ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
18 січня 2016 року 13:39 № 826/22555/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кротюка О.В. при секретарі судового засідання Коваленку О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до третя особа Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців Оболонського району Реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції в місті Києві Ніколаєвої Тамари Володимирівни Товариство з обмеженою відповідальністю "ПОЛІМАГНІТ"про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії Обставини справи:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) до Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Оболонського району Реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції в місті Києві Ніколаєвої Тамари Володимирівни (далі - державний реєстратор; відповідач) та просить суд:
1. Визнати протиправними дії Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Оболонського району Реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції в місті Києві Ніколаєвої Тамари Володимирівни щодо виключення запису про керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЛІМАГНІТ» (код ЄДРПОУ 34716215) ОСОБА_1 та включення запису про керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЛІМАГНІТ» ОСОБА_3 з 01.09.2015;
2. Скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб - підприємців запис про проведення реєстраційної дії №10691070023026163 від 07.09.2015;
3. Зобов'язати Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Оболонського району Реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції в місті Києві Ніколаєву Тамару Володимирівну відновити стан записів в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб - підприємців щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЛІМАГНІТ» (код ЄДРПОУ 34716215).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем всупереч чинному законодавству вчинено реєстраційну дію щодо зміни керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЛІМАГНІТ», що має своїм наслідком порушення прав ОСОБА_1, як керівника вказаного товариства.
В судовому засіданні 04.11.2015 судом протокольною ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю «ПОЛІМАГНІТ» (далі - третя особа).
Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених в письмових запереченнях, що долучені до матеріалів справи.
Третя особа проти позову заперечила усно.
Розглянувши подані позивачем, відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
встановив:
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців слідує, що 07.09.2015 Державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Оболонського району Реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції в місті Києві Ніколаєвою Тамарою Володимирівною вчинено реєстраційну дію №10691070023026163: «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зміна керівника юридичної особи» (далі - оскаржуване рішення).
Позивач вважає вказане рішення та дії щодо його прийняття протиправними та такими, що суперечать ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців». З огляду на вказане, ОСОБА_1 звернувся до суду з метою захисту свої порушених прав та інтересів.
При вирішення спору по суті судом застосовуються норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» 15.05.2003 N 755-IV (далі - Закон 755-IV) у редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону N 755-IV державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 вказаного закону державний реєстратор:
* проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
* передає органам державної статистики (далі - органи статистики), доходів і зборів, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб;
* формує та веде реєстраційні справи (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону);
* надає відомості з Єдиного державного реєстру в порядку та обсязі, встановлених цим Законом;
* проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців;
* проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями;
* звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку;
* здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них;
* вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду;
* здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа та направляє заявнику підтвердження факту одержання електронного документа, проводить необхідні реєстраційні дії у випадках, передбачених цим Законом, та надсилає заявнику відповідний документ у вигляді електронного документа і на паперовому носії. У разі наявності підстави для відмови у проведенні державної реєстрації заявникові надсилається відповідне повідомлення в електронній формі;
* повідомляє правоохоронні органи щодо порушення визначеного законом строку для подання відповідними посадовими особами юридичної особи державному реєстраторові рішень щодо припинення юридичної особи;
* проводить у випадках, передбачених цим Законом, спрощену процедуру державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації та припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;
* здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Статтею 8 Закону України N 755-IV встановлено вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору.
Так, документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються поштовим відправленням або електронним документом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою (ч. 1 ст. 8 Закону N 755-IV).
Реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору поштовим відправленням, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена (ч. 2 ст. 8 Закону N 755-IV). Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку (ч. 3 ст. 8 Закону N 755-IV). Установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи (ч. 4 ст. 8 Закону N 755-IV).
Установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними державними органами (ч. 5 ст. 8 Закону N 755-IV).
Приписи ч. 2 ст. 19 вказаного закону регламентують, що якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
Водночас, згідно ч. 5 ст. 19 Закону N 755-IV документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, приймаються згідно з описом, копія якого видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) в день надходження документів заявнику з відміткою про дату їх надходження.
Дата надходження документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
Як вбачається з матеріалів реєстраційної справи, 07.09.2015 державному реєстратору згідно пілотного проекту «Екстериторіальність» для внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах уповноваженою особою новим керівником юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЛІМАГНІТ» було подано наступні документи:
- реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
- рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи ;
- документ про призначення керівника або осіб , що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори;
- документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи;
- докази повідомлення учасника;
- докази повідомлення ген. директора Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЛІМАГНІТ».
Суд оцінивши наявні документи в матеріалах реєстраційної справи дійшов до висновку, що відповідачу було подано весь пакет документів необхідний для вчинення реєстраційної дії від 07.09.2015 №10691070023026163 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зміна керівника юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЛІМАГНІТ».
При цьому, судом відхиляються доводи позивача в частині фальсифікації документів про проведення загальних зборів та повідомлення про вказані обставини державного реєстратора листами від 31.07.2015 вих. №1, від 26.08.2015 вих. №170, оскільки згідно ч. 4 ст. 53 Закону N 755-IV особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, які подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.
Слід зауважити, зо відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналіз вказаного у взаємозв'язку дає суду підстави стверджувати, що для вчинення реєстраційних дій державним реєстратором діє так званий «декларативний принцип», відповідно до якого контролюючим органом перевіряється лише повнота надання документів юридичною або фізичною особою-підприємців у відповідності до Закону 755-IV.
За таких обставин, приймаючи до уваги те, що відповідачу для вчинення реєстраційних дій було надано повний пакет документів у відповідності до вимог Закону N 755-IV, в контексті ч. 2 ст. 19 Конституції України, суд дійшов до висновку про відсутність протиправним дій відповідача щодо прийняття оскаржуваного рішення.
Вказане в свою чергу обумовлює відсутність підстав для скасування останнього та відновлення стану записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних - осіб підприємців, а відтак в задоволені адміністративного позову слід відмовити.
Інші доводи позивача не спростовують встановленого вище судом.
Приймаючи до уваги те, що адміністративний позов задоволенню не підлягає, то судові витрати позивачу не відшкодовуються.
Керуючись ст. 9, 71, 159, 163, 181 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку і строки, встановлені ст.186 КАС України.
Суддя О.В. Кротюк
повний текст постанови складений та підписаний 22.01.2016 року.