ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2016 року Житомир справа № 806/5299/15
категорія 5.1.1
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Чернова Г.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будекспортпостач" про скасування державної реєстрації змін до установчих документів,-
встановив:
Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області звернулась до суду із вказаним позовом та просить скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю "Будекспортпостач" (ід.код 38425343), які стосуються зміни місцезнаходження товариства на Житомирську область, місто Житомир, вул.Красовського 8 офіс 2.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що Житомирською ОДПІ за наслідками проведених заходів щодо встановлення місцезнаходження платника податків установлено, що ТОВ "Будекспортпостач" відсутнє за місцезнаходженням, про що складено довідку № 648 від 18.06.2015. При державній реєстрації змін до установчих документів ТОВ "Будекспортпостач", які стосуються зміни адреси підприємства, останнім було подано недостовірні відомості, оскільки за адресою: Житомирська область, місто Житомир, вул.Красовського 8 офіс 2, товариство ніколи не знаходилось. Вказане призвело до включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців недостовірних відомостей. Враховуючи, що реєстрація змін до установчих документів, які стосуються змін адреси товариства, при встановленні факту незнаходження його за цією адресою, перешкоджають Житомирській ОДПІ вжити заходів щодо стягнення податкового боргу, державна реєстрація змін до установчих документів підлягає скасуванню.
Представник позивача позов підтримав, подав заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
За наведених обставин, відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд розглядає справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази, суд приходить до наступного висновку.
Встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Будекспортпостач" зареєстровано як юридична особа 16.10.2012 Житомирським міським управлінням юстиції та знаходиться на обліку в Житомирській ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області (а.с.6).
Згідно з витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, 06.01.2015 державним реєстратором проведено реєстрацію змін до установчих документів, а саме зміни місцезнаходження ТОВ "Будекспортпостач" на: Житомирську область, місто Житомир, вул.Красовського 8 офіс 2 (а.с.7-8).
Відповідно до довідки заступника начальника ОУ Житомирської ОДПІ від 18.06.2015 № 648 про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків, підтверджено відсутність відповідача за вищевказаною адресою (а.с.10).
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб – підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 № 755-IV (зі змінами та доповненнями).
У відповідності до частини 1 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 № 755-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі – Закон), державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Частиною 3 зазначеної статті Закону визначено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 29 Закону, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
Державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті (ч. 7 ст. 29 Закону).
Статтею 31 Закону №755-IV визначено вичерпні підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи: постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи. У день набрання законної сили судовим рішенням суд надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
В той же час, з матеріалів справи не вбачається доказів існування обставин, визначених ст. 31 Закону, які є підставою для скасування в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційного запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи про зміну місцезнаходження відповідача, як-то: скасування рішення засновників (учасників) ТОВ "Будекспортпостач" про внесення змін до установчих документів, визнання недійсними змін до установчих документів ТОВ "Будекспортпостач".
Крім того, суд зазначає, що згідно з п. 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України, контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Пунктом 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України визначено, що контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Досліджуючи питання дотримання Житомирською ОДПІ порядку звернення з позовом до суду, судом враховується, що про факт такого дотримання могли б свідчити обставини, які б вказували на порушення прав контролюючого органу та на неможливість виконання покладених на них завдань внаслідок незаконної державної реєстрації змін до установчих документів платника податків.
Виключний перелік функцій контролюючих органів наведено у статті 19-1 Податкового кодексу України.
Приписами вказаної статті, державний нагляд за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб до завдань органів доходів і зборів не віднесено.
Такий нагляд, згідно з ч.1 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", здійснює Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яким відповідно до Положення про здійснення державного нагляду за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, затвердженого наказом Мін'юсту від 14.10.2011 № 3175/5 (чинного на час виникнення спірних відносин), була Державна реєстраційна служба України та в подальшому Міністерство юстиції України.
Відтак, за умови недоведеності факту порушення прав органів доходів і зборів, контроль за внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців достовірних відомостей щодо місцезнаходження юридичної особи покладено на спеціально уповноважений орган, а не на контролюючі органи в розумінні Податкового кодексу України.
Позивачем не було доведено, що зміна адреси ТОВ "Будекспортпостач", за обставин, які склались у даній справі, будь-яким чином порушує його права.
Сама по собі державна реєстрація змін до установчих документів, пов'язаних із зміною місцезнаходження юридичної особи не створює перешкод для здійснення своїх контрольних повноважень органами державної податкової служби, і зокрема, не перешкоджає податковому обліку платників податку.
Факт відсутності юридичної особи за її місцезнаходженням є підставою, відповідно до вимог ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", для внесення запису до Єдиного державного реєстру про таку відсутність та звернення контролюючого органу до суду з позовом про припинення юридичної особи, а не скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Така ж правова позиція міститься в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15 грудня 2015 року в справі К/800/48055/14.
Зважаючи на наведене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю "Будекспортпостач" (ід.код 38425343), які стосуються зміни місцезнаходження товариства на Житомирську область, місто Житомир, вул.Красовського 8 офіс 2, відтак у задоволенні позову Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 86, 158-162, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
постановив:
В задоволенні позовних вимог Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будекспортпостач" про скасування державної реєстрації змін до установчих документів - відмовити.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Г.В. Чернова