ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2016 р.м.ОдесаСправа № 522/17320/15-а
Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Домусчі Л.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Милосердного М.М.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 05 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до УПФ України у Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірною відмову відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії, починаючи з 01 липня 2015 року в розмірі 90% з урахуванням усіх складових заробітної плати, у тому числі "інших виплат", на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України в розмірі 35%.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 05 жовтня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано неправомірною відмову УПФ України в Приморському районі м. Одеси врахувати при розрахунку ОСОБА_2 "інші виплати" (матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, премії), на які нараховані та з яких утримані й сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України. Зобов'язано УПФ України в Приморському районі м. Одеси провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням сум інших виплат (матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, премії), які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, починаючи з 01 липня 2015 року, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України "Про державну службу" у редакції, який діяв на час призначення пенсії ОСОБА_2 В іншій частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставиться питання про скасування судового рішення в частині неврахування надбавки за вислугу років в розмірі 35% посадового окладу в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_2, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачка з 01 січня 2011 року перебуває на обліку в УПФ України в Приморському районі м. Одеси та отримує пенсію за віком з 31 січня 2010 року відповідно до Закону України "Про державну службу".
У липні 2015 року позивачка звернулась до УПФ України у Приморському районі в м. Одесі з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням до заробітної плати "інших виплат".
Відповідно до листа УПФ України в Приморському районі в м. Одесі №358/М-11 від 27 липня 2015 року позивачку було повідомлено, що пенсію обчислено із середньомісячного заробітку 3 944, 93 грн., а саме: посадовий оклад 1 340 грн.; надбавки за ранг 120 грн.; надбавки за вислугу років 438 грн. (30% від посадового окладу та надбавки за ранг); надбавки за високі досягнення у праці 926, 97 грн.; премії 926, 97 грн. Процент розрахунку пенсії від заробітку складає 90%. Загальний стаж враховано по 30 січня 2010 року та складає 29 років 4 місяці 19 днів, з яких стаж державної служби складає 20 років 7 місяць 27 днів. Крім того, повідомлено про прийняття рішення від 23 липня 2015 року №117 про відмову у проведенні перерахунку пенсії згідно довідок ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області №5454/М/15-54-05-19 від 02 липня 2015 року та №5495/М/15-54-05-19 від 03 липня 2015 року, оскільки "інші виплати" взяти до розрахунку середнього заробітку не є можливим, оскільки чинним законодавством таке врахування не передбачено.
Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведені обставини правомірності дій щодо відмови врахувати позивачці при розрахунку пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України. Також, суд першої інстанції дійшов до висновку, що стаж державної служби позивачки складає 20 років 7 місяців 27 днів, у зв'язку з чим надбавка за вислугу років становить 30% та враховується відповідачем у відповідності з чинним законодавством, а відтак вимоги щодо врахування надбавки за вислугу років у розмірі 35% не підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Закон України "Про оплату праці" зазначає, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно Закону України "Про державну службу" загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.
Статтею 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.2 ст. 37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 2 ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Між тим, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" встановлено, що виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цим виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.
Крім того, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст. 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
У частині 2 ст. 2 Закону України "Про оплату праці" вказується, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновків, що судом першої інстанції вірно встановлено фактичні обставини справи, досліджено наявні докази, надано їм належну оцінку та прийнято законне рішення стосовно неправомірної дії управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси щодо відмови в перерахунку пенсії позивачці відповідно до Закону України "Про державну службу".
Разом з цим, колегія суддів вважає необґрунтованими вимоги апелянта щодо зобов'язання відповідача перерахувати пенсію з урахуванням до складових заробітної плати при призначенні пенсії повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 35%, оскільки стаж державної служби позивачки складає 20 років 7 місяців 27 днів, а тому у відповідності до чю5 ст. 33 Закону України "Про державну службу" надбавка за вислугу років становить саме 30%, що в свою чергу також було вірно встановлено судом першої інстанції.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 183-2, ст.ст. 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Приморського районного суду м. Одеси від 05 жовтня 2015 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
М.М. Милосердний