Справа №340/705/15-а
Номер провадження №2-а/340/2/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2016 року селище Верховина
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого- судді Данилюк М.П.,
з участю: секретаря Фурманюк В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залу суду в селищі Верховина справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління ПФУ у Верховинському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмову УПФУ у Верховинському районі Івано-Франківської області щодо врахування при призначенні пенсії сум допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат,а також індексацію заробітньої плати, зобов'язання перерахувати та виплачувати пенсію, зобов'язання при подальших перерахунках включати до перерахунку пенсії державного службовця матеріальну допомогу на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також індексацію заробітньої плати без обмеження будь-яким кінцевим терміном, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Верховинського районного суду Івано-Франківської області із зазначеним адміністративним позовом до відповідача.
Позовні вимоги мотивує тим, що він отримує пенсію по інвалідності згідно з Законом України "Про державну службу". Пенсійний фонд України у Верховинському районі не зважаючи на вимоги ст.66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" не включив до розрахунку заробіток, з якого визначається пенсія, суми допомоги на оздоровлення та на соціально-побутові потреби з яких було сплачено страхові внески та суму індексації заробітної плати. У зв'язку з цим 14.08.2015 року він звернувся до управління ПФУ у Верховинському районі з проханням врахувати суми допомоги на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також індексацію заробітної плати, зазначені в довідці №58 від 23.02.2012 року для нарахування пенсії державного службовця, але листом №2606/03 від 19.08.2015 року в проведенні перерахунку йому було відмовлено. Дану відмову вважає неправомірною та такою, що суперечить законодавств. Про те, що з матеріальної допомоги на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, яка йому виділялась, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також індексації заробітної плати, здійснювалося утримання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується довідкою про складові заробітньої плати за 24 календарні місяці його роботи підряд перед звернення за пенсією. Просить визнання неправомірною відмову УПФУ у Верховинському районі Івано-Франківської області щодо врахування при призначенні пенсії сум допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат,а також індексацію заробітньої плати, зобов'язати перерахувати та виплачувати пенсію, зобов'язати при подальших перерахунках включати до перерахунку пенсії державного службовця матеріальну допомогу на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також індексацію заробітньої плати без обмеження будь-яким кінцевим терміном.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить поновити йому строк звернення до суду, як такий що пропущений з поважних причин, а саме хвороби, що підтверджується виписками з медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_1 №4351/2015. Просить позов задовольнити а справу слухати без його участі.
Представник відповідача попередньо подала в судове засідання заперечення проти позову, в якому вказала, що при первинному призначенні пенсії позивачем було представлено довідку від 23.02.2012 року №58 про заробітну плату за період з 01.02.2007 року по 31.01.2012 року, в тому числі включено премію до державних, професійних свят та ювілейних дат, яка врахована для розрахунку заробітної плати при призначенні пенсії ОСОБА_1, а тому цю частину позову слід залишити без розгляду. Допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, які позивач просить включити до заробітньої плати для перерахунку пенсії, мають одноразовий характер та не належать до виплат, які враховуються при обчисленні пенсії державного службовця. Просить в задоволенні позову в цій частині відмовити.
Заслухавши заяву позивача, заперечення, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов частково обґрунтований, а тому підлягає до часткового задоволення.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 23.02.2012 року призначена пенсія по інвалідності відповідно до вимог Закону України «Про державну службу».
14.08.2015 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Верховинському районі Івано-Франківської області із заявою про перерахунок вказаної пенсії з врахуванням сум допомоги на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також індексації заробітної плати, зазначені в довідці №58 від 23.02.2012 року для нарахування пенсії державного службовця.
Листом УПФ у Верховинському районі Івано-Франківської області №2606/03 від 19.08.2015 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії (а.с.6).
За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 пенсія по інвалідності призначена відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» з 23.02.2012 року.
З матеріалів справи, а саме довідки №58 від 23.02.2012 року про складові заробітньої плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" вбачається, що до складових заробітньої плати ОСОБА_1 входили премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, та інші виплати, які включали матеріальні допомоги на оздоровлення та матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та зазначається, що на всі виплати включені в дану довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.7-9).
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, до яких належать органи державної податкової служби та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Крім того, згідно із ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Згідно ч.1 ст.102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений з аклопотанням особи, яка бере участь у справі.
Позивач по справі надав суду заяву, в якій просить поновити йому строк звернення до суду, як такий що пропущений ним з поважних причин, а саме хвороби, що підтверджується виписками з медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_1 №4351/2015 (а.с. 42-57), а тому, суд вважає, що строк звернення позивача до суду слід поновити, оскільки такий пропущений з поважних причин.
Таким чином, позивач має право на перерахунок та виплату призначеної пенсії з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, з яких сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, з 23.02.2012 року і до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Що стосується позовних вимог відповідача в частині зобов'язання управління ПФУ у Верховинському районі Івано-Франківської області при подальших перерахунках включати до перерахунку пенсії державного службовця матеріальну допомогу на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також індексацію заробітньої плати без обмеження будь-яким кінцевим терміном, то в цій частині позовні вимоги є упередженими, оскільки, відповідачем право позивача на отримання пенсії з врахуванням сум допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також індексацію заробітньої плати ще не порушено, та захист прав на майбутнє не передбачено діючим законом.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про оплату праці», постановою Пленуму Верховного Суду України від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, ст.ст.2, 9, 10, 11, 99, 102, 159, 160, 163, 167, 244-2 КАС України,суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до управління ПФУ у Верховинському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмову УПФУ у Верховинському районі Івано-Франківської області щодо врахування при призначенні пенсії сум допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат,а також індексацію заробітньої плати, зобов'язання перерахувати та виплачувати пенсію, зобов'язання при подальших перерахунках включати до перерахунку пенсії державного службовця матеріальну допомогу на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також індексацію заробітньої плати без обмеження будь-яким кінцевим терміном задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління ПФУ у Верховинському районі Івано-Франківської області щодо не врахування при призначенні пенсії, сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також індексацію заробітньої плати.
Зобов'язати Управління ПФУ у Верховинському районі Івано-Франківської області перерахувати та виплачувати пенсію з включенням до заробітньої плати, з якої визначається пенсія - суми допомог на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, та суми індексації заробітньої плати за період, з яких утримувався, а також нараховувався і сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки про нарахування індексації, про нарахування допомог та премій до державних, професійних свят та ювілейних дат від 23.02.2012 року №58 з дня призначення пенсії з 23.02.2012 року.
В задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання управління ПФУ у Верховинському районі Івано-Франківської області при подальших перерахунках включати до перерахунку пенсії державного службовця матеріальну допомогу на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також індексацію заробітньої плати без обмеження будь-яким кінцевим терміном - відмовити як передчасно пред'явлений позов.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Верховинський районний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Головуючий: _____ М. П. Данилюк