Ухвала суду № 55082959, 14.01.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2016
Номер справи
820/9588/15
Номер документу
55082959
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2016 р.Справа № 820/9588/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Рєзнікової С.С.

Суддів: Старостіна В.В. , Бегунца А.О.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: Зеленського М.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1, заступника прокурора Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.11.2015р. по справі № 820/9588/15

за позовом ОСОБА_1

до Прокуратури Харківської області

про визнання дій та бездіяльності незаконними,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати незаконними дії Прокуратури Харківської області щодо надання неповної інформації та інформаційні запити від 10.04.2015, 15.06.2015, 07.07.2015, 16.07.2015, 27.07.2015;

- визнати незаконною бездіяльність Прокуратури Харківської області щодо не оприлюднення інформації про вакансії, порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад за конкурсними відборами, які проводилися 30.05.2014, 24.06.2014, 28.08.2014, 06.02.2015, 08.04.2015, 04.06.2015, 09.07.2015;

- визнати незаконною бездіяльність Прокуратури Харківської області щодо не опублікування оголошення про проведення конкурсу в пресі чи поширення його через інші офіційні засоби масової інформації не пізніше ніж за місяць до початку конкурсу за конкурсними відборами, які проводилися 30.05.2014, 24.06.2014, 28.08.2014, 06.02.2015, 08.04.2015, 04.06.2015, 09.07.2015.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в порушення Закону України "Про доступ до публічної інформації", відповідачем не оприлюднено інформації про вакансії, порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад за конкурсними відборами та надано неповні інформації на запити позивача, та в порушення Закону України "Про державну службу" не опубліковано оголошення про проведення конкурсу не пізніше ніж за місяць до початку конкурсу за конкурсними відборами.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від19.11.2015 року позов ОСОБА_1 до Прокуратури Харківської області про визнання дій та бездіяльності незаконними задоволено частково.

Визнано незаконними дії Прокуратури Харківської області щодо надання відповіді на інформаційні запити ОСОБА_1 від 16.07.2015 та 27.07.2015 не в повному обсязі.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати вказану постанову в частині відмови у задоволенні позову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального права, а саме: Закон України «Про доступ до публічної інформації» та не застосував аналогію закону при розгляді спору по суті.

Відповідач, не погодився з рішенням суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог подав апеляційну скаргу та просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове про відмову у задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги представником прокуратури Харківської області наголошено на невмотивованості рішення суду першої інстанції.

В суді апеляційної інстанції позивач та представник відповідача підтримали доводи апеляційних скарг та просили їх задовольнити.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, позивача та представника відповідача перевіривши доводи апеляційних скарг, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

В суді першої інстанції встановлена та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 на підставі ст.ст. 1,13,19,20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» надавав ряд запитів щодо наявності вакантних посад та проведення конкурсу на їх заміщення у прокуратурі Харківської області.

Отже, на запити від 10.04.2015, 15.06.2015, 07.07.2015 Прокуратурою Харківської області надано відповіді відповідно від 17.04.2015, 19.06.2015 та 13.07.2015. при цьому відповіді позивачу на зазначені запити надано по суті питань, викладених у запитах з дотриманням вимог та строків встановлених законодавством про розгляд таких запитів.

Відмовляючи у задоволенні позову в цій частині, суд першої інстанції виходив з того, що відповіді відповідача містять вичерпну інформацію на всі запитання, які містилися у зверненні ОСОБА_1

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати:

1) інформацію про організаційну структуру, місію, функції, повноваження, основні завдання, напрями діяльності та фінансові ресурси (структуру та обсяг бюджетних коштів, порядок та механізм їх витрачання тощо);

2) нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності;

3) перелік та умови отримання послуг, що надаються цими органами, форми і зразки документів, правила їх заповнення;

4) порядок складання, подання запиту на інформацію, оскарження рішень розпорядників інформації, дій чи бездіяльності;

5) інформацію про систему обліку, види інформації, яку зберігає розпорядник;

5. 1) перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних;

6)інформацію про механізми чи процедури, за допомогою яких громадськість може представляти свої інтереси або в інший спосіб впливати на реалізацію повноважень розпорядника інформації;

7) плани проведення та порядок денний своїх відкритих засідань;

8) розташування місць, де надаються необхідні запитувачам форми і бланки установи;

9) загальні правила роботи установи, правила внутрішнього трудового розпорядку;

10) звіти, в тому числі щодо задоволення запитів на інформацію;

11) інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, а саме про: їхні місцезнаходження, поштову адресу, номери засобів зв'язку, адреси офіційного веб-сайту та електронної пошти; прізвище, ім'я та по батькові, службові номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти керівника органу та його заступників, а також керівників структурних та регіональних підрозділів, основні функції структурних та регіональних підрозділів, крім випадків, коли ці відомості належать до інформації з обмеженим доступом; розклад роботи та графік прийому громадян; вакансії, порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад; перелік та умови надання послуг, форми і зразки документів, необхідних для надання послуг, правила їх оформлення; перелік і службові номери засобів зв'язку підприємств, установ та організацій, що належать до сфери їх управління, та їх керівників, крім підприємств, установ та організацій, створених з метою конспірації, оперативно-розшукової або контррозвідувальної діяльності; порядок складання, подання запиту на інформацію, оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, їх дій чи бездіяльності; систему обліку, види інформації, якою володіє суб'єкт владних повноважень;

12) іншу інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, порядок обов'язкового оприлюднення якої встановлений законом.

Отже, відповідно до п.12 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» іншу інформацію суб'єкт владних повноважень зобов'язаний оприлюднювати у разі встановлення такого обов'язку законом.

Відповідно до пункту 2 статті 9 Закону України "Про державну службу", регулювання правового становища державних службовців, що працюють в органах прокуратури, апаратах судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро України та інших, здійснюється відповідного до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України.

Частинами 2 та 3 статті 5 Закону України "Про державну службу" встановлено, що порядок проведення конкурсу для вступу на державну службу регулюється Положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Дані про вакансії посад державних службовців, підлягають публікації та поширенню через засоби масової інформації не пізніш як за один місяць до проведення конкурсу.

Наказами прокурора Харківської області затверджено Порядок проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців у прокуратурі Харківської області (наказ № 66н від 26.10.2011) та Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців органів прокуратури Харківської області (наказ № 2061 від 28.12.2011), які оприлюднено на офіційному веб-сайті прокуратури Харківської області.

Згідно частини 1 статті 9 Закону України "Про державну службу", регулювання правового становища державних службовців, що працюють в органах прокуратури здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України.

Так, відповідно до статті 6 Закону України "Про прокуратуру", органи прокуратури України становлять єдину централізовану систему, яку очолює Генеральний прокурор України, з підпорядкуванням нижчестоящих прокурорів вищестоящим.

Генеральну прокуратуру України очолює Генеральний прокурор України (стаття 14 Закону України "Про прокуратуру").

Згідно статті 15 Закону України "Про прокуратуру", Генеральний прокурор України:

1) спрямовує роботу органів прокуратури і здійснює контроль за їх діяльністю;

2) призначає першого заступника, заступників Генерального прокурора України, керівників структурних підрозділів, головного бухгалтера, інших працівників Генеральної прокуратури України;

3) затверджує структуру і штатну чисельність підпорядкованих органів прокуратури, розподіляє кошти на їх утримання;

4) призначає за погодженням з Верховною Радою Автономної Республіки Крим прокурора Автономної Республіки Крим;

5) призначає заступників прокурора Автономної Республіки Крим, прокурорів областей, міст Києва і Севастополя, їх заступників, міських, районних, міжрайонних, а також прирівняних до них інших прокурорів;

6) відповідно до законодавства визначає порядок прийняття, переміщення та звільнення прокурорів, слідчих прокуратури та інших спеціалістів, за винятком осіб, призначення яких передбачено цим Законом;

7) відповідно до законів України видає обов'язкові для всіх органів прокуратури накази, розпорядження, затверджує положення та інструкції.

Таким чином, суд зазначає, що призначення осіб на оперативні посади в органи прокуратури регламентується спеціальним законом, а саме Законом України "Про прокуратуру", у зв'язку з чим посилання позивача на Закон України "Про державну службу" є необґрунтованим.

Відповідно до статті 46 Закону України "Про прокуратуру", прокурорами і слідчими можуть призначатися громадяни України, які мають вищу юридичну освіту, необхідні ділові і моральні якості. Особи, які не мають досвіду практичної роботи за спеціальністю, проходять в органах прокуратури стажування строком до одного року. Порядок стажування визначається Генеральним прокурором України.

Стосовно осіб, які претендують на зайняття посади прокурора або слідчого прокуратури, за їх письмовою згодою проводиться спеціальна перевірка в порядку, встановленому Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".

Особи, які претендують на зайняття посад в органах прокуратури, до призначення на відповідну посаду подають за місцем майбутньої служби декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за формою і в порядку, що встановлені Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції", та зобов'язані повідомити керівництву органу, на посаду в якому вони претендують, про працюючих у цьому органі близьких їм осіб.

На підставі статті 46 Закону України "Про прокуратуру" порядок відбору на стажування і стажування претендентів на заміщення вакантних посад прокурорів прокуратур, старших прокурорів прокуратур, слідчих, старших слідчих (надалі - прокурорів прокуратур і слідчих) міських, районних, міжрайонних та прирівняних до них прокуратур (надалі - прокуратур) визначає Положення про порядок стажування в органах прокуратури України, затверджене наказом Генерального прокурора України №80 від 30.12.2009 (далі - Положення).

Стажування є невід'ємною складовою процесу професійної підготовки до роботи в органах прокуратури випускників вищих юридичних навчальних закладів, юридичних факультетів та магістрантів Національної академії прокуратури України (надалі - претендентів).

Відповідно до пункту 2 Положення, для організації проведення відбору претендентів на стажування наказами прокурорів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя утворюються комісії у складі: голови комісії; заступника голови; відповідального секретаря; членів комісії.

Згідно підпункту 2.5 Положення, для участі у відборі до кадрового підрозділу прокуратури обласного рівня подаються такі документи: письмова заява встановленого зразка; завірена копія диплома про отримання відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня з додатком; листок обліку кадрів; автобіографія; дві фотокартки розміром 4 х 6 см; довідка органу державної податкової служби про присвоєння ідентифікаційного номера; завірена копія трудової книжки (за наявності); відомості про майно, доходи, витрати, зобов'язання фінансового характеру, у тому числі за кордоном; довідка про перевірку особи на наявність судимості, притягнення до відповідальності за корупційне правопорушення; довідки про загальний стан здоров'я та з психоневрологічного і наркологічного диспансерів; довідка про перебування у Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб - підприємців.

Диплом про освіту, паспорт громадянина України, військовий квиток або посвідчення про приписку до призовної дільниці, трудову книжку претендент пред'являє особисто.

Кадровий підрозділ перевіряє надані документи на відповідність претендентів загальним вимогам щодо громадянства України, наявності необхідної вищої юридичної освіти, володіння державною мовою, відповідності етапу здоров'я та відсутності судимості.

Підпунктом 2.6.10 Положення визначено, що призначення на посади стажистів проводиться наказом прокурора обласного рівня згідно з визначеним комісією рейтингом.

Згідно підпункту 5.4 Положення, призначення осіб, які пройшли стажування, на посаду прокурора прокуратури чи слідчого прокуратури можливе лише після позитивного рішення атестаційної комісії. Одночасно з призначенням на посаду вноситься подання Генеральному прокурору України про присвоєння першого класного чину.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що вказаними вище нормативними актами передбачено спеціальний порядок проведення Комісій з відбору претендентів на заміщення вакантної прокурорсько-слідчої посади, який не передбачає оприлюднення у засобах масової інформації чи інших інформаційних ресурсах інформації про наявні вакансії посад прокурорів та необхідні документи для участі у засіданні Комісії з відбору претендентів на стажування на заміщення вакантних посад прокурорів у районних та прирівняних до них прокуратурах.

Враховуючи ту обставину, що Положення про роботу з кадровим резервом в органах прокуратури, затверджено Генеральним прокурором України 02.07.2012 року - є чинним та воно детально регламентує порядок заміщення вакантних посад в органах прокуратури, то задовольняти позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання незаконними бездіяльності прокуратури не має підстав.

Таким чином, колегія судді вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку про те, що відповіді на запити позивача від 10.04.2015, 15.06.2015, 07.07.2015 надані Прокуратурою Харківської області в повному обсязі та у встановлений Законом строк, а тому факт протиправної бездіяльності відповідача в цій частині відсутній.

Крім того, судом першої інстанції обґрунтовано відмовлено у задоволенні позову в частині визнання незаконною бездіяльність Прокуратури Харківської області щодо не оприлюднення інформації про вакансії, порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад за конкурсними відборами, які проводилися 30.05.2014, 24.06.2014, 28.08.2014, 06.02.2015, 08.04.2015, 04.06.2015, 09.07.2015 та бездіяльність Прокуратури Харківської області щодо не опублікування оголошення про проведення конкурсу в пресі чи поширення його через інші офіційні засоби масової інформації не пізніше ніж за місяць до початку конкурсу за конкурсними відборами, які проводилися 30.05.2014, 24.06.2014, 28.08.2014, 06.02.2015, 08.04.2015, 04.06.2015, 09.07.2015 з підстав викладених вище.

Однак, ОСОБА_1 звертався до Прокуратури Харківської області із запитом щодо надання публічної інформації від 16.07.2015, в якому просив надати йому інформацію, а саме: посилання на інтернет сторінку(и) Прокуратури Харківської області чи інші інформаційні ресурси, на котрій (котрих) була розміщена інформація про наявні вакансії та необхідні документи для участі у конкурсах на заміщення вакантних посад прокурорів (стажистів), що проводилась Прокуратурою Харківської області 30.05.2014, 24.06.2014, 28.08.2014, 06.02.2015, 08.04.2015, 04.06.2015.

Крім того, позивач звертався до Прокуратури Харківської області із запитом щодо надання публічної інформації від 27.07.2015, в якому просив повторно надати йому інформацію, а саме: посилання на інтернет сторінку(и) Прокуратури Харківської області чи інші інформаційні ресурси, на котрій (котрих) була розміщена інформація про наявні вакансії та необхідні документи для участі у конкурсах на заміщення вакантних посад прокурорів (стажистів), що проводилась Прокуратурою Харківської області 30.05.2014, 24.06.2014, 28.08.2014, 06.02.2015, 08.04.2015, 04.06.2015. Також у зазначеному запиті позивач просить надати йому інформацію чи проводились у прокуратурі Харківської області конкурси на заміщення вакантних посад після 04.06.2015, а якщо проводилися - посилання на інтернет сторінку(и) Прокуратури Харківської області чи інші інформаційні ресурси, на котрій (котрих) була розміщена інформація про наявні вакансії та необхідні документи для участі у конкурсах на заміщення вакантних посад прокурорів (стажистів).

Як вбачається з наданих Прокуратурою Харківської області відповідей від 22.07.2015 та 31.07.2015, відповідачем інформовано ОСОБА_1 що законодавством не передбачено надання оголошень у засобах масової інформації чи інших інформаційних ресурсах про проведення Комісії з відбору претендентів на стажування на заміщення вакантних посад прокурорів у районних та прирівняних до них прокуратурах.

Проте, суд першої інстанції обґрунтовано зазначив, що позивачем запитувалася інформація про джерело розміщення наявних вакансій та необхідні документи для участі у конкурсах на заміщення вакантних посад прокурорів (стажистів), проте як Прокуратурою Харківської області надано відповіді стосовно того, що законодавством не передбачено надання оголошень про проведення Комісії, що не відповідає запитуваній інформації, оскільки проведення Комісії та наявність вакантних посад, які пропонуються комісією кандидатам є різною за своєю суттю інформацією.

Таким чином, враховуючи викладене та положення Законів України "Про прокуратуру" та "Про доступ до публічної інформації", колегія судів вважає дії прокуратури Харківської області щодо надання неповної інформації на інформаційні запити від 16.07.2015, 27.07.2015 незаконними, та приходить до висновку що судом першої інстанції обґрунтовано задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині.

Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано частково задовольнив адміністративний позов, а в іншій частині - відмовив.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції від 19.11.2015р. відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог сторін.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційні скарги ОСОБА_1, заступника прокурора Харківської області залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.11.2015р. по справі № 820/9588/15 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Рєзнікова С.С.Судді(підпис) (підпис) Старостін В.В. Бегунц А.О. Повний текст ухвали виготовлений 19.01.2016 р.