Ухвала суду № 55131614, 20.01.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2016
Номер справи
823/5006/15
Номер документу
55131614
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/5006/15 Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко В.П. Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.

У Х В А Л А

Іменем України

20 січня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого: Бєлової Л.В.

суддів: Гром Л.М.

Міщука М.С.

за участю секретаря судового засідання: Строй Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, в порядку ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційну скаргу відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2015 року позивач - ОСОБА_3 звернулась до суду першої інстанції з адміністративним позовом у якому просила:

- визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області;

- визнати нечинними з моменту ухвалення та скасувати рішення Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області від 05 серпня 2015 року №43-1/VІ в частині обмеження права громадян на отримання земельної ділянки площею до 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства.

Судом першої інстанції встановлено, що у провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебувають адміністративні справи:

- №823/5006/15 за позовом ОСОБА_3 до Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та скасування рішення;

- №823/5017/15 за позовом ОСОБА_4 до Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та скасування рішення;

- 823/5002/15 за позовом ОСОБА_5 до Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та скасування рішення;

- №823/5004/15 за позовом ОСОБА_6 до Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та скасування рішення;

- №823/5013/15 за позовом ОСОБА_7 до Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та скасування рішення.

Ухвалою черкаського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2015 року об'єднано в одне провадження позовні вимоги у зазначених адміністративних справах.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2015 року позовні вимоги ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та скасування рішення - задоволено частково:

- визнано протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області щодо надання ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 дозволу на розробку проекту землеустрою на відведення земельної ділянки площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області;

- зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області розглянути питання щодо надання дозволу ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 на розробку проекту землеустрою на відведення земельної ділянки площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області;

- у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись із вказаною постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову - відмовити. Апелянт мотивує свої вимоги тим, що постанова суду першої інстанції була прийнята з порушенням норм матеріального та процесуально права, із неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів, у відповідності до ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України, визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно зі ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.

Згідно з ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи, у липні 2015 року позивачі звернулися до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області з заявами від 13 липня 2015 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га ріллі із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області за межами села. Перелік документів поданий із заявами вказаний у додатках до них: обґрунтування розміру земельних ділянок, копії паспортів та ідентифікаційних кодів, копії з плану земле користувань, ситуаційні плани місця розташування земельних ділянок, довідки з державної статистичної звітності, довідки про правовий статус земельних ділянок, згоди орендаря.

Зазначені заяви зареєстровані 14 липня 2015 року за № 7050, 7061, 7054, 7052 та 7057.

20 серпня 2015 року Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області листами № 1888/0/300-15, № 1882/0/300-15, № 1886/0/300-15, № 1884/0/300-15 та № 1880/0/300-15 відмовило позивачам у наданні відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою, посилаючий на рішення Косенівської сільської ради № 43-1/VІ.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивачі - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 звернулись до суду першої інстанції з адміністративним позовом.

Даючи правову оцінку вищевикладеним обставинам справи, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції вірно виходив з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно зі ст.. 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектарів.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

На виконання доручення Віце-прем'єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Гройсмана В. Б. від 08 жовтня 2014 року №37732/0/1-14, наказом Держземагентства України № 328 від 15 жовтня 2014 року «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України» введені в дію рішення колегії Держземагентства України від 14 жовтня 2014 року (протокол засідання № 2) «Про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності» № 2/1.

Відповідно до пункту 2 рішення колегії № 2/1 «Про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності», начальники головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні, що надходитимуть з 15 жовтня 2014 року, забезпечують обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою.

Під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності надсилати органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування.

Як вбачається з матеріалів справи, 30 липня 2015 року до Косенівської сільської ради надійшов лист від Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області щодо висловлення позиції сільською радою про надання дозволу на розробку 18 проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель державної власності за межами населеного пункту в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району.

Депутати Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області звернулись до Косенівської сільської ради щодо виділення земельних ділянок у приватну власність із земель державної власності першочергово учасникам Антитерористичної операції. Мобілізованим до збройних сил України та добровольцям із числа жителів села.

05 серпня 2015 року рішенням Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області №43-1/VI вирішено підтримати звернення депутатів Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області звернулись до Косенівської сільської ради щодо виділення земельних ділянок у приватну власність із земель державної власності першочергово учасникам Антитерористичної операції. Мобілізованим до збройних сил України та добровольцям із числа жителів села.

Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, посилаючись на зазначене рішення Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області №43-1/VI від 05 серпня 2015 року, повідомило позивачів про неможливість позитивного вирішення питання про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га.

Колегія суддів звертає увагу, що згідно з ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, підставою відмови у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Крім того, судом першої інстанції вірно встановлено, що вказане рішення Косенівської сільської ради Уманського району Черкаської області не містить мотивованих заперечень стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які безпосередньо передбачені законом, зокрема, ч. 7 ст. 118 та ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, а рішення Головного управління Держеокадастру у Черкаській області № 1888/0/300-15, № 1882/0/300-15, № 1886/0/300-15, № 1884/0/300-15 та № 1880/0/300-15 від 20 серпня 2015 року не містять мотивованої відмови у задоволенні заяви позивача, передбаченої частиною 7 статті 118 та ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України.

Отже, відмови Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області у наданні позивачам дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в приватну власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га в адміністративних межах Косенівської сільської ради Уманського району (за межами населеного пункту), які оформлені листами від 20 серпня 2015 року № 1888/0/300-15, № 1882/0/300-15, № 1886/0/300-15, № 1884/0/300-15 та № 1880/0/300-15, є протиправними.

Приписами ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно з ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального та матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.

Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області до Київського апеляційного адміністративного суду було подано клопотання про відстрочення сплати судового збору.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Згідно з ч. 6 ст. 6 Закону України «Про судовий збір»,у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру. Судовий збір справляється з урахуванням загальної суми позову також у разі: подання позову одним позивачем до кількох відповідачів; об'єднання суддею в одне провадження кількох однорідних позовних вимог.

Як вбачається з матеріалів справи, ставка судового збору при розгляді даної справи судом першої інстанції становила 3654 грн.: по 730 грн. 80 коп. з кожного позивача.

Відповідно до пп. 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, чинній на дату виникнення у апелянта права на апеляційне оскарження рішення), за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, розмір судового збору складає 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при подані позовної заяви.

Таким чином, розмір судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2015 року становить 4019 грн. 40 коп. ((730,80*5) *110%= 4019,40).

Відповідно до ч. 1 ст. 98 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2015 року - залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2015 року - залишити без змін.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (ідентифікаційний код 39765890) до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 4019 (чотири тисячі дев'ятнадцять) грн. 40 коп.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення набирає законної сили з моменту оголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів, відповідно до вимог ст. 212 КАС України, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 21.01.2016

Головуючий суддя Л.В.Бєлова

Судді Л.М. Гром,

М.С. Міщук

Головуючий суддя Бєлова Л.В.

Судді: Міщук М.С.

Гром Л.М.