Постанова № 55103118, 20.01.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2016
Номер справи
414/1897/15-а
Номер документу
55103118
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Ковальов В.М.

Суддя-доповідач - Жаботинська Світлана Володимирівна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2016 року справа №414/1897/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Жаботинської С.В., суддів: Васильєвої І.А. та Казначеєва Е.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Кремінського районного суду Луганської області від 09 листопада 2015 року у справі № 414/1897/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області про визнання протиправними дії та зобов'язання здійснити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати останнього здійснити перерахунок та виплачувати останній пенсію в розмірі 87 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та місячної індексації (сума інших виплат за період з вересня 2009 року по серпень 2011 року склала 8216, 59 грн., на всі виплати нараховані страхові внески, а саме: допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, щомісячну індексацію заробітної плати), відображених в довідці. Перерахунок просить здійснити з дати звернення позивача до Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області, а саме з 09 вересня 2015 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що чинне законодавство, як загальне та і спеціальне відносить до складу заробітної плати інші виплати (допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, щомісячна індексація заробітної плати).

За таких обставин, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Постановою Кремінського районного суду Луганської області від 09 листопада 2015 року у задоволенні позовних вимог відмовлено. При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що ч. 11 Закону України «Про державну службу» в редакції від 01.01.2015 року та п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, у зв'язку з неприйняттям до 01.06.2015 року Закону щодо призначення спеціальних пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» нарахування вказаних пенсій фактично скасовано. Зазначає, що вищеназвані Закони також не передбачають порядок перерахування пенсій.

Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач, з підстав зазначених у позові, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення у справі, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Згідно частини 1 статті 197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Позивачка є пенсіонером, отримує пенсію за віком як державний службовець, перебуває на обліку у відповідача, що підтверджується пенсійним посвідченням ( а.с. 12).

При призначенні пенсії позивачці 29.09.2011 року не були враховані указані в довідці № 33 від 09.09.2015 року, інші виплати. З усіх спірних сум були сплачені внески до УПФУ ( а.с. 13).

9 вересня 2015 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, але рішенням № 13 від 17.09.2015 року останній відмовив у перерахунку. Зазначив, що відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% сум їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, як складових заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям чинне законодавство не передбачає. Крім цього, відповідач вказує на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу». У зв'язку з викладеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються ( а.с. 17).

При вирішенні спору колегія суддів виходить з правової позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314а14. Згідно ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, позивач має право на врахування при розрахунку пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Колегія суддів, вважає необгрунтованими посилання відповідача на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 року, з огляду на наступне.

Згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", Про судоустрій і статус суддів", Про статус народного депутата України", Про Кабінет Міністрів України", Про судову експертизу", Про Національний банк України", Про службу в органах місцевого самоврядування", Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Отже, вказаною нормою права визначено, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, у відповідності до Закону України "Про державну службу".

Колегія суддів зазначає, що у спірному випадку не йдеться про призначення або перерахунок пенсії на підставі Закону України "Про державну службу". Так, підстави для призначення та перерахунку пенсії державним службовцям, визначено ст. 37-1 Закону України "Про державну службу". В той же час, вказана норма права не передбачає такої підстави для перерахунку, як не включення при розрахунку пенсії видів виплат (доходів) державного службовця. У спірному випадку перерахунок пенсії має бути здійснений з огляду на положення ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Крім того, колегія суддів зазначає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом №76-VIII зміни до статті 37 Закону № 3723-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.

Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена із розрахунку 87% від середньомісячного заробітку, що підтверджується листом відповідача № 4792/02-1-10 від 17.09.2015 року ( а.с. 15).

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 87% від суми заробітної плати, виходячи з положень ст. 37 Закону "Про державну службу", в редакції яка була чинна саме на час призначення пенсії позивачу підлягають задоволенню.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Позивач звернувся з заявою до пенсійного органу про перерахунок пенсії 09.09.2015 року, тому він має право на перерахунок пенсії з 01.09.2015 року.

Згідно ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Згідно п. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Таким чином, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, колегія суддів вважає можливим вийти за межі позовних вимог, за межі доводів апеляційної скарги та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії в розмірі 87 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та місячної індексації згідно довідки № 33 від 09.09.2015 року з 01.09.2015 року.

Отже, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Кремінського районного суду Луганської області від 09 листопада 2015 року про відмову у задоволенні позовних вимог ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Відповідно до ч. 6 ст. 94 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції або Верховний Суд України, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем за подання адміністративного позову та апеляційної скарги сплачено судовий збір в розмірі 1559 грн. 04 коп., що підтверджується платіжними дорученнями про сплату судового збору від 23.10.2015 року, від 16.12.2015 року, від 16.11.2015 року (а.с. 1, 41, 60).

Тобто, сума судового збору, яка підлягає поверненню, з урахуванням задоволених позовних вимог, становить 1559, 04 грн.

Керуючись ст. ст. 11, 24, 94, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Постанову Кремінського районного суду Луганської області від 09 листопада 2015 року у справі № 414/1897/15-а - скасувати.

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області про визнання протиправними дії та зобов'язання здійснити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 в розмірі 87 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням інших виплат, а саме: допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та місячної індексації згідно довідки № 33 від 09.09.2015 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії в розмірі 87 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та місячної індексації згідно довідки № 33 від 09.09.2015 року з 01.09.2015 року.

Стягнути з розрахункового рахунку за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) судові витрати (сплачений судовий збір за подання позову та апеляційної скарги) в сумі 1559 ( тисяча п'ятсот п'ятдесят дев'ять ) грн. 04 коп.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом двадцяти днів після набрання законної сили до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: С.В.Жаботинська

Судді: І.А.Васильєва

Е.Г.Казначеєв