Постанова № 55157103, 10.04.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2012
Номер справи
2а-304/12/1370
Номер документу
55157103
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 квітня 2012 р. № 2а-304/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Сакалоша В.М.,

за участю секретаря судового засідання Іваськевича С.В.,

представників позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2,

розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тема-Лев» до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобовязання вчинити дії -

в с т а н о в и в :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Тема-Лев»звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової служби України та Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України про визнання протиправним і скасування рішення, зобовязання вчинити дії.

Ухвалою суду від 30.01.2012 року закрито провадження в частині позовних вимог до Державної податкової служби України щодо визнання протиправним (недійсним) та скасування рішення Державної податкової служби України №8057/6/10-21115 від 22.12.2011 року про залишення скарги без розгляду.

Позивач уточнив позовні вимоги та просив суд визнати протиправним (недійсним) і скасувати рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів № 000033 від 10.11.2011 року.

В судовому засіданні 10.04.2012 року відповідно до положень ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили суд адміністративний позов задовольнити.

Відповідач не забезпечив явки в судове засідання свого представника, причин неявки не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи. Позиція відповідача викладена у письмовому запереченні на доповнення позовних вимог до адміністративного позову.

Заслухавши пояснення представників позивача, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України проведено перевірку стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, повязаної з виробництвом та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів у ТзОВ «Тема-Лев». Встановлено порушення підприємством ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: зберігання алкогольних напоїв у місці зберігання, не внесеному до ОСОБА_3 державного реєстру місць зберігання.

За наслідками перевірки прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №000033 від 10.11.2011 року, згідно якого до ТзОВ «Тема-Лев»застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 874 970,82 грн. Зі змісту оскаржуваного рішення вбачається, що ТзОВ «Тема-Лев»знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Ковельська, 109А.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням підприємство оскаржило його до Державної податкової служби України (скарга № 328 від 02.12.2011 року). Згідно рішення про залишення скарги без задоволення Державної податкової служби України №8057/6/10-21115 від 22.12.2011 року скарга подана із порушенням строків, визначених підпунктом 8.2. пункту 8 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України 23.12.2010 року за № 1001, у звязку з цим, залишена податковим органом без розгляду.

Враховуючи викладене, позивач звернувся до суду.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходив з наступного.

Судом встановлено, що спір у даній справі виник з приводу місця зберігання позивачем алкогольних напоїв за адресою: м. Львів, вул. Ковельська, 109-А.

Регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, здійснюється Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№ 481/95-ВР від 19.12.1995 року (далі Закон).

Відповідно до ст. 1 Закону місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання

алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до ОСОБА_3 державного реєстру місць зберігання.

Згідно із ст. 15 Закону зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів

здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до ОСОБА_3 реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до ОСОБА_3 реєстру. Внесення даних до ОСОБА_3 реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду ОСОБА_3 державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків. До заяви додаються нотаріально засвідчена копія ліцензії на відповідний вид діяльності, виданої заявнику, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням. Суб'єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну

торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до

ОСОБА_3 реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі. Довідка про внесення місця зберігання до ОСОБА_3 реєстру видається суб'єкту господарювання протягом семи календарних днів від дня подання заяви. ОСОБА_3 реєстру та видача довідок про внесення місць зберігання до ОСОБА_3 реєстру здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи влади забезпечують вільний доступ до відомостей, які містяться в ОСОБА_3 реєстрі.

Проведеною відповідачем перевіркою встановлено, що ТзОВ «Тема-Лев»фактично зберігає алкогольні напої в складському приміщенні, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Ковельська, 109-А. Відповідач підтверджує даний факт звітами по залишках товарів на складах від 01.07.2011 року, товарно-транспортними накладними на відвантаження алкогольних напоїв ТзОВ «Тема-Лев»в роздрібну мережу (пунктом навантаження алкогольних напоїв вказано адресу: 79056, м. Львів, вул. Ковельська, 109-А), накладними та товарно-транспортними накладними на отримання ТзОВ «Тема-Лев»алкогольних напоїв від постачальників (пунктом розвантаження алкогольних напоїв вказано адресу: 79056, м. Львів, вул. Ковельська, 109-А).

Для здійснення господарської діяльності ТзОВ «Тема-Лев»на правах оренди використовує складське приміщення площею 478,3 кв.м., що розташоване за адресою: м.Львів, вул. Ковельська, 109, та офісні приміщення за адресою: м. Львів, вул. Ковельська, 109-Б.

На підтвердження вказаного позивачем представлено договір суборенди приміщення №5-03-2010 від 18.03.2010 року, укладений між ТзОВ «Тема»(Суборендодавець) та ТзОВ «Тема-Лев» (Суборендар). Обєкт суборенди частина цеху декоративного паперово-шарового пластику площею 478,3 кв.м., розташованого за адресою: м. Львів, вул. Ковельська, 109. Згідно Довідки про внесення місця зберігання до ОСОБА_3 державного реєстру серії АП № 177858, виданої ТзОВ «Тема-Лев», місце зберігання оптових партій алкогольних напоїв площею 478,3 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Ковельська, 109, внесено до ОСОБА_3 державного реєстру 17.03.2010 року за № 13160210701.

Відповідно до довідки ТзОВ «Тема»№ 01/юр від 20.01.2012 року, єдиним власником складського приміщення, яке розташоване за адресою: м. Львів, вул. Ковельська, 109-А є ТзОВ «Тема»(ЄДРПОУ 22334316), що підтверджується свідоцтвом про право власності № ЛР0421, яке видано Личаківською районною адміністрацією Львівської міської ради 16.06.2005 року. За вказаною адресою відсутнє складське приміщення площею 478,3 кв.м. У 2011 році не проводились перевірки уповноваженими особами Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, а також не здійснювався допуск перевіряючих цих органів до нежитлових приміщень ТзОВ «Тема», що розташовані за адресою: м. Львів, вул. Ковельська, 109А.

Відповідачем при проведенні перевірки не зафіксовано фактичного (дійсного) зберігання алкогольних напоїв у місці зберігання, що не внесено до ОСОБА_3 державного реєстру, а зроблено висновок на підставі документів (звітів про залишки, накладних та товарно-транспортних накладних).

Причиною зазначення невірної адреси складу позивач визначає людський фактор, що полягає у помилковому, механічному внесенні до комп'ютерної програми, за допомогою якої здійснюється роздрукування даних на бланках товарно-транспортних документів, замість адреси складу - адресу місцезнаходження ТзОВ «Тема-Лев».

Щодо зазначення старшим комірником ОСОБА_4 на звороті п'ятої сторінки звіту по залишках тексту: «Залишки алкогольних напоїв, що знаходяться в складському приміщенні ТзОВ «Тема-Лев»за адресою: м. Львів, вул. Ковельська, 109 А, відповідають складському обліку на 01.07.11 р.»позивач повідомив, що даний запис був вчинений старшим комірником на вимогу та під диктовку перевіряючого після підписання звіту директором ТзОВ «Тема-Лев». Як вбачається із пояснень старшого комірника ОСОБА_4 під час вчинення вищевказаного напису він мав на меті лише засвідчити відповідність кількості алкогольної що продукції на складі, складському обліку ТзОВ «Тема-Лев» (оскільки це є його основною трудовою функцією), а тому несвідомо не звернув увагу на помилку в адресі складу. Окрім цього, старшим комірником ОСОБА_4 також зазначено площу складського приміщення, де зберігаються алкогольні напої, а саме: 478,30 кв.м., що відповідає площі складського приміщення, внесеного до ОСОБА_3 реєстру.

Щодо зазначення у товарно-транспортних накладних, виписаних ПП «Зевс», невірної адреси складу, то така помилка допущена саме ПП «Зевс». Усі інші постачальники алкогольної продукції ТзОВ «Тема-Лев» вірно зазначали адресу складу зберігання алкогольної продукції, що не заперечується висновками перевірки. Факт вчинення ПП «Зевс»вищевказаної помилки під час оформлення товарно-транспортних документів, а також факт здійснення поставки алкогольних напоїв виключно на адресу складу ТзОВ «Тема-Лев», що внесена до ОСОБА_3 державного реєстру, підтверджується довідкою ПП «Зевс»№ 09/7-777 від 11.07.2011 року.

Що стосується виправлення помилок та внесення доповнень у графи товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв форми № 1-ТН (алкогольні напоїв) то, будь-яке внесення додаткових записів та виправлень у графи товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв Інструкцією про застосування форм товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового, високооктанових кисневмісних домішок та алкогольних напоїв, затвердженою Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 28.04.2005 р. № 154, не заборонено, також відповідальності для суб'єктів господарювання чинним законодавством України, не передбачено.

Суд бере до уваги те, що виявлені недоліки у вищевказаних первинних документах на час закінчення перевірки були усунуті повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи зі змісту наведеної норми, саме на відповідача як субєкта владних повноважень покладається обовязок надати достатні докази на обґрунтування висновків про порушення позивачем вимог чинного законодавства, на підставі яких йому визначені відповідні фінансові санкції. При цьому, відповідачем не представлено суду доказів законності прийнятого рішення.

Як вбачається з матеріалів справи відповідачем не здійснювалась перевірка місця фактичного (дійсного) зберігання позивачем алкогольної продукції (огляд приміщення, опис (інвентаризація) виявленого майна, відібрання пояснень у посадових осіб тощо), тобто не проведені дії, які є необхідними для фіксації таких порушень та підтвердження в подальшому їх виявлення. Висновок Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів про порушення ТзОВ «Тема-Лев»положень ст. 15 Закону є формальним та ґрунтується виключно на документах, в яких, як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, допущено помилки в зазначенні адреси розташування складу позивача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів № 000033 від 10.11.2011 року про застосування фінансових санкцій є необґрунтованим та протиправним, а висновки такого рішення не знайшли свого підтвердження зібраними у справі належними та допустимими доказами.

Таким чином, сукупність вищенаведених, підтверджених документально та встановлених обставин дає суду підстави визнати позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, судові витрати у формі судового збору належить стягнути на користь позивача.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 КАС України -

п о с т а н о в и в:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів № 000033 від 10.11.2011 року.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Тема-Лев»судові витрати в сумі 2 146 (дві тисячі сто сорок шість) гривень.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Сакалош В.М.