Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2015 р. Справа №805/4319/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 11:40
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Хохленкова О.В.
за участю секретаря судового засідання Проніна Д.С.
за участі:
представника позивача: Іванова В.І.,
представника відповідача 1: не з'явився,
представника відповідача 2: не з'явився,
представника відповідача 3: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Науково - виробниче об'єднання «Інкор і КО» до Калінінської районної виконавчої дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецької області про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково - виробниче об'єднання «Інкор і КО» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Калінінської районної виконавчої дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецької області про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що для здійснення виплати матеріального забезпечення застрахованим особам - найманим працівникам, він звернувся до Калінінської районної виконавчої дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності із заявками - розрахунками за 2014 -2015 роки. Проте відшкодування затрачених ним коштів відповідачем не було здійснено.
Обидва відповідача - Калінінська районна виконавча дирекція м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, які вказані в позовній заяві пов'язані вертикальним ланцюгом правовідносин, які відбуваються згідно з Положенням про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.09.2013 року № 493/815.
Просив визнати протиправними дії відповідачів відносно не здійснення дій з фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам - найманим працівникам та стягнути з Калінінської районної виконавчої дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованість у сумі 498561,81 грн.
В ході судового розгляду справи позивач уточнив свої позовні вимоги. Просив визнати дії Калінінської районної виконавчої дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Головного управління державної казначейської служби України в Донецькій області по неприйняттю заяв - розрахунків та оплати лікарняних листів протиправними та зобов'язати здійснити фінансування матеріальним забезпеченням за заявами - розрахунками. Стягнути з Калінінської районної виконавчої дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності суму боргу у розмірі 430351,62 грн.
Представник позивача у судовому засіданні вимоги, викладені в адміністративному позові підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні змісту позовних вимог, у зв'язку з чим просив позовні вимоги задовольнити.
Представник Калінінської районної виконавчої дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в судове засідання не з'явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Проти позову заперечував та надав суду письмові заперечення в яких зазначив, що не прийняття заяв - розрахунків від підприємств, які зареєстровані на тимчасово неконтрольованій території, обумовлено нормами постанови КМУ від 07.11.2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населення та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» (а.с.82-85).
Представник Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в судове засідання в судове засідання не з'явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Проти позову заперечував та надав суду письмові заперечення в яких вказав, що згідно з даних Єдиної інформаційно - аналітичної системи Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Калінінською районною виконавчою дирекцією м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийняті заяви - розрахунки та подана зведена заява до обласного відділення Фонду на загальну суму 115753,38 грн. Інших заяв - розрахунків Калінінська районна виконавча дирекція м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не приймала. Також, наголошує що Калінінська районна виконавча дирекція м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності знаходиться за адресою м.Маріуполь, Приморський район, проспект Луніна, буд.89, що підтверджується даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.99-101).
Суд ухвалою від 06 жовтня 2015 року залучив до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Донецької області.
Представник Головного управління Державної казначейської служби України в Донецької області в судове засідання не з'явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Ні яких заяв, заперечень та пояснень стосовно позовних вимог суду не надав.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши подані сторонами докази, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Науково - виробниче об'єднання «Інкор і КО» є юридичною особою, код ЄДРПОУ 31297266 (а.с.74-75).
Позивач діє на підставі статуту (а.с.68-73).
Відповідачем 1 є Калінінська районна виконавча дирекція м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності яка є юридичною особою код ЄДРПОУ 26081332.
Відповідачем 2 є Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності яка є юридичною особою код ЄДРПОУ 21955772.
Відповідачем 3 є Головне управління Державній казначейської служби України у Донецької області яка є юридичною особою код ЄДРПОУ 379677785.
Правовідносини яки склалися між сторонами регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасової втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240 (далі по тексту Закон № 2240), Порядком фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 року № 26 (далі по тексту Порядок).
Відповідно до ч.1 ст.21 Закону №2240, фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.
Підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.
Районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції відділень Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви.
Відповідно до п.2 Порядку, фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду (далі - робочі органи Фонду).
Підставою для фінансування страхувальників-роботодавців робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить Інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.
Згідно з п.6 Порядку, заява-розрахунок готується у двох примірниках, один з яких
разом із наданими застрахованими особами документами, на підставі яких призначається матеріальне забезпечення, зберігається у страхувальника, а другий подається до робочого органу Фонду.
Відповідно до п.7 Порядку, при опрацюванні заяви-розрахунку робочі органи Фонду перевіряють правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з п. 8 Порядку, робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.
Позивачем були подані за місцем обліку до Калінінської районної виконавчої дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заяви - розрахунки за червень - жовтень 2014 року на суму 115753,38 грн.
Листом № 02-06-745 від 19.05.2015 року заступник директора Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності повідомив позивача що його заяви - розрахунки за червень - жовтень 2014 року прийняті Фондом та вважаються заборгованістю. Але з 14.07.2014 року Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області фактично перестало надавати інформацію щодо руху коштів на рахунках Фонду та на виконання постанови Національного банку України «Про зупинення здійснення фінансових операцій» від 06.08.2014 року № 466 призупинило здійснення усіх видів фінансових операцій у населених пунктах, які не контролюються Українською владою. Також посадова особа Фонду вказав що відповідно до постанови КМУ від 07.11.2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганській областей», згідно з якої державна підтримка надається підприємствам, які зареєстровані та провадять свою діяльність на контрольованій Україною території (а.с.16-17).
Листом № 3.2-29-898 від 22.05.2015 року в.о. директора виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності повідомив позивача що його заяви - розрахунки були прийняті для здійснення фінансування. На рахунках Фонду та його робочих органів достатньо коштів для здійснення видатків передбачених бюджетом Фонду. Проте, відповідно до постанови КМУ від 07.11.2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганській областей», згідно з якої державна підтримка надається підприємствам, які зареєстровані та провадять свою діяльність на контрольованій Україною території (а.с.18).
Рекомендованим листом з описом вкладення позивачем 27.05.2015 року було спрямовано на адресу Калінінської районної виконавчої дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, заяви - розрахунки за період грудень 2014 року - травень 2015 року на загальну суму 382808,46 грн. (а.с.19-22).
Копії відправлених заяв розрахунків за період грудень 2014 року - травень 2015 року на загальну суму 382808,46 грн. були приєднані позивачем до позовної заяви та досліджені судом в ході судового розгляду справи (а.с.23-24, 26-27,29-30,32-33,35-36,38-39,41-42,44-45,47-48,50-51,53-54,56-57,59-60,62-63,65-66).
Також, на підтвердження понесених витрат позивачем надані платіжні доручення про сплату єдиного внеску за відповідні періоди (а.с.25,28,31,34,37,40,43,46,49,52,55,58,61,64,67).
Відповідно до розрахунку заборгованості по заявам - розрахункам з травня 2014 року по квітень 2015 року загальна сума заборгованості становить 430351,62 грн. (а.с.146).
Суми заборгованості з відшкодування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням та обов'язок фінансування підприємства позивача по суті, відповідачами не заперечуються.
Стосовно заперечень відповідачів щодо не отримання Калінінською районною виконавчою дирекцією м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заяв - розрахунків від позивача, то вони спростовуються наступними матеріалами справи.
Згідно супровідного листа № 1941/15з від 20.11.2015 року до Калінінської районної виконавчої дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від позивача було спрямовано 10 заяв - розрахунків за період грудень 2014 року - серпень 2015 року (а.с.120-121).
Листом № 1941-15з від 20.11.2015 року Калінінська районна виконавча дирекція м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності повідомила позивача про те що ці заяви - розрахунки не були профінансовані на підставі п.2 постанови КМУ № 595 від 07.11.2014 року «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської області» і таким чином повертає ці заяви - розрахунки без виконання (а.с.131-132).
Втім, Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності повідомило позивача листом № 02-06-1745 від 22.10.2015 року про те що, заяви - розрахунки направлено за належністю до Калінінської районної виконавчої дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (а.с.133).
Таким чином, незважаючи на те що Калінінська районна виконавча дирекція м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності повернула позивачеві заяви - розрахунки, в неї залишився ще один комплект цих заяв - розрахунків, які їй спрямувало Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Щодо заперечень відповідачів та посилання їх на постанову Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської області», як на підставу відмови у фінансуванні, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року № 1669, період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Відповідно до п.5 ст.11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року № 1669, Кабінету Міністрів України доручалося затвердити перелік населених пунктів на території яких здійснювалася антитерористична операція.
07.11.2014 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 595«Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської області».
Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської області», у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження ( далі - тимчасово неконтрольована територія) видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.
Втім, постановою окружного адміністративного суду м.Києва від 11.02.2015 року по справі №826/18826/14 визнано незаконним та не чинним з моменту прийняття п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської області».
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 року по цієї ж справи апеляційні скарги позивачів та відповідачів були залишені без задоволення, а постанова окружного адміністративного суду м.Києва від 11.02.2015 року було залишено без змін.
Ці судові рішення оскаржені КМУ до ВАСУ і ухвалою останнього по справі №К/800/19418/15 від 08.06.2015 року були зупинені до прийняття остаточного рішення.
Але, постановою окружного адміністративного суду м.Києва від 12.03.2015 року по справі №826/18402/14 визнано незаконним та не чинним з моменту прийняття п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської області».
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.05.2015 року по цієї ж справи апеляційні скарги позивачів та відповідачів були залишені без задоволення, а постанова окружного адміністративного суду м.Києва від 12.03.2015 року було залишено без змін.
Ці судові рішення також оскаржені КМУ до ВАСУ. Але клопотання про зупинення дії цих судових рішень ВАСУ відхилено.
Таким чином, постанова окружного адміністративного суду м.Києва від 12.03.2015 року набрала чинності.
Відповідно до ч.3 ст.254 КАС України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Тобто, на час розгляду даної справи п.2 постанови КМУ від 07.11.2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської області» був визнаний незаконним та не чинним.
Таким чином, відповідачі як державні органи виконавчої влади в даному випадку вчинили протиправні дії щодо не прийняття заяв - розрахунків та фінансування страхувальника та перерахування страхових коштів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
У відповідності до ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень слід перевіряти, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, з виконанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. При цьому, за вищезазначеним висновком суду, позивачем не було надано належних і допустимих доказів на підтвердження своїх доводів, тому у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити за доказовою необґрунтованістю.
Відповідно до ч.1 ст..94 КАС України якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, поверненню підлягає судовий збір в розмірі 487,20 грн. та 73,08 грн.
Керуючись статтями 2, 17, 105-109, 158-163, 167, 172-177, 179, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Науково - виробниче об'єднання «Інкор і КО» до Калінінської районної виконавчої дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецької області про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості, задовольнити повністю.
Визнати дії Калінінської районної виконавчої дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Головного управління державної казначейської служби України в Донецькій області по неприйняттю заяв - розрахунків та оплати лікарняних листів протиправними.
Зобов'язати Калінінську районну виконавчу дирекцію м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, здійснити фінансування матеріальним забезпеченням за заявами - розрахунками.
Стягнути з Калінінської районної виконавчої дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Науково - виробниче об'єднання «Інкор і КО» суму боргу у розмірі 430351,62 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Калінінської районної виконавчої дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Науково - виробниче об'єднання «Інкор і КО» судовий збір в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок.
Постанову прийнято в нарадчій кімнаті та проголошено в судовому засіданні в присутності представника позивача 14 грудня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанови, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складений 18 грудня 2015 року.
Суддя Хохленков О.В.