Ухвала суду № 55127346, 19.01.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2016
Номер справи
823/1939/15
Номер документу
55127346
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/1939/15 Головуючий у 1-й інстанції: Орленко В.І. Суддя-доповідач: Файдюк В.В.

У Х В А Л А

Іменем України

19 січня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Файдюка В.В.

суддів: Мєзєнцева Є.І.

Чаку Є.В.

При секретарі: Закревській І.Л.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Верхнячка-Агро" на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Верхнячка-Агро" до Реєстраційної служби Христинівського районного управління юстиції в Черкаській області, державного реєстратора Реєстраційної служби Христинівського районного управління юстиції в Черкаській області Маланчук Мирослави Валеріївни, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Шелегон Михайло Володимирович про визнання дій незаконними, визнання недійнисним та скасування запису, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2015 року адміністративний позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Верхнячка-Агро" до Реєстраційної служби Христинівського районного управління юстиції в Черкаській області, державного реєстратора Реєстраційної служби Христинівського районного управління юстиції в Черкаській області Маланчук Мирослави Валеріївни, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Шелегон Михайло Володимирович про визнання дій незаконними, визнання недійнисним та скасування запису - залишено без задоволення.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 01 грудня 2014 року на загальних зборах сільськогосподарського виробничого кооперативу «Шельпахівське» вирішено припинити діяльність сільськогосподарського виробничого кооперативу «Шельпахівське» (код ЄДРПОУ 34176755) шляхом його ліквідації у добровільному порядку, відповідно до чинного законодавства України у зв'язку з відсутністю господарської діяльності; призначено ліквідаційну комісію у складі голови комісії Шелегона М.В. (голови кооперативу), секретаря комісії приймак Г.Д., члена комісії Скалія А.А.; затверджено порядок проведення ліквідаційної процедури СВК «Шельпахівське»; уповноважено голову ліквідаційної комісії Шелегона М.В. організувати виконання прийнятих рішень на цих загальних зборах членів СВК «Шельпахівське» (протокол №6 загальних зборів СВК «Шельпахівське» від 01 грудня 2014 року).

01 грудня 2014 року уповноваженою особою сільськогосподарського виробничого кооперативу «Шельпахівське» до реєстраційної служби Христинівського районного управління юстиції для проведення реєстраційної дії «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації» подано протокол №6 загальних зборів СВК «Шельпахівське» від 01 грудня 2014 року (Примірник оригіналу).

01 грудня 2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про перебування юридичної особи СВК «Шельпахівське» у процесі припинення за рішенням засновників (згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 25 червня 2015 року).

При цьому, Державною реєстраційною службою України в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації «Бюлетень державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 10 грудня 2014 року №303 (33) (ст.98) здійснено опублікування повідомлення про прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ним органом рішення щодо припинення юридичної особи СВК «Шельпахівське». Строк для проведення ліквідаційної процедури в рішенні становить 3 місяці.

10 липня 2015 року уповноваженою особою сільськогосподарського виробничого кооперативу «Шельпахівське» подано пакет документів для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті ліквідації», зокрема, було подано:

- реєстраційна картка про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації від 10 липня 2015 року за підписом Шелегона М.В.;

- довідка Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області №1523248100060 від 09 липня 2015 року про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску;

- довідка Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області №1523242200061 від 09 липня 2015 року про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів;

- довідка управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області №2446/02 від 30 червня 2015 року про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових внесків до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування;

- архівна довідка Орадівської сільської об'єднаної архівної установи Христинівського району від 06 червня 2015 року №08;

- довідка Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області №1523242200062 від 10 липня 2015 року про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів.

10 липня 2015 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис №10161110014000290 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи - сільськогосподарський виробничий кооператив «Шельпахівське» (згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 25 червня 2015 року).

Позивач, вважаючи такі дії і рішення відповідача протиправними, а свої права порушеними, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Як передбачено статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч. 2 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Відповідно до вимог статті 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Частинами 1, 2 статті 34 цього Закону встановлено, що для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи. У випадках, встановлених законом, крім документів, що передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, який підтверджує одержання згоди відповідних державних органів на припинення юридичної особи.

Державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою та другою цієї статті (ч. 4 статті 34 цього Закону).

Відповідно до положень ч. 1 статті 35 Закону державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, без розгляду повинен у день надходження цих документів внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи та в той же день повідомити органи статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України відомості про внесення такого запису.

Повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.

Відомості про дату публікації повідомлення, яке містить інформацію про строк заявлення вимог кредиторів щодо юридичної особи, що припиняється, надаються органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України не пізніше наступного дня з дати публікації такого повідомлення.

Частина 1 статті 36 Закону визначає, що для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії, уповноважена ним особа або ліквідатор після закінчення процедури ліквідації, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з ліквідацією; довідку відповідного органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів; довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування; довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

З наведеного вбачається, що перелік документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи є вичерпним.

Частини 12, 13 статті 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" визначають, що за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації є датою державної реєстрації припинення юридичної особи.

Строк державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації не повинен перевищувати одного робочого дня з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.

Так, судом першої інстанції вірно встановлено, що документи для проведення реєстраційних дій «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації», «Державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті ліквідації» від імені СВК «Шельпахівське» подано уповноваженою особою - головою кооперативу та, одночасно, головою ліквідаційної комісії, Шелегоном М.В. Для реєстрації припинення юридичної особи було подано необхідний пакет документів, визначений Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

Державним реєстратором перевірено повноваження загальних зборів СВК «Шельпахівське» на прийняття рішення про припинення юридичної особи. Так, згідно п. 7.1 Статуту сільськогосподарського виробничого кооперативу «Шельпахівське», зареєстрованого Христинівською районною державною адміністрацією 21.02.2006 №10161020000000290, вищим органом управління Кооперативу є загальні збори. Відповідно до п. 7.2 Статуту до компетенції загальних зборів належить: питання про реорганізацію або ліквідацію Кооперативу.

Отже, при проведенні реєстрації припинення юридичної особи були надані всі необхідні документи, у зв'язку з чим відповідачем правомірно було внесено запис в Єдиний державний реєстр про припинення СВК «Шельпахівське» в результаті ліквідації.

Відповідно, при проведенні реєстрації припинення юридичної особи державним реєстратором Реєстраційної служби Христинівського районного управління юстиції в Черкаській області правомірно було внесено в Єдиний державний реєстр запис 10161110014000290 від 10 липня 2015 року про припинення СВК «Шельпахівське» за рішенням засновників.

Разом з тим, апелянт зазначає, що державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців був зобов'язаний перевіряти законність рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи. Колегія суддів з даним твердженням не погоджується з огляду на таке.

За нормами ч. 4 ст.атті 53 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, які подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.

З аналізу наведеної статті вбачається, що законодавцем визначено, що відповідальність за завідомо неправдиві відомості, що подані державному реєстратору несуть особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів таких відомостей, а не державний реєстратор. Тобто законодавство України не покладає на державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців обов'язку здійснювати перевірку достовірності відомостей, які зазначені в документах, що подаються для вчинення відповідних реєстраційних дій.

Крім того, відповідно до ч. 2 статті 36 Закону у реєстраційній картці на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії, уповноважена ним особа або ліквідатор письмово зазначають та підтверджують своїм особистим підписом, що ними вчинено всі передбачені законодавством дії стосовно порядку припинення юридичної особи, включаючи завершення розрахунків з кредиторами (у тому числі із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування).

З матеріалів справи, зокрема, реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи СВК «Шельпахівське» вбачається, що дана норма Закону дотримана третьою особою.

Відтак, необґрунтованим та безпідставним є посилання позивача на обов'язок державного реєстратора перевірити чи задоволені вимоги всіх кредиторів юридичної особи, що припиняється.

Враховуючи зазначене, правомірним є висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні даного адміністративного позову.

Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.

Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Верхнячка-Агро" - залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2015 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді: Головуючий суддя Файдюк В.В.

Судді: Чаку Є.В.

Мєзєнцев Є.І.