Справа № 148/74/16-ц
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження у справі
18 січня 2016 року Тульчинський районний суд
Вінницької області
Суддя Тульчинського районного суду Ковганич С.В. розглянувши позовну заяву управління соціального захисту населення Тульчинської РДА до ОСОБА_1 про відшкодування переплаченої суми по державній соціальній допомозі,
В С Т А Н О В И В:
До Тульчинського районного суду 15.01.2016 звернулися Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації з позовом про стягнення з ОСОБА_1 переплаченої суми по державній соціальній допомозі.
Вивчивши матеріали даної позовної заяви, суд дійшов висновку про те, що вказана справа не може бути розглянута в суді в порядку цивільного судочинства, з наступних підстав.
За приписами ст. 15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, не визнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, або ж з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конституції України, державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.
Частиною 1, 2 ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», встановлено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
В силу ч. 3 ст. 4 цього Закону, місцеві державні адміністрації знаходяться відповідно в обласних і районних центрах, місті Києві. Пунктами 1, 2, 3 Положення про Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації, затвердженим розпорядженням Тульчинської районної державної адміністрації № 1-р від 04.01. 2013, встановлено, що Управління соціального захисту населення районної державної адміністрації (далі управління) утворюється головою районної державної адміністрації, входить до її складу і в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує виконання покладених на цей підрозділ завдань. Управління підпорядковане голові районної державної адміністрації, а також підзвітне і підконтрольне Департаменту соціального захисту населення, сімї та молоді обласної держадміністрації. Управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики, розпорядженнями голови районної державної адміністрації, а також положенням про управління.
Виходячи з наведеного, Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації є структурним підрозділом Тульчинської районної державної адміністрації, яка у свою чергу є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 1 частини першої статті 3 КАС України).
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, до компетенції адміністративних судів віднесено спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» відповідно до пункту 7 частини першої статті 3 цього ж Кодексу означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно до прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Пунктом 1 частини першоїстатті 18 КАС Українивизначено предметну підсудність адміністративних справ, а саме - місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні справи, у яких однією зі сторін є орган місцевого самоврядування.
Тому, з урахуванням характеру спору і суб'єктного складу сторін у справі, вказаний спір має ознаки публічно-правового спору і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Проте, відповідно до визначеної пунктом 1 частини 1 та частиною 2статті 18 КАС Українипредметної підсудності адміністративних справ вказаний спір підсудний місцевому загальному суду як адміністративному.
Крім того, згідно п. 3 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ № 3 від 01.03.2013 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» зазначено, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні виходити з того, що відповідно до статей 15, 16 ЦПК у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 17 КАС) віднесено до компетенції адміністративних судів.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що за предметною підсудністю справа підсудна місцевому загальному суду, як адміністративному суду.
Відповідно до ст. 122 ч.2 п.1 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись ст. 6 Конституції України, ст. 1, 4 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», п. 1, 2, 3 Положення про Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації, ст. 3, 6, 17, 18 Кодексу адміністративного судочинства України, Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ №3 від 01.03.2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», ст. 122 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження в справі за позовом управління соціального захисту населення Тульчинської РДА до ОСОБА_1 про відшкодування переплаченої суми по державній соціальній допомозі, в звязку з тим, що заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Апеляційного суду Вінницької області через Тульчинський районний суд протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: