Постанова № 55135052, 22.01.2016, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
22.01.2016
Номер справи
345/4619/15-а
Номер документу
55135052
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 345/4619/15-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22.01.2016 року м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Мигович О.М.

секретаря Гладенької Л.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Калуші справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

Позивачка звернулась в суд з адміністративним позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення відсоткового відношення при перерахунку пенсії на виконання рішення суду; зобов'язання відповідача перерахувати та виплачувати пенсію із застосуванням 90% від суми заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням фактично отриманих сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань з дати зазначеної в постанові Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 22.01.2015, тобто з 23.06.2014 року.

Позивачка в судове засідання не з'явилася, однак подала до суду заяву в якій вказала, що позов підтримує та просить його задоволити, розгляд справи проводити у її відсутності.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі у судове засідання не з'явився, однак подав суду клопотання про розгляд справи у його відсутності, просить у задоволенні позову відмовити з наведених у запереченні підстав.

Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги слід задовольнити, виходячи з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, являється пенсіонером та з 2003 року отримує пенсію по інвалідності 2-га група захворюванн державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказана обставина встановлена постановою Калуського міськрайонного суду від 22.01.2015 року, тому з урахуванням положення ст. 72 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.

Згідно ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Стаж позивачки на державній службі становить більше 20 років, тому пенсію їй було призначено у розмірі 90% від суми заробітної плати.

Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 22.01.2015 року, яка залишена в без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2015 року зобов'язано відповідача здійснити позивачці з 23.06.2014 року перерахунок призначеної пенсії з включеннм до заробітку, з якого призначалась пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які виплачувались на протязі 2004-2006 років, на які нараховувався та сплачувався єдиний збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.8-9, 10-12).

25.11.2015 року позивачка звернулась до відповідача із заявою в якій просила повідомити про проведений перерахунок та надати копію розпорядження.

У своїй відповіді позивачці від 01.12.2015 року відповідач вказав, що оскільки рішення суду вирішувалось питання не самого відсоткового відношення при перерахунку пенсії, а зарахування матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові потреби, перерахунок пенсії проведено з урахуванням умов ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону від 01.01.2014 року), що діяла на дату з якої проводиться перерахунок пенсії на виконання рішення суду, тобто в розмірі 70% від заробітку, а не 90% (а.с.4).

Такі дії відповідача є неправомірними з огляду на наступне.

Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

З 1 жовтня 2011 року вступив у силу Закон України від 8 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VI), яким внесено зміни до Закону №3723-XII зокрема до статті 37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 % відсотків заробітної плати.

Так як стаж державної служби позивачки становить більше 20 років, пенсію їй призначено у розмірі 90% від суми заробітної плати, відповідно до чинного законодавства на момент призначення їй пенсії.

Законом України від 27 березня 2014 року №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон №1166-VII) внесені зміни до статті 37 Закону №3723-ХІІ і відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, положення частини третьої статті 37 Закону № 3723-XII щодо призначення державним службовцям пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків посадового окладу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ, а з моменту вступу в законну силу Закону № 1166-VII втратили чинність положення статті 37 Закону № 3723-XII, щодо призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює саме статтею 37-1 Закону № 3723-XII, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали змін.

Згідно статті 37-1 Закону № 3723-XII у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Крім того, Верховний Суд України в постанові від 10 грудня 2013 року у справі №21-420а13 висловив правову позицію, відповідно до якої при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, і яка діяла на момент призначення пенсії, а не при перерахунку вже призначеної пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачці пенсія була призначена в 2003 році відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від суми заробітної плати, тобто пенсія позивачці була призначена до набрання чинності вказаними змінами до Закону України «Про державну службу».

Враховуючи вищевикладене, твердження відповідача щодо розміру пенсії позивачки 70% від суми заробітної плати є безпідставними.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі слід задовольнити.

На підставі викладеного, відповідно до, ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 6-12, 72 КАС України, керуючись ст. ст.158-163, 167 КАС України, суд,

п о с т а н о в и в:

Позов задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у місті Калуші та Калуському районі, щодо перерахунку та зменшення пенсійних виплат ОСОБА_1 з 90% до 70% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням 90% від суми заробітної плати з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням фактично виплачених отриманих сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено внесок та страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування починаючи з 23.06.2014 року.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний термін з моменту отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий: