Постанова № 55121337, 17.12.2015, Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
17.12.2015
Номер справи
452/3378/15-а
Номер документу
55121337
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 452/3378/15-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

17 грудня 2015 року м.Самбір

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючої судді Карнасевич Г.І.

секретаря Страхоцької Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Самборі Львівської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі про визнання неправомірними та протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в

м. Самборі та Самбірському районі щодо перерахунку пенсії та спонукання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з даним позовом. В підтвердження заявлених позовних вимог посилається на те, що одержує пенсію за віком як посадова особа органу місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». 06.03.2014р. звернувся до Управління Пенсійного фонду України в

м. Самборі та Самбірському районі Львівської області (надалі Відповідач) із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-Х11 (далі - Закон ). 28.02.2014 року було припинено його повноваження голови Самбірської районної ради, подавши відповідні документи, в тому числі, довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи від 03.03.2014 року № 2 для нарахування пенсії, в яку були включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації в сумі 26 169,02 грн., оскільки під час виконання повноважень голови Самбірської районної ради щорічно отримував матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію заробітної плати, з яких утримувались страхові внески.

Про те, що ці складові заробітної плати Відповідачем не враховано при перерахунку пенсії з 01.03.2014 року, йому відомо не було. Коли дізнався про своє порушене право, 16.11.2015 року звернувся до Відповідача з відповідною заявою щодо перерахунку його пенсії з 01.03.2014 року з урахуванням вищевказаних складових, про що йому було відмовлено. (протокол № 7 від 23.11.2015року) з посиланням на положення ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ст. 33,37, 37-1 Закону України "Про державну службу".

Таку відмову вважає неправомірною, оскільки вона:

- не відповідає законодавству (ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у редакції, чинній на час перерахунку пенсії, Закону України «Про оплату праці», Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за №114/8713, якими визначено розмір пенсії державним службовцям, структуру заробітної плати та зазначено, що матеріальна допомога, яка має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), індексація входить до складу фонду оплати праці,

- порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі, відповідному його з огляду на наступне.

Крім того, зазначає, що статтею 66 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон №1788-ХІЇ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій ((виплати, доходи), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу), а згідно ст. 41 Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон

№ 1058-ІУ) визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, що було проігноровано Відповідачем, оскільки і на матеріальну допомогу, і на індексацію заробітної плати нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

А тому просить постановити рішення, яким поновити пропущений строк на оскарження постанови в справі про адміністративне правопорушення, як такий, що пропущений з поважних причин.

Визнати неправомірними та протиправними дії по прийняттю рішення управління ПФУ в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки від 03.03.2014 р. № 2 про складові заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 -єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобовязати управління ПФУ в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію за віком, як посадовій особі місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», призначеної ОСОБА_1, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат в сумі 101830.33 грн., в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в сумі 26169.02 грн., з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно довідки від03.03.2014 р. № 2 про складові заробітної плати починаючи з дати перерахунку пенсії, тобто з 01.03..2015 року.

В судовому засіданні Позивач свої позовні вимоги змінив, просив зобовязати Відповідача здійснити перерахунок пенсії з часу звернення, тобто з 16.11.2015 року.

Щодо підстав задоволення позову зіслався на обставини, зазначені в позовній заяві.

Представник Відповідача ОСОБА_2 позову не визнала, просить відмовити у його задоволенні, подала до суду письмове заперечення, в якому зазначила, що матеріальна допомога носить разовий характер, не є складовою заробітної плати, як і індексація пенсії, що зазначено у Постанові Кабінету Міністрів України від 31. 05. 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Як було встановлено судом, позивач ОСОБА_1 одержую пенсію за віком, як посадова особа органу місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». 06.03.2014р. він звернувся до Відповідача із заявою від про перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХТ1 (далі - Закон № 3723-ХЇІ ) 28.02.2014 року було припинено його повноваження як голови Самбірської районної ради та подав відповідні документи, в тому числі, довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за перерахунком пенсії, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 03.03.2014 №2 для нарахування пенсії, в яку були включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації в сумі 26 169,02 гри.

Під час виконання повноважень голови Самбірської районної ради він щорічно отримував матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань і індексацію заробітної плати, з яких утримувались страхові внески. Оскільки про те, що при перерахунку пенсії з 01.03.2014 року складові заробітної плати: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати Відповідачем враховано не було, 16.11.2015 року звернувся до Відповідача із заявою щодо перерахунку його пенсії з 01.03.2014року з урахуванням вищевказаних складових (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати), про що йому було відмовлено. (протокол № 7 від 23.11.2015року ).

Як убачається зі змісту даної відмови, така обгрунтовується положеннями ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ст. 33,37, 37-1 Закону України "Про державну службу".

Таку відмову суд вважає незаконною з огляду на наступне.

За змістом ст. 37 Закону №3723-ХП (у редакції, чинній на час перерахунку пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У ч. 1 ст. 1 Закону України від 24.03.1995 року №108/95-ВР "Про оплату праці" (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою ст. 33 Закону № 3723-Х1І передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч.7 ст. 33 цього ж Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ст. 35 Закону № 3723-ХП щорічна відпустка державним службовцям надається з виплатою допомоги на оздоровлення. Зазначена матеріальна допомога має систематичний характер, оскільки виплачується щорічно і являється об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до Пенсійного фонду.

У п.2.3.3 ст. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за №114/8713, заначено, що матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймається в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Види оплати праці та інших виплат, які враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для перерахунку пенсії не повинні виходити зі складової заробітної плати, яку отримував державний службовець на час виходу на пенсію, оскільки таке зауваження суперечить ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон №1788-ХІЇ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону №1788-Х11 до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІУ) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, висновок управління ПФУ в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням Законів № 3723-ХІІ та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058-ІУ та стаття 66 Закону №1788-ХІІ.

Те саме стосується і сум індексації заробітної плати, на які також були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Суми індексації є складовою заробітної плати і входять до складу фонду оплати праці. В порушення вимог ст. 37 Закону №3723-ХІІ ст. 66 Закону №1788-ХІІ Відповідачем до заробітку для обчислення пенсії не було включено суми індексації, як «вид оплати праці», на який нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Такі висновки викладено в постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року, 03 червня 2014 року (№№ 21-430а 11,

21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14 відповідно) та в окремих правових позиціях суддів Верховного Суду України.

Згідно ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно- правовий акт. що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової, або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених Законом.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідно до вище вказаних нормативних актів, пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати з урахуванням всіх виплат, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відтак відмова у перерахунку пенсії Відповідачем згідно довідки про складові заробітної плати від 03.03.2014р. № 2, в яку включено достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені виплати, а саме матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, є наслідком порушення правил застосування норм права.

У ст. З Конституції України зазначено, що людина є найвищою соціальною цінністю суспільства.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Оскільки позивач має право на врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які були ним отримані та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суд вважає неправомірною відмову Відповідача у здійсненні такого перерахунку, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Згідно ст. 16 КАС України у разі задоволення адміністративного позову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень, суд зобов'язує відповідача вчинити певні дії.

За таких обставин приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача в частині зобовязання Відповідача здійснити перерахунок та виплачувати йому пенсію за віком, як посадовій особі місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», призначену з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат в сумі 101 830.33 грн., в тому числі, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в сумі 26 169.02 грн., з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно довідки від03.03.2014р. № 2 про складові заробітної плати починаючи з дати перерахунку пенсії, тобто з 16.11.2015 року, зазначеної самим позивачем.

На підставі наведеного,керуючись ст. ст. 2, 6 - 14,17,18.19,49.97,99,104-106, 183-2 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Поновити пропущений строк на оскарження постанови в справі про адміністративне правопорушення, як такий, що пропущений з поважних причин.

Визнати неправомірними та протиправними дії по прийняттю рішення управління ПФУ в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки від 03.03.2014 р. № 2 про складові заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 -єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобовязати управління ПФУ в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію за віком, як посадовій особі місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», призначеної ОСОБА_1, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат в сумі 101 830. 33 грн., в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в сумі 26 169.02 грн., з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно довідки від 03.03.2014р. № 2 про складові заробітної плати починаючи з дати перерахунку пенсії, тобто з 16.11.2015 року.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня її проголошення, яка подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Самбірський міськрайонний суд Львівської області.

Суддя