ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОСОБА_1 ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 210/5725/15-а
Провадження № 2-а/210/29/16
П О С Т А Н О В А
іменем України
"18" січня 2016 р.
Суддя Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_2, розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання незаконними дій та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач - ОСОБА_3, в особі представника ОСОБА_4, звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу про визнання дій субєкта владних повноважень протиправними та зобовязання вчинити дії по нарахуванню та виплати пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років.
В обґрунтування вимог посилався на те, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до другої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. У 1986 році він перебував у складі збройних сил колишнього СРСР в якості рядового військової частини № 18726. Після Чорнобильської катастрофи в військовій частині було сформовано роту радіаційної та хімічної розвідки та його разом з іншими направлено в зону відчуження для ліквідації аварії на ЧАЕС. Підтвердженням зазначеного факту є відповідні записи у військовому квитку та довідках з військової частини та виконкому, тому він має право, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію із зниженням пенсійного віку на 10 років.
Представник Управління Пенсійного фонду України у Дзержинському районі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надіслав до суду заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову, оскільки наданих позивачем документів не достатньо для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років. За твердженням відповідача, ОСОБА_3 дійсно приймав участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС при військовій частині, але при цьому в наданих ним документах не вказано саме кількість днів безпосередньо у зоні відчуження, тому і права на пенсію за зниженням віку на 10 років відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» немає (а.с. 28-29).
Відповідно до ч.4 ст.1832 КАС України, з урахуванням положень п. 1-4 ч.1 ст. 183-2 цього Кодексу, спір розглядається в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені сторонами спору обставини, у їх сукупності, суддя вважає достатніми підстави для прийняття рішення за наявними матеріалами справи, та не вбачає підстав для розгляду справи в судовому засіданні.
Судом встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2 серія А № 334510 від 11 лютого 1998 року, виданого Дніпропетровською обласною державною адміністрацією (а.с. 6).
З матеріалів справи вбачається, що 26 серпня 2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До заяви були додані документи які засвідчували, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, зокрема посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 році (категорія 2), проте йому було відмовлено в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку (а.с. 17).
Предметом оскарження у справі є рішення субєкта владних повноважень, яке перевіряється судом на відповідність вимогам чинного законодавства, у тому числі й положенням ст. 2 КАС України.
Згідно з частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно зі ст. 15 Закону України Про пенсійне забезпечення умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з ст. 9 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві (ст. 10 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).
Згідно з положеннями ст. 65 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та Потерпілий від Чорнобильської катастрофи є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів пенсійний вік зменшується на 10 років.
Призначення та виплата пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Частиною 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії або її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку визначеному Правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 28 квітня 1986 року по 22 травня 1986 року і віднесений до ІІ (другої) категорії, і користується пільгами, передбаченими Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 7).
Згідно з довідкою громадської організації «Союз Чорнобиль України» від 07.07.1993р. за № 321, військова частина, в якій служив ОСОБА_3 (Приволожсько-Уральський військовий округ) приймала участь в роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с 8).
Відповідно до листа головного організаційно-мобілізаційного управління Генерального штабу Збройних сил України за № 115/5/1263 від 15 лютого 1994 року, за наявними в Міністерстві оборони України даними з військової частини № 18726 була сформована зведена рота радіаційної та хімічної розвідки, яка 28 квітня 1986 року вибула в район аварії на Чорнобильської АЕС для виконання завдань з радіаційної розвідки місцевості. Роботи проводились в м. Припять, с. Янов, с. Лельов (зона відчуження). 11 травня 1986 року особовий склад роти закінчив спец роботи та вибув до м. Харків. До складу особового складу роти водив рядовий ОСОБА_5 (а.с. 9, 10).
Крім того, згідно з виписок з наказів командира військової частини 18726 від 29 квітня 1986 року за № 99 та від 22 травня 1986р. за № 22, військовослужбовець строкової служби І РРХР рядовий ОСОБА_3 вибув у відрядження 28 квітня 1986 року та прибув з відрядження 22 травня 1986 року (а.с. 11, 12), згідно з довідками командира військової частини 18726 та Військової частини А0765 14 січня 1994 року, позивач у період з 28 квітня 1986 року по 22 травня 1986 року виконував службові обовязки з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме в складі зведеної роти радіаційної і хімічної розвідки, проводив радіаційної розвідку зруйнованого енергоблоку та берегів річки Припять (а.с. 13, 14, 18, 19).
Крім того, військовий квиток позивача містить відповідний запис військової частини № 18726 про те, що в період з 29 квітня 1986 року по 08 травня 1986 року приймав участь в ліквідації наслідків ЧАЕС (а.с. 15, 16).
Згідно з ч. 2 ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" категорія 2 особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюється, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».
Сукупність приведених обставин, з урахуванням приписів законодавства дає суду підстави вважати доведеним, що на позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та особи, яка працювала у зоні відчуження у період з 28 квітня 1986 року по 22 травня 1986 року, поширюється дія статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо зменшення пенсійного віку на 10 років.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України на субєкта владних повноважень покладено обовязок щодо доказування правомірності вчинених ним дій та прийнятих рішень в разі, якщо він заперечує проти задоволення позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Суд звертає увагу на те, що усі рішення та дії субєкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач надав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, які оформлені відповідно до вимог чинного законодавства, а тому відмовляючи у призначені пенсії ОСОБА_3, відповідач діяв без урахування приписів закону та діяв неправомірно.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з урахуванням строку, визначеного ст. 99 КАС України, а саме з 26 серпня 2015 року з моменту звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії.
Відповідно до ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки рішення по справі ухвалене не на користь субєкта владних повноважень, судовий збір за звернення до суду з позовом ОСОБА_3 (звільнений від сплати судового збору), у розмірі 487,20 грн. (0,4 розміру мінімальної з/п станом на 01 січня 2015року, що підлягала сплаті при зверненні з адміністративним позовом станом на 01 вересня 2015 року) підлягає присудженню на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу.
На підставі вищевикладеного, керуючись 7-11, 18, 71, 99, 100, 160, 161, 162, 183-2, 256, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання незаконними дій та зобовязання вчинити певні дії задовольнити в повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області призначити ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 26 серпня 2015 року.
Присудити на користь Державного бюджету України з бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 24450498) судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 (двадцять) коп.
Постанова суду підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її копії отримання, з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О. В. Чайкіна