ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.01.2016 року Справа № 912/3130/14
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Чохи Л.В. (доповідача),
суддів: Дарміна М.О, ОСОБА_1
при секретарі судового засідання Мудрак О.М.
Зміна складу судової колегії відбулася на підставі розпорядження секретаря судової палати ОСОБА_2 від 13.01.16 року.
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_3В, представник, довіреність №14-138 від 13.05.2014 року;
від відповідача: ОСОБА_4А, представник, довіреність №10 від 04.01.2016 року;
від відповідача: ОСОБА_5А, представник, ордер серія ЧН №007476 від 13.01.2016 року.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 02.12.2015 року по справі №912/3130/14
за позовом публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ
до комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради, м. Олександрія
про стягнення 17 260 539,99 грн,-
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2014 року публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулося в господарський суд Кіровоградської області до комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради з позовом про стягнення боргу за поставлений газ у січні-грудні 2013 року у сумі 14 151 638,07 грн, пені у сумі 1496987,78 грн, інфляційних втрат у сумі 1 090 706 грн, 3% річних у сумі 521 207,15 грн. та витрат на сплату судового збору у сумі 73 080 грн. (а.с. 2-4, 21-25)
Відповідач позовні вимоги визнав частково і просив розмір штрафних санкцій зменшити на 95 %. (а.с. 55-57)
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 04.11.2014 року позов задоволено частково: стягнуто з комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" пеню у сумі 748 493,89 грн, 3 % річних у сумі 521 207,15 грн, інфляційні втрати у сумі 1 080 968,08 грн. та витрати на сплату судового збору у сумі 66 648,96 грн. Провадження у справі в частині стягнення основного боргу в сумі 13 393 443,44 грн. припинено. У задоволенні решти позову відмовлено. (а.с. 92-96)
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.01.2015 року рішення господарського суду Кіровоградської області від 04.11.2014 року залишено без змін. (а.с. 132-135)
Постановою Вищого господарського суду України від 09.04.2015 року рішення господарського суду Кіровоградської області від 04.11.2014 року та постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.01.2015 року залишені без змін. (а.с. 170-172)
У листопаді 2015 року комунальне підприємство "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради звернулося в господарський суд Кіровоградської області з заявою про визнання наказу господарського суду Кіровоградської області від 02.02.2015 року в частині пені у сумі 748 493,89 грн, 3% річних у сумі 521 207,15 грн, інфляційних втрат у сумі 1 080 968,08 грн. і судового збору у сумі 66 648,96 таким, що не підлягає виконанню. (а.с. 174-177)
Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" вимоги боржника не визнало. (а.с. 198-200)
Ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 02.12.2015 року (суддя Макаренко Т.В.) заяву комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради від 19.11.2015 року № 3130 про визнання наказу господарського суду від 02.02.2015 таким, що не підлягає виконанню задоволено частково: визнано таким, що не підлягає виконанню наказ від 02.02.2015 року у справі № 912/3130/14 в частині стягнення з комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради пені у сумі 748493,89 грн, 3% річних у сумі 521207,15 грн, інфляційних втрат у сумі 1080968,08 грн. У частині заяви комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради від 19.11.2015 року № 3130 про визнання наказу господарського суду від 02.02.2015 таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення з комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради 66 648,96 грн. судового збору відмовлено. (а.с. 215 - 218)
Ухвалою від 29.12.2015 року Дніпропетровським апеляційним господарським судом порушено провадження за апеляційною скаргою публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", у якій ставиться питання про скасування ухвали господарського суду Кіровоградської області від 02.12.2015 року та відмову в задоволенні заяви про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню. Для обґрунтування скарги зроблено посилання на слідуючі доводи:
- суд не дослідив факт наявності у боржника заборгованості за природний газ, спожитий до 01.01.2014 року і погашення її на протязі трьох місяців;
- 3% річних та інфляційні втрати не є штрафними санкціями. (а.с. 225-231)
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню на таких підставах.
Згідно з частиною 2 статті 117 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, який видав наказ, може за заявою стягувача або боржника визнати наказ таким, що не підлягає виконанню, та стягнути на користь боржника безпідставно одержане стягувачем за наказом.
Відповідно до частини 4 статті 117 Господарського процесуального кодексу України господарський суд у разі видачі наказу помилково або якщо обовязок боржника відсутній повністю чи частково у звязку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин, визнає наказ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково.
З 06.06.2015 року набрав чинності Закон України „Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" від 14.05.2015 року № 423- VIII.
Цим законом внесено зміни до Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу", зокрема, статтю 18 Закону доповнено частиною 13 такого змісту: "13. Заборгованість теплогенеруючих та/або теплопостачальних організацій за природний газ, спожитий в період з 1 січня 2014 року до 31 грудня 2014 року (без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій, що підлягають стягненню на підставі рішення суду), не погашена на день набрання чинності Законом України „Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України, підлягає реструктуризації шляхом розстрочення на 24 місяці на підставі типового договору про реструктуризацію заборгованості.
Ця реструктуризація здійснюється за умови погашення в трьохмісячний строк з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" теплогенеруючими та/або теплопостачальними організаціями заборгованості за природний газ, спожитий до 1 січня 2014 року (без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій, що підлягають стягненню на підставі рішення суду), що залишилася непогашеною на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".
Зазначені пені, штрафні та фінансові санкції підлягають списанню та не можуть бути предметом подальшого продажу за умови виконання вимог цієї частини".
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, заборгованість за природний газ, спожитий до 1 січня 2014 року боржник погасив в трьохмісячний строк з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України". Вказаний факт підтвердив і позивач в своєму листі б/н від 02.11.2015 року.
Оскільки відповідачем виконано вимогу Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та п. 13 ст. 18 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" щодо погашення заборгованості за природний газ, спожитий до 01.01.2014 року у встановлений строк та у повному обсязі, що підтверджується актом звіряння розрахунків та платіжними дорученнями, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що перешкоди для припинення зобовязань та списання пені, як це передбачено Законом, відсутні. (а.с. 190)
Виходячи із системного аналізу пункту 3 частини 3 розділу 1 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" предметом його регулювання є заборгованість (а відтак, і штрафні санкції нараховані на неї), що залишилась непогашеною на день набрання чинності цим законом - 06.06.15 року, заборгованість за природний газ, спожитий до 01.01.14 року, яка була сплачена у період з 06.06.15 року до 06.09.15 року. При цьому, вищевказаним законом не передбачається можливість списання 3% річних та інфляційних взагалі, оскільки ці нарахування не є штрафними або фінансовими санкціями, а є компенсацією кредитору за збитки, понесені внаслідок знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів за період прострочення платежу.
Про компенсаційний характер нарахувань, передбачених статтею 625 Цивільного кодексу України неодноразово вказував Верховний суд України. Зокрема, у постанові від 15.11.10 року №4/720, він зазначає: "Статтею 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Виходячи із положень зазначеної норми, наслідки прострочення боржником грошового зобов'язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та 3% річних не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника."
Судами встановлено, що комунальне підприємство "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради на день набрання чинності Законом України від 14.05.15 року № 423-УШ Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії Нафтогаз України не мало непогашеної заборгованості перед публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" за природний газ, спожитий до 01.01.14 року. Наказ, який відповідач просить визнати таким, що не підлягає виконанню, стосується стягнення пені у сумі 748 493,89 грн, 3% річних у сумі 521 207,15 грн, інфляційних втрат у сумі 1 080 968,08 грн, 66 648,96 грн. судового збору.
За вказаних вище обставин судова колегія вважає, що правила списання штрафних санкцій не поширюються на 3% річних та інфляційні втрати, тому в цій частині в задоволенні заяви слід відмовити, а ухвалу суду в цій частині слід скасувати.
Керуючись статтями 99, 101, 103, 104, 105, 106, 117 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд,
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" частково задовольнити.
Ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 02.12.2015 року по справі №912/3130/14 частково скасувати і її резолютивну частину викласти слідуючим чином:
"Заяву комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради від 19.11.2015 року № 3130 про визнання наказу господарського суду від 02.02.2015 року таким, що не підлягає виконанню задовольнити частково.
Визнати таким, що не підлягає виконанню наказ від 02.02.2015 року у справі № 912/3130/14 в частині стягнення з комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" пені у сумі 748493,89 грн.
У задоволенні заяви комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради від 19.11.2015 року № 3130 про визнання наказу господарського суду від 02.02.2015 таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення з комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 3% річних у сумі 521 207,15 грн, інфляційних втрат у сумі 1 080 968,08 грн. та витрат на сплату судового збору у сумі 66 648,96 грн. відмовити."
Стягнути з комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради ( вул. 50 років Жовтня, 32 а, м. Олександрія, 28000, код ЄДРПОУ 00185330) на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (вул. Б. Хмельницького, 6, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 20077720) витрати на сплату судового збору за розгляд апеляційної скарги у сумі 830,17 грн.
Видачу наказів доручити господарському суду Кіровоградської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 19.01.2016 року.
Головуючий Л.В. Чоха
Судді: Л.О. Чимбар
ОСОБА_6