілем DAEWOO, реєстраційний номер НОМЕР_1, рухаючись по вул. Куйбишева у м. Запоріжжя, будучи зупиненим працівниками поліції, відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєнні правопорушення не визнав, вказавши, що дійсно він був зупинений працівниками поліції, які запропонували йому пройти медичний огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Оскільки він вважав, що зупинили його безпідставно, він відмовився їхати на медичний огляд, вказуючи, що поспішає, а після того як закінчить свої справи він згоден поїхати за умови, що працівники поліції відвезуть його самостійно, на що працівники поліції відмовились його везти до медичного закладу та склали протокол про адміністративне правопорушення.

При вирішенні питання щодо наявності вини у скоєнні правопорушення суд виходить з наступного.

Пунктами 2.4, 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМ України від 10.10.2001 року № 1306, встановлений безперечний обовязок водія на вимогу працівника поліції зупинитись та пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Як вказує ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.

У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.

Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. № 1103 (далі Порядок)огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.

Огляд проводиться:

поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом;

лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Пункт 6 Порядку вказує, що водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Як вказує п. 7 Порядку поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.

У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Отже чинним законодавством передбачений обовязок водія пройти огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також визначений строк для проведення такого огляду протягом двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення, а також передбачено обовязок поліцейського скласти протокол про адміністративне правопорушення у разі відмови водія від проходження огляду.

При цьому чинним законодавством не передбачений обовязок працівників поліції здійснювати за бюджетні кошти транспортування водія до медичного закладу для здійснення огляду, тому суд не вбачає порушень в діях працівників поліції, які, зі слів ОСОБА_1, відмовились чекати доки він закінчить свої справи, після чого везти його до медичного закладу.

Посилання ОСОБА_1 на те, що у нього не було затримано та вилучено автомобіль, що на його думку свідчить про відсутність у нього ознак спяніння, спростовуються письмовими поясненнями свідків, відповідно до яких ОСОБА_1 відмовився пройти тест та медичний огляд, поводився зухвало, спілкувався з поліцейськими на підвищених тонах, кидав посвідчення водія, вказуючи, що працівники поліції привезуть йому посвідчення особисто, після чого за кермо автомобілю сіла жінка-пасажир, яка мала водійське посвідчення, що відповідає нормам ст. 266 КУпАП.

Суд також враховує, що після складення протоколу ОСОБА_1 зі скаргами на дії чи бездіяльність працівників поліції не звертався, самостійно для огляду до медичного закладу не звернувся, а заперечення свої щодо дій поліцейських висловлював лише в суді.

Посилання ОСОБА_1 на те, що його було зупинено без належних законних підстав всупереч вимогам Закону України «Про Національну поліцію», на думку суду, на нормах чинного законодавства не ґрунтуються, оскільки статтею 31 Закону України «Про Національну поліцію» № 580 від 02.07.2015 року поліція може застосовувати такі превентивні заходи, зокрема, як перевірка документів особи; поверхнева перевірка і огляд; зупинення транспортного засобу.

Твердження ОСОБА_1 на те, що його начебто не повідомили про причини зупинки, будь-яким чином не доведені, крім того, будь-якого суттєвого значення для вирішення питання про наявність чи відсутність вини у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП, ці обставини не мають.

Таким чином, сама по собі відмова водія від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП.

Зважаючи на вищезазначене, суд дійшов висновку, що дослідженими доказами вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення доведена та кваліфікує його дії за ст. 130 ч. 1 КУпАП як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Обставин, що обтяжують чи помякшують відповідальність, судом не встановлено.

При призначенні стягнення суд враховує обставини правопорушення, данні про особу правопорушника, та вважає за необхідне призначити стягнення у виді штрафу.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 24, 33, 130 ч. 1, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Накласти на ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Запоріжжя, мешкає у м. Запоріжжя, вул. Тимірязєва, 321, індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_2, адміністративне стягнення за ст. 130 ч. 1 КУпАП у виді штрафу в сумі 3400 (три тисячі чотириста) гривень в дохід держави (розрахунковий рахунок № 31114106700009, код класифікації доходів бюджету 21081100, отримувач коштів - УДКСУ у Шевченківському районі м. Запоріжжя, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38025367, банк отримувача - УДКСУ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, призначення платежу адміністративний штраф).

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Запоріжжя, мешкає у м. Запоріжжя, вул. Тимірязєва, 321, індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_2, на користь держави судовий збір в сумі 275,60 грн (двісті сімдесят п'ять гривень 60 коп) (рахунок отримувача 31218206700009, отримувач коштів УДКСУ у Шевченківському районі 22030001, код отримувача 38025367, банк отримувача УДКСУ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУДКСУ у Запорізькій області, призначення платежу: судовий збір по адміністративній справі, Шевченківський районний суд м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 37408380).

Розяснити, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через пятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи протесту прокурора і може бути оскаржена до Апеляційного суду Запорізької області в установленому порядку.

Суддя О.І. Дацюк