копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2015 р. Справа № 804/14987/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Турової О.М.,
суддів: Барановського Р.А., Ляшка О.Б.,
за участю секретаря судового засідання: Чаплигіної А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сімферопольський вино-коньячний завод»
до Державної фіскальної служби України
про визнання протиправними дій та скасування наказу в частині,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сімферопольський вино-коньячний завод» звернулося до дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просило визнати протиправними дії відповідача щодо включення позивача до Реєстру великих платників податків на 2016 рік згідно наказу від 08.09.2015р. №681 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2016 рік», скасувати вказаний наказ відповідача в частині щодо включення позивача до Реєстру великих платників податків на 2016 рік та виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Сімферопольський вино-коньячний завод» з цього Реєстру на 2016 рік.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що включення позивача до Реєстру великих платників податків на 2016 рік є безпідставним та необґрунтованим, оскільки на теперішній момент під час здійснення виробничої діяльності позивач несе високі затрати, враховуючи низьку рентабельність підприємства, а також складну економічну ситуацію в країні, посилену воєнними діями та тимчасовою окупацією території Автономної Республіки Крим, що, в свою чергу призводить до значного зменшення обсягів виробництва та вимушеного скорочення робочих місць. Зважаючи на наведене, а також на те, що один виробничий майданчик позивача розташований на анексованій території в АР Крим, а на окупованих територіях в Донецькій та Луганській областях припинено поставки товару позивача, очікується падіння обсягів як виробництва, так і реалізації алкогольної продукції, що припаде на період 2016-2017р.р. Як наслідок, керівництвом вже прийнято рішення щодо значного скорочення асортименту продукції, що випускається. Крім того, з комплексного аналізу п.64.7 ст.64 Податкового кодексу країни у взаємозв'язку із п.10.4, п.10.14 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011р. №1588, випливає, що продовження терміну перебування платника податків на обліку в органі державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням відбувається, зокрема, у випадках наявності незавершених документальних перевірок, надмірно сплачених податків, невідшкодованих сум податку на додану вартість, процедур адміністративного та судового оскарження тощо. При цьому на даний час позивачем оскаржується в судовому порядку дії Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (контролюючого органу, в якому позивач попередньо перебував на податковому обліку за податковою адресою) щодо не надання позивачу розстрочення грошового зобов'язання.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав адміністративний позов у повному обсязі та, посилаючись на викладені у ньому доводи, просив повністю його задовольнити.
Відповідач пред'явлений позов не визнав, подав на нього письмові заперечення, в яких просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивач у повній мірі відповідає критеріям великого платника податків, визначеним п.п.14.1.24 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, оскільки ним за період січень-липень 2015 року було сплачено до відповідного бюджету 88411346,70грн. акцизного податку, а протягом ІІ півріччя 2014 року - І півріччя 2015 року загальна сума сплачених позивачем до бюджету податків і зборів склала 141862062,39грн., тобто протягом ІІ півріччя 2014 року - І півріччя 2015 року підприємство сплатило до бюджету більше 12 млн.грн. З огляду на наведене, наказом Державної фіскальної служби України від 08.09.2015р. №681 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2016 рік» позивач правомірно включений до Реєстру великих платників податків на 2016 рік.
Представник відповідача у судовому засіданні також заперечував проти задоволення адміністративного позову, посилаючись на доводи, викладені у письмових запереченнях на нього.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів приходить до висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Сімферопольський вино-коньячний завод» (далі - ТОВ «СВКЗ») (код ЄДРПОУ 35112619) зареєстроване за податковою адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Малиновського, буд.14-А (Амур-Нижньодніпровський район м. Дніпропетровська) та перебувало на податковому обліку в Державній податковій інспекції Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Наказом Державної фіскальної служби України від 08.09.2015р. №681 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2016 рік» ТОВ «СВКЗ» включено до Реєстру великих платників податків на 2016 рік.
Так, абз.1-4 п.64.7 ст.64 Податкового кодексу України передбачено, що Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, визначає порядок обліку платників податків у контролюючих органах та порядок формування Реєстру великих платників податків на відповідний рік з урахуванням критеріїв, визначених цим Кодексом для великих платників податків. У разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків на нього поширюються особливості, визначені цим Кодексом для великих платників податків. Після включення платника податків до Реєстру великих платників податків та отримання повідомлення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, про таке включення платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр. Щодо великих платників податків, які самостійно не стали на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про зміну основного місця обліку та переведення їх на облік у контролюючі органи, що здійснюють супроводження великих платників податків.
Відповідно до п.1.1-п.1.3 Розділу І «Загальні положення» Порядку формування Реєстру великих платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 27.11.2013р. №717 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2013 року за № 2134/24666 (далі - Порядок №717), формування та затвердження Реєстру великих платників податків (далі - Реєстр ВПП) здійснюються Міністерством доходів і зборів України (далі - Міндоходів України) щороку. До Реєстру ВПП включаються платники податків, які відповідають критеріям великого платника податків, визначеним підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу I Податкового кодексу України (далі - Кодекс). У разі включення платника податків до Реєстру ВПП на нього поширюються особливості, визначені Кодексом для великих платників податків.
При цьому п.п.14.1.24 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що великий платник податків - це юридична особа, у якої обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує п'ятсот мільйонів гривень або загальна сума сплачених до Державного бюджету України податків за платежами, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, за такий самий період перевищує дванадцять мільйонів гривень.
Згідно п.2.1 Розділу ІІ «Відбір платників податків, формування та затвердження Реєстру ВПП» Порядку №717 відбір платників податків для включення до Реєстру ВПП на наступний календарний рік здійснюється структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції моніторингу ефективності супроводження великих платників податків, на підставі аналізу інформації: 1) про сумарні обсяги доходів від усіх видів діяльності платника податків за друге півріччя попереднього року та перше півріччя поточного року (надається структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції організації робіт з приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності); 2) про суми сплачених до Державного бюджету України податків за платежами, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, у другому півріччі попереднього року та першому півріччі поточного року (надається структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції організації роботи з ведення обліку доходів і зборів).
Пунктом 2.6 Розділу ІІ Порядку №717 передбачено, що Реєстр ВПП на наступний календарний рік до 27 вересня поточного року затверджується наказом Міндоходів України, який надсилається до головних управлінь Міндоходів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Центрального офісу та не пізніше наступного робочого дня оприлюднюється на офіційному веб-порталі Міндоходів України.
Судом встановлено, що відповідно до податкових декларацій ТОВ «СВКЗ» з податку на додану вартість обсяг доходу позивача у ІІ півріччі 2014 року склав 303834,00тис.грн., а у І півріччі 2015 року 209842,93тис.грн.
Крім того, за період ІІ півріччя 2014 року - І півріччя 2015 року загальна сума сплачених ТОВ «СВКЗ» податків і зборів склала 141862062,39грн., з яких: військовий збір - 40932,88грн., податок на прибуток іноземних юридичних осіб - 170,00грн., податок на прибуток приватних підприємств - 88470,00грн., авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств - 376578,00грн., акцизний збір із вироблених в Україні товарів (лікеро-горілчана продукція) - 118692091,35грн., акцизний збір із вироблених в Україні товарів (виноробна продукція)(за звітний місяць) - 22663103,31грн., акцизний збір із ввезених на територію України товарів (виноробна продукція) - 716,85грн.
Таким чином, ТОВ «СВКЗ» відповідає критеріям великого платника податків, визначеним п.п.14.1.24 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.
Наведене позивачем визнається.
Разом з тим, позивачем заперечується необхідність включення його до Реєстру великих платників податків на 2016 рік через те, що саме у 2016 році очікується значне зменшення обсягів виробництва і реалізації алкогольної продукції підприємства, що вплине на обсяг доходів останнього, а, отже, і на обсяг сплачених до Державного бюджету України податків та зборів.
Однак, суд не погоджується з таким твердженням позивача, оскільки приписами чинного податкового законодавства, в тому числі п.п.14.1.24 п.14.1 ст.14, п.64.7 ст.64 Податкового кодексу України та нормами Порядку №717, не передбачено залежності встановлення підприємству статусу великого платника податків від суми прогнозованого на наступний за останніми чотирма послідовними податковими (звітними) кварталами податковий період обсягу доходів підприємства.
Також безпідставними на думку суду є посилання позивача на приписи п.10.4, п.10.14 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011р. №1588, якими передбачено випадки продовження терміну перебування платника податків на обліку в органі державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням, зокрема, у разі наявності процедур адміністративного та судового оскарження, з огляду на наступне.
Так, п.10.4 Розділу Х «Переведення платника податків на обслуговування з одного контролюючого органу до іншого (взяття на облік/зняття з обліку)» Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011р. №1588 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011р. за №1562/20300 (далі - Порядок №1588), передбачено, що процедури переведення платника податків шляхом взяття на облік/зняття з обліку (зміни основного місця обліку) розпочинаються та проводяться контролюючими органами у разі надходження хоча б одного з таких документів: відомостей державного реєстратора про внесення змін до відомостей про місцезнаходження (місце проживання) платника податків; заяви за формою № 1-ОПП або за формою № 5-ОПП із позначкою «Зміни», поданої платником податків до контролюючого органу за новим місцезнаходженням.
Згідно п.10.14 Розділу Х Порядку №1588 після зняття платника податків з основного місця обліку в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням платник податків продовжує перебувати на обліку в такому органі з ознакою обліку за неосновним місцем обліку, а контролюючий орган стосовно платника податків продовжує адмініструвати податки, збори у частині завершення процедур такого адміністрування до: закінчення документальної перевірки та узгодження сум грошових зобов'язань за її результатами, якщо перевірка була розпочата або призначена та контролюючий орган вже повідомив платника податків про її проведення; повернення надміру сплачених платежів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, або їх відшкодування платнику податків, якщо останній відповідно до поданих заяв чи податкових декларацій (звітів, розрахунків) претендує та має право на таке повернення чи відшкодування, у разі якщо до кінця бюджетного періоду спливає строк повернення або відшкодування і відповідно висновки щодо відшкодування виконані в повному обсязі; закінчення процедур судового оскарження сум грошових зобов'язань та інших справ адміністративного судочинства, крім випадків заміни такого контролюючого органу (як сторони або третьої особи в адміністративній справі) іншим контролюючим органом.
При цьому п.10.22 Розділу Х Порядку №1588 встановлено, що у разі якщо відповідно до критеріїв, визначених підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу I, та згідно з пунктом 64.7 статті 64 глави 6 розділу II Податкового кодексу України в установленому порядку платника податків включено/не включено до Реєстру великих платників податків на наступний рік, внаслідок чого змінюється основне місце обліку платника податків, контролюючі органи здійснюють переведення такого платника податків до/з контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, з урахуванням таких особливостей: 1) у разі отримання платником податків повідомлення про включення платника податків до Реєстру великих платників податків такий платник податків зобов'язаний не пізніше 15 листопада поточного року подати до вказаного у такому повідомленні контролюючого органу за новим місцем обліку заяву за формою № 1-ОПП про взяття на облік з початку календарного року, на який сформовано реєстр. Платник податків, якого включено до Реєстру великих платників податків на наступний рік, подає заяву за формою № 1-ОПП до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, за самостійно обраним новим основним місцем обліку; 2) якщо платник податків не подав заяви за формою № 1-ОПП про взяття на облік з початку календарного року, на який сформовано реєстр, до контролюючого органу за новим місцем обліку, стосовно такого платника податків Центральний контролюючий орган приймає рішення про зміну основного місця обліку та переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган. Рішення надсилається платнику податків, а інформація про направлення рішення надсилається до відповідних контролюючих органів (за місцем обліку платника податків та новим основним місцем обліку, яке визначено у рішенні). Після отримання інформації про надсилання рішення про зміну основного місця обліку платника податків контролюючий орган за попереднім місцем обліку здійснює передачу облікової справи платника податків у 10-денний строк після прийняття такого рішення, а контролюючий орган за новим місцем обліку - взяття на облік протягом 20 календарних днів після прийняття такого рішення незалежно від того, отримана чи ні облікова справа такого платника податків від контролюючого органу за його попереднім місцем обліку; 3) після взяття на облік платника податків, включеного/не включеного до Реєстру великих платників податків, контролюючий орган за новим місцем обліку протягом 5 робочих днів надсилає повідомлення за формою № 15-ОПП (додаток 14) до фінансових установ, у яких відкриті рахунки такого платника податків. Дані про взяття на облік платника податків, включеного/не включеного до Реєстру великих платників податків та відомості щодо якого містяться в Єдиному державному реєстрі, передаються до Єдиного державного реєстру у день взяття на облік у контролюючому органі за новим місцем обліку із зазначенням: дати та номера запису про взяття на облік, найменування та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків взято на облік; 4) у разі зміни місцезнаходження, пов'язаної із зміною адміністративно-територіальної одиниці, платника податків, який зарахований до категорії великих платників податків, процедура зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків: не проводиться, якщо при зміні місцезнаходження платника податків не змінились місто (область) чи адміністративно-територіальна одиниця, які обслуговуються контролюючим органом, де такий платник податків перебував на обліку на дату державної реєстрації зміни місцезнаходження, або такі зміни відбулися, але платник податків не виявив бажання змінити контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, де він перебуває на обліку; проводиться, якщо змінились місто (область) чи адміністративно-територіальна одиниця, які обслуговуються контролюючим органом, де такий платник податків перебував на обліку на дату державної реєстрації зміни місцезнаходження, та платник податків виявив бажання перейти на обслуговування до нового контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків. У другому випадку зняття з обліку/взяття на облік великого платника податків здійснюється за загальними процедурами, визначеними цим Порядком. При цьому взяття на облік такого платника податків здійснюється в самостійно обраному ним контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків.
З аналізу наведених норм Порядку №1588 вбачається, що приписи п.10.14 Розділу Х цього Порядку, якими встановлено випадки продовження терміну перебування платника податків на обліку в органі державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням, слід застосовувати в контексті положень п.10.4 Розділу Х Порядку №1588, яким, як зазначалося вище, передбачено, що процедури переведення платника податків шляхом взяття на облік/зняття з обліку (зміни основного місця обліку) розпочинаються та проводяться контролюючими органами у конкретних випадках, зокрема, у разі надходження хоча б одного з таких документів: відомостей державного реєстратора про внесення змін до відомостей про місцезнаходження (місце проживання) платника податків; заяви за формою № 1-ОПП або за формою № 5-ОПП із позначкою «Зміни», поданої платником податків до контролюючого органу за новим місцезнаходженням. Водночас, питання переведення платника податків, якого відповідно до критеріїв, визначених підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу I, та згідно з пунктом 64.7 статті 64 глави 6 розділу II Податкового кодексу України в установленому порядку включено/не включено до Реєстру великих платників податків на наступний рік, внаслідок чого змінюється його основне місце обліку, до/з контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, регламентовано саме п.10.22 Розділу Х Порядку №1588, який не передбачає у зазначеному випадку продовження терміну перебування платника податків на обліку в органі державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням, зокрема, у разі наявності процедур адміністративного та судового оскарження.
Зважаючи на вищенаведене, суд приходить до висновку, що оскаржувані дії відповідача щодо включення позивача до Реєстру великих платників податків на 2016 рік згідно наказу від 08.09.2015р. №681 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2016 рік», а також вказаний наказ відповідача в частині щодо включення ТОВ «СВКЗ» до Реєстру великих платників податків на 2016 рік є правомірними. Отже, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено - судові витрати позивачу не відшкодовуються.
Керуючись ст. ст. 122, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Сімферопольський вино-коньячний завод» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій та скасування наказу в частині - відмовити у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: (підпис) Судді: Постанова не набрала законної сили суддя з оригіналом згідно помічник судді О.М. Турова Р.А.Барановський О.Б.Ляшко О.М.Турова Д.В.Шабанов