ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"20" січня 2016 р. Справа № 903/1218/15
за позовом Публічного акціонерного товариства Волиньобленерго
до Регіонального відділення Фонду державного майна у Волинській області
про визнання права власності
Суддя Філатова С.Т.
за участю представників сторін:
від позивача: н/в
від відповідача: ОСОБА_1 дов. №15 від 17.11.2015р.
У судовому засіданні 12.01.2016р. оголошено перерву відповідно до ст. 77 ГПК України до 20.01.2016р. до 14.00год.
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України розяснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст. 22 ГПК України розяснено процесуальні права та обовязки сторін.
Суть спору:
Публічне акціонерне товариство Волиньобленерго звернулось з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Вестленд про визнання права власності на будівлю лінійного посту загальною площею 257,70м2, розташовану за адресою Волинська область, м. Луцьк, вул. Львівська, 150.
Позовні вимоги обґрунтовані таким:
Будівля лінійного посту загальною площею 257,70м2, розташована за адресою Волинська область, м. Луцьк, вул. Львівська, 150, є нежитловим приміщення (лінійним постом) і внесена до статутного капіталу ПАТ Волиньобленерго, що встановлено рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 09.02.2010р., залишеним без змін ухвалами апеляційного суду волинської області від 22.04.2010р. та ухвалою Верховного Суду України від 16.11.2010р.
21.09.2015р. КП Волинське обласне бюро технічної інвентаризації на вказану будівлю був виготовлений технічний паспорт, з якого вбачаються дані щодо внутрішніх обмірів та розрахунок площ приміщень.
В обґрунтування послався на ч. 2 ст. 115 ЦК України, ч. 1 ст. 316 ЦК України, ст.ст. 321, 334, 392 ЦК України, ч. 1 ст. 12 ЗУ Про господарські товариства.
Клопотанням від 03.12.2015р. позивач долучив до матеріалів справи копію рішення Луцької міської ради №3/7.15 від 22.11.2002р. про затвердження проекту відведення та надання ВАТ Волиньобленерго земельних ділянок на умовах оренди, зокрема земельної ділянки за адресою м.Луцьк, вул. Львівська, 150 (№293 у Переліку).
У судовому засіданні 08.12.2015р. згідно ст.77 ГПК України оголошувалася перерва до 14.12.2015р. до 12год. 00хв. для представлення додаткових доказів по справі.
14.12.2015р. представник позивача звернувся до суду із заявою про уточнення підстав позову, в якій зазначив, що Державна акціонерна енергопостачальна компанія "Волиньобленерго" була створена на базі Волинського обласного підприємства електричних мереж на підставі Указу Президента України від 04.04.1995 р. "Про структурну перебудову в електроенергетичному комплексі України" та Наказу Міністерства енергетики та електрифікації України № 152 від 15.08.95 р., і є його правонаступником.
ПАТ „Волиньобленерго, у свою чергу, є правонаступником ДАЕК „Волиньобленерго та ВАТ „Волиньобленерго, що вбачається зі статуту позивача. Відповідно до ч. 7 ст. 34 Закону України „Про підприємства в Україні від 27.03.1991р. №887-ХІІ, який був чинним на момент здійснення корпоратизації, при перетворенні одного підприємства в інше, до підприємства, яке щойно виникло, переходять усі майнові права і обов'язки колишнього підприємства.
Наказом Міністерства енергетики та електрифікації України № 152 від 15.08.95 р. було затверджено акт оцінки цілісного майнового комплексу ДАЕК „Волиньобленерго та статут.
Відповідно до п. 14.4. акта оцінки цілісного майнового комплексу ДАЕК Волиньобленерго, затвердженого заступником Міністра енергетики та електрифікації 31.07.1995р., на момент корпоратизації на балансі підприємства не було майна, що не підлягало приватизації.
Як вбачається з інвентаризаційного опису основних засобів Луцького РЕМ ДАЕК Волиньобленерго станом на 01.07.1995 р., будівля лінійного посту, розташована за адресою: м.Луцьк, вул. Львівська, 150 (рік 1965) обліковується на балансі підприємства під інвентарним номером 010473.
ПАТ „Волиньобленерго є власником всіх активів, які були закріплені за Волинським обласним підприємством електричних мереж і обліковувалися на його балансі на момент корпоратизації.
Оскільки вказані основні засоби, зокрема, будівля лінійного посту, є активами, то ДАЕК „Волиньобленерго відповідно до пункту 15 Положення стало їх власником з моменту його державної реєстрації.
ПАТ „Волиньобленерго, як правонаступник ДАЕК „Волиньобленерго, є власником спірного майна - будівлі лінійного посту.
В додатку № 1 до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно наведено перелік правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна. В ньому під порядковим № 15 зазначені накази засновників відкритих акціонерних товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), з додатком - переліком об'єктів нерухомого майна про передачу у власність цих об'єктів акціонерним товариствам та акт прийому-передачі зазначеного майна, підписаний у встановленому порядку.
У звязку з тим, що Тимчасове положення було затверджено лише у 2002 р., його вимоги щодо складання акту прийому-передачі нерухомого майна не могли бути виконані під час корпоратизації підприємства в 1995 р.
Пунктом 2.1. Порядку передбачено складання акту приймання-передавання нерухомого майна до статутного фонду відкритого акціонерного товариства лише тоді, коли воно створене в процесі приватизації. У випадку створення такого товариства в процесі корпоратизації, можливості складення акту прийому-передачі даним Порядком не передбачено.
Долучив статут ВАТ Волиньобленерго, затверджений загальними зборами акціонерів Державної акціонерної енергопостачальної компанії Волиньобенерго, протокол №1 від 11.08.1998р., зареєстрований виконкомом Луцької міської Ради народних депутатів 18.08.1998р., розпорядження №417 р.№ 04051327100030501, наказ Міністерства енергетики та електрифікації України №152 від 15.08.1995р. Про створення Державної акціонерної енергопостачальної компанії Волиньобленерго, інвентаризаційний опис основних засобів Луцького РЕМ ДАЕК станом на 01.07.1995р.
Ухвалою суду від 14.12.2105р. розгляд справи відкладався згідно зі ст.77 ГПК України у звязку з усним клопотанням представника позивача про відкладення розгляду спору для визначення належного відповідача, необхідністю витребування нових доказів. Зобовязано позивача представити суду установчий договір ВАТ Волиньобленерго і статути ВАТ (ПАТ Волиньобленерго за весь період діяльності, докази в підтвердження обставин щодо внесення будівлі до статутного фонду під час корпоратизації (акт оцінки цілісного майнового комплексу, передаточний баланс тощо).
17.12.2015р. представник позивача подав клопотання про заміну первісного відповідача ОСОБА_2 Вестленд на належного Регіональне відділення Фонду державного майна у Волинській області (43027, м. Луцьк, Київський майдан, 9, код ЄДРПОУ 13347870), мотивуючи тим, що ПАТ Волиньобленерго є правонаступником всіх прав та зобовязань Відкритого акціонерного товариства (ВАТ) Волиньобленерго (п. 1.1. Статуту), створеного відповідно до рішення загальних зборів акціонерів з Державної акціонерної енергопостачальної компанії (ДАЕК) Волиньобленерго, створеної відповідно до Указу Президента України від 4 квітня 1995 року Про структурну перебудову в електроенергетичному комплексі України та Наказу Міністерства енергетики та електрифікації України № 152 від 15.08.95 р., шляхом перетворення державного підприємства Волинське обласне підприємство електричних мереж.
У статті 1 Указу Президента України від 15.06.1993 р. Про корпоратизацію підприємств зазначено, що корпоратизацією є перетворення державних підприємств, закритих акціонерних товариств, більш як 75 відсотків статутного фонду яких перебуває у державній власності, а також виробничих і науково-виробничих об'єднань, правовий статус яких раніше не був приведений у відповідність з чинним законодавством, у відкриті акціонерні товариства.
У пункті 15 Положення про порядок корпоратизації підприємств, затвердженого постановою КМУ від 05.07.1993 р. № 508, закріплено, що з моменту державної реєстрації відкритого акціонерного товариства активи і пасиви підприємства, структурного підрозділу (одиниці) переходять до відкритого акціонерного товариства. Акціонерне товариство стає правонаступником прав і обов'язків корпоратизованого підприємства.
Пунктом 2 Указу Президента України „Про корпоратизацію підприємств від 15.06.1993р. №210/93 передбачено, що засновниками відкритих акціонерних товариств, що створюються в процесі корпоратизації на базі загальнодержавної власності, з боку держави є орган, уповноважений управляти державним майном;
Згідно з п. 3 ст. 4 Закону України Про Фонд державного майна України до основних завдань Фонду державного майна України, зокрема, належать управління об'єктами державної власності, зокрема корпоративними правами товариств, утворених у процесі перетворення (у тому числі шляхом корпоратизації) державних підприємств, що належать до сфери його управління, а також товариств, утворених за участю Фонду державного майна України.
Відповідач - ОСОБА_2 Вестленд звернувся до суду з клопотанням від 17.12.015р. про розгляд справи без його подальшої участі.
Розглянувши подане клопотання, заслухавши пояснення представника позивача, судом встановлено таке:
Відповідно до ч. 3 ст. 24 ГПК України господарський суд, встановивши до прийняття рішення, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може за згодою позивача, не припиняючи провадження у справі, допустити заміну первісного відповідача належним відповідачем.
Вищий господарський суд України у п. 1.3 постанови пленуму № 18 від 26.12.2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначив, що заміна первісного відповідача належним відповідачем допускається лише за згодою позивача, яка має бути викладена в його письмовій заяві чи зафіксована в протоколі судового засідання. Якщо ж такої згоди не надано, то господарський суд у залежності від конкретних обставин справи вчиняє одну з таких дій: 1) розглядає справу в межах заявлених позовних вимог і відмовляє в позові, оскільки відповідач не є належним; 2) залучає до участі у справі з власної ініціативи іншого відповідача згідно з частиною першою статті 24 ГПК України. При цьому в останньому із зазначених випадків: господарський суд зобов'язує позивача згідно з частиною другою статті 56 ГПК України надіслати відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів, а в разі невиконання цього обов'язку у встановлений судом строк залишає позов без розгляду на підставі пункту 5 частини першої статті 81 ГПК України.
Керуючись ст.24 ГПК України, господарський суд задовольнив клопотання представника позивача про заміну відповідача на належного відповідача - Регіональне відділення Фонду державного майна у Волинській області (43027, м. Луцьк, Київський майдан, 9, код ЄДРПОУ 13347870).
Ухвалою суду від 22.12.2015р. розгляд спору відкладався, відповідно до ст. 77 ГПК України.
Відповідач у поясненнях №10-06-2868 від 31.12.2015р. позов заперечив, мотивуючи таким:
Наказом Міністерства енергетики та електрифікації України від 15,08.1995 № 152 шляхом корпоратизації державного підприємства "Волинське обласне підприємство енергетичних мереж" було створено державну акціонерну енергопостачальну компанію "Волиньобленерго" (правонаступник ПАТ "Волиньобленерго").
Указом Президента України від 15.06.1993 №210/93 "Про корпоратизацію підприємств" визначений порядок корпоратизації підприємств державної форми власності. Відповідно до вимог пункту 2 вищевказаного Указу, засновниками відкритих акціонерних товариств, що створюються відповідно до цього указу на базі загальнодержавної власності, з боку держави є органи, уповноважені управляти цим майном: центральні органи державної виконавчої влади, інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи та обласні державні адміністрації.
Згідно із вимогами, пункту 10 Указу Президента України від 15.06,1993 №210/93 "Про корпоратизацію підприємств" відповідальність за проведення корпоратизації підприємств покладається на керівників органів, уповноважених, управляти майном, що перебуває у загальнодержавній власності: центральних органів державної виконавчої влади, інших підвідомчих Кабінету Міністрів України органів та представників Президента України в областях.
Регіональне відділення не формувало статутний фонд ДАЕК "Волиньобленерго" та не проводило корпоратизацію державного майна, тому документи, що стосуються корпоратизації ДП "Волинське обласне підприємство енергетичних мереж" в РВ ФДМУ по Волинській області відсутні, окрім акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу ДП "Волинське обласне підприємство енергетичних мереж", що був затверджений заступником Міністра Міністерства енергетики та електрифікації України ОСОБА_3 21.03.1996 р.
Відповідно до вимог пункту 8 Указу Президента України від 15.06.1993 №210/93 "Про корпоратизадію підприємств" засновники відкритих акціонерних товариств після прийняття рішення про їх приватизацію передають акції цих товариств державним органам, приватизації в порядку, визначеному Міністерством фінансів України та Фондом державного майна України.
На виконання наказу Фонду державного майна України від 27.09.1996 № 1134 "Про забезпечення продажу пакету акцій ДАЕК "Волиньобленерго" (м. Луцьк) регіональне відділення по Волинській області" (копія додається) РВ ФДМУ по Волинській області здійснювало лише пільговий продаж пакету акцій ДАЕК. Функції з його управління до регіонального відділення від Фонду державного майна України по Волинській області не передавались.
Відповідно до вимог статті 1 Закону України "Про Фонд державного майна України" Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
Звернув увагу на те, що позивачем не обґрунтовано у чому полягає порушення його прав і охоронюваних законом інтересів зі сторони регіонального відділення ФДМУ по Волинській області, яке замінило первісного відповідача - ОСОБА_2 "Вестленд", відповідно до ухвали господарського суду, що була прийнята за результатом розгляду клопотанням позивача від 17.12.2015р.
Зазначив, що регіональне відділення вважає себе неналежним відповідачем у даній справі та повинно бути замінено на засновника ДАЕК "Волиньобленерго" - Міністерство енергетики та вугільної промисловості України (правонаступник Міністерства енергетики та електрифікації України).
Долучив акт оцінки вартості ЦМК, наказ ФДМУ від 18.06.1996р. №66-ПРА, наказ РВ ФДМУ по Волинській області від 27.09.1996р. №1134, план розміщення акцій від 18.09.1996р., наказ ФДМУ від 08.10.1997р. №1099.
У судовому засіданні 12.01.2016р. оголошено перерву відповідно до ст. 77 ГПК України до 20.01.2016р до 14.00год.
Позивач у судове засідання 20.01.2016р. не з'явився, звернувся до суду з клопотанням №19/21-221 про відкладення розгляду справи у зв'язку з необхідністю зібрання додаткових доказів щодо формування статутного капіталу ПАТ "Волиньобленерго" під час корпоратизації. Клопотанням №19/23-220 долучив: статут державної акціонерної компанії "Волиньобленерго" зареєстрований у Виконкомі Луцької міської Ради народних депутатів 07.09.1994р. №00131512, затверджений заступником міністра енергетики та елекрифікації України 28.07.1995р.; статут державної акціонерної енергопостачальної компанії "Волиньобленерго", зареєстрований у виконкомі Луцької міської Ради народних депутатів 19.08.1998р., затверджений загальними зборами акціонерної енергопостачальної компанії "Волиньобленерго", протокол №1 від 11.08.1998р.
Представник відповідача клопотання позивача щодо відкладення розгляду справи не заперечив.
Суд, розглянувши клопотання позивача про відкладення розгляду справи, вважає за можливе задовольнити останнє з метою з'ясування всіх обставин по справі, та керуючись п.2 ст. 77 ГПК України, в межах строку розгляду, визначеного ст. 69 ГПК України, відкласти розгляд спору.
Господарський суд, керуючись п. 2 ст.77, ст.86 ГПК України, -
ухвалив:
1. Розгляд справи призначити на 09.02.2016р. на 12:00 год.
4. Представити суду до 04.02.2016р.:
4.1. Позивачу: статут Державного підприємства "Волинське обласне підприємство електричних мереж", обгрунтовані доводи по суті пояснень відповідача №10-26-2868 від 31.12.2015р., докази в підтвердження внесення вартості будівлі до статутного фонду під час корпоратизації.
Відповідач про наступне судове засідання повідомлений під розписку у судовому засіданні.
Суд попереджає сторони, що у разі невиконання вимог суду, господарським судом буде вирішене питання про адмінвідповідальність за злісне ухилення від виконання вимог суду та в силу ст. 4-5 ГПК України, ст.ст. 185-3, 221-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення накладено штраф у розмірі до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1 700грн.).
Суд повідомляє, що згідно зі ст. 221-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова суду, прийнята за результатами розгляду такої справи, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя С. Т. Філатова