Справа № 638/19982/15-п
Провадження № 3/638/104/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.01.2016 року м. Харків
Суддя Дзержинського районного суду міста Харкова Хайкін В. М., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального Головного управління ДФС у відношенні: ОСОБА_1, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ліквідатора Публічного акціонерного товариства «Реал Банк», ІНФОРМАЦІЯ_1, ІН НОМЕР_1, який мешкає за адресою: м. Харків, вул. Зоряна, 60
про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
27.11.2015 року до Дзержинського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний матеріал із Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального Головного управління ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно даних протоколу №359 серії АА №708412 від 24.11.2015 року, ОСОБА_1 допустив порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку, чим порушено п. 201.1 ст. 201 розділу V та п. 39 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями, в частині не реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних у вересні 2015 року, за що передбачена адміністративна відповідальність за частиною 1 статті 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - «Відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України».
Порушення встановлено актом камеральної перевірки від 18.11.2015 року за №220/28-09-43-01-04/14360721.
В судовому засіданні правопорушник вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не визнав, та пояснив, що відповідно до п.2001.5 ст. 2001 Податкового кодексу України, реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних фактично є сплатою податків до Державного бюджету, застосування санкцій за порушення такого порядку посадовою особою неплатоспроможного банку суперечить чинному законодавству України. Зобовязання зі сплати податків і зборів у банку в ліквідації не виникає взагалі, в тому числі не виникає обовязок по реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідно до приписів Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», підзаконних актів до нього та Податкового кодексу України, обовязок зі сплати податків у банках, в яких запроваджено процедуру ліквідації не виникає. Право на реєстрації податкової накладної повязано з перерахуванням коштів на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, які в подальшому перераховуються до державного бюджету в сумі податкових зобовязань, що є фактично сплатою податку на додану вартість. В разі, якщо баланс рахунку в системі адміністрування податку на додану вартість буд нульовим або відємним, зареєструвати податкову накладну технічно неможливо.Оскільки відсутність факту реєстрації податкової накладної в ЄРПН за умови відображення сум податку на додану вартість за такою податковою накладною у податкових зобовязаннях (розділ І податкової декларації з податку на додану вартість) звітного податкового періоду не впливає на декларування платниками податку податкових зобовязань з податку на додану вартість за відповідний звітний період, то порушення строку реєстрації податкових накладних в ЄРПН не буде порушенням порядку ведення податкового обліку.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд встановив наступне.
Спеціалізованою Державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального Головного управління ДФС було проведено камеральну перевірку, що підтверджується актом від 18.11.2015 року за №220/28-09-43-01-04/14360721. Згідно з цим актом, перевіркою встановлено порушення пункту201.1статті201 Податкового кодексу України, у вигляді не реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних у вересні 2015 року.
Згідно з частиною 1 статті 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушенняпередбачено адміністративну відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України. При цьому, ведення податкового обліку передбачено правилами Податкового кодексу України, яким, зокрема, встановлено і обовязок вчинення платником податків необхідних реєстраційних дій.
Разом із тим, в даному випадку судом встановлено відсутність складу адміністративного правопорушення (зокрема, об'єктивної сторони правопорушення) в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, з таких підстав.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246, внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до реєстру.
Державна фіскальна служба України у листі від 20.11.2015 року за №24784/6/99-99-10-03-02-15 розяснила питання щодо застосування адміністративної відповідальності за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст. 201 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Кодексу платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Починаючи з 01.02.2015 реєстрації в ЄРПН підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування (п.11 підрозд. 2 розд. XX "Перехідні положення" Кодексу).
Пунктом 201.10 статті 201 Кодексу визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання (абзац 11 п.201.1 ст. 201 Кодексу).
Порушення платником податку встановленого терміну реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування до неї передбачає фінансову відповідальність у вигляді накладення штрафу у розмірах, встановлених пунктами 1201.1 та 1201.2 статті 1201Кодексу.
Відсутність факту реєстрації платником податку продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН та/або порушення порядку заповнення обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 Кодексу, не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період (абзац 15 п. 201.10 ст. 201 Кодексу).
Відповідно до пункту 201.14 статті 201 Кодексу платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування.
Зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 Кодексу.
Згідно з п.п. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 Кодексу платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.
Пунктом 110.1 ст. 110 Кодексу передбачено, що платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Зокрема, за порушення з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності, як фінансова, адміністративна або кримінальна.
Статтею 163-1Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлена відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
З положень пункту 201.10 статті 201 Кодексу вбачається, що відсутність факту реєстрації в ЄРПН податкової накладної або порушення строків такої реєстрації не є підставою для невідображення суми податку на додану вартість за такими податковими накладними в податкових зобовязаннях відповідного звітного періоду.
Оскільки відсутність факту реєстрації податкової накладної в ЄРПН за умови відображення сум податку на додану вартість за такою податковою накладною у податкових зобовязаннях (розділ І податкової декларації з податку на додану вартість) звітного податкового періоду не впливає на декларування платниками податку податкових зобовязань з податку на додану вартість за відповідний звітний період, то порушення строку реєстрації податкових накладних в ЄРПН не буде порушенням порядку ведення податкового обліку.
Відповідно до вимогстатті 245 КУпАП,завданням адміністративного судочинства є своєчасне,всебічне,повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно вимог статті 280 КУпАП, орган, посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини що пом'якшують або обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статей251,252 КУпАП,орган, посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повномуі об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності. Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявністьчи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та ін.
Суддя, повно та всебічно дослідивши адміністративний матеріал, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов висновку про те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 163-1 КУпАП, а справа підлягає закриттю.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. ст. 247, 283, 284 КУпАП,-
ПОСТАНОВИВ:
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у звязку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Харківської області через Дзержинський районний суд міста Харкова протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: В. М. Хайкін