Постанова № 55163137, 21.01.2016, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
21.01.2016
Номер справи
227/5542/15-а
Номер документу
55163137
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

21.01.2016

227/5542/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2016 року м.Добропілля Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Мавроді Р.Ф.

при секретарі Овчиннікової Ю.О.

розглянувши у письмовому судовому засіданні в залі суду м. Добропілля справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля та Добропільського району про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії та стягнення сум, -

В С Т А Н О В И В:

До суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля та Добропільського району, в якому просить:

визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля та Добропільського району щодо утримання з 01 лютого 2015 року по 01.09.2015 року, сум податку на доходи фізичних осіб (ПДФ) із розміру призначеної та нарахованої мені, відповідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії.

зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля та Добропільського району видати розпорядження про перерахунок моєї пенсії без утримання сум податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) з 01.02.2015 року по 01.09.2015 року.

стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля та Добропільського району незаконно утриманні з моєї пенсії суми податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) які були утримані з розміру моєї пенсії за лютий, березень, квітень, травень, червень, липень та серпень місяці 2015 року в сумі 3086,93 грн (три тисячі вісімдесят шість гривень 93 коп.).

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказує на те, що згідно наявного статусу та у відповідності до висновків МСЕК, йому встановлено 3 групу інвалідності, пов»язану з виконанням службових обов»язків по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, яка зберігається за ним до теперішнього часу. З цих підстав у нього виникло право на отримання пенсії відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До складу його пенсії входить:

державна пенсія (основна частка його пенсії), обчислення якої відбувалось відповідно до норм ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-XII(далі ЗУ№796-XII );

додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, як це передбачено нормами ст. 50 ЗУ№796-XII.

Нарахування та виплата позивачу пенсії здійснюється Управлінням пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі (УПФУ).

Позивач зазначив, що він дізнався, що з суми його пенсії в частині, що перевищує 3654,00 гривен під час нарахування проводився розрахунок сум податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). В звязку з цим, з 01.02.2015 року по 01.09.2015 року з розміру його пенсії відповідачем утримано:

ПДФО у розмірі 15% з суми, що перевищує 3654,00грн, а саме 3086,93 грн (440,99 грн. х 7 місяців 2015 року).

За поясненнями позивача, відповідач вважає свої дії, як такі, що відповідають нормам ст. 164 Податкового Кодексу України (далі ПКУ), але відповідачем, були проігноровані норми ст. 165 ПКУ.

Також, у своєму позові, позивач посилається на те, що держава України приймала ЗУ№796-XII з метою визначення основних положень щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров»я.

Статтею 13 Держава взяла на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язалась відшкодувати її за:

пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Ухвалою судової колегії в цивільних справах Верховного Суду України від 17.11.1993 р. (витяг якої позивач прикладає у додатках) встановлено, що Законом України № 796-ХІІ передбачено, що шкода, заподіяна особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, компенсується виплатою одноразової і щорічної допомоги на оздоровлення та призначенням державної і додаткової пенсій (статті 48, 49).

Позивач вказує, що про таке саме йдеться у Правової позиції, висловленої судовою колегією в цивільних справах Верховного Суду України в зв'язку з аналізом причин перегляду судових рішень у цивільних справах у 1996 році від 01.12.1997 року, а саме «При вирішенні спорів про відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я, слід мати на увазі, що відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, віднесеним до категорії осіб, які постраждали внаслідок цієї катастрофи (п. 1 ст. 14) і визнані інвалідами, та сім'ям, які втратили годувальника з числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, завдана цим шкода відшкодовується призначенням державної пенсії та виплатою додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та щомісячної компенсації сім'ї за втрату годувальника».

Враховуючи викладене, позивач вважає, що розмір призначеної йому пенсії до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються відповідно ст. 165.1.3ПКУ та оскільки у добровільному порядку прийняти заходи до усунення порушень його конституційних прав у частині стягнення з нього податкового збору відповідач відмовляється, він вимушений звернутися за захистом своїх порушених прав до суду.

Позивач у судове засідання не з»явився, надав заяву в якій просить розглянути справу без його участі, на уточнених позовних вимогах наполягає в повному обсязі.

Представник відповідача - Семіч О.О. в судове засідання не з»явилась, надала суду заяву, в якій просить розглянути справу у письмовому провадженні. В заяві зазначила, що позовні вимоги не визнає в повному обсязі з підстав викладених в письмових запереченнях.

Враховуючи те, що сторони в судове засідання не з»явились та належним чином були повідомлені про час і місце розгляду справи, надали вищевказані заяви, суд вважає можливим продовжити судовий розгляд і на підставі ч.6 ст.128 КАС України, здійснити його у письмовому провадженні.

Ухвалою суду від 21.01.2015 року позовні вимоги позивача в частині періоду з 01.02.2015 по 01.04.2015 року залишені без розгляду, у зв»язку з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду.

Суд, дослідивши матеріали справи, письмові заперечення відповідача, в яких він заперечує проти задоволення позову, встановив наступне.

Позивач є інвалідом 3 групи, як постраждалий від наслідків аварії на Чорнобильській АЄС першої категорії, що підтверджується копією посвідчення, яке наявне в матеріалах справи (а.с.6), знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області та отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ (далі - Закон №796). Вказаний факт відповідачем не оспорюється і підтверджується розпорядженням 130133 від 24.12.2015 року (а.с. 49) та змістом письмових заперечень відповідача (а.с.46 воротня сторона).

Загальний розмір пенсії позивача в період з 01.02.2015 року по 01.09.2015 року складав 6593,91 грн., що підтверджується як довідкою про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії від 21.10.2015 року, так і розпорядженням 130133 від 24.12.2015 року (а.с.21, 49).

Відповідно до ст..9 Податкового Кодексу України, податок на доходи фізичних осіб (далі ПДФО) є загальнодержавним податком.

Платниками податку (ПДФО) відповідно до ст..162 Податкового кодексу України є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.

Об'єктом оподаткування резидента, відповідно до п.163.1 ст.163 ПК України, є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Відповідно до ст.164 Податкового кодексу України, базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28.12.2014р. внесені зміни до Податкового Кодексу України , які набули чинності з 01.01.2015 р.

На підставі п.п. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового Кодексу України, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Ставка податку (ПДФО) становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів , зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій ,якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати , встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.

Згідно до п. 164.3 ст. 164 Податкового Кодексу України, при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і не грошовій формах.

З 01.04.2015 року по 01.09.2015 року відповідачем з розміру пенсії позивача, що перевищує суму 3654 грн утримувався податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15%.

За вказаний період з суми пенсії позивача, що перевищувала 3654,00 грн. утримувався податок на доходи фізичних осіб в розмірі 15% щомісяця, а саме в наступному розмірі:

квітень 2015 року - 440,99 грн.

травень 2015 року - 440,99 грн.

червень 2015 року - 440,99 грн.

липень 2015 року - 440,99 грн.

серпень 2015 року - 440,99 грн.

а всього за вказаний період з пенсії утримано суму ПДФ в розмірі 2204,95 грн. Вказане підтверджується наданими відповідачем відомостями про відрахування сум з пенсії позивача (а.с.20).

Аналізуючи норми діючого законодавства, суд вважає, що утримуючи в період з 01.04.2015 року по 01.09.2015 року, з пенсії позивача, податок на доходи фізичних осіб відповідач діяв не правомірно та не врахував інші діючі норми законодавства, які підлягали застосуванню в даному випадку.

До вказаного висновку суд приходить виходячи з наступного.

Відповідно до ст.1 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування вбачається, що:

пенсійні виплати - це грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати;

пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

На підставі ст.9 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст.15 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Закон «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок, зокрема, соціального захисту потерпілого населення.

Згідно зі ст.13 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за:

1) пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

2) втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою;

3) матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім'ї у зв'язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.

На державу покладаються також зобов'язання щодо своєчасного медичного обстеження, лікування і визначення доз опромінення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

На підставі п.18 ст.20 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 надаються гарантовані державою компенсації та пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.

На підставі ст.49 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за цим законом призначаються державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, за шкоду, спричинену здоров»ю.

Таким чином, державна пенсія за цим Законом, а також додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров»ю - є різновидом відшкодування державою шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Саме про таке йдеться у Правових позиціях Верховного Суду України від 01.12.1997 року, які були висловлені судовою колегією в цивільних справах Верховного Суду України в зв'язку з аналізом причин перегляду судових рішень у цивільних справах у 1996 році, витяг з якою додаю до позову.

Так, пункт 85 вказаних вказаних Правових позицій викладений наступним чином «85. При вирішенні спорів про відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я, слід мати на увазі, що відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, віднесеним до категорії осіб, які постраждали внаслідок цієї катастрофи (п. 1 ст. 14) і визнані інвалідами, та сім'ям, які втратили годувальника з числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, завдана цим шкода відшкодовується призначенням державної пенсії та виплатою додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та щомісячної компенсації сім'ї за втрату годувальника.»

Згідно до п. 164.3 ст. 164 Податкового Кодексу України, при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і не грошовій формах.

Відповідно п. 165.1.3 п.165.1 ст. 165 Податкового Кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом.

Норма п.п.3 п.1 ст.165 ПК України Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року №71-VIII, який набрав чинності з 01.01.2015 року, не змінювалась та була чинною на час виникнення спірних правовідносин.

З урахуванням викладеного та того, що позивачу пенсія призначена та виплачується на підставі ст.ст. 50, 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи», а відповідно до податкового законодавства сума відшкодування розміру шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав у відповідача щодо нарахування суми податку на доходи фізичних осіб на розмір пенсії позивача в період з 01.04.2015 по 01.09.2015 року, призначеної відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

За таких обставин відповідач зобов»язаний повернути позивачу суму пенсії в розмірі 2204,95 грн , яка незаконно була утримана як податок з доходів фізичних осіб за період квітень - серпень місяці 2015 року, виходячи з наступного розрахунку:

440,99 грн. х 5 місяців 2015 року = 2204,95 грн, де

440,99 грн. - це сума, яка утримувалась з суми моєї пенсії, яка перевищувала 3654,00 грн (6593,91 - 3654,00 = 2939,91 грн.) у вигляді 15% податку (2939,91 грн х15% =440,99 грн).

5 місяців 2015 року - це квітень, травень, червень, липень та серпень місяці 2015 року.

Таким чином вимоги позивача підлягають задоволенню.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Керуючись ст.ст.160-163, 167 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля та Добропільського району про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії та стягнення сум - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля та Добропільського району щодо утримання з 01 квітня 2015 року по 01.09.2015 року, сум податку на доходи фізичних осіб (ПДФ) із розміру призначеної та нарахованої, відповідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ОСОБА_1 пенсії.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля та Добропільського району видати розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) за період 01.04.2015 року по 01.09.2015 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля та Добропільського району незаконно утриманні з моєї пенсії суми податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) які були утримані з пенсії ОСОБА_1 за період з 01.04.2015 по 01.09.2015 року в сумі 2204,95 грн ( дві тисячі двісті чотири гривні 95 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Головуючий суддя Р.Ф.Мавроді

21.01.2016